Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 07:39:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα νομισματα!  (Αναγνώστηκε 25366 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
taz91
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:16:43 πμ »

Γεια σας παιδια!Εχω καποια ελληνικα νομισματα!
5 λεπτα 1895 ενα με τρυπα(μαλλον για να το κρεμασουν στο λαιμο) και ενα χωρις
5 λεπτα1912
10 λεπτα 1912
1 δραχμη 1926
30 δραχμες ενα με τους 5 βασειλις
ενα λεει Διωβολον και 10 λεπτα απο την μια μερια και απο την αλλη εχει τον βασιλια γεωργιο ειναι του 1882 αλλα εχει κανει μια πρασινομπλε σκληρη κρουστα γυρω του πως να την καθαρισω?
5 δραχμαι 1930
τα υπολοιπα ειναι απο το 1950 και μετα
οποιος γνωριζει κατι ας μου πει!Ευχαριστω!

εδω θα βρεις τις απαντησεις σε αυτο που ρωτας

http://www.krausebooks.com/product/2012-standard-catalog-of-world-coins--1901-2000-y1742/coins_papermoney
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2011, 02:39:50 μμ από epop » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:12:37 μμ »

φιλε ταζ91,δυστηχως τα νομισματα που αναφερεις, ειναι πολυ κοινα,και χαμηλης αξιας,το δεκαλεπτο του γεωργιου,καλυτερα μην το πειραξειςγιατι σιγουρα θα κατασστρεψεις οποια αξια ειχε,αν την  πατινα του, αυτη η πρασινομπλε οπως λες σκουρια, που ωρισμενες φορες δινουν στο νομισμα μεγαλυτερη αξια.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2011, 01:54:49 μμ από giannist » Καταγράφηκε
taz91
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:54:12 μμ »

βασικα κοιτασα σε ενα βιβλιο του Γεωργιου Στρατουδακη και ελλεγε οτι το 5 λεπτα του 1912 αξιζει 160 ευρο και ενα του 1800 κατι 200.Δεν ειναιο καλο βιβλιο εχετε καποιο να προτεινεται?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2011, 02:03:30 μμ »

το βιβλιο του κυριου στρατουδακη,ειναι αρκετα εγκυρο,και προσεγμενο.οταν αναφερει τα 5 λεπτα του 1912,αναφερει το ακυκλοφορητο,με πιστοποιηση,πανω απο ms -65,δηλαδη αυστηρα ακυκλοφορητο, και οχι απο αυτα που πουλαν οι εμποροι στους παγκους του θησειου,ενα ευρω το κομματι.ισως πρεπει να ασχοληθεις πιο σοβαρα με το νομισμα,θα διαπιστωσεις τις τεραστιες διαφορες,απο την μια κατασταση στην αλλη,και στη ιστοσελιδα μας θα δεις,αυτες τις διαφορες ειδικα στα λεγομενα ευκολα κομματια,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
taz91
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2011, 02:24:23 πμ »

συγνωμη φιλε μου αλλα δεν λεει πουθενα το βιβλιο αυτα που μου λες.Το διαβασα ολο απλα πρεπει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση για να κανει 160 αλλιως εχει πιο φτηνα!Σε ευχαριστω παντως!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2011, 07:28:42 πμ »

ειδες που το λεει?μην περιμενεις να σου εξηγησει,οτι απο κατασταση σε κατασταση,διαφερει η τιμη,απλως η σοβαρη ενασχοληση,με το αντικειμενο θα σου δωσει τις απαντησεις που ζητας.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2011, 08:54:37 πμ »

Φιλε μου αν διαβασεις συζητησεις μεσα στο φορουμ ειδικα στα Ελληνικα νομισματα θα δεις μια ατελιωτη κουβεντα μεταξυ σοβαρων συλλεκτων για το ποσο στοιχιζει το αλφα νομισμα ή το βητα νομισμα!!
Δεν θα διαβασεις ομως πουθενα ολους αυτους τους συλλεκτες να λενε ο Στρατουδακης λεει οτι κανει τοσο
, ο Πυλαρινος λεει οτι κανει τοσο ΄ο Καραμητσος λεει οτι κανει τοσο κτλ κτλ!!
Αν διαβαζαμε και πιστευαμε φιλε τα οσα λενε οι καταλογοι για τις τιμες καποιοι θα γινοταν πολυ πλουσιοι και καποιοι πολυ φτωχοι!!!
Σε οσους επειμενουν νε πιστευουν αυτα που γραφουν οι διαφοροι καταλογοι και νομιζουν οτι παμε να τους κοροιδεψουμε εγω λεω ενα απλο : Πηγαινετε στον Στρατουδακη , στον Γεωργιαδη , στον Καραμητσο με το νομισμα σας και αν σας το αγορασει 5 ευρω (εδω μιλαω για το δικο σου νομισμα των 5 λεπτων) τρυπα μου την μυτη!!!

Τα βιβλια φιλε μου φτιαχτηκαν απο τους εμπορους με τιμες Εμπορων!!
Θα χαρουν να βρουν ενα κοροιδο να αγορασει μια πενταρα με 160 ευρω οταν δεν στοιχιζει 5!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
taz91
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2011, 06:01:34 μμ »

Οκ φιλε μου καταλαβα!Ομως το ασημενιο 30δραχμο με τους βασιλιαδες σε ενα αλλο θεμα ειδα να το αγοραζουν 500 ευρο...

http://www.poulato.gr/various/var_ad_details.php?ad_id=12801

ομως"φιλε ταζ91,δυστηχως τα νομισματα που αναφερεις, ειναι πολυ κοινα,και χαμηλης αξιας"

αν ειναι κατι που δεν καταλαβαινω ζητω συγνωμη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2011, 07:28:55 μμ »

ο καθενας ζητα οτι του λειπει αγαπητε.Σε παρακαλω να μην επεκταθεις αλλο στο θεμα ηδη το εχουμε εξαντλησει και γινεται κουραστικο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2011, 07:34:04 μμ »

παρακαλω τους καινουριους χρηστες του φορουμ να μην ρωτουν και ξαναρωτουν τα ιδια πραγματα.Μια αναγνωση σε παλιοτερα θεματα θα τους λυσει πολλες απο τις αποριες τους.Επισης να μην αμφισβητουν τα λεγομενα των χρηστων που τους απαντουν, γιατι ετσι καταργουν την εννοια της ερωτησης.Αν δεν εμπιστευεσθε τις απαντησεις δεν υπαρχειο λογος να ρωτατε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2011, 11:53:30 μμ »

Φιλε μου για κοιτα εδω http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemnext&item=150636636912.html
ωπ!! Το νομισμα σου πουλιετε ενα ευρωωωω!!
Θες και αλλα??
Για κοιτα εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1340.0
εγω ο ιδιος λεω οτι διαθετω δωρεαν δεκα τριανταρια κατω απο ορισμενες προυποθεσεις!!
Λες να ειμαι ο Ωνασης και να χαριζω 5,000 ευρω για εναν απατεωνα που βρεθηκε στον δρομο μου και θελω να τιμωρηθει??
Οχι φιλε!! Τα τριανταρια αξιζουν το πολυ 15 ευρω αν ειναι σε πολυ καλη κατασταση!!
Σου φτανουν αυτα σαν αποδειξεις??
Και επειδη ηθελα να στο πω απο προχτες κακος τα παιδια ασχολουντε μαζι σου!!
Διοτι οπως ειπε ο Αναργυρος αμα βαλεις στην αναζητηση του φορουμ αυτα που θες θα σου βγαλει τα αντοιστοιχα θεματα που εχουν ηδη ειπωθει!!
Αλλα και αν κοιταξεις στις αναλογες κατηγοριες θα βρεις παμπολες φορες να μιλανε διαφοροι χρηστες για τιμες ή αλλες ερωτησεις ιδιες με τις δικες σου που τις εκαναν προηγουμενοι!!
Γιατι λοιπον να λενε τα παιδια τα ιδια και τα ιδια εκατο φορες και να μην κατσεις εσυ που καιγεσε να διαβασεις??
Θες να στα σερβιρουν στο πιατο?? Στα σερβιρουν λοιπον!! Και εσυ αντι να τα δεχτεις τους προσβαλεις και απο πανω λεγωντας τους οτι σε παραπληροφoρουν!!
Λιγος σεβασμος και μια συγνωμη δεν θα εβλαπτε λεω εγω!!
Παντα φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
taz91
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2011, 02:10:28 πμ »

Παιδια σορρυ αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ειστε επιθετικοι μαζι μου "και κακος τα παιδια ασχολουνται μαζι μου" και τετοια.Ο Γιαννης απο το !φορουμ! μου ειπε οτι τα νομισματα μου δεν αξιζουν κατι και στο !φορουμ! ειδα,που εψαξα τις αλλες κατηγοριες οπως μου λετε να κανω, και ειδα οτι ο αλλος ελεγε ευκαιρια τα 500 ευρο.Δηλαδη να μην ξανα στειλω να μαθω αληθεια τι παιζει?Τελος παντων σορρυ για την ενωχληση και την ταλεπωρια.Καλο καλοκαιρι.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2011, 07:43:14 πμ »

Καλη σου μερα φιλε μου ,προσωπικα δεν βλεπω καμμια επιθεση απο κανεναν εναντιον σου,αντιθετως ,προσπαθησαν καπιοι να σε βοηθησουν με συνεση και υπομονη,ειναι απλο παρα πολυ ,αν θελεις σου δινω με 500 ευρω 35 τριανταδραχμα σχεδον ακυκλοφορητα η και ακυκλοφορητα,ετσι αντιλαμβανεσαι ακριβως το μεγεθος της αξιας των λεξεων οσων σε συμβουλευσαν πολυ σωστα.
Καταγράφηκε
BIKH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 10:43:01 πμ »

Να προσθέσω, μήπως ο taz91 έχει πέσει στην περίπτωση, ότι το ασημένιο τριαντάρι του 1963, έχει ιδιαίτερη συλλεκτική αξία, αν στην πίσω όψη του, πάνω στο Αιγαίο πέλαγος, γράφει την λέξη "ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ", όπως αναφέρει ο herakliotis σε προηγούμενο post του.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:20:08 πμ »

Αγαπητη Βικη καποια πραγματα τα βλεπεις και με το ματι <στατιστικων> καποιες φορες!!
Εσυ προσωπικα πιστευεις οτι μπορει να γραφει "ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ" το νομισμα του?
Ποσα τετοια τεμαχια λετε να κυκλοφορουν?
Προσωπικα εχω ακουσει για μια περιπτωση καποιου Ελληνα ο οποιος τα εχει με την αυθεντικη κασετινα και η αλλη περιπτωση ειναι η δημοπρασια του Καραμητσου απο οπου πηρες την φωτογραφια!!
Το να πεσει στα χερια καποιου ασχετου ενα ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ το θεωρω τοσο απιθανο και τοσο σπανιο οσο να πεσει πανω μου την ωρα που οδηγαω το αυτοκινητο ενα αεροπλανο!!

Βεβαια οι καιροι μας ειναι παραξενοι και η κριση εχει βγαλει μεσα απο κουτια τρελα νομισματα θα ελεγα!!
Προσφτατα Οικοδομος ανοιξε ενα κουτι το οποιο το ειχε απο τον Πατερα του και μεσα σε αυτο ηταν ενα Ταληρο του 1851 , μια δραχμη του 51 και ενα δυλεπτο του 1847 τα οποια θεωρουντε αρκετα δυσκολα νομισματα και δεν τα βρισκεις τυχαια!!
Προχτες ενας φιλος σηκωσε εδω μεσα ενα 5 δρχ του 69 το οποιο ουτε αυτο το βρισκεις τυχαια!!
Καποιος γνωστος μου παρατηρησα οτι πηρε σε μια δημοπρασια με αμεση αγορα ενα νομισμα στην τιμη των 45 ευρων για το οποιο εγω θα εδινα 500 αν το εβλεπα μπροστα μου!! Και αυτο ηταν παρα πολυ δυσκολο!!
Οι καιροι λοιπον αλλαξαν και πολλα νομισματα χρονων καταχωνιασμενα εκαναν την εμφανιση τους , αλλα και παλι καθε νομισμα που βλεπουμε μην πηγαινει ο νους μας στην σπανιωτητα, στατιστικα θα ειναι το πανευκολο να βρεθει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences