Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:54:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νόμισμα Μεσαιωνικής Χίου  (Αναγνώστηκε 6612 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 11, 2014, 03:16:34 μμ »

εδώ σας θέλω!   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2014, 03:25:44 μμ »

Ουαου!!!  Σαρκασμός
Που το βρηκες ρε θηριο;  Γλώσσα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2014, 05:46:41 μμ »

Γιαννη μου.. κουκλι ειναι κι εχει κατι το παραδοξο ή μπορει και σπανιο... θα εξηγησω.... Κλείσιμο ματιού

ειναι οντως της Χιου... οταν ηταν υπο τους Γενοβεζους.. αλλα για την ακριβεια... υπο της Μαονιας.. της γενοβεζικης εταιριας που ειχε αγορασει το δικαιωμα του να εισπρατει φορους απο της Χιο και την Φωκαια, απο την Γενοβα! ειναι χαλκινο, αγνωστης ονομασιας συμφωνα με τον Τζαμαλη... αλλα μαλλον ειναι τορνεσια...

κοπηκαν στις αρχες του 1500.... και βλεπουμε απο την μια μερια τον σταυρο και απο την αλλη το φρουριο με τον αετο και την εκκλησια τορνεζιων... (που το σχεδιο της το βλεπουμε σε ολα τα τορνεζια...).
το φρουριο ηταν το εμβλημα των Ζακκαρια... πριν παρουν οι Τζουστινιανι τα ηνια του νησιου...

πανω τους διαβαζεις στην μια πλευρα... CONRADUS REX ROMA(ΝΟRUM) και την αλλη διαβαζεις CIVITAS CHII...

το ονομα του Κονραδου Α' του γερμανου βασιλια (1138-1152) ειναι γιατι αυτος ειχε δωσει το δικαιωμα κοπης νομισματος στην Γενοβα.

τωρα.. που ειναι το περιεργο... κτλ...

To CONRADUS REX ROMA επρεπε να ειναι εκει που ειναι ο σταυρος... ενω η αλλη επιγραφη εκει που ειναι το εμβλημα.... ομως διαβαζουμε στο νομισμα περιπου τα αντιθετα...

ελα μου ομως που παιζει και κατι αλλο;;; Κλείσιμο ματιού

στην μερια του σταυρου... και δεξια του καθαρα διαβαζεις CHII... αρα στα αριστερα επρεπε να διαβαζαμε το CIVITAS... και να λεγαμε... εκαναν λαθος μερια στην επιγραφη.... (πραγμα... χμμ... λιγο περιεργο.. κατα την αποψη μου.. δεν ξερω...).
ομως... τι διαβαζουμε ;;;; RΕΧ RΟΜΑ !!!!!! 

στην μερια με το εμβλημα... διαβαζετε παλι το CONRADUS.... οποτε καταληγω στο συμπερασμα οτι το νομισμα εχει ενα αξιολογο σφαλμα κοπης! τυπωθηκε 2 φορες αλλα οχι διπλοτυπωμα που βλεπουμε συνηθως...
το νομισμα τυπωθηκε 2 φορες και ειναι η μια πανω στην αλλη σαν σχεδιο (δηλαδη και τα δυο σχεδια σε καθε μερια!)! ετσι βλεπουμε μερος της επιγραφης της μιας πλευρας να ειναι στην αλλη και γινεται χαμος!
πιθανον σε αυτο οφειλετε και η μη καλη χαραξη στου βασικου σχεδιου στο κεντρο... αλλα ειδικα στις επιγραφες αλλα και στους κυκλους που υπαρχουν σαν συνορα του σχεδιου και του νομισματος... οπου εκει κι αν γινεται το ελα να δεις... χαχαχαχα κουνημενο... το ενα μεσα στο αλλο... ελλειψεις... χαμος! Χαμόγελο

μαλλον αυτος που τα εκοβε.... ειχε πιει πολυ καλο κρασι... χαχαχαχαχαχα

τετοια λαθη ειναι σαφως πολυ ενδιαφεροντα κομματια που αξιζουν μελετης! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:21:34 μμ »

μπράβο Νίκο, κόβει το μάτι σου!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:24:53 μμ »

χαχαχαχαχα ε... ειναι και απο μησι που το εχω στην καρδια μου αν και δεν εχω παει ποτε...
βλεπεις..ο παππους μου ηταν απο Καλλιμασια Χιου.. και η γιαγια μου ηταν απο Χιο.. αλλα δεν ξερω απο ποιο μερος.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:25:40 μμ »

σου αφιερώνω το 'κανονικό' τότε! -> http://www.mcsearch.info/record.html?id=68677  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:29:45 μμ »

...σε τόσο καλή κατάσταση και με ενδιαφέρουσα ιδιαιτερότητα το είχα δει σε δημοπρασία του 2003!
http://www.christies.com/lotFinder/lot_details.aspx?intObjectID=4122780
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 11, 2014, 08:35:26 μμ »

Μπράβο Γιάννη! Είναι πολύ σπάνιο το τορνέζιό σου!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:04:50 πμ »

ΜΠΡΑΒΟ Γιαννη!ομορφο και σπανιο!!!! νομισμα με καλο κεντραριισμα και ενφανη ολο το αναγλυφο!!!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 13, 2014, 10:09:14 πμ »

ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, πιστεύω οτι το έχω ΄κλειδώσει'.
υ.γ. πολύ ωραίος ο Περσέας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2014, 07:34:11 μμ »

το ξέρει ή έχει διαβάσει κανείς; A Chronological Arrangement of the Coins of Chios by John Mavrogordato
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-A-Chronological-Arrangement-of-the-Coins-of-Chios-by-John-Mavrogordato-Paper-/160925512246?pt=US_Nonfiction_Book&hash=item2577e87236
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2014, 04:40:46 μμ »

Ερώτηση σε όσους ασχολούνται κι ενδιαφέρονται: το ebay #191126738677 ειναι tornese ή gigliato Φ211 κατά  Τζαμαλή (D-I);
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2014, 05:45:00 μμ »

γιαννη... αν και ο Τζαμαλης τα αναφερει σαν χαλκινα αγνωστης ονομασιας.. μαλλον τορνεζια ειναι..

τα gigliata ειναι τελειως διφορετικα! ειναι ασημενια, μεγαλα σε σχεση με τα τορνεσια.. εχω δει στο καστελλο ροδιακα και τα τζιλιατα ηταν ολα σε αυτο το στυλ... μιας και α ειχαν σαν προτυπο αυτα της νεαπολεως!

μιλαμε για υψιλης περιεκτικοτητας αργυρο (929) και περιπου 4 γραμμαρια βαρος! η διαμετρος του ηταν περιπου 24 χιλιοστα! τα τορνεζακια ειναι μικρα, χαλκαργυρα ή χαλκινα!

αυτο που αναφερει ο τζαμαλης οτι ειναι σαν το 205.... ειναι ως προς το σχεδιο στην πισω πλευρα.. εκει που ειναι ο αετος με το φρουριο!

Καταγράφηκε
yiannis8494
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 72



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 21, 2014, 05:45:48 μμ »

Καλησπέρα σας, Χριστός Ανέστη από την Χίο
ήθελα να μάθω αυτά τα πανέμορφα νομίσματα μπορείς να τα αποκτήσεις ελεύθερα ή τα πιάνει ο αρχαιολογικός νόμος?
(παρεμπιπτόντως έχω βγάλει τα μάτια μου στο βιβλίο του Παύλου Λάμπρου ''Μεσαιωνικά Νομίσματα των Δυναστών της Χίου'' και είναι όλα πανέμορφα)

Ευχαριστώ Γιάννης   
Καταγράφηκε

Το αιωνιο μυστηριο του κοσμου ειναι η κατανοηση του......
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2014, 06:19:59 μμ »

Αληθώς Ανέστη!
πράγματι είναι πανέμορφα και πολύ ενδιαφέροντα ως μή Ελληνικά αλλά του 'σύγχρονου και σημερινού Ελλαδικού χώρου',
έχω μείνει με την εντύπωση οτι επειδή δεν είναι Βυζαντινά ή προ 1453 αλλά κι επειδή είναι κομμένα από ξένες χώρες -  π.χ. κρατίδιο Γένοβας Ιταλίας είναι η εκδούσα νομισματική αρχή για τα εν λόγω - αν μπορείς να αποδείξεις οτι τα απέκτησες νόμιμα (π.χ. με αγορά με παραστατικά κι όχι με ανασκαφή) τότε είναι και νόμιμη η κατοχή και αγοραπωλησία τους.  Αναποφασιστικότητα
κάποιος άλλος με πρισσότερες γνωσεις επί του θέματος;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences