Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 06:42:43 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορές από sixbid.com  (Αναγνώστηκε 11051 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 11, 2014, 11:04:13 πμ »

το σιτε αυτο ειναι ενας κομβος δημοπρασιων.
ολοι οι οικοι(οι περισσοτεροι τουλαχιστον) διαφημιζουν εκει τα προιοντα τους.οι τιμες που βλεπεις εκει ειναι estimate του οικοι που 99,9% ειναι πολυ χαμηλα για να τραβηξουν κοσμο. το νομισματα κλεινουν σε σημαντικα υψηλοτερες τιμες. Επισς δεν θα πρεπει να ξεχνας οτι στην τιμη που βλεπεις πρεπει να πληρωσεις και την προμηθεια του δημοπρατη.που ειναι εως και 23%. Σε νομισμα που αγορασα προσφατα απο οικο και εκλεισε 480(αρχικη τιμη 250) πληρωσα στο ταμειο 600 + προμηθειες παυπαλ που θα μπορουσα βεβαια να αποφυγω αν πληρωνα private banking αλλα δεν το εκανα συνειδητα αφου το παυπαλ ειναι οτι καλκυτερο εχει εφευρεθει για μας τους αγοραστες. Επισης νομιζω οτι και το sixbid αν χτυπησεις μεσω αυτου σου κραταει 3% αν δεν κανω λαθος.

Επισης αν αγορασεις απο αμερικη υπαρχει πιθανοτητα να περασει τελωνειο και να χρεωθεις τους δασμους. Για νομισματα συλλεκτικα ειναι ο μονος τροπος να  αγορασεις κερματα ποιοτικα απο τους οικους. Με τους κινδυνους βεβαια να μην εκλειπουν.Για να αγορασεις  κερματα χρυσα κοντα στην bullion τιμη τοτε σιγουρα θα βγεις χαμενος.
Αλλα για να μην μιλαμε υποθετικα δειξε μας ενα παραδειγμα για ενα νομισμα που κατα την γνωμη σου εκλεισε σε τιμη που θα μπορουσε να θεωρηθει ευκαιρια.;
Εντελώς φιλικά φίλε μου οι τιμές αυτές δεν αντιπροσωπεύουν την αξία του νομίσματος. XF details 2500 $??
Τις προάλλες πουλήθηκε στην λέσχη από τον Βασίλη ένα δύλιρο του 23 σε MS , σε πολύ καλή τιμή.

Κατά την άποψη μου οι δημοπρασίες από οίκο αξίζουν όταν πάς να χτυπήσεις μοναδικά νομίσματα που δεν τα βρίσκεις στο ebay και έχεις τον παρά στο χέρι. Είσαι έτοιμος να τα ακουμπήσεις χοντρά αλλά παίρνεις κάτι καλό.

Κοπές -Proof κυρίως .

Επίσης ο Ανάργυρος έχει δίκιο και για το τελωνείο. Τα περισσότερα καλά νομίσματα υπάρχουν στην αμερική. Οπότε αναγκαστικά θα πληρώσεις φόρο καθώς έρχονται full ασφαλισμένα.

Νομίζω οι παρατηρήσεις των δύο φίλων, τις οποίες υπογράμμισα με κόκκινους χαρακτήρες είναι τα πιο καίρια σημεία στο ζήτημα αγοράς νομισμάτων από οίκους δημοπρασιών του εξωτερικού.

Για του λόγου το αληθές, ως προς το τελικό κόστος αγοράς νομισμάτων από δημοπρασίες, νομίζω είναι ενδεικτική η περίπτωση φίλου που έχει βάλει προς πώληση το χρυσό 20δραχμο του 1884.
Παρατήρησα ότι η δημοπρασία έκλεισε στα 240 ΕΥΡΩ και τελικά το νόμισμα του κόστισε 295 ΕΥΡΩ, όπως λέει.
Αυτό συνιστά ένα επιπλέον κόστος, από την τελική τιμή κατακύρωσης του νομίσματος, της τάξης του 23%.
Όσο ακριβώς δηλαδή το υπολόγισε ο φίλος epop.

Όμως υπάρχει και ένα πρόσθετο σημαντικό στοιχείο.
Ο φίλος αγόρασε το νόμισμα από ευρωπαϊκό οίκο δημοπρασιών, αν κατάλαβα καλά, οπότε δεν επιβαρύνθηκε από έξοδα εκτελωνισμού!!!

Μπορούμε δηλαδή να υποθέσουμε, ότι σε περίπωστη που αγόραζε το νόμισμα από αμερικάνικο οίκο δημοπρασιών (π.χ. Heritage) το επιπλέον του ποσού κλεισίματος της δημοπρασίας κόστος μπορεί να υπερέβαινε το 30% !!!!

Όπως όμως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω, τα καλά νομίσματα βρίσκονται, κατά κύριο λόγο, στην Αμερική.

Τελικό προσωπικό μου συμπέρασμα:
Τα κορυφαία νομίσματα είναι για μεγάλα πορτοφόλια!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 11, 2014, 12:56:56 μμ »

Εννοειτε,αν εισαι συνταξιουχος του ΟΓΑ τι να αγορασεις?Οπως και το χρυσο εικοσαρικο!αν ηταν αυτο που επρεπε θα ειχε φυγει πολυ υψηλωτερα!!!Παντως εγω πιστευω οτι τα καλα!!!! νομισματα φευγουν με τηλεφωνο!(σιγουρα αυτος δεν ειναι κανονας!).χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 11, 2014, 01:07:21 μμ »

Μέσα στα έξοδα 55 € περιλαμβάνονται και τα έξοδα ταχυδρομείου συστημένου ασφαλισμένου και επειδή η προσφορά μου ηταν μέσο sixbit  τα έξοδα ίσως ηταν και λογο φουσκωμένα.  Τα δε έξοδα ταχυδρομείου από την Αμερική μπορεί να φτάσουν και τα 25-30 ευρό ή και παραπάνω ανά αποστολή. 
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 11, 2014, 05:41:49 μμ »

Μέσα στα έξοδα 55 € περιλαμβάνονται και τα έξοδα ταχυδρομείου συστημένου ασφαλισμένου και επειδή η προσφορά μου ηταν μέσο sixbit  τα έξοδα ίσως ηταν και λογο φουσκωμένα.  Τα δε έξοδα ταχυδρομείου από την Αμερική μπορεί να φτάσουν και τα 25-30 ευρό ή και παραπάνω ανά αποστολή. 

Φίλε μου η επισήμανσή σου συνηγορεί ως προς το ότι η αγορά από δημοπρασίες από την Αμερική είναι πραγματικά ασύμφορη, διότι αυξάνει το κόστος απόκτησης του νομίσματος κατά περίπου το 1/3 !!!

Η αγορά (κορυφαίων) νομισμάτων από Αμερική είναι τελικά για τους "σκληροπυρηνικούς" συλλέκτες, οι οποίες αγοράζουν νομίσματα αποκλειστικά με γνώμονα το πόσο τους αρέσουν, χωρίς να ενδιαφέρονται για το κόστος και το αν θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:20:10 μμ »

αννιβα σωστα τα γραφεις απλως να επισημανω οτι τα εξοδα του δημοπρατη 17,5% δεν εχουν καμμια σχεση με τα εξοδα του   
τελωνειου που ειναι οι δασμοι 23%+ εκτελωνιστης.παντως οταν θες να αποκτησεις νομισματα καλα και οχι μετρια οι οικοι ειν αι μονοδρομος
Καταγράφηκε
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 11, 2014, 08:17:03 μμ »

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας αλλά πλέον το έβγαλα από το μυαλό μου ... οπότε πάμε γι'άλλα .. καμια Βικούλα του Perth ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων !
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 11, 2014, 08:30:01 μμ »

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας αλλά πλέον το έβγαλα από το μυαλό μου ... οπότε πάμε γι'άλλα .. καμια Βικούλα του Perth ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων !

Βικούλα του Perth......  γιοκ  Αναποφασιστικότητα   Μονο Μελβουρνη κα Συδνευ κοπηκαν   Κλείσιμο ματιού

Εκτος αν εννοεις την γρια τη χηρα τη Βικαρα    Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 11, 2014, 08:51:40 μμ »

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας αλλά πλέον το έβγαλα από το μυαλό μου ... οπότε πάμε γι'άλλα .. καμια Βικούλα του Perth ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων !

Βικούλα του Perth......  γιοκ  Αναποφασιστικότητα   Μονο Μελβουρνη κα Συδνευ κοπηκαν   Κλείσιμο ματιού

Εκτος αν εννοεις την γρια τη χηρα τη Βικαρα    Σαρκασμός

Σωστός  Κλείσιμο ματιού Την κουριάλο,(=γραία,-αλειφιάτικη διάλεκτος) που λεν στο χωριό μου ,χηρεύσασα Βικάρα εννοώ ...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 11, 2014, 09:09:57 μμ »

Απορώ γιατί τόση φασαρία για τις αγορές από Αμερικάνικα site και τους δασμούς κλπ.
Για όλα υπάρχει λύση : Νοικιάζεις θυρίδα στην Αμερική που τα παραλαμβάνεις εκεί. Στη συνέχεια τα προωθείς Ελλάδα με συστημένο USPS, ή με αδήλωτη τιμή ή σαν δώρο.  Άνεση

Είναι τόσο... μα τόσο απλό.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 11, 2014, 09:22:07 μμ »

Απορώ γιατί τόση φασαρία για τις αγορές από Αμερικάνικα site και τους δασμούς κλπ.
Για όλα υπάρχει λύση : Νοικιάζεις θυρίδα στην Αμερική που τα παραλαμβάνεις εκεί. Στη συνέχεια τα προωθείς Ελλάδα με συστημένο USPS, ή με αδήλωτη τιμή ή σαν δώρο.  Άνεση

Είναι τόσο... μα τόσο απλό.  Κλείσιμο ματιού

Απορία Γίνε λίγο πιο αναλυτικός !
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 11, 2014, 09:28:14 μμ »

Απορία Γίνε λίγο πιο αναλυτικός !

Χρησιμοποιούσα 2-3 χρόνια τέτοια εταιρία. Πρέπει να σταλούν στοιχεία ταυτότητας κλπ και να γίνουν και επίσημες υπεύθυνες δηλώσεις κλπ. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση για συγκεκριμένη εταιρία, μπορείτε να το ψάξετε κάπως έτσι : U.S.A. Address and Mail Forwarding
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 11, 2014, 09:28:49 μμ »

Απορία Γίνε λίγο πιο αναλυτικός !

Χρησιμοποιούσα 2-3 χρόνια τέτοια εταιρία. Πρέπει να σταλούν στοιχεία ταυτότητας κλπ και να γίνουν και επίσημες υπεύθυνες δηλώσεις κλπ. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση για συγκεκριμένη εταιρία, μπορείτε να το ψάξετε κάπως έτσι : U.S.A. Address and Mail Forwarding

Ok...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences