Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:28:26 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα νομισματα!  (Αναγνώστηκε 25437 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:07:22 μμ »

Εχω να συμπληρωσω σε αυτα οτι συλλογη χωρις να δωσεις λεφτα, οπως ορισμενοι προσπαθουν να μας πεισουν, δε γινεται. Η μονη περιπτωση ειναι να κοροιδεψεις κανενα φουκαρα, αλλα αυτο το θεωρω εκτος των αλλων και ατιμο. Τα καλα τα νομισματα παντα θα πωλουνται σε ακριβες τιμες γιατι οτι πληρωνεις αυτο παιρνεις. Υπαρχει μια κλικα συλλεκτων που ψαχνει το ebay πρωι βραδυ για να βρει χρησιμοποιημενα ρεταλια σε φθηνες τιμες, αλλα τα πραγματικα καλα ακυκλοφορητα νομισματα θελουν λεφτα! Προσωπικη μου γνωμη και δεχομαι οτι αντιλογο θελετε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
BIKH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:33:42 μμ »

Ακριβώς γι΄αυτό έκανα τη διευκρίνιση, φίλε herakliotis. Πράγματι βλέπω και ακούω πολλά σεντούκια να ανοίγουν μετά από μισό αιώνα και παραπάνω, λόγω κρίσης και να βγάζουν σπουδαία πράγματα. Ηλικιωμένος συγγενής μου, εμφάνισε και μοίρασε στα εγγόνια του προ ημερών, σαν οικονομική υποστήριξη για τις σπουδές τους, σπάνιες λίρες της βασίλισσας Βικτωρίας που είχε από τον πατέρα του. Όλοι έμειναν άναυδοι!  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2011, 02:48:36 μμ από BIKH » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:41:29 μμ »

Φιλε Μανο οπως τα λες ειναι!!
Δυο τρεις τροποι υπαρχουν για να παρει καποιος φτηνα ενα σπανιο νομισμα!!
ο πρωτος τροπος τροπος ο οποιος ειναι ΕΝΤΙΜΟΣ ειναι να βαλει ο πωλητης το σπανιο νομισμα σε μια ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ σε τιμη ξεφτιλα και να το αγορασει η <κλικα συλλεκτων> οπως αναφερες η οποια κλικα δεν κανει αλλη δουλεια απο το να ξημεροβραδιαζετε πανω στον υπολογιστη κοιτωντας νομισματα και μονο!!
Ο δευτερος τροπος ειναι ανεντιμος διοτι βλεπουν κατι σε μια δημοπρασια απο 0,99 ξερουν οτι ειναι σπανιο και αντι να το χτυπησουν σε μια δικαιη δημοπρασια με ΟΣΟΥΣ αλλους το ειδαν στελνουν πριβε μηνυματα στον πωλητη ζητωντας να κατεβασει την δημοπρασια και να τους το στειλει για ενα κομματι ψωμι!!
Ο τριτος τροπος ειναι να μας ρωτησει καποιος ποσο κανει το νομισμα και αντι να του πουμε μια ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ και προσπαθωντας να τον δελεασουμε του δινουμε τα μισα της αξιας του!!
Προσφατο παραδειγμα το ταληρο του 51 το οποιο καποιος προσπαθησε να το φαει με 1500 ευρω και νευριασε επειδη του χαλασαμε την δουλεια Κλείσιμο ματιού
Και επειδη καποιοι θα βγουν να πουν οτι ΤΟΣΟ ΑΞΙΖΕ σας απαντω, την φωτογραφια του την ειδατε, οποιος εχει ταληρο του 51 ή οποιος μπορει να βρει σε παρομοια κατασταση του εμφανισθεν ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ με χιλια πεντακοσια ευρω και ενα και δυο και τρια τεμαχια!! Ψωμι δεν μου τρωνε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:58:09 μμ »

στην συλλεκτικη ζουγκλα τα παντα ειναι μεσα στο παιχνιδι ...  : Χαμόγελο  αν σαν πωλητης ( και μιλαω προσωπικα σε αυτο το κομματι ) δεν κοροιδεψω ποτε κανεναν αγοραστη και ειμαι σωστος και τιμιος  απεναντι του δειχνω τον χαραχτηρα μου και το ποιος ειμαι πραγματικα ... στο σημειο αγοραστης που επικρατει η κακια ο φθονος και η ζηλια μεταξυ των περισσοτερων  στην συλλεκτικη παρεα ( οχι ΟΛΩΝ βεβαια ) τα πραγματα αλλαζουν !!!  Χαμόγελο στην κολαση αυτη θα χρησιμοποιησω ολα τα μεσα απλα για να μην με περνανε για ηλιθιο ορισμενοι δηθεν μεγαλοσυλλεκτες  Κλείσιμο ματιού ... στην αγορα νομισματων ( και το τονιζω στην αγορα και οχι στην πωληση ) ο θανατος σου η ζωη μου ... τοσο απλα ... καλα να περναμε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 04:17:53 μμ »

Βεβαια οι καιροι μας ειναι παραξενοι και η κριση εχει βγαλει μεσα απο κουτια τρελα νομισματα θα ελεγα!!
Προσφτατα Οικοδομος ανοιξε ενα κουτι το οποιο το ειχε απο τον Πατερα του και μεσα σε αυτο ηταν ενα Ταληρο του 1851 , μια δραχμη του 51 και ενα δυλεπτο του 1847 τα οποια θεωρουντε αρκετα δυσκολα νομισματα και δεν τα βρισκεις τυχαια!!
Προχτες ενας φιλος σηκωσε εδω μεσα ενα 5 δρχ του 69 το οποιο ουτε αυτο το βρισκεις τυχαια!!
Καποιος γνωστος μου παρατηρησα οτι πηρε σε μια δημοπρασια με αμεση αγορα ενα νομισμα στην τιμη των 45 ευρων για το οποιο εγω θα εδινα 500 αν το εβλεπα μπροστα μου!! Και αυτο ηταν παρα πολυ δυσκολο!!
Οι καιροι λοιπον αλλαξαν και πολλα νομισματα χρονων καταχωνιασμενα εκαναν την εμφανιση τους , αλλα και παλι καθε νομισμα που βλεπουμε μην πηγαινει ο νους μας στην σπανιωτητα, στατιστικα θα ειναι το πανευκολο να βρεθει Κλείσιμο ματιού
Noμισματα σπανια σε χερια τυχαιων δεν υπαρχουν.Προσωπικη αποψη για τα δυο συμβαντα που αναφερεις Γιωργο ειναι οτι αν τα νομισματα δεν τα εχουν αγορασει οι σημερινοι(ή πρωην) κατοχοι τοτε ειναι απο κληρονομια.Τυχαια δεν κατεχεις τετοια νομισματα.Ουτε ανοιγεις ενα κουτι και βρισκεις ταληρο του '51.Ασε τι λεει ο καθενας.Τα νομισματα αυτα βρισκονται σε χερια ανθρωπων που τα πληρωσαν ακριβα.Γιατι και στο παρελθον τα συγκεκριμενα ταληρα(χρυσο και ασημενιο) ηταν ακριβα και εξω απο τις δυνατοτητες του μεσου συλλεκτη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 04:43:25 μμ »

Aναργυρε ειδικα στην πρωτη περιπτωση με τον οικοδομο επειδη αναρωτηθηκαμε με τον κυριο Νικο τι αλλα νομισματα μπορει να εχει σε πληροφορω οτι ολα τα υπολοιπα νομισματα που πηγε στον κυριο Νικο δεν αξιζαν 200 ευρω!!
Τα νομισματα ναι ηταν του πατερα του , αλλα φαντασου οτι αυτος ο ανθρωπος αυτο το κουτακι ενω γνωριζε την υπαρξη του ποτε δεν του εδωσε σημασια ς προς το περιεχωμενο και για να τα πουληση!!
Ελεγε αυτα μου αφησε ο πατερας μου ενθυμιο αστα να τα βρουν και τα παιδια μου!!
Τωρα που η οικοδομη επιασε πατο με την κριση και ο ανθρωπος ειχε καιρο να δουλεψει σκαλισε το κουτι του πατερα του και να τι ειχε μεσα!!
Συνηθως τετοια κουτια παντα κρυβουν κοινα νομισματα μεσα!!
Αυτο το κουτι ηταν η εξαιρεση στον κανονα Κλείσιμο ματιού
Το κουραστικο για ολους μας ειναι η αγνοια μερικων , οι οποιοι μπαινουν μες στο φορουμ , εχουν βρει ενα νομισμα του Παυλου και νομιζουν οτι εχουν πιασει την καλη!!
Και οταν τους λες οτι δεν εχουν τιποτα στα χερια τους δεν σε πιστευουν κιολας!!
Τουλαχιστον αυτος ο Ανθρωπος ειχε κανει μια ψιλοερευνα πριν απευθυνθη σε φορουμ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 08:56:24 πμ »

Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο Ανάργυρος. Τα συγκεκριμένα νομίσματα ήταν όχι μόνο έξω απ΄τα όρια του μέσου συλλέκτη, άλλα και έξω από τις δυνατότητες του μέσου Έλληνα εκείνων των εποχών. Το 90% των σημέρινών Ελλήνων προερχόμαστε από οικογένειες αγροτών και κτηνοτρόφων. Πόσοι από τους προγόνους μας είχαν τη δυνατότητα να κρατήσουν στα χέρια τους και να αποταμιεύσουν χρυσά και ασημένια τάληρα? Μόνο αν κατάγεσαι από παλιά μεγαλοαστική οικογένεια της πρωτεύουσας μπορείς να βρεις στο συρτάρι του παππού τέτοια νομίσματα. Το τυχαίο, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν το δεις... αποκλείεται. Λύπη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences