Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:58:01 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μήτρες δίδραχμου του 1926  (Αναγνώστηκε 44780 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 05, 2014, 08:30:55 μμ »

Οι μητρες οι συγκεκριμενες νομιζω οτι βρισκονται στο νομισματικο Μουσειο.
Ενιοτε ειχαν χτυπηθει και νομισματα πανω τους απο μολυβι και ειχαν δοθει σε επισκεπτες σε διαφορες εκδηλωσεις.
Γεια σου Γιωργο,

Εκανες μια λαθος υποθεση, δεν χτυπηθηκαν ολα τα διφραγκα του 1926 με ενα ζευγαρι μητρες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 05, 2014, 08:39:00 μμ »

Και πόσο κοστίζει αν θες να έχεις στην κατοχή σου Απορία Απορία
Αν επιτρέπετε να έχεις στην κατοχή σου φυσικά Χαμόγελο
Πολύ ενδιαφέρων,μπράβο Δημήτρη Χαμόγελο Χαμόγελο
Αυτά τα πράγματα είναι "άτιμα".
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
οχι οτι θέλω να εχω στην κατοχή αλλα να γνωρίζουμε αν μπορούμε να εχουμε και αν επιτρέπετε να έχουμε και ποσο κοστίζουν,για να μαθαίνουμε Χαμόγελο Χαμόγελο
Εκτος και αν οι μητρες αφορουν εν κυκλοφορια νομισματα ή εχουν κλαπει εντος της προηγουμενης εικοσαετιας, δεν υπαρχει προβλημα.  Για να βρεις ξεχασε το.  Μονο σε μουσεια, ιδρυματα και κληρονομους των χαρακτων.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 05, 2014, 08:43:49 μμ »

Οι μητρες οι συγκεκριμενες νομιζω οτι βρισκονται στο νομισματικο Μουσειο.
Ενιοτε ειχαν χτυπηθει και νομισματα πανω τους απο μολυβι και ειχαν δοθει σε επισκεπτες σε διαφορες εκδηλωσεις.
Γεια σου Γιωργο,

Εκανες μια λαθος υποθεση, δεν χτυπηθηκαν ολα τα διφραγκα του 1926 με ενα ζευγαρι μητρες  Κλείσιμο ματιού

Σωστο και αυτο , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 05, 2014, 08:59:21 μμ »

Οπότε οι συγκεκριμμένες μήτρες της φωτογραφίας δεν είναι αυτές του ΝΜ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 05, 2014, 09:00:54 μμ »

Και πόσο κοστίζει αν θες να έχεις στην κατοχή σου Απορία Απορία
Αν επιτρέπετε να έχεις στην κατοχή σου φυσικά Χαμόγελο
Πολύ ενδιαφέρων,μπράβο Δημήτρη Χαμόγελο Χαμόγελο
Αυτά τα πράγματα είναι "άτιμα".
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
οχι οτι θέλω να εχω στην κατοχή αλλα να γνωρίζουμε αν μπορούμε να εχουμε και αν επιτρέπετε να έχουμε και ποσο κοστίζουν,για να μαθαίνουμε Χαμόγελο Χαμόγελο
Εκτος και αν οι μητρες αφορουν εν κυκλοφορια νομισματα ή εχουν κλαπει εντος της προηγουμενης εικοσαετιας, δεν υπαρχει προβλημα.  Για να βρεις ξεχασε το.  Μονο σε μουσεια, ιδρυματα και κληρονομους των χαρακτων.
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση,να σε καλά Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:32:14 πμ »

αν παντως φτιαξεις κατι δικο σου... και θελεις... μιας και οι μητρες σου ανηκουν.. τις κρατας!

το γνωριζω γιατι στο geocaching που κανουν ειδικα τοκεν καποιοι παιχτες.. για 2 χρονια κρατανε στην κινα τις μητρες και μετα καταστρεφονται! αν τις θελεις απλα πληρωνεις τα ταχυδρομικα αλλα ειναι πολυ βαριες και πληρωνεις τα αντερα σου!!! οποτε δεν το κανει σχεδον κανεις!!
εχω δει σε φωτο.. και ειναι οπως οι μητρες νομισματων!

για τα pathtags (μικροτερα τοκεν του παιχνιδιου αυτου... αλλα απο αλλο site) δεν ξερω... αν κι εκει υπαρχουν μητρες κι αν ανηκουν σε αυτον με το κερμα ή στην εταιρια.. κι αν καταστρεφονται... χχμμ... ισως αυτο πρεπει να το κοιταξω... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:09:15 πμ »

Συγχαρητηρια, παρα πολυ ωραιο κοματι και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας!! Αλλα για να μας τελειωσεις δειξε μας και τις μητρες του διδραχμου του 73!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:29:13 πμ »

Σε άλλες χώρες όπως στην Αμερική, τα mints ακυρώνουν τις μήτρες (λιώνουν την επιφάνεια) και τις πουλάνε σε συλλέκτες.  Εμφανίζονται κατά καιρούς μήτρες από νομίσματα άλλων χωρών π.χ. Βραζιλία που έχω δει στο ebay, που δεν έχουν ακυρωθεί.  Για ελληνικά νομίσματα δεν έχω ξαναδεί ούτε είχα ξανακούσει για μήτρες σε χέρια ιδιώτη συλλέκτη παρ' όλο που πάντα είχα το νου μου μήπως εντοπίσω κάτι.  Οπότε ούτε αξία μπορεί να πει κανείς από την στιγμή που δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.  Αυτό που υπάρχει σε χέρια συλλέκτη και που έχει εμφανιστεί παλαιότερα σε δημοπρασία του Βλαστού είναι η μεταλλική πλάκα εκτύπωσης χαρτονομίσματος νομίζω της 1 δραχμής του 1885.  Μια δεύτερη που είχε (από άλλο χαρτονόμισμα) πουλήθηκε σε ίδρυμα έναντι 25.000 ευρώ προ δεκαετίας. 
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:50:54 πμ »

Δημήτρη νομίζω εχει πουληθεί κομμάτι της πλάκας απο καποιο γραμματόσημο καθώς όλη η πλάκα ειχε 10Χ15 γραμματόσημα . Δεν θυμαμαι καθόλου τιμή. Δεν ξέρω και αν ειναι ένας καποιος μπούσουλας αλλά θα το ψάξω όταν βρω χρόνο στο αρχείο μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:15:39 πμ »

Εντυπωσιακό εύρημα !!!  Έκπληξη
Παρόλα αυτά, η ύπαρξη των μητρών (οποιουδήποτε νομίσματος) σε χέρια ιδιωτών, με βάζει σε περίεργες σκέψεις.
Ποιος αποκλείει τη χρησιμοποίησή τους από τον ιδιώτη (το 1926 ή μετέπειτα, πριν 40 ή 50 χρόνια), για κατασκευή νομισμάτων ;
Ποιος αποκλείει ότι δεν χτυπιούνται νέα νομίσματα σε χρυσό ή ασήμι ή τσίγκο ή χωρίς κάποια χαρακτηριστικά και εμφανίζονται ξαφνικά κάποια αναμνηστικά ή δοκίμια ;
Υπάρχουν κι άλλες μήτρες, από άλλα νομίσματα που 'κυκλοφορούν' σε ιδιώτες ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:15:56 πμ »

Δημήτρη νομίζω εχει πουληθεί κομμάτι της πλάκας απο καποιο γραμματόσημο καθώς όλη η πλάκα ειχε 10Χ15 γραμματόσημα . Δεν θυμαμαι καθόλου τιμή. Δεν ξέρω και αν ειναι ένας καποιος μπούσουλας αλλά θα το ψάξω όταν βρω χρόνο στο αρχείο μου.
Ενδιαφέρον θα είχε αν και οι μήτρες δεν είναι ένα αντικείμενο που με ενδιαφέρει να πουλήσω οπότε η αξία τους μου είναι αδιάφορη.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:18:44 πμ »

Εντυπωσιακό εύρημα !!!  Έκπληξη
Παρόλα αυτά, η ύπαρξη των μητρών (οποιουδήποτε νομίσματος) σε χέρια ιδιωτών, με βάζει σε περίεργες σκέψεις.
Ποιος αποκλείει τη χρησιμοποίησή τους από τον ιδιώτη (το 1926 ή μετέπειτα, πριν 40 ή 50 χρόνια), για κατασκευή νομισμάτων ;
Ποιος αποκλείει ότι δεν χτυπιούνται νέα νομίσματα σε χρυσό ή ασήμι ή τσίγκο ή χωρίς κάποια χαρακτηριστικά και εμφανίζονται ξαφνικά κάποια αναμνηστικά ή δοκίμια ;
Υπάρχουν κι άλλες μήτρες, από άλλα νομίσματα που 'κυκλοφορούν' σε ιδιώτες ;
Μα τι είναι αυτά που λες Χαμόγελο
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:22:51 πμ »

Αυτό ακριβώς λέω Δημήτρη.
Σ' ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.  Άνεση

Πότε τυπώθηκε αυτό το νόμισμα ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:32:47 πμ »

Είναι από αυτά που είχε βγάλει το νομισματικό μουσείο σε μια εκδήλωση (προ οκταετίας, χτύπαγε την μήτρα με ένα σφυρί και έπαιρναν οι παρευρισκόμενοι).  Το έστειλα για πλάκα στην NGC για πιστοποίηση και ιδού το αποτέλεσμα!  Βέβαια δεν λένε ψέματα, trial strike είναι από γνήσια μήτρα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:42:38 πμ »

Αυτό ακριβώς λέω Δημήτρη.
Σ' ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.  Άνεση

Πότε τυπώθηκε αυτό το νόμισμα ;;
Πάντως για να σε καθησυχάσω, δεν είναι γνωστές άλλες μήτρες σε χέρια ιδιώτη.  Οι συγκεκριμένες ήταν στα χέρια παππού που ήταν στην οικογένειά του από τότε που γεννήθηκε.  Είχε επίσης νομίσματα BU του 1926, φωτογραφικά δοκίμια των νομισμάτων του 1930, σφάλματα δραχμές 1926, δοκίμια δίφραγκα του 1926 κλπ.  Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν οι μήτρες. Πιστοποίησα και ένα δίφραγκο που είχε MS66 φωτιά, λες και χτυπήθηκε χθες  Στριφογύρισμα ματιών  Τα φωτογραφικά δοκίμια τα έχει πάρει φίλος απ' όσο ξέρω.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences