Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:03:02 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Αναμνηστικό Εθνικών Υπηρεσιών" 1949  (Αναγνώστηκε 6654 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 24, 2014, 01:06:41 μμ »

Δυο ποικιλίες του "Αναμνηστικού Εθνικών Υπηρεσιών", που θεσμοθετήθηκε το 1949 μετά από πρόταση του Αλ. Παπάγου. Απονέμονταν σε άνδρες των ΜΕΑ και ΤΕΑ που υπηρέτησαν κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου και φερόταν στη δεξιά τσέπη.

Αναφέρεται πολλές φορές λανθασμένα σαν διακριτικό, ενώ στην πραγματικότητα αποτελούσε ηθική αμοιβή, όπως οι παλαιότερες του Ιερού Λόχου και της 3ης Ορεινής Ταξιαρχίας.

Η πρώτη ποικιλία. Η συγκεκριμένη έχει καλύτερη αποτύπωση της λεπτομέρειας.




Η δεύτερη ποικιλία. Έχει μια επίστρωση βερνικιού, ενώ είναι ξεκάθαρα βαρύτερη και παχύτερη. (38 γρ. αντί 25 της πρώτης και 3,5 χιλ. αντί 1,5 αντίστοιχα).


Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2015, 07:00:04 μμ »

Ένα "update" με μερικές καινούριες πληροφορίες σχετικά με τα κριτήρια απονομής.

Αυτά καθορίζονταν από τη σχετική διαταγή σε:

- 12μηνη τουλάχιστον υπηρεσία.
- Συμμετοχή σε 5 τουλάχιστον μάχες και επιχειρήσεις.
- Ευδόκιμη υπηρεσία.
- Τραυματισμό σε υπηρεσία, ακόμη και αν δεν πληρούνταν τα παραπάνω κριτήρια.

Με βάση τη διαταγή προβλεπόταν η χάραξη του ονόματος της Επαρχίας στην οποία υπηρετούσε ο κάθε οπλίτης των ΜΕΑ στην οπίσθια όψη. Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να δω κάποιο με εγχάρακτο οπισθότυπο. Μάλλον τα περισσότερα που κυκλοφορούν στο εμπόριο προέρχονται από αδιάθετα στοκ είτε των αρχικών κατασκευαστών είτε των μονάδων (όπως τα δικά μου), με τα πραγματικά απονεμηθέντα να είναι αρκετά σπάνια.

Αυτό δε θα προκαλούσε ιδιαίτερη έκπληξη, καθώς τα κριτήρια δε φαίνεται να ήταν ιδιαίτερα "εύκολα", ενώ με βάση τις περιγραφές των απωλειών από τις "επίσημες πηγές" οι αριθμοί τραυματιών των ΜΕΑ δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλοί.

Η άλλη εναλλακτική εξήγηση θα ήταν ότι η διαταγή δεν εφαρμόστηκε κατά γράμμα, κάτι που προς το παρόν μπορεί να μείνει μόνο στη σφαίρα των υποθέσεων...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2015, 08:43:00 μμ »

γιωργο μου, τετοια εχει και πλαστα ή ειναι γενικα ευκολα και φτηνα; προσφατα ειχα δει ενα λοτ με καμια 10ρια.. και δεν ηταν ακριβα... δυστυχως δεν κρατησα λινκ...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2015, 09:01:38 μμ »

Δεν υπάρχουν (ακόμη) πλαστά απ' όσο ξέρω. Γενικά είναι φτηνά (γύρω στα 15 ευρώ πριν από λίγα χρόνια) και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Βρίσκονται προς το παρόν σε καλές καταστάσεις.

Μάλλον λες για ένα λοτ 18 κομματιών αν δεν κάνω λάθος, από έμπορο στη Θεσ/νίκη. Από το ίδιο λοτ προέρχονται και τα δικά μου, που τα αγόρασα γύρω στα 3 χρόνια πριν, διαλέγοντας τις δυο ποικιλίες.

Όπως με όλα τα ελληνικά κομμάτια, έτσι κι αυτά παίρνουν σιγά σιγά την ανιούσα. Τελευταία τα βλέπω στα 18-25, που δεν είναι αμελητέα άνοδος. Και είναι καλή περίπτωση για μελέτη τώρα, όσο οι τιμές είναι λογικές, πριν αρχίσει ο κύκλος που έχει παρασύρει πολλά άλλα αντικείμενα και πριν αρχίσουν να κυκλοφορούν πιθανές κόπιες.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2015, 12:01:10 μμ »

Καλησπέρα Γιώργο.
Γνωρίζεις εαν το συγκεκριμένο μετάλλιο με τίτλο στο απονεμητήριο "ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ"
για υπηρεσία τέλη του 1959 είναι το ίδιο με αυτά που δείχνεις?
Η απονομή είναι σε δεκανέα διμοιρίας στο ΤΕΑ Σπάρτης ο οποίος συνέδραμε με τρόπο αποτελεσματικό τα όργανα της τάξης...(έτσι λέει).
Ευχαριστώ.
Στράτος
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2015, 01:26:52 μμ »

Καλησπέρα Στράτο. Ναι, είναι το ίδιο. Συνέχιζαν να απονέμονται και μέσα στη δεκαετία του '50.

Έχεις φωτογραφία του απονεμητηρίου; Θα ήταν καλή αναφορά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:09:07 πμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω σκαναρισμένο σε pdf το απονεμητήριο. Είναι ενός φίλου μου και μου ζήτησε να ψάξω να βρω στοιχεία για το μετάλλιο.Το είχε μικρός (παιδάκι δλδ), το έχασε και τώρα ψάχνει να πάρει το ίδιο.Χαίρομαι και ευχαριστώ για την απάντηση γιατί είναι κάτι εύκολο και προσιτό για αγορά.Θα κοιτάξω πως ανεβάζουμε φώτο στο φόρουμ και θα το αναρτήσω.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2015, 12:13:14 μμ »

Exω σβήσει το όνομα/επιθετο και πατρώνυμο.Αν και δε νομίζω να έχει πρόβλημα ο φίλος
καλύτερα να μη το κάνω χωρίς να τον ρωτήσω. Σαρκασμός
Ελπίζω να βοηθάει.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2015, 05:49:14 μμ »

Ενδιαφέρον, Στράτο, τόσο για την περίοδο της απονομής του, όσο και για τα κριτήρια.

Μακάρι κάποια στιγμή να βγάλουμε άκρη για το αν οι ποικιλίες έχουν να κάνουν ίσως και με την περίοδο κατασκευής.

Δε θα έχει πρόβλημα να βρει ΑΕΥ ο φίλος σου, αν μάλιστα θυμάται και ποιας ποικιλίας ήταν, εύκολα θα μπορέσει να βρει την ίδια.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
nikx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 72


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:42:55 μμ »

Μια απορια ,τα ΤΕΑ τι μερος του Στρατου ητανε;
Edit:thnx το βρηκα τελικα  "Τάγματα Εθνοφυλακής Αμύνης"
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 12, 2015, 08:39:29 πμ »

Ενδιαφέρον, Στράτο, τόσο για την περίοδο της απονομής του, όσο και για τα κριτήρια.

Μακάρι κάποια στιγμή να βγάλουμε άκρη για το αν οι ποικιλίες έχουν να κάνουν ίσως και με την περίοδο κατασκευής.

Δε θα έχει πρόβλημα να βρει ΑΕΥ ο φίλος σου, αν μάλιστα θυμάται και ποιας ποικιλίας ήταν, εύκολα θα μπορέσει να βρει την ίδια.
Καλημέρα.
Είναι λίγο μυστήριο...δε το λες και ακριβώς απονεμητήριο..σε σχέση με άλλα π.χ Στρατιωτικής Αξίας, αυτό είναι
ενα απλό δακτυλογραφημένο κείμενο.
Λέω να του το πάρω εγώ να του κάνω έκπληξη μιας και δεν τον έχω ενημερώσει για την εξέλιξη αυτή.
Ευχαριστώ και πάλι. Άνεση
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 12, 2015, 11:01:58 πμ »

Απονεμητήρια υπήρχαν, στο "κλασσικό" μοτίβο της εποχής. Αυτό είναι "Απόσπασμα Ημερησίας Διαταγής Μεραρχίας".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 15, 2015, 07:57:39 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Σύμφωνα με αυτό που λές μάλλον θα υπήρχε και απονεμητήριο απλά δε θα το θυμάται ή θα έχει χάθει.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:43:51 πμ »

Ποιος ξέρει... Καμιά φορά τα πράγματα δε γίνονται "βάσει κανονισμού".

Ενδιαφέρον θα είχε και το αν είχε χαραγμένο το όνομα του Νομού στο πίσω μέρος, όπως προβλεπόταν, αν θυμάται ο φίλος σου.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 15, 2015, 12:25:44 μμ »

Δυστυχώς λόγω ηλικίας τότε δε θυμόταν ούτε καν τι σχήμα είχε...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences