Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:57:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΟΚΚΙΝΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ 45 PIASTRES 1928 PROOF (ORIGINAL)  (Αναγνώστηκε 3525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gekycoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 18, 2014, 08:25:58 πμ »

Επειδή αρκετοί συλλέκτες με ρωτούν αν έχω ξαναδεί την θήκη του Proof 45 Piastres 1928 αποφάσισα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από τη θήκη που έχω στη συλλογή μου.
Η συγκεκριμένη θήκη είναι εξαιρετικά σπάνια καθότι την εποχή εκείνη ελάχιστοι συλλέκτες αγόρασαν το Proof από την Oθωμανική Τράπεζα. Τα περισσότερα έμεινα απούλητα στο θησαυροφυλάκιο της τράπεζας μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 1960. Κάποιος "πανέξυπνος" τότε στην τράπεζα αποφάσισε να βγάλουν όλα τα Proof 45 Piastres 1928 και να πετάξουν τις θήκες για να μην πιάνουν χώρο. Τελικά ήρθε ένας Αμερικάνος Coin Dealer και τα αγόρασε όλα. Εννοείτε ότι οι θήκες είχαν εξαφανιστεί. Ο Αμερικάνος αυτός είναι ακόμα εν ζωή και τον έχω γνωρίσει προσωπικά. Είχε αγοράσει και όλα τα χάλκινα και ασημένια νομίσματα της Αγγοκρατίας που ήταν σε καλή κατάσταση από EF - UNC.
Ο λόγος που τα περισσότερα Κυπριακά νομίσματα σε UNC καταστάσεις παρουσιάζονται στην Αμερική δεν είναι τυχαίος!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Από αυτόν τον τύπο έχουν βγεί φοβερά κομμάτια σε δημοπρασίες της εποχής εκείνης 1960-1980.
Ακόμα βγαίνουν..... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2014, 09:38:47 πμ »

Επιμορφωτική ιστορία.
Καταγράφηκε
stergio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 02:06:25 πμ »

Κ.Κυριακο αν γνωριζεται διασωθηκαν κ αλλες θηκες??
Πραγματικα Eιναι εκπληκτικο γιατι οπου κ αν εψαξα δεν βρηκα καμια φωτο η πηγη πως υπάρχουν. ..αν μπορειτε να μας πειτε λιγο πως επεσε στα χερια σας μια τετοια θηκη, οχι απο οικονομικης άποψης αλλα γιατι αποτελει πραγματικα σπανιότητα Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences