Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:35:24 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: US 10$ και 10 Δραχμες του 98  (Αναγνώστηκε 5344 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:26:19 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούργιος στην συλλογή νομισμάτων (και στο στέκι), προσφάτα παρέλαβα ένα usb μικροσκόπιο, τους καταλόγους world coins 1901-2000, 2001 to date, και αναμένω την ζυγαριά μου και δύο βιβλία ακόμα.... Παρόλα αυτά χρειάζομαι βοήθεια για την βαθμολόγηση και εκτίμηση των νομισμάτων και θα ήθελα άν γίνεται την άποψη πιο έμπειρων συλλεκτών. Θέλω να ρωτήσω για αρκετά νομίσματα αλλά θα αρχίσω με δύο.
α) Το πρώτο είναι ένα us10$ χρυσό του 1907S, την εκτίμηση σας για την κατάσταση του και κατα πόσο πέφτει η αξία του που βρίσκετε μέσα στο κρεμαστό (δεν έχω επιχειρήσει να το βγάλω ωστόσο πιθανώς βγαίνει εύκολα χωρις να γίνει ζημιά στο νόμισμα)
β) Το δεύτερο είναι 10 δραχμές του 1998 που έχω την εντύπωση ότι υπάρχει λάθος. Είναι έτσι και αν ναι απο τι έχει προκληθεί αυτό? Το έχω ψάξει λίγο στο Ιντερνετ και πιστεύω ότι ίσως να έχει die clash.Είναι έτσι?
(Οι φωτό είναι σαρώσεις 300dpi αφού λόγο περιορισμού μεγέθους δεν μπορώ να στείλω φωτό σε καλή ανάλυση και εδικά το δολλάριο αδικείται)

Σας ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2011, 01:47:51 μμ »

Παιδιά κανένας δεν έχει άποψη??
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2011, 01:58:53 μμ »

Το δεκαδολαρο κατα 90% δεν εχει παθει καμια ζημια με το δεσιμο που εχει!!
Η τιμη του κυμενεται γυρω στα 750-800 ευρω!!
Το δεκαρικο δεν εχει καμια απολυτως αξια κατ΄εμε.
Περιμενε να ακουσεις και αλλες αποψεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:35:54 μμ »

γιωργο το δεκαδολαρο,καλυτερα να δωσεις κατι, σε ενα εργαστηριο αργυροχρυσοχοειας,να σου ανοιξουν τα δοντακια,παρα να κανεις κατι μονος σου, που μπορει να αποβει καταστροφικο,για το νομισμα.ο χρυσος ειναι μαλακος και σιγουρα,αν δεν εχεις πειρα,ειναι κριμα να το πειραξεις.το δεκαρικο,ειναι πολυ συνηθισμενο,μαλιστα,σε ενα παλιο τευχος ενος περιοδικου -συλλεκτης-ο κυριος τζαμαλης,ενας εγκριτος μελετητης,και προεδρος της ενε,εχει γραψει αρθρο,για διαφορες ποικιλιες,για το δεκαρικο του 1978,που εναι ενδιαφερουσες,στο δικο σου μπορει να ειναι,και λερωμα του μεταλλου απο καποιο υγρο?παντως δεν βλεπω τιποτα το ενδιαφερον,για συλλεκτες που ασχολουνται,με λαθη,ποκιλιες,κλπ,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2011, 02:47:55 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2011, 08:12:19 μμ »



Κυριοι σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε! Εξυπακούετε οτι την δουλεία θα την κάνει κάποιος που μπορεί και όχι εγώ....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2011, 08:21:55 μμ »

Το αρθρο που ειπε ο φιλος Γιαννης για τις ποικιλιες στο δεκαρικο πιστευω οτι ειναι αυτο που σας αναρτησα αλλα αφορουσε το δεκαρικο του 76!!
Αλλο ενα ελατωμα που εχει αναφερθει ειναι η ελειψη μερους της βασεως της μυτης στα δεκαρικα του 80 αν θυμαμε καλα και το οποιο αν ενθυμουμε καλα δημιουργηθηκε απο μπουκωμα της μητρας!!
Το θεμα αυτο υπαρχει στο σαιτ του Δημητρη και αν καποιος μπορει να το βρει ας σηκωσει εδω τον συνδεσμο του ποστ να το επισκεφτουν οσοι θελουν να το διαβασουν!!
Εγω προσπαθησα να το βρω αλλα δεν τα καταφερα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:16:50 μμ »

Πολυ ενδιαφέρον το άρθρο κ αν και άλλοι έχουν πρόσβαση σε παρόμοια άρθρα για Ελληνικά νομίσματα θα ήταν καλό να τα βγάλουν να μαθαίνουμε και οι νεώτεροι.. Τώρα για το συγκεκριμένο δεκάρικο δεν υπάρχει κάποια δαφορά στα ηλεκτρόνια ή τροχιές (να πώ επίσης ότι γνωρίζω ότι δεν έχει κάποια αξία). Φαίνεται σε μένα που το βλέπω απο κοντά να είναι χτυπημένο λάθος (όχι οξύ κλπ) Ωστόσο είναι πολύ δυσδιακριτο στις σκαναρισμένες φωτο που έχω ανεβάσει. Αν σας ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα πείτε μου αν θέλετε να πως μπορώ να στείλω υψηλής ευκρίνειας φωτό όπου θα φαίνεται ακριβώς γιατί μιλάω. Καποιο mail ίσως?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:42:01 μμ »

Φιλε μου δεν αξιζει να το κουβεντιασουμε!!
Φιλος και μελος της σελιδας μας καποτε μου ζητησε μια σειρα ακυκλοφορητη του 80 και οπως την επιασα ειδα οτι το δεκαρικο μεσα ηταν με την σπασμενη μυτη!!
Ουτε καν μπηκα στον κοπο να ανοιξω την κασετινα να το βγαλω και να βαλω ενα συνηθισμενο μεσα!!
Οπως ηταν του την εστειλα και μαλιστα τον ενημερωσα οτι το δεκαρικο αυτο αλλοι ζητανε 20-30 ευρω!!
Ολη η κασετινα εκανε 17 ευρω κατα την αποψη μου!!
Το πιστευω μου ειναι οτι τετοια σφαλματα θα αποκτησουν αξια μετα απο 150-200 χρονια!!
Ποιος θα ζει τοτε? Τα τρισεγγονα ή τα τετρασεγγονα μας??
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ΜΑΘΕΙΣ καλα την νομισματικη ιστορια της Ελλαδας ειτε μεσα απο το σαιτ ειτε διαβαζωντας βιβλια και μετα θα κρινεις ποια νομισματα αξιζουν κατα την εφαρμογη των οσων διδαχτηκες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences