Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 09:54:05 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σειρα 1973  (Αναγνώστηκε 19094 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 16, 2014, 07:50:24 πμ »

Δεν γνωρίζω εάν πουλήθηκαν τα νομίσματα το 1973.

Καλό όμως θα είναι να εξεταστούν προσεκτικά πριν δωθούν. Πέρα από τις πάρα πολλές ποικιλίες στο rim, για μένα από πενηνταράκι μέχρι και τάλληρο υπάρχουν δυο διαφορετικές εκδόσεις.
Γράφω για τη διαφορά "οξείας" και "βαρείας". Όπως και στη γραμματική, η διαφορά είναι εμφανής.

Έχουμε πενηνταράκι μικρό μεγάλο κεφάλι, και μέχρι τάλληρο εκδόσεις διαφορετικές οξείες-βαρείες. Στο μεταξύ έχουμε πολλές ενδιάμεσες ποικιλίες στα rim.

Στο εικοσάρικο, πέρα από τη μικρή χρονολογία (σπανιότητα) έχουμε ποικιλίες με εμφανείς διαφορές στο πέπλο της Σελήνης.

Όμως η οξεία-βαρεία, είναι άλλο νόμισμα. Ειδικά στο τάλληρο και λίγο στο δίφραγκο, υπάρχει δυσκολία εύρεσής τους.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 16, 2014, 08:16:38 πμ »

Σωστές οι παρατηρήσεις.
Η μικρή ημερομηνία, αρχικά θεωρήθηκε σαν δοκίμιο, αλλά αυτό αρχίζει να αμφισβητείται, λόγω της κυκλοφορίας ορισμένων εξ αυτών.
Οι διαφορές στα πνεύματα υπαρκτές και όντως κάποιες 'δύσκολες'.
Το μικρό-μεγάλο κεφάλι έχει να κάνει και με το μέγεθος του rim.
Μπορούν να βρεθούν κάποια στοιχεία στον κατάλογο www.mycoins.gr.
Οποιεσδήποτε πληροφορίες για ποικιλίες... πολύτιμες και άκρως 'συλλέξιμες'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 16, 2014, 09:03:28 πμ »

Σωστές οι παρατηρήσεις.
Η μικρή ημερομηνία, αρχικά θεωρήθηκε σαν δοκίμιο, αλλά αυτό αρχίζει να αμφισβητείται, λόγω της κυκλοφορίας ορισμένων εξ αυτών.
Οι διαφορές στα πνεύματα υπαρκτές και όντως κάποιες 'δύσκολες'.
Το μικρό-μεγάλο κεφάλι έχει να κάνει και με το μέγεθος του rim.
Μπορούν να βρεθούν κάποια στοιχεία στον κατάλογο www.mycoins.gr.
Οποιεσδήποτε πληροφορίες για ποικιλίες... πολύτιμες και άκρως 'συλλέξιμες'.

Όταν λες ότι έχουν κυκλοφορήσει τι εννοείς?  Δείξε μου ένα κυκλοφορημένο.  Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ κυκλοφορημένο ούτε ξέρω κάποιον που να έχει δει.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 16, 2014, 09:17:24 πμ »

Δεν είπα ότι έχω δει... είπα ότι αυτό έχει αρχίσει να αμφισβητείται, λόγω της κυκλοφορίας ορισμένων εξ αυτών. Αυτό δεν σημαίνει ότι, προς το παρόν, δεν θεωρούνται δοκίμια, ούτε σημαίνει ότι ενστερνίζομαι την άποψη. Εξ άλλου, για τα 'νεώτερα' νομίσματα, οι απόψεις δίνουν και παίρνουν κατά το δοκούν. Πιθανότατα η άποψη αυτή, να έχει σχέση με την εμφάνιση κάποιων νέων στην αγορά ή με τις τιμές κλπ.
Στον κατάλογο, στην ενότητα Δοκίμια τα έχω περασμένα... και προσωπικά πιστεύω ότι έτσι είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2014, 09:28:40 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 16, 2014, 09:32:41 πμ »

Δεν είπα ότι έχω δει... είπα ότι αυτό έχει αρχίσει να αμφισβητείται, λόγω της κυκλοφορίας ορισμένων εξ αυτών. Αυτό δεν σημαίνει ότι, προς το παρόν, δεν θεωρούνται δοκίμια, ούτε σημαίνει ότι ενστερνίζομαι την άποψη. Εξ άλλου, για τα 'νεώτερα' νομίσματα, οι απόψεις δίνουν και παίρνουν κατά το δοκούν. Πιθανότατα η άποψη αυτή, να έχει σχέση με την εμφάνιση κάποιων νέων στην αγορά ή με τις τιμές κλπ.
Στον κατάλογο στην ενότητα Δοκίμια τα έχω περασμένα... και προσωπικά πιστεύω ότι έτσι είναι.
Όταν λες ότι έχει αρχίσει να αμφισβητείται? Από ποιον και πότε?  Θέλει μεγάλη προσοχή τι λέμε και γράφουμε.  Τα 20 δραχμα του 1973 με την λεγόμενη μικρή ημερομηνία είναι σίγουρα δοκίμια.  Ουσιαστικά βρέθηκαν όλα μαζί από συγκεκριμένη πηγή.  Οι μήτρες που χρησιμοποιήθηκαν είχαν ατέλειες ενώ οι δίσκοι των νομισμάτων είχαν σοβαρές ανωμαλίες.  Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα νομίσματα αυτά να μην έχουν την λάμψη των νομισμάτων κυκλοφορίας και πολλοί να πιστεύουν ότι έχουν κυκλοφορήσει.  Είναι όμως όλα ακυκλοφόρητα.  Είναι πραγματικές δοκιμαστικές κοπές και όχι δοκίμια παρουσίασης και σε καμία περίπτωση δεν βρίσκονται σε νομίσματα κυκλοφορίας όπως πολλοί νομίζουν.  Οι διαφορές δε με τα κυκλοφορίας είναι πάρα πολλές και δεν περιορίζονται στο μέγεθος της ημερομηνίας.  Ήταν συνολικά 20-30 κομμάτια.  Αυτός που τα είχε βρει είχε πουλήσει τα περισσότερα όσο ζούσε.  Του είχαν μείνει 3 κομμάτια όταν πέθανε τα οποία πούλησαν οι κληρονόμοι του.
Καταγράφηκε

panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 16, 2014, 09:43:01 πμ »

  Μεχρι στιγμης απο το 2002 εχω δει 5 απο τα δοκιμια με τη μικρη
ημερομηνια απο δημοπρασιες ,καραμητσο ,ebay. Δυο
απο αυτα ταχω δει στο χερι ( ενα εξ αυτων το δικο μου)
Ολα ειχαν λεπτομερειες ακυκλοφορητου,με υπαρκτο λουστρο
αλλα οχι εκτυφλωτικο, καπως θαμπο θα ελεγα,οπως
ανεφερε κ ο Δημητρης...ΔΕΝ εχω
δει κι εγω ποτε καποιο κυκλοφορημενο..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 16, 2014, 09:51:33 πμ »

Χρησιμότατες πληροφορίες, γνωστές και από παλαιότερα.

Η αμφισβήτηση ορισμένων, προφανώς έχει να κάνει με την κακή εκτύπωση. Και ίσως να υπάρχει πάντα, διότι είναι 'νέα' νομίσματα και δεν έχουν βγει όλα τα μασούρια. Αν στα προσεχή έτη βγουν μασούρια που περιέχουν τέτοια δοκίμια, ίσως η κατά τ' άλλα λανθασμένη άποψη, να βγει σωστή.

Αλλά το τι γράφουμε ίσως δεν έχει σχέση με το πως το διαβάζει ο καθένας. Δεν γράφω χρησμούς ούτε περιμένω με την αλλαγή ενός κόμματος να αλλάξει το νόημα. Γενικώς προσέχω τι γράφω και τι λέω, αλλά στον γραπτό λόγο η παρανόηση είναι αναμενόμενη και έχει να κάνει και με την μη ύπαρξη 'ύφους'. 'Πιανόμαστε' από μία λέξη ή ένα σημείο της στίξης και ίσως αλλάζουμε το νόημα όλης της πρότασης.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 16, 2014, 11:07:33 πμ »

Δημήτρη, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι "προς το παρόν" η μικρή ημερομηνία θεωρείται Δοκίμιο. ...και είναι με όλα τα χαρακτηριστικά κοπής που ανέφερες.

Ο αριθμός αυτών που έχει εμφανιστεί είναι λίγο μεγάλος για δοκίμιο, αλλά δεν είναι τόσος, ώστε να το κατατάξεις σε άλλη κατηγορία.

Εάν και εφόσον δεν εμφανιστεί κανένας "τύμβος" από αυτά, θα παραμείνει Δοκίμιο.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 16, 2014, 11:24:32 πμ »

Και ίσως να υπάρχει πάντα, διότι είναι 'νέα' νομίσματα και δεν έχουν βγει όλα τα μασούρια. Αν στα προσεχή έτη βγουν μασούρια που περιέχουν τέτοια δοκίμια, ίσως η κατά τ' άλλα λανθασμένη άποψη, να βγει σωστή.
Ναι, είναι αυτό που λένε "αν η γιαγιά μου είχε @@ θα ήταν παππούς". Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 16, 2014, 11:37:23 πμ »

Ναι, είναι αυτό που λένε "αν η γιαγιά μου είχε @@ θα ήταν παππούς". Μεγάλο χαμόγελο

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται και τι νόημα θέλει να δώσει ο καθένας στο ιδεόγραμμα ' @@ ' (ατ-ατ).
Αν είναι ρουλεμάν, θα μπορούσε να ήταν και πατίνι... όπως λέει ο Τζιμάκος.

ΥΓ Αυτό που έλεγα παραπάνω... " 'Πιανόμαστε' από μία λέξη ή ένα σημείο της στίξης και ίσως αλλάζουμε το νόημα όλης της πρότασης. "
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 16, 2014, 11:54:09 πμ »

Ναι, είναι αυτό που λένε "αν η γιαγιά μου είχε @@ θα ήταν παππούς". Μεγάλο χαμόγελο

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται και τι νόημα θέλει να δώσει ο καθένας στο ιδεόγραμμα ' @@ ' (ατ-ατ).
Αν είναι ρουλεμάν, θα μπορούσε να ήταν και πατίνι... όπως λέει ο Τζιμάκος.

ΥΓ Αυτό που έλεγα παραπάνω... " 'Πιανόμαστε' από μία λέξη ή ένα σημείο της στίξης και ίσως αλλάζουμε το νόημα όλης της πρότασης. "
Επειδή ασχολούμαι πολύ με νομικά και φορολογικά θέματα στη δουλειά μου, πίστεψέ με, οι λέξεις έχουν σημασία στο θέμα της ερμηνείας.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences