Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:43:55 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γερμανικα Μιλιταρια περιοδου 1933 1945  (Αναγνώστηκε 24438 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 07, 2015, 05:04:53 πμ »

Ξεχαστε τα όλα!Για τις μποτες εννοω...Μολις πληροφορηθηκα στο facebook και μαλιστα από τον επικεφαλης των "γερμανων" ελληνων ρηενακτορς,οτι ειδικα για τα ΣΣ υπηρχαν εφτα(!) ειδη μποτας!
Αυτό είναι το φαιδρο της υπόθεσης.Το σημαντικα δυσαρεστο είναι ότι καποιος εδωσε το τηλεφωνο μου απερίσκεπτα,καπου,χωρις την εγκριση μου.Προσωπικα και λογω οικονομικης κρισης νοιώθω ότι μπορει να κανω τα παντα,για την ασφαλεια της οικογενειας μου και τη δικη μου,ΕΚΤΟΣ από τον ρουφιανο.Λυπαμαι.
Ουτε τηλεφωνο θα αλλαξω ουτε αποψη η ιδεες.Μπατσος γεννιεσαι,δεν γινεσαι...Εγω, είμαι απέναντι,εχθρος του μπατσου,Αγεννητος.
Νοτης

υ.γ. ...είναι οιωνος Αριστος, "Γιαννη Βηλαρά" του airsoftgreekforum...κι όχι "ιωνος",Υπερελληναραδες μαθετε τουλάχιστον να γραφετε σωστα Ελληνικα.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:06:44 μμ »

Να ρωτησω και εγω ο ασχετος απο οπλα, υπαρχει luger χρωμιομενο? ασημι χρωματος τελος παντων! ειχα δει ενα πριν απο καμια 20αρια χρονια ηταν οπως αυτο που φαινεται πιο πανω αλλα ασημι! ειχε χρονολογια 1939 πουλιοταν 70 000 δρχ θυμαμαι τοτε!

επισης να πω οτι πολεμικο υλικο που εμεινε απο γερμανους και ιταλους υπηρχε αφθονο στην ηπειρο! ο ρουχισμος χρησιμοποιηθηκε απο τους ρακενδυτους και εξαθλιωμενους ανθρωπους των μεταπολεμικων χρονων (ποιος να αφησει τετοια μποτα σαν αυτη πιο πανω ανεκμεταλευτη! ) και τα οπλα κτλ εμειναν κρυμενα σε κρυψωνες μεχρι που σκουριασαν και αχρηστευτικαν τα περισσοτερα! κρανη δε, βρισκεις ακομα πεταμενα στην υπαιθρο με μια μεγαλη τρυπα στη μεση! καποια χρησιμοποιηθηκαν και για την εκενωση βοθρων καρφωνοντας τους ενα μακρυ κονταρι! οταν ελεγα στον παππου την αξια που εχουν αυτα τα πραγματα τωρα με κοιτουσε  παραξενεμενος!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 09, 2015, 02:41:12 μμ »

σχετικα με το Ρ08,ναι υπαρχει σε σιλβερπειτεντ κατασκευασμενο Αμερική μεταπολεμικα.Υπαρχουν περιπτώσεις οπου γνησια περιοδου ΒΠΠ τα εκαναν ετσι με διαδικασια.Σχετικα τωρα με την Ηπειρο,χωρις διαθεση αμφισβητησης του παππου,υπαρχουν δυο τινα.
1.Πολυ δυσκολα Γερμανος εγκατελειπε οτιδήποτε,μονον έαν επεφτε νεκρος οποτε εκει γινοταν πολύ σωστα λαφυραγωγηση.Στην Ηπειρο,εδρευε από το καλοκαιρι του 43 και μεχρι τελους σχεδόν το 22ο Ορεινο σωμα με εδρα τα Γιάννενα και αρμοδιοτητα Ηπειρο,νησια ιονιου-πλην Ζακυνθου-και τμημα δυτικης Ρούμελης.Οι διοικησαντες στρατηγοι Χουμπερτ Λαντς και Βαλτερ φον Στεττνερ διεμεναν στο επιταγμενο τμημα οικιας του δημαρχου Βλαχλιδη στην πολη των Ιωαννινων.Σαν Ορεινο τμημα, δεν χρησιμοποιουσαν μποτες σαν αυτή της συλλογης μου αλλα άλλο ειδος υποδήματος,ασχετο.Δεν ξερω εάν τετοιο εννοεις.Το ιδιο με τα κρανη.Αν και τους ειχαν χορηγηθεί κανονικα,στην Ηπειρο κι στις αψιμαχιες και μαχες με Εδεσιτες η/και Ελασιτες φορουσαν το σκουφο(τζοκευ) των ορεινων(μοιαζει με Μ43 αλλα δεν είναι..),δεν χρησιμοποιουσαν κρανη,ουτε στην Ελλαδα περιοχες-πλην πελοποννησου αργα το 44,ειχαν ονομαστει Ζωνες επιχειρήσεων,ωστε να δικαιολογειται κατι τετοιο.Εαν φευγοντας τα εγκατελειψαν,χλωμο το βλεπω.Εαν αναρωτιέσαι από που γνωριζω αυτά τα θεματα θα σου πω από συμμετοχη σε φορα του εξωτερικου,μελετη βιβλιων απομνημονευμάτων,συνεντευξεις με μονον δυο από αυτους,παρατηρηση και συλλογη φωτογραφιων,βιβλιογραφια κλπ.
Ελπιζω να βοηθησα
Νοτης
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 09, 2015, 03:17:06 μμ »

Νότη καλησπέρα . είχα ενα φιλο συλλέκτη Millitaria απο Πετρούπολη ,Χρήστο τον λένε . και εγραφε σαν partizan44 .μήπως γνωριζεστε γιατί εχωχασει το κινητο του εδώ και κάνα 2 χρόνια .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 13, 2015, 04:32:00 πμ »

εχεις πμ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 21, 2015, 11:57:37 μμ »

ασφαλως και βοηθησες! οσο για τα αλλα πους πιθανοτατα εχεις δικιο αφου ασχολησαι! εγω μιλησα για πολεμικο υλικο γενικα οχι για αντικειμενα των γερμανων!
Καταγράφηκε
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 22, 2015, 02:11:26 πμ »

Φιλε Νοτη εχεις ωραια συλλογη,και απίστευτες γνωσεις.
Δειξε μας κι΄αλλα.
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 24, 2015, 03:28:09 πμ »

Από αυτη την αποψη,ναι.Γνωριζω-οχι τις ακριβείς συντεταγνενες όμως-τρια σημεια-αποθηκες υλικου του ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ Ελληνικου Στρατου,στην οπισθοπορεια(αρνουμαι τη λεξη οπισθοχωρηση...)μετα την 20/4/41 και την πρωτη συνθηκη Ελλήνων Γερμανων στο Βοτονόσι Ιωαννινων.Συνεβησαν πραγματι συγκινητικα πραγματα εκει τοτε...Ανατριχιάζω που θυμαμαι γερο βετερανο, να μου μιλαει Ελληνικα στη Χαιντελμπεργκ και να μου ζηταει ουζο!1982 με την Π.Μ. εκδρομη...Τελοςπαντων,τους γουστάρω τους Γερμανους,δεν συλλεγω "τυχαια" τα κομματια τους,αλλα,πιο πολύ και ΠΑΝΩ ΑΠΟ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ,γουσταρω την Ελλαδα μου!
Ναι,εγω είμαι αυτος που της τα "χωνω' και μαλλον θα συνεχισω να το κανω...Τιποτα όμως δεν μπαινει αναμεσα...σιγουρα.Μη ναναι το φως,μην οι κουμπουριες,ζια οι μπαλωτιες 'εν κατε'ω...Μον'ενα...ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΣ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ.Οποιος,ο,τι και νασαι.Τα ξεχασα ουλα.
Υποθηκη μεσα μου,αξεχαστη,αφθαρτη κι αιωνια,  ΚΩΛΟ ΜΕ ΚΩΛΟ ΩΡΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!
Ευχαριστω ολους για τα καλα λογια.
Herr General Makrijannis läuft...
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 10, 2015, 03:20:25 μμ »

Ωραια η συλλογη σου Νοτης.Εισαι απο οτι διαβασα και σε καποια ξενα φορουμ.εκει δεν θυμαμαι η αληθεια ειναι αν εχω δει την συλλογη σου.Δεν μου λες?που θα βρουμε ενα γερμανικο κρανος με decal γνησιο sta 120 ευρω??  Σαρκασμός (ξερω την απαντηση .πουθενα. χαχαχαχαχ Μεγάλο χαμόγελο ) Δυσκολο πραγμα αυτη η συλλογη
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 21, 2015, 12:22:56 πμ »

το σωσες!
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 21, 2015, 02:45:31 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο βρηκα .ας ειναι καλα οι φιλοι
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences