Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:35:03 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σλαμπάρισμα σκουπιδιών...  (Αναγνώστηκε 5875 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Μάιος 11, 2011, 08:38:41 μμ »

Αρχίζοντας...

http://cgi.ebay.com/GREECE-100-DR-1927-98a-PMG-8-/250818644066?pt=Paper_Money&hash=item3a65f4c862

και εικονα



Ας μου εξηγήσει κάποιος το νόημα αυτής της "πλαστικοποίησης" !!!!!!

Ειλικρινά για ποιο λόγο κάποιος να πάει να σλαμπάρει ένα τέτοιο χαρτί υγείας.

Δε θέλω να μπώ στη διαμάχη υπέρ ή κατά του σλαμπαρίσματος ( το οποίο έχει συζητηθεί πολλες φορές) αλλα αυτό που βλέπω με εξοργίζει! Γιατί ρε φίλε μου να πετάξεις 20-30 Ευρώ στους Αμερικάνους για να σλαμπάρεις ενα χαρτονόμισμα ή και νόμισμα που αξίζει ουτε μισό ευρώ. Αμερικανάκια λέμε συνήθως τους ανόητους, αλλά κάποιοι μάλλον είναι περισσότερο αμερικανάκια απο τους ιδιους τους Αμερικάνους.

Τα'πα και ξαλάφρωσα... Θα στείλω το used χαρτι υγειας για σλαμπάρισμα και θα το χαρισω σε καποιους.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:47:19 μμ »

καλα ###### ειμαι να χρησιμοποιησω αυτο το κολοχαρτο για χαρτι υγειας???
Βαγκελακη εαν σκουπιστουμε με αυτο μιλαμε για βουβωνικη πανωλη με την μια και σε 10 μερες λεπρα,μετα παρεα στη Σπιναλογκα να βλεπουμε απο απεναντι τους Ρωσους στην Ελουντα με τις σκαφαρες τους να μοιραζουν πεντακοσαευρα και να κλαιμε Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:29:27 πμ »

για εμενα το 8 ειναι συλλεκτικωτατο!μπορει καποιος? που του περισευουν τα ευρω,να κανει συλλογη βαθμολογιων?φαντασια να υπαρχει.οι αμερικανοι οτι τους δωσεις, θα κανουν την δουλεια τους,και ειδικα σε αυτο δεν παιδευτηκαν και πολυ,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:39:51 πμ »

Παρά του ότι είμαι στην απέναντι μεριά σε ότι αφορά το σλαμπάρισμα γιατί το έχω μελετήσει, πληροφοριακά, οι Αμερικανοί φίλοι μας στέλνουν "ότι πιο σκουπίδι" για ένα λόγο. Θέλουν να κατέχουν το χειρότερο πιστοποιημένο νόμισμα / χαρτονόμισμα στη κατηγορία του.
...μην απορήσετε εάν δείτε εξωφρενικές τιμές σε κάτι τέτοια...

πες τους Βασίλη...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:15:17 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=243.15
 την συζητηση αυτη την καναμε στο στεκι πριν απο αρκετους μηνες. Aυτο ξεκινησε απο οταν η pcgs καθιερωσε το registry set  σε νομισματα με οσο το δυνατον χαμηλοτερες καταστασεις. Αυτο ειναι μια υπερβολη αλλα δεν ειμαι σε θεση να κρινω πως  ο καθενας θα ξοδευει τα χρηματα του.

Απο την αλλη η εταιρια ειναι στο χωρο για να βγαζει χρηματα να πληρωνει μισθους και αλλα εξοδα και να μενει και κερδος για τους μετοχους.Δεν εινια φιλανθρωπικο ιδρυμα.Θα κανει το παν για να κερδισει οσο το δυνατον παραπανω χρηματα.Στο χερι μας ειναι να χρησιμοποιουμε τις υπηρεσιες τους προς το συμφερον μας.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:42:11 μμ »

εχει δικιο ο αναργυρος,και εγω το βλεπω ματαιοδοξια,να χαλας χρηματα για να συλλεγεις χαμηλες βαθμολογιες.ενα υψηλης καστασεως συμφωνω,αλλα ο καθενας σιγουρα,τα χρηματα του,τα διαθετει,οπως νομιζει αυτος.ποιος? που εχει μια εταιρεια δεν θελει το κερδος,αλλωστε δεν υποχρεωνει κανεναν.ο καθενας μας πρατει παντα κατα συνειδηση,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:04:07 μμ »

Διαφωνω καθετα με τον τιτλο,τι παει να πει σλαμπαρισμα σκουπιδιων,ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι με τους ορους ,χαρτονομισματα λεγωνται και ειναι απλα χαμηλης καταστασης,και για αυτους που τα εχουν στα χερια τους κατι σημαινουν ,εχουν ενδιαφερον ,γοητεια ,η συναισθηματικη υπενθυμηση,δεν κανω προσωπικη επιθεση σε κανεναν αλλα δεν γινεται πως να το κανουμε να διαβαζω μπαρουφες δεν συμφωνω, απλα, ωραια ,δημοκρατικα ,
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:32:55 μμ »

Βασιλη τα παιδια σωστα τα λενε, οταν για ενα χαρτονομισμα του ενος ευρου και δινεις εικοσι για να το σλαμπαρεις αμ τι αλλο ειναι απο ματαιοδοξια και πεταμα χρηματων!!
Δινεις εσυ εικοσιπεντε ευρω για να αγορασεις αυτο το χαρτονομισμα?
Με πεντε θα το βρεις χιλιες φορες καλυτερο ασλαμπαριστο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:48:17 μμ »

Επειδη υπαρχει γενικως μια παρανοηση με τα συλλεκτικα του '1 ευρω', πιστευω πως καποια πραγματα ειναι καπως διαφορετικα.
Πρωτα απ ολα ο καθενας πιστοποιει οτι θελει και για οποιους λογους θελει, αυτο πρεπει να ειναι σεβαστο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απο καποιους.
Κατα 2ον , κατι που εχω επισημανει και στο αλλο φορουμ. Αυτα περι 1 ευρω ειναι για τους συλλεκτες με τις γνωστες ακρες. Δεν παιζουν αυτες οι τιμες. Ο Συβριδακης που ειναι πολυ γνωστο μαγαζι, πουλαει τις δεκαρες-εικοσαρες του Παυλου προς 10 ευρω η μια BU, τουλαχιστον τοσο ειχα παρει εγω καποια πριν μερικα χρονια κανοντας το αγροτικο μου. Παλιοτερα ο κ.Ποδαρας στο φορουμ το αλλο ελεγε οτι η δραχμη 1926Β την αγορασε 10 ευρω και την πιστοποιησε, εγω την πηρα απο Στρατουδακη 25. Οι Κωνσταντινοι επισης ειναι σαφως ακριβοι, δειτε που κλεινουν οι σειρες 66-70, Ακομα και οι φτηνες σειρες 69-71-73 δε παιζει να υπαρχει νομισμα 1 ευρω (μιλαμε ΠΑΝΤΑ για ακυκλοφορητα). Επιμυθιο? Αλλη τιμη θα αγορασει ο γνωστος συλλεκτης, αλλη τιμη θα αγορασει ενας αγνωστος.
Και 3ον, ξεχναμε οτι ο λογος που πραγματικα πιστοποιει καποιος νομισμα '1 ευρω' ειναι οτι ενα BU με βαθμο 65 δεν εχει καμια σχεση με ενα πολυτελειας πραγματικο ms67. Αν δειτε ειδικα, στις δημοπρασιες, τρυπια δεκαρα εικοσαρα κατω απο 66 δε νοειται, η πιστοποιηση δεν εχει νοημα, πωλουνται αρκετα κατω απο το κοστος. Οταν ομως βγουνε 67 και ανω, τοτε αποκτανε υπεραξια, και ο λογος ειναι η σχετικη σπανιοτητα αυτων των νομισματων σε σχεση με ενα κοινο ακυκλοφορητο. Αλλο πραγμα ειναι να εχει μια δεκαρα-εικοσαρα το ice-frost toning, και αλλο να ναι ενα απλα λαμπερο ακυκλοφορητα. Οποτε εκει το 20ευρω εχει νοημα.
Τελος, αυτο το χαρτονομισμα που βλεπω πανω, οντως δεν εχει κανενα νοημα η πιστοποιηση του, απορω και εγω γιατι πιστοποιηθηκε, αλλα δε ξερουμε το λογο που εγινε αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:00:14 μμ »

Ακριβως ,για τα παντα υπαρχει καποιος λογος ,και τον λογο ξερει αυτος που κανει την πραξη,ειδικα για το σλαμπαρισμα γενικα εχω αποψη αρνητικη που θα εκφρασω με επιχειρηματα σε αλλη συζητηση αν προκυψει και οταν θα εχω περισσοτερο χρονο,αλλα η ολη μου τοποθετηση εχει να κανει με τον σεβασμο για το αντικειμενο που κρινουμε ασχετα με την κατασταση του η αν αξιζ,ει η οχι να πληρωθει ποσο πολλαπλασιο της εμπορικης αξιας του.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:52:19 μμ »

Διαφωνω καθετα με τον τιτλο,τι παει να πει σλαμπαρισμα σκουπιδιων,ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι με τους ορους ,χαρτονομισματα λεγωνται και ειναι απλα χαμηλης καταστασης,και για αυτους που τα εχουν στα χερια τους κατι σημαινουν ,εχουν ενδιαφερον ,γοητεια ,η συναισθηματικη υπενθυμηση,δεν κανω προσωπικη επιθεση σε κανεναν αλλα δεν γινεται πως να το κανουμε να διαβαζω μπαρουφες δεν συμφωνω, απλα, ωραια ,δημοκρατικα ,

ρε ###### Βασιλη,αυτο το δημοκρατικα πολυ μου αρεσε Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences