Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:33:05 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για χρυσο  (Αναγνώστηκε 28548 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skopelos bill
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 23, 2011, 01:45:24 μμ »

 Απορία Απορία
Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά μου γεννήθηκε μια απορία τις τελευταίες ημέρες που κοιταω διάφορα site για το χρυσο.
Πόσες λίρες πρέπει να λιωσω για να έχω μια ουγγια χρυσου? και πόσο κοστίζει η μια ουγγια ?

Οποίος δε βαριεται ας με φωτίσει  Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:09:22 μμ »

Καλησπερα σας. Επειδη συνηθως σε ουγγιες μετραμε τον καθαρο χρυσο θα σας απαντησω βασει αυτου. Η λιρα ζυγιζει χοντρικα 8 γραμμαρια. Αρα, εχει μεσα καθαρο χρυσο 7,3 γραμμαρια. Για να εχουμε μια ουγγια καθαρο χρυσο, πρεπει να λιωσουμε 4,2 λιρες. Αυτο ομως δεν συμφερει με τιποτα, διοτι και θα πληρωσετε την λιρα η οποια εχει μια μικρη υπεραξια και το χυτηριο αλλα και τον καθαρισμο απο 22 καρατια που ειναι η λιρα σε 24 που ειναι η πλακα της ουγγιας. Μπορειτε ομως να αγορασετε μια ετοιμη πλακα της ουγγιας. Η μια ουγγια σημερα κοστιζει 1300-1400 ευρω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:11:09 μμ »

Γιατι Βασιλη να λιωσεις τις ομορφες τις λιριτσες για να τις κανεις μια μπαρα;
Παντως για να σε βοηθησω μια ουγγια ειναι 31.1 γραμμαρια και στοιχιζει γυρω 1300 ευρω.Η λιρα εχει βαρος 7,98 γραμμαρια και αποτελειται απο 91,7% χρυσο.Κανε μονος σου τους υπολοιπους υπολογισμους.
Καταγράφηκε
skopelos bill
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:22:19 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Απο που προτείνετε απο την εμπειρία σας πρέπει κάποιος να αγοράζει μικρές πλάκες χρυσου?

Καταγράφηκε
tzini_macandela
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:27:36 μμ »

καλημερα παιδια ειμα ικαινουργιος και στην σελιδα και στον ομορφο αυτο ταξιδι με τις λιρες ......σημερα βρηκα μεσω γνωστου ,λιρες βικτορια.....μου ειπε μια τιμη 330 !!!! εκει ειναι οι τιμες ???και αν γνωριζει καποιος γιατι θεωρουν την ελισαβετ πιο ακριβη λιρα ??γιατι δηλαδη φτανει τα 360 ενω οι αλλες 325???μηπως μιλαμε για συγκεκριμενη ελισαβετ καποιας χρονολογιας συγκεκριμενης???δηλαδη να προτιμαμε ελισαβετ 1960 παρα εδουαρδο 1910??? ειμαι νεος και εχω αρκετες αποριες ,αλλα ο χρυσος γοητευει και ετσι βρεθηκαμε ολοι στην σελιδα αυτη ......ευχαριστω για την αναγνωση ,τουλαχιστον με ενδιαφερει να καποιος γνωριζει αν αξιζει να παρω βικτορια στην τιμη των 330 !!!!
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:47:35 μμ »

Απορία Απορία
Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά μου γεννήθηκε μια απορία τις τελευταίες ημέρες που κοιταω διάφορα site για το χρυσο.
Πόσες λίρες πρέπει να λιωσω για να έχω μια ουγγια χρυσου? και πόσο κοστίζει η μια ουγγια ?

Οποίος δε βαριεται ας με φωτίσει  Απορία Απορία
Καλησπέρα φίλε μου εάν σε ενδιαφέρει μπορούμε να ανταλαξουμε τις 4 λίρες και χρηματική διάφορα από   Εσενα με μια έτοιμη γνήσια πλάκα μιας ουγγιας.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:48:56 μμ »

καλημερα παιδια ειμα ικαινουργιος και στην σελιδα και στον ομορφο αυτο ταξιδι με τις λιρες ......σημερα βρηκα μεσω γνωστου ,λιρες βικτορια.....μου ειπε μια τιμη 330 !!!! εκει ειναι οι τιμες ???και αν γνωριζει καποιος γιατι θεωρουν την ελισαβετ πιο ακριβη λιρα ??γιατι δηλαδη φτανει τα 360 ενω οι αλλες 325???μηπως μιλαμε για συγκεκριμενη ελισαβετ καποιας χρονολογιας συγκεκριμενης???δηλαδη να προτιμαμε ελισαβετ 1960 παρα εδουαρδο 1910??? ειμαι νεος και εχω αρκετες αποριες ,αλλα ο χρυσος γοητευει και ετσι βρεθηκαμε ολοι στην σελιδα αυτη ......ευχαριστω για την αναγνωση ,τουλαχιστον με ενδιαφερει να καποιος γνωριζει αν αξιζει να παρω βικτορια στην τιμη των 330 !!!!

Καλησπερα σας. 330 ευρω ειναι μια τρεχουμενη τιμη για μια κοινη λιρα σημερα (και λιγο αυξημενη). Ολες οι λιρες χοντρικα απο το 1870 και μετα ειναι λιγο πολυ κοινες (εκτος βεβαια εαν ειναι καποια σπανια ημερομηνια η ειδικη μεθοδος κοπης). Ο εδουαρδος ειναι κοινος εκτος καποιες ελαχιστες σπανιοτητες. Και οι περισσοτερες λιρες του Γεωργιου ειναι κοινες. Οι επενδυτες προτιμουν τις λιρες Ελισαβετ διοτι δεν εχουν μεγαλες φθορες και πιανουν καλυτερες τιμες στην Τραπεζα της Ελλαδος. *

* Η τραπεζα της Ελλαδος ειναι αυστηρος συνεργατης και εαν η λιρα εχει χτυπηματα, γδαρσιματα, ακομη και εαν δεν επηρεζουν το βαρος αλλα μονο την εμφανιση, κατεβαζει την τιμη που αγοραζει. Δηλαδη εαν πατε να πουλησετε μια λιρα Ελισαβετ στην Τραπεζα θα σας την παρει στην καλυτερη τιμη (εφόσον η λιρα ειναι αψογη που τις περισοοτερες φορες οι Ελισαβετ ειναι επειδη δεν εχουν κυκλοφορησει). Εαν ομως πατε να δωσετε μια Βικτωριας, θα κατεβασει την τιμη απο 10 εως και 50-60 ευρω επειδη ειναι παλια και εχει μεταχειριστει.

Βεβαια, αυτο δεν ισχυει στους εμπορους. Οι εμποροι αγραζουν την λιρα στην ιδια τιμη ειτε ειναι αψογη ειτε εχει μια (λογικη) φθορα (μιλωντας παντα για κοινες λιρες).

Εαν θελετε να αγορασετε λιρες καθαρα για αποταμιευση και επενδυση θα σας προτεινα ελισαβετ. Εαν ομως θελετε να φταξετε μια συλλογη οι Βικτωριες ειναι πολυ ωραια κομματια.
Καταγράφηκε
skopelos bill
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2011, 03:07:52 μμ »

Απορία Απορία
Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά μου γεννήθηκε μια απορία τις τελευταίες ημέρες που κοιταω διάφορα site για το χρυσο.
Πόσες λίρες πρέπει να λιωσω για να έχω μια ουγγια χρυσου? και πόσο κοστίζει η μια ουγγια ?

Οποίος δε βαριεται ας με φωτίσει  Απορία Απορία
Καλησπέρα φίλε μου εάν σε ενδιαφέρει μπορούμε να ανταλαξουμε τις 4 λίρες και χρηματική διάφορα από   Εσενα με μια έτοιμη γνήσια πλάκα μιας ουγγιας.
Ευχαριστω φίλε μου , πιο πολυ εμπειρικη ήταν η ερώτηση μου παρά ουσιαστική .
Πάντως να σαι καλα. Πάντως πόσο κοστίζει?
Καταγράφηκε
tzini_macandela
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2011, 04:06:46 μμ »

ΣΗΛΕΚΤΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΤΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ ΟΠΩς ΕΓΩ ΚΑΛΗ ΩΡΑ......ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΒΙΚΤΟΡΙΑ 1893 ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ 320 !!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΑ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΠΟΣΟ ΧΑΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ........ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΑΓΕΣ ,ΔΙΟΤΙ ΧΑΣΙΜΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΟΡΕς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΤΙς ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ.....ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ .....ΟΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕς ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΡΟΛΟ ???ΚΑΠΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ???ΜΙΑ ΒΙΚΤΟΡΙΑ 1893,ΕΝΑς ΑΔΟΥΑΡΔΟΣ 1901 ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1960 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ.......ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΡΕΣ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΧΩΡΙΣ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ!!!!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:34:28 μμ »

απο θεμα συλλεκτισμου,ειναι καλυτερα να εχουμε παλιες, αλλα υψηλων καταστασεων,δηλαδη χωρις χτυπηματα,γρατζουνιες η αλλες φθορες.απο οικονομικης αποψεως,ολες οι λιρες εκτος αν ειναι φθαρμενες,που φυσικα θα εχουν πιο λιγο χρυσο,(γιαυτο λεγονται και ελλιποβαρεις,γιατι απο την πολυ χρηση, χανει βαρος),εχουν ιδια τιμη,εκτος και αν ειναι επιμελημενης κοπης η προυφ, οποτε ειναι πολυ πιο ακριβες.σιγουρα της  ελλισαβετ, λογω οτι ειναι προσφατες, ειναι πιο καλοδιατηρημενες και προτιμουνται απο τους μεταπρατες,οπως η τραπεζα ελλαδος.μια ματια στην ιστοσελιδα της τραπεζας της ελλαδος θα σας κατατοπισει,αν και η τραπεζα συνηθως αγοραζει πιο φθηνα,και πουλα πιο ακριβα,απο το εμποριο.τελος θα ηθελα να πω σε ατομα, που δεν εχουν εμπειρια με τις λιρες,να αποφευγουν,ωρισμενες προσφορες,η αγορες απο ατομα αγνωστα,γιατι η αγορα εχει κατακλυσθει απο κοπιες χαμηλων καρατιων.χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.υγ.οι λιρες της βικτωριας νεας, με θυρεο,ανηκουν στα συλλεκτικα πλεον νομισματα,και ειναι πιο ακριβες, απο τις κοινες με το αγιο γεωργιο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2011, 06:46:23 μμ »

βρε παιδια μια ουγγια χρυσου ζυγιζει 31,1 γραμμαρια καθαρου χρυσου.συμφερει να λιωσετε  πεντε λιρες ,για να φτιαξετε μια πλακα χρυσου,που ειναι πολυ πιο φθηνη ετοιμη?δηλαδη,χωρις εργατικα χασιμο απο φθορα κλπ.εκτος και αν το εχετε σαν βιτσιο,να χανετε χρηματα. η λιρα ειναι 22κ, ενω η μπαρα σχεδον 24κ.ο καθενας ας κρινει τι ειναι πιο λογικο?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
tzini_macandela
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:50:21 πμ »

καλημερα παιδια ....μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω .....η λεξουλα ''θηρεος''' σε μια λιρα σε τι ακριβως αναφερεται Απορία?οποιαδηποτε πληροφορια βοηθαει καθε αρχαριο ......και μια ακομα ερωτησουλα ....μπορω να αγορασω καποιο βιβλιο στα ελληνικα να ενημερωθω για λιρες ???αν υπαρχει τετοιο βιβλιο θα με ενδιαφερε να μαθω πραγματα πριν ειναι αργα και εχω αγορασει κατι που ειναι πλαστο......εστω να ξερουμε χρονολογιες ,πραγματα που φαινονται δηλαδη....ευχαριστω παιδια !!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:57:40 πμ »

Διαβασε εδω και θα καταλαβεις για τον Θυρεο : http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:00:33 πμ »

Οιλιρες στις δυο τους
οψεις εχουν στην μια τον εκαστοτε μοναρχηκαι στην πισω τον Αγιο Γεωργιοστο αλογο.Σχεδιο του Benedetto Pistrucci.Mερικες ομως μεχρι και την δεκαετια του 1880 κοβοταν στην πισω οψη με τον βασιλικο θυρεο του οικου της Αγγλιας.Ο θυρεος τουΗνωμενου Βασιλειου περιλαμβανει ολεςτις κτησεις του στεμματοςπου απεικονιζονται σε μια ασπιδα με διαφορα συμβολα
Καταγράφηκε
tzini_macandela
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2011, 05:04:32 μμ »

herakliotis ......φιλε κουβαλας πολλα κιλα γνωση ......ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι βγαζουν το καπελο ......!!!!αψογη ενημερωση και παρουσιαση !!!ευχαριστω παιδια και συχνα πυκνα θα ρωταω αποριες ,εστω και αν μπορει να ειναι περιττες για καποιους !!!!και παλι ευχαριστω....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences