Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:59:57 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1938 20Francs ESSAI  (Αναγνώστηκε 125153 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 21, 2014, 04:35:28 μμ »

Ένα πολύ όμορφο Γαλλικό ESSAI -Alumimum. (χαράκτης TURIN)
1938 20 Francs ESSAI (ALUMINUM) NGC MS66 (TOP GRADE, και στις 2 εταιρείες υπάρχουν 2 65αρια & 2 66αρια).
Έχουν και αυτά τα κομμάτια αν και πολλά την Ιστορική τους σημασία ,το εν θέματι 20φραγκο,όπως διάβασα ,παρουσιάζει την χρονική περίοδο κοπής τους όπου λόγω Οικονομικής Ύφεσης , οι ευρωπαικές χώρες έτειναν σε αλλαγή πολιτικής (magor monetary change) και τα άργυρα νομίσματα θα παρέδιδαν τη σκυτάλη στο Αλουμίνιο και Νίκελ (Silver coinage was on its way out,aluminum and nickel  were ready to take its place).
Επίσης να προσθέσω , ενημερωτικά, πως στα Γαλλικά Δοκίμια ο κατάλογος του Mazzard είναι ο πιο δημοφιλής.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2014, 04:59:42 μμ από zobels » Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2014, 04:37:22 μμ »


Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2014, 05:00:17 μμ »

Καλορίζικο, να το χαίρεσαι Παναγιώτη.

Αλλά γιατί πήγες στα δοκίμια ;; ... Και ειδικά στα Γαλλικά ;;
Εκεί υπάρχουν εκατοντάδες Δοκίμια κλπ... ίσως περισσότερα κι από τα κυκλοφορίας.  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2014, 05:11:53 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2014, 05:13:57 μμ »

Καλορίζικο, να το χαίρεσαι Παναγιώτη.

Αλλά γιατί πήγες στα δοκίμια ;;
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Γιατί τα Τάληρα που μου λείπουν Κώστα , θέλω jack pot στο Joker ώστε να τα αποκτήσω αλλά να τα βρω και από φερέγγυους ανθρώπους-συλλέκτες.
Η συλλογή μου Κώστα αποτελείται και απο Βρεττανικά και από World Coins, έτσι στον τομέα France που θα ήθελα 4-5 κομμάτια GEM έκρινα πως ένα ESSAI 20φραγκο δεν θα κόλλαγε άσχημα .
Κοιτάξτε μεγάλες συλλογές που Δημοπρατούνται σε οίκους , έχουν "Λίγο απ΄όλα" , χρυσά χάλκινα ασημένια,κυκλοφορίας,Essai,Patterns  διάφορων χωρών σε διάφορες καταστάσεις. Εεε και επειδή με τα Ελληνικά νομίσματα που και που, σου χαλάνε με διάφορους παράγοντες την Ψυχολογία ,λέω να τείνω προς τα World Crown Size Coins κυρίως.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2014, 05:23:31 μμ »

Χριστός Ανέστη, Παναγιώτη! Να είσαι γερός, φίλε, να εμπλουτίζεις τη συλλογή σου με ό,τι ευχαριστεί την ψυχή σου. Και όταν εσύ το κρίνεις, ανέβαζε και καμμιά φωτογραφία για μερικούς φτωχομερακλήδες, να φτιαχνόμαστε Κλείσιμο ματιού και μη χαλάς τη καρδιά σου με ανώφελες καταστάσεις. Προσπέρνα τες, δίχως να δίνεις σημασία. Δεν αξίζει! Πάντα υγεία σε σένα και την οικογένειά σου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2014, 08:29:20 μμ »

Η απορία μου, δεν είχε να κάνει με το συγκεκριμένο μόνο (συμπλήρωσα την ερώτησή μου μετέπειτα). Φυσικά και είναι χάρμα ιδέσθαι, αξιοζήλευτο και εξαιρετικό για συλλογή, αλλά είναι δοκίμιο και επιπλέον Γαλλικό, σε έναν τομέα μάλλον περίεργο για ενασχόληση. Περίεργος όχι με την έννοια που ίσως φαντάζεσαι... περίεργος για την μέχρι τώρα παρουσία σου στα συλλεκτικά.
Από την απάντησή σου, ένα είναι το συμπέρασμα... Άψογος ο Παναγιώτης... και χαίρομαι ιδιαιτέρως, διότι βλέπω να έρχεσαι σιγά-σιγά σε 'νερά' αξιόλογα. Διότι τα Crown Size νομίσματα μπορεί να μην είναι η δική μου ενασχόληση, αλλά οι απόψεις μου πλέον για τα Ελληνικά ή ακόμη και τα 'Ξένα', είναι οι ίδιες με τις δικές σου. Κι εγώ έκλεισα τον κύκλο, τον διέλυσα και συνεχίζω γι άλλα.
Θέλει όμως ακόμη περισσότερο υπομονή και περισυλλογή... αυτού του είδους η συλλογή. Διότι παίζουν διεθνείς παίκτες, που μερικές φορές δεν ασχολούνται με κόστος, αρκεί να επιθυμούν να αποκτήσουν κάτι.

ΥΓ Σου αποστέλλω με ΡΜ, ωραιότατο site από Γαλλία... για μελέτη και ψάξιμο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:59:48 πμ »

Παναγιωτη Καλοριζικο!!!το πολυ ομορφο και υψηλης καταστασης Γαλλικο Δοκιμιο!!!που σιγουρα ομορφαινει και συμπληρωνει μια συλλογη απαιτησεων,ασχετως ειδικων προτιμησεων!Καλη συνεχεια με καινουργια αποκτηματα εκπληξεις!ο φιλος σου,γιαννης.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:22:53 μμ »

Καλορίζικο Παναγιώτη, πολύ όμορφο. ´Οπως τα έχουμε ξαναπεί, εμείς δεν είμαστε για σετάκια. Ειδικά στα τάλληρο που μαζεύεις και στις καταστασεις που τα θες, απο εδώ κσι πέρα για καθε τάλληρο χρειάζεσαι και ενα οικόπεδο ...

Προσωπικα πιστευω οτι τα μόνα εφικτά ελληνικά σετάκια σε υψηλές καταστασεις ειναι της Α Δημοκρατιας και του Παύλου. Δεν μιλάμε για κάποιον που δεν εχει κανένα οικονομικό προβλημα. Εγω προσωπικα μόνο αυτα τα 2 ελληνικά σετάκια θελω να συμπληρώσω σε 65 και πανω, εκτος απο Δημητρα και ποσειδωνα που φυσικα 64 ειναι ο στόχος. Εγω είμαι ακόμη πιο περίεργος αφου τα αναζητώ και σε μια συγκεκριμένη εταιρεία πιστοποιησης  Απορία

Οτιδήποτε αλλο ελληνικο το κοιτάζω μεμονωμένα, με ιδιαίτερη προτίμηση στα νικελίνα του Γεωργίου και τα κρητικά (5λ 10λ, 20λ), στις δραχμές Γεωργίου και στα Ιονικά (1λ, 30λ).

Απο εκει και πέρα οτι όμορφο νομισμα (world coins) καλοδεχούμενοι, με προτίμηση στα Μεξικάνικα ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:32:10 μμ »

Να το χαίρεσαι Παναγιώτη, όντως είναι πανέμορφο.
Την άποψή μου για αυτού του είδους τα νομίσματα στην έχω πει κατ' ιδίαν.
 
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:36:09 μμ »

Πανο ακουσες τον φανη! αναλαβε!!! Προστακτικη... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:50:58 μμ »

Όμορφα τα χρυσά και ασημένια, αλλά υπάρχουν και αλουμινένια, που έχουν την γοητεία τους, οπως αυτό,
είναι πανέμορφο να το χαίρεσαι!!!
Καταγράφηκε
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2014, 07:39:41 μμ »

Aγαπητε Ζοbels...
Αρχισες τα δοκιμια και θα   Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Εχουμε δωσει "ωλο" για να παρουμε τα essai της Γαλλιας και των αποικιων.

Παρε ενα top population ms65+
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:38:17 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Παρά πολύ ωραίο Χρήστο, ελπίζω να το χαίρεσαι αφού θυσίασες και το κορμί σου Σαρκασμός Σαρκασμός
Χρήστο πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να συγκεντρώσεις τα ESSAI...........μπράβο.......προσωπικά όπως προανέφερα θέλω να έχω 4-5 gem France coins, και το ESSAI πιστεύω αξίζει να ανήκει στην 5αδα. Θα ήθελα να αποκτήσω κάποτε ένα χρυσό 100φραγκο Napoleon, ένα 5φραγκο και τα άλλα δύο λέω να σε συμβουλευτώ Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:48:24 μμ »

Το συγκεκριμενο κοστισε 1 ευρο και 20 λεπτα + πιστοποιηση
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:50:37 μμ »

Το συγκεκριμενο κοστισε 1 ευρο και 20 λεπτα + πιστοποιηση
Έκπληξη  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Λύπη Έκπληξη Θυμός Σαρκασμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Αν μου κάνεις πλάκα μην κατέβεις την Κυριακή........δλδ τώρα πρέπει να νιώθω πολύ μακάκας. Κλάμα
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences