Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:11:20 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Silver Eagle Dollar-Μια ουγγια ασημι  (Αναγνώστηκε 24372 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:55:25 μμ »

Ειναι γνωστη η αγαπη των αμερικανων για το χρυσο και το ασημι.αλλωστε μεχρι και το 1964 ολα τα νομισματα τους ηταν φτιαγμενα απο αργυρο 90% καθαροτητα.Τις δεκαετιες που ακολουθησαν μετα το τελος της παραγωγης ασημενιων νομισματων κυκλοφοριας,αρκετος κοσμος στραφηκε στην αποθησαυριση αργυρου με την μορφη τοκεν που κοβονταν απο διαφορες ιδιωτικες εταιριες και νομισματοκοπεια.
   Αυτα τα silver round οπως ονομαζονταν ηταν φτιαγμενα απο 1 ουγγια καθαρο ασημι ποιοτητας 999 δηλαδη 99,9 καθαροτητα.Με την εκτιναξη της τιμης των πολυτιμων μεταλλων το 1979-1980(εν πολλοις λογω τυο σπεκουλαρισματος των αδερφων Hunt) παρατηρηθηκαν πολλες περιπτωσεις εξαπατησης του κοινου με επαργυρα τοκεν.Αυτο μπορουσε πολυ ευλολα να συμβει αφου τα silver round των διαφορων εταιριων δεν ειχαν προκαθορισμενες διαστασεις.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 05, 2011, 03:06:58 μμ »

Το κενο αυτο στην νομοθεσια και την μεγαλη αγορα που ειχε ανοπτυχθει ηρθε να καλυψει η αμερικανικη κυβερνηση.Αποφασισε την εκδοση μιας σειρας απο επενδυτικα νομισματα οπου θα μπορουσε ο καθενας ευκολα και χωρις φοβο να επενδυσει χρηματα χωρις τον κινδυνο εξαπατησης.Σε λιγο καιρο τα αμερικανικα eagles εγιναν απο τα περισσοτερο γνωστα και αγαπημενα επενδυτικα νομισματα ανα τον κοσμο.Το παραδειγμα των αμερικανων ακολουθησαν και αλλοι(Καναδοι,Αυστριακοι,Αυστραλοι,κινεζοι)αλλα κανενας δεν καταφερε να ξεπερασει την αναγνωρισιμοτητα του ασημενιο νομισματος με την κυρια Liberty(Ελευθερια) και τον αμερικανικο αετο.Τα νομισματα αυτα κοβονται ανελλιπως απο το 1986 σε αρκετα μεγαλα τιραζ σε ποιοτητες ακυκλοφορητα BU  και proof.
την εκδοση των ασημενιων συμπληρωνουν οι χρυσοι αμερικανικοι αετοι (1/10,1/4,1/2 και 1 ουγγια) και απο το 1997 αμερικανικοι αετοι απο πλατινα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 05, 2011, 03:21:43 μμ »

Το πρωτο ασημενιο δολλαριο απο αργυρο 999 κοπηκε σε 5.000.000+ κομματια.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2011, 07:41:54 μμ »

Στην δευτερη χρονια λογω ζητησης τα κομματι εγιναν 11.400.000.Slab pcgs ms69



Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 06, 2011, 06:41:12 μμ »

1988




Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2011, 11:35:09 πμ »

αναργυρε σε αυτες τις κοπες δεν εχουν συσκευασιες τραπεζης?ρωταω,γιατι ειναι κριμα, να δινεις για ενα προυφ,ενα ποσο, και αλλο για να το πιστοποιησης?εσενα τι σε συμφερει? να το αγορασεις σλαμπαρισμενο,η σκετο?το λεω,απο θεμα φθορας,η και γενικα διαφορα αξιας.το εχω δει σε πολλα προυφ νομισματα,και μου κανει εντυπωση,μιας και δεν ασχολουμαι σοβαρα με αναμνηστικα κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2011, 05:51:16 μμ »

Tα σλαμπαρισμενα νομισματα εχουν πολλα θετικα και ενα αρνητικο.Το αρνητικο ειναι τα χρηματα που χρειαζονται για να πιστοποιησεις ενα νομισμα.Αυτο ομως το παρακαμπτεις οταν αγοραζεις ετοιμα πιστοποιημενα κερματα.
Τα θετικα ειναι:
-Το νομισμα ειναι σφραγισμενο σε αεροστεγη συσκευασια προστατευμενο απο το εξωτερικο περιβαλλον.Μπορεις να πιασεις στα χερια σου  και να το παρατηρησεις χωρις το φοβο να βλαψεις το νομισμα.
-Οπως πολυ καλα γνωριζεις σαν εμπειρος συλλεκτης οταν προκειτια για ακυκλοφορητο νομισμα υπαρχουν πολλες διαβαθμισεις  ενος ακυκλοφορητου απο ενα αλλο.Με το αμεικανιοκο συσατημα που χρησιμοποιω και μου αρεσει ειανι 60 εως 70.Πολλες φορες εχω αγορασει νομισμα και βρεθηκα απογοητευμενος γιατι ναι μεν ο πωλητης το διαφημιζε ως ακυκλοφορητο  ομως στην  πραγματικοτητα επροκειτο για ενα χαμηλης κατασστασης ακυκλοφορητο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 07, 2011, 06:02:37 μμ »

Το σλαμπ σε διασφαλιζει σε πολυ μεγαλο ποσοστο οτι αυτο που πληρωνεις αυτο θα παρεις.Αν  μπορουσα να δω το νομισμα ιδιοις ομμασι πριν το αποκτησω θα απερριπτα αυτα που δεν με ικανοποιουσαν αλλα αυτο ειναι αδυνατον για μενα που ζω στην επαρχια.
-Διασφαλιζω καλυτερα την αγορα μου γιατι ενα νομισμα πιστοποιημενο εχει καλυτερη αξια μεταπωλησης αν χρειαστει να ρευστοποιησω.Κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει το βαθμο αφου ειναι απο εκτιμητες τριτους ως προς τα δυο προσωπα αγοραστη και πωλητη.
-Τα συκεκριμενα αμερικανικα ειναι ευκολοτερο να τα βρεις πιστοποιημενα παρα με το κουτι τους.Αυτο γιατι υπαρχει η καχυποψια απο πολλους συλλεκτες οτι η συσκευασια απο το νομισματοκοπειο μπορει να κανει κακο στα νομισματα.Εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον να αλλοιωθουν τα νομισματα
-Μου αρεσουν περισσοτερο μεσα στα σλαμπ γιατι τα τοποθετω στα αλπουμ μου καλυτερα και μπορω να τα βλεπω ξεφυλιζοντας το αλπουμ.Το κουτι  δεν ειναι πρακτικο γιατι θα πρεπει να το αποθηκευσω.Και καθε φορα θα ανοιγω το κουτακι για να δω το νομισμα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:00:04 μμ »

και εγω αυτο πιστευω,οι πιστοποιησεις ειναι σιγουρα,για νομισματα υψηλης καταστασεως,η σπανια,για να εχεις μια εξασφαλιση,ως προς την αντιδικια,περι καταστασεως.που συχνα για ενα νομισμα, πεντε συλλεκτες,εχουν εξι γνωμες?και ειδικα στν ελληνικο χωρο.οταν εχω κατι εγω,ειναι ακυκλοφορητο, ενω των αλλων,σκουπιδια,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2011, 06:38:44 μμ »

1989 Silver Eagle

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2011, 06:39:07 μμ »

reverse
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2011, 05:14:37 μμ »




1990
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2011, 05:16:20 μμ »





1991
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2011, 05:17:22 μμ »




1992
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 10:45:25 πμ »

Να βαλω και εγω ενα που το βρηκα τυχαια κανωντας απογραφη?  Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences