Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:03:21 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θα ηθελα Τη γνωμη σας...  (Αναγνώστηκε 22339 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 03:57:11 μμ »

Τι ειναι αυτο το <LE PICOTIN APERITIF> που γραφει αυτο το δεκαλεπτο??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:45:43 μμ »

δεν ξερω τι λεει αλλα μαλλον ειναι κοντραμαρκα που σημαινει οχι μουφα απλα καποιος χτυπησε αυτη την επιγραφη πανω στο κερμα και το χρησιμοποιησε για αλλο σκοπο
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:57:11 μμ »

κατα τη γνωμη μου ειναι ενα γνησιοτατο νομισμα που επισημανθηκε από γάλλο έμπορο (ή κατι παρόμοιο) μες στα χρονικά πλαίσια της κανονικής κυκλοφορίας του, καθώς κυκλοφορούσε νόμιμα και σε πολλές άλλες χώρες μες στα όρια της Λατινικής Νομισματικής Ένωσης, στην οποία συμμετείχε τότε και η Ελλάδα (κάτι σαν τη μοντέρνα Ε.Ο.Κ)
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%88%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7
ήταν δηλαδή το ίδιο με ενα γαλλικό νόμισμα των 10 centimes της εποχής, όπως είναι σήμερα ίδια τα ελληνικά με τα γαλλικά ευρώ-λεπτά. δεν ήταν token αλλά εξυπηρετούσε και σκοπούς διαφήμισης.
Τα νομίσματα της Λατινικής Νομισματικής Ένωσης
http://www.unionlatine.com/lmu_all_countries.php
έχω δεί πολλά παρόμοια και θεωρώ οτι αξίζουν ό,τι τα αντίστοιχα τους χωρίς επισήμανση + ένα μικρό premium
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 10:06:44 μμ από okamisa » Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 11:17:41 πμ »

λοιποοοον, το πήρα εγω στην εξωφρενικη τιμη του ενός ευρω  Μεγάλο χαμόγελο και βρηκα τα εξης με λιγη ερευνα στο ιντερνετ. H εταιρία με αυτό το εμπορικό σήμα είναι γαλλική, παράγει κρασιά και οινοπνευματωδη ποτά και υπάρχει ακομα και σημερα (!) μαλιστα εκανε διεθνεις συναλλαγες και αντιστοιχα διεθνη διαφημιση και βρίσκονται οι επισημανσεις της και σε νομισματα των 10 centesimi Ιταλίας, Αγγλικές πένες και Αυστριακά, Ισπανικα κ.α σε διαφορες ονομαστικες αξιες και χρονολογίες. Σε Ελληνικά είναι γνωστό μονο σε 10λεπτο 1878  Κλείσιμο ματιού

να κι αλλα δυο ξενα στο ebay τωρα
http://cgi.ebay.fr/jeton-publicitaire-aperitif-picotin-1914-1918-/350298552924?pt=FR_JG_Collections_Pub_Autres_objets_pub&hash=item518f6bba5c

http://cgi.ebay.at/Monnaie-avec-incription-Le-Picotin-aperitif-/370416952300
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 11:25:03 πμ »

αλλο παράδειγμα ο γαλλικός εμπορικός οίκος 'SAPOL' σε πενταλεπτα 1869 και 1882. αυτα επισημανθηκαν προς τον Α΄παγκοσμιο πολεμο 1914-1918

http://www.sillektiki.com/index.php?co=products&cat_id=&ITAUCKEY=5&ITAUCNUM=1&ITAUCCOD=8&startid=20 ΛΟΤ 174
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 11:56:22 πμ »

αλλα 3 αποτελεσματα ερευνας ακομη... 
τα χαλκινα πωληθηκαν 25 και 30ευρω το 2009 στο ebay ενω για του 1894 ζητα 40 ο Καραμητσος
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:56:57 μμ »

λοιποοοον, το πήρα εγω στην εξωφρενικη τιμη του ενός ευρω  
Γιαννη μηπως εισαι ρακοσυλλεκτης?? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 05:41:47 μμ »

λοιποοοον, το πήρα εγω στην εξωφρενικη τιμη του ενός ευρω  
Γιαννη μηπως εισαι ρακοσυλλεκτης?? Σαρκασμός Σαρκασμός
ειμαι (β)ρακοσυλλέκτης με αποκλειστική προτίμηση τα γυναικεία βρακάκια όμως!   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
καλά δεν το πήρα για 1 ευρώ;  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 05:43:59 μμ »

εσείς στη λεβεντογέννα Κρήτη είστε ρακοσυλλέκτες (κάνετε συλλογή από ρακές)  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 07:56:32 μμ »

καλο!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ρε σεις τον αλλο στο big brother τον κρητικο τον ειδατε? τι τεμαχιο ειναι αυτο ρε παιδια?
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 07:59:55 μμ »

ρε παιδια για πειτε μου τι να κανω! κερδισα αυτο στο γερμανικο ebay

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260667579167&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 το νομισμα φαινεται αρκετα καλο γι'αυτο και εβαλα το κατι παραπανω! παω σημερα ταχ/μειο να το παρω και μου εχει στειλει ο τυπος αλλο κερμα! ενα καρακυκλοφορημενο VF και οταν του ζητησα το λογο μου απαντησε

kato apo 245 den stoafino moutostelnis piso kai soustelno ta leftasou,,giasou,,

φταιω τωρα να του χωσω μια αρνητικη να παρει τα ισια του?

Δυστυχως ο ελληνας και αν ξενιτευτει τη λαμογια δεν τη χανει


τον κοκινησα το λουστη και το φχαριστηθηκα γιατι μου το επαιζε και βαρυ πεπονι! δε θελω τιποτα πισω 50 ευρω ειναι η διαφορα χαρα στο πραμα το πολυ πολυ το κραταω η το πουλαω σν λιρα! γιωργο αν εχεις καμια καλη νυχτεριδα στο δινω!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 07:29:07 πμ »

Δηλαδη τα λεφτα δεν τα πηρες πισω ε??  Λύπη Αμα πεσεις σε απατεωνα την εβαψες Θωμα!!
Ειναι να μην σου τυχει η στραβη!! Και δυστηχως δεν μπορεις να προφυλαχθεις απο τετοιους απατεωνες!!
Εγω παντως αν ο πωλητης εχει περασει στην <Κοκκινη Πλατεια> διαβαζω μια μια τις κοκκινες που εχει φαει για να δω τους λογους!! Αλλα σε γενικες γραμμες δεν χτυπαω δημοπρασιες κοκκινων και ειδικα φρεσκοκοκκινισμενων!! Αν πχ καποιος εχει δυο χρονια να φαει κοκκινη σημαινει οτι εχει βαλει μυαλο Κλείσιμο ματιού
Εκει το ρισκαρω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:12:02 πμ »

δε δείχνουν πάντα την αλήθεια οι αρνητικές αξιολογήσεις! η μοναδική κόκκινη που εχω φαει ποτέ ήταν από μια *#%@! αγγλίδα που μου χτύπησε ενα αγγλικό αναμνηστικό δίλιρο (σύγχρονο) για 5 ευρω κι ηθελε να της το στείλω με λιγότερο από 2 ευρώ που προέβλεπα σαφώς στην περιγραφή της καταχώρησής μου (ούτε τα γραμματόσημα κι ο φάκελος δηλαδή..). της το είπα όμορφα κι ωραία κι αυτή μου έβαλε αρνητική και δεν το αγόρασε ποτέ!!! Θυμός Θυμός Θυμός δεν είναι τα λεφτά αλλά η κοροϊδία! αν ο άλλος είναι καμμένος στον εγκέφαλο....
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:18:32 πμ »

...αλλά τί περιμένεις όταν η άλλη έχει ψευδώνυμο ''naughty-weasel'' (=άτακτη νυφίτσα)  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&ftab=FeedbackLeftForOthers&userid=naughty-weasel&iid=-1&de=off&items=200&page=3

και η φωτογραφία στο προφίλ της, ε;;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 11:32:05 πμ »

Καποιο μελος συζητουσαμε προχτες για τις γελοιες αρνητικες και μου ειπε για εναν Ελληνα που εβαλε αρνητικη σε εναν ξενο (πιθανον Αμερικανο) διοτι δεν ακολουθησε τις οδηγιες του (που του εστειλε ο αγοραστης) και του εστειλε το δεμα οπως αυτος ηθελε!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Απο οτι καταλαβα ηθελε να αναγραφει πανω  το ποσον για να μην περασει τελωνειο!!
Μα οταν αγοραζεις κατι απο καποια εταιρια του εξωτερικου δεν το καταλαβαινεις οτι το ποσον θα αναγραφετε πανω στο δεμα??
Πολυ σωστα και ο Αμερικανος εγραψε απο κατω οτι ηθελε (ο αγοραστης) να παραβει τον νομο (ο πωλητης) !!
Αυτες οι κοκκινες ειναι γελοιες και δεν τις λαμβανω υποψιν μου οταν κρινω καποιον πωλητη αν ειναι αξιοπιστος ή οχι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences