Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:21:53 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χρυσα νομισματα ολυμπιακοι 2004  (Αναγνώστηκε 30088 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
kefalonitis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:36:45 πμ »

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι καινουργιος σε αυτο το φορουμ καθως το ενδιαφερον μου για νοιμσματα πηγαζει περισσοτερο απο το ενδιαφερον μου για να μαθω την αξια τους παρα ενδιαφερον για την δημιουργια συλλογης.

Για την ακριβεια θα ηθελα να μαθω εαν γνωριζετε κατα προσσεγιση τις τιμες αγορας και πωλησης της συλλογης των χρυσων νομισματων που εξεδωθησαν κατα την διαρκεια των ολυμπιακων αγωνων 2004. Θα ενδιαφερομουν για πληροφοριες για την αυθεντικη συλλογη που εχει και τα πιστοποιητικα γνησιοτητας και τον αυξοντα αριθμο.

Οποια πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε θα ηταν ευπροσδεκτη και καλοδεχουμενη.

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:47:46 πμ »

Οι τιμες ειναι κατα μεσον ορο και μπορουν να ποικιλουν πανω κατω εως και 200 ευρω στα μεγαλα τεμαχια:
Κασετινα Λαμπαδηδρομιας 2 χρυσα, τεσσερα αργυρα = 1350-1500
Κασετινα Ολυμπιακων νομισματων 6 χρυσα , 12 αργυρα =4500
Κασετινα χρυσων Ολυμπιακων 6 χρυσα =3000
Κασετινα ασημενιων 12 ασημενια =1000
Οι προαναφερωμενες κασετινες ειναι ολες ξυλινες !!
Πλαστικες κασετινες 1 χρυσο , 2 ασημενια = 700
Πλαστικη κασετινα 2 ασημενια = 150
Πλαστικη κασετινα 1 ασημενιο = 75
Πλαστικη κασετινα 1 χρυσο = 500
Υπαρχει και πλαστικη κασετινα με τα 12 ασημενια η οποια κυκλοφορησε στην Γερμανια και δεν ξερω την τιμη της!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 03:21:02 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kefalonitis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:54:36 πμ »

χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες. ειναι απιστευτα χρησιμες. απο οτι καταλαβαινω η αξια τους ειναι σχετικα χαμηλη με δεδομενη την αρχικη τιμη που διατιθονταν στην ελληνικη αγορα το 2004. Κανω λαθος? Δηλαδη παρολη την αυξηση της τιμης του χρυσου τα συγκεκριμενα χρυσα νομισματα δεν εχουν αποκτησει αξια αναλογη της αυξησης της τιμης του χρυσου καν. Δεν συζηταω για σπανιοτητα ή της αξιας τους ως συλλογη γιατι μαλλον αυτη ειναι φαινομενικα ανυπαρκτη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2011, 12:04:18 μμ »

Η Λαμπαδηδρομια ειναι η ποιο δυσκολη κασετινα!!
Αν δεν ειχαμε την κριση στην Ελλαδα η τιμη της θα ηταν ουσιαστικα 2000 ευρω ισως και παραπανω απο προσωπικες μου εκτιμησεις!!
Τωρα για τον συλλογισμο σου αυτο ειναι καπως ορθος διοτι το 2004 οταν πωλουνταν αυτες οι συλλογες
ειχα παει στο ταχυδρομειο για να τις αγορασω και διαπιστωσα οτι ενω η αξια του χρυσου ηταν στα 20,000 ευρω το κιλο ισως και κατι ακομα , δηλαδη 20 αντε 22 ευρω το γραμαριο το καθε χρυσο νομισμα πουλιωταν 430 ευρω!! Δηλαδη η διπλασια αξια του μεταλευματος που περιειχε!!
ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΤΟΤΕ!!
Μετα απο τρια τεσσερα χρονια τα βρηκα σε τιμη 280 ευρω το τεμαχιο!!
Τοτε ηταν η καταλληλη ευκαιρια να τα παρω!!
Σημερα το χρυσο που εχουν ειναι 430 ευρω το καθε νομισμα περιπου!!
Δεδομενης της κρισης η τιμη τους παραμενει χαμηλη και για καποιον που θελει να τα παρει ακομη και σημερα πιστευω οτι ειναι μια καλη συλλογη!!
Ειδικα οι ξυλινες κασετινες προσωπικα εχω την πεποιθηση οτι θα παρουν και συλλεκτικη αξια στο μελον!!
Δεν ειναι τυχαιο οτι μονο η μεγαλη κασετινα με το πιστοποιητικο της την ειδα να κλεινει σε δημοπρασια 200 ευρω!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kefalonitis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2011, 07:02:31 μμ »

δηλαδη το καθε χρυσο νομισμα σε αυτες τις συλλογες ειναι γυρω στα 20 γραμμαρια το καθενα? και ειναι ιδιο το βαρος και στα νομισματα της λαμπαδιοδρομειας?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2011, 07:24:22 μμ »

ta νομισματα τα χρυσα ειναι των 10 γραμμαριων (999 καθαροτητα/24 καρατια),και τα ασημενια ειναι 34 γραμμαρια 1 ουγγια καθαρο αφου ειναι 925 sterling, μια troy ounce στα αγγλικα
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:57:40 μμ »

Μπορείτε να μας δώσετε και τις τιμές έκδοσεις και ποσότητες κάθε συλλογής;
 
Καταγράφηκε
Vera
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:48:27 μμ »

Γειά σας κι από εμένα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας: Έχω στη διάθεσή μου, συλλεκτικές κασετίνες των 6, golden plated, ολυμπιακών νομισμάτων, των 500δρχ, από τους Ολυμπιακούς του 2004, τις οποίες δεν επιθυμώ να κρατήσω. Υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να τις αγοράσει;; Αλλιώς, γνωρίζετε που μπορώ να απευθυνθώ για να τις πουλήσω; (εκτός από sites που ασχολούνται με δημοπρασίες, καθώς ενδιαφέρομαι για άμεση πώληση). Επίσης, θα με ενδιέφερε κάποιος να με ενημερώσει για το τι τιμή θα μπορούσαν να πιάσουν αυτές οι κασετίνες. Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:02:50 μμ »

δεν εχω υποψη μου αυτες τις κασετινες.Μπορειτε να βαλετε καμμια φωτο για να διαμορφωσουμε αποψη επι του θεματος?
Καταγράφηκε
Vera
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:41:11 μμ »

Προσπαθώ να ανεβάσω μια φωτογραφία, αλλά το file είναι μεγάλο. Ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα.
Καταγράφηκε
Vera
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:09:16 μμ »

Ελπίζω, να βοηθά...
Καταγράφηκε
Vera
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:41:53 μμ »

Θα μπορούσε, λοιπόν, να με πληροφορήσει κάποιος, που μπορώ να πουλήσω την κασετίνα  αυτή και σε ποιά τιμή;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:13:50 πμ »

Για την κασσετινα δεν γνωριζω τι ιδιαιτεροτητα εχει αλλα τα νομισματα που περιεχει εχουν λιανικη 2 ευρω το κομματι οποτε αξιζει ο κοπος?
Καταγράφηκε
Vera
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:09:52 μμ »

Για την κασσετινα δεν γνωριζω τι ιδιαιτεροτητα εχει αλλα τα νομισματα που περιεχει εχουν λιανικη 2 ευρω το κομματι οποτε αξιζει ο κοπος?
Μόνο 2 ευρώ; Η κασετίνα με τα νομίσματα, είναι συλλεκτική...Όπως και να έχει, γνωρίζετε, που μπορώ να απευθυνθώ για να τα πουλήσω; Έχω στη διάθεσή μου αρκετές τέτοιες κασετίνες, αλλά και νομίσματα σαν αυτά, χωρίς κασετίνα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:32:18 μμ »

Αν εισαστε στην Αθηνα καντε μια βολτα στην Σταδιου , εχει δυο τρια καταστηματα εκει περιξ και ρωτηστε ποσο σας τα κρατανε , αν τα κρατανε!!
Μια αλλη λυση ειναι σε δημοπρασιες σε σαιτ οπως αυτο εδω http://www.emarket.gr/
ειτε με την τιμη πωλησης που εσυ θελεις αμεση αγορα , ειτε σαν δημοπρασια ξεκινωντας τα απο 5 ευρω πχ και εφοσον τα χτυπανε διαφοροι υποψηφιοι αγοραστες ανεβαινει η τιμη αλλα δεν ξερεις που θα κλεισει Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences