Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:50:49 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μήτρες δίδραχμου του 1926  (Αναγνώστηκε 44788 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 06, 2014, 11:25:24 πμ »

Δημήτρη, σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:58:25 μμ »

Να σου φέρω ένα χρυσό δισκάκι να μου χτυπήσεις ένα;  Σαρκασμός

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη που το μοιράστηκες μαζί μας... Δεν ξέρω πόσσοι θα το έλεγαν αν το είχαν στα χέρια τους! πάντως εγώ αν τις είχα θα το χτύπαγα σε διάφορα μέταλα (μαλακά πάντα, μη μου χαλάσει κι όλας  Γλώσσα ), απλά από περιέργια. Μπορείς να το κάνεις αυτό ή δεν είναι νόμιμο;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:34:08 μμ »

Μπορείς να το κάνεις αυτό ή δεν είναι νόμιμο;
Μη σου μπαίνουν στο μυαλό...άνομες ιδέες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σε θέλουμε στο forum και όχι στον Κορυδαλλό!!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:36:40 μμ »

Να σου φέρω ένα χρυσό δισκάκι να μου χτυπήσεις ένα;  Σαρκασμός

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη που το μοιράστηκες μαζί μας... Δεν ξέρω πόσσοι θα το έλεγαν αν το είχαν στα χέρια τους! πάντως εγώ αν τις είχα θα το χτύπαγα σε διάφορα μέταλα (μαλακά πάντα, μη μου χαλάσει κι όλας  Γλώσσα ), απλά από περιέργια. Μπορείς να το κάνεις αυτό ή δεν είναι νόμιμο;
Κοίταξε να δεις αν χτυπήσεις νομίσματα, έστω και συλλεκτικά, με σκοπό να παραπλανήσεις δεν είναι νόμιμο σε καμία περίπτωση.  Δεν έχω απολύτως κανένα σκοπό να χτυπήσω κάτι με τις μήτρες αυτές, ούτε σε μολύβι.  Έχω κάνει μια απαλή συντήρηση στις μήτρες με ειδικό υγρό (όχι οξύ) για να φύγει η περισσότερη σκουριά αλλά χωρίς να τις γυαλίσω, και τις έχω περάσει με ένα ειδικό διαφανές κερί για προστασία από την υγρασία και τις δαχτυλιές (η φωτογραφία που έχω ανεβάσει είναι πριν τη συντήρηση).  Τέλος, αν είναι να κατέχω κάτι χωρίς να μπορώ να το δείξω ποια η αξία του?
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:47:49 μμ »

χμμμ.... προ οκταετιας εκαναν αυτο στο νομισματικο μουσειο; και τα εδιναν σους παρεβρισκομενους... σαν χαρισμα ή τα πουλουσαν;

για να πω την αληθεια.. πολυ θα γουσταρα ενα τετοιο.... αλλα το οτι το πιστοποιησε μετα η NGC.. ετσι απλα χωρια καμια αναφορα προσωπικα με κανει πολυ σκεπτικο!

δειτε τωρα... αν δεν ελεγε ο φιλος μας (σορρυ δεν θυμμαμαι... Δημητρης ειναι το ονομα σου; ), την ιστορια του... και το εβγαζε αυτο προς πωληση... ποσοι θα επεφταν πανω; και μπραβο που το αναφερε και μαθαινουμε κι εμεις! το θεμα ειναι οτι σε καμια 10ρια ή 20ρια χρονια... ποσοι θα την πατησουν με παρομοια κομματια... που θα τα χρυσοπληρωνουν σαν δοκιμια;

ναι.. ειναι κατι σαν δοκιμιο αλλα οχι δοκιμιο! ποιο πολυ ειναι κατι σαν σουβενιρ κοπη παρα σαν δοκιμιο! παντα κατ εμε ετσι; καλλιστα μπορει να κανω λαθος!

ναι ειναι απο την γνησια μητρα... αλλα δοκιμιο δεν λεγετε μια κοπη που δοκιμαζουν την μητρα για να δουν το νομισμα... πριν βγει στην κυκλοφορια... κτλ;  ενος νεου νομισματος;
εδω εχουμε νεο νομισμα; οχι! απλα το εκαναν για να δουν την μητρα, ενος νομισματος που ηταν σε κυκλοφορια πριν απο 80 χρονια!

δηλαδη... βρισκουν και οι αρχαιολογοι μητρες απο γλαυκα (μπορει να εχουν ηδη...), χτυπανε πανω σε μολυβι να δουνε το σχεδιο... αυτο το μολυβενιο ειναι αρχαιο; οχι! ειναι δοκιμιο; οχι! μη μου πειτε οτι θα το στειλει καποιος σε εταιρια πιστοποιησης και θα το πιστοποιησουν σαν δοκιμιο....  Μεγάλο χαμόγελο

φανταστειτε να παρει χαμπαρι κανενας στο νομισματοκοπειο οτι ακομα κι αυτα τα πιστοποιουν σαν δοκιμια.... τι εχουν να κοψουν απο παλιες μητρες... Κλείσιμο ματιού

αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το ποσο ευκολα το ονομασαν δοκιμιο, δοκιμαστικη κοπη... οτιδηποτε!
εδω αρχιζουν να κανουν χιλια δυο για να προσθεσουν διαφοροποιησεις... αστερακια, ετικετες, και τοσα αλλα.. που παλιοτερα δεν υπηρχαν.... κι εδω οτι δεν ξερουν βαπτιζετε δοκιμιο;;

καλα εκανε και το εστειλε προς πιστοποιηση... βλεπουμε και τα περιεργα αυτης... που μπορει καποιους να μας προβληματισουν...


Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:53:06 μμ »

Όπως τα λες είναι.  Όταν βλέπετε κοπές σε μόλυβδο, μακριά.  Τα συγκεκριμένα τα έδιναν σε ένα πλαστικό σακουλάκι που είχε και ένα χαρτάκι με το σήμα του Νομισματικού Μουσείου.  Δεν ήμουν παρόν όταν τα έδιναν αλλά βρήκα 2-3 σε εμπόρους τα επόμενα χρόνια.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:17:00 μμ »

Μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω....τα αρχαια οταν τα κατεχει καποιος ειναι παρανομο. Μαλιστα. Και οταν υπαρχουν μητρες σε χερια ιδιωτων ΔΕΝ ειναι παρανομο.
Εντυπωσιακο.
Θα μου πειτε, εδω κυκλοφορουν δοκιμια σε χερια ιδιωτων και δε τρεχει και τιποτα. Ε βεβαια, Αμερικη ειναι εδω? Ελλαδα ειναι.
Και ποιος μου λεει εμενα οτι τα 5 λεπτα 1895 (τυχαιο παραδειγμα φερνω) δε χτυπηθηκαν σε τετοιες μητρες?
Το χομπι παει απο το κακο στο χειροτερο. Προβλεπω στο μελλον να μη ξερει κανεις πια τι ειναι γνησιο και τι οχι.
Ισως και στα γραμματοσημα η πληθωρα που βλεπουμε τα τελευταια χρονια να οφειλεται σε κατι τετοιο κ εκει...
Απο εναν πληρως απογοητευμενο συλλεκτη.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:21:26 μμ »

...δηλαδη... βρισκουν και οι αρχαιολογοι μητρες απο γλαυκα (μπορει να εχουν ηδη...)...

Το παρακατω λεπτομερες αρθρο του Ι. Σβορωνου στο Corolla numismatica, numismatic essays in honour of Barclay V. Head, του 1906 μπορει να σε ενδιαφερει.
http://archive.org/stream/cu31924029768565#page/n309/mode/2up

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:22:42 μμ »

Μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω....τα αρχαια οταν τα κατεχει καποιος ειναι παρανομο. Μαλιστα. Και οταν υπαρχουν μητρες σε χερια ιδιωτων ΔΕΝ ειναι παρανομο.
Εντυπωσιακο.
Θα μου πειτε, εδω κυκλοφορουν δοκιμια σε χερια ιδιωτων και δε τρεχει και τιποτα. Ε βεβαια, Αμερικη ειναι εδω? Ελλαδα ειναι.
Και ποιος μου λεει εμενα οτι τα 5 λεπτα 1895 (τυχαιο παραδειγμα φερνω) δε χτυπηθηκαν σε τετοιες μητρες?
Το χομπι παει απο το κακο στο χειροτερο. Προβλεπω στο μελλον να μη ξερει κανεις πια τι ειναι γνησιο και τι οχι.
Ισως και στα γραμματοσημα η πληθωρα που βλεπουμε τα τελευταια χρονια να οφειλεται σε κατι τετοιο κ εκει...
Απο εναν πληρως απογοητευμενο συλλεκτη.


Αφού σε χαλάει τόσο πολύ γιατί ασχολείσαι?  Χαμόγελο Παρεπιπτόντως, τα 5 λεπτα του 1895 στην παρτίδα ήταν από δύο διαφορετικές μήτρες.  Από το χρώμα που είχαν πάρει δε, ήταν χωρίς αμφιβολία, τυλιγμένα σε μασούρια για πολλά χρόνια.
Καταγράφηκε

dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:23:39 μμ »

δηλαδη... βρισκουν και οι αρχαιολογοι μητρες απο γλαυκα (μπορει να εχουν ηδη...), χτυπανε πανω σε μολυβι να δουνε το σχεδιο... αυτο το μολυβενιο ειναι αρχαιο; οχι! ειναι δοκιμιο; οχι! μη μου πειτε οτι θα το στειλει καποιος σε εταιρια πιστοποιησης και θα το πιστοποιησουν σαν δοκιμιο....  Μεγάλο χαμόγελο

Στο μουσείο έχει μήτρα της γλάυκας  Χαμόγελο
Περίπου σαν αυτή του Δημήτρη είναι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:28:33 μμ »

Μπορείς να το κάνεις αυτό ή δεν είναι νόμιμο;
Μη σου μπαίνουν στο μυαλό...άνομες ιδέες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σε θέλουμε στο forum και όχι στον Κορυδαλλό!!

Μου βγήκαν κι όλας  Φιλί
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:29:31 μμ »

Μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω....τα αρχαια οταν τα κατεχει καποιος ειναι παρανομο. Μαλιστα. Και οταν υπαρχουν μητρες σε χερια ιδιωτων ΔΕΝ ειναι παρανομο.
Εντυπωσιακο.
Θα μου πειτε, εδω κυκλοφορουν δοκιμια σε χερια ιδιωτων και δε τρεχει και τιποτα. Ε βεβαια, Αμερικη ειναι εδω? Ελλαδα ειναι.
Γιατί, στην Αμερική δεν κυκλοφορούνε δοκίμια, τι είναι αυτά που λες?  
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:39:04 μμ »

...δηλαδη... βρισκουν και οι αρχαιολογοι μητρες απο γλαυκα (μπορει να εχουν ηδη...)...

Το παρακατω λεπτομερες αρθρο του Ι. Σβορωνου στο Corolla numismatica, numismatic essays in honour of Barclay V. Head, του 1906 μπορει να σε ενδιαφερει.
http://archive.org/stream/cu31924029768565#page/n309/mode/2up

Χαιρετισμους,

Νικος


οποτε υπαρχει! ειχα δει παλια μια φωτο.. αλαλ φοβομουν μην τυχον και ηταν απο τις μητρες του Χριστοδουλου... του μεγαλυτερου Κιβδηλοπειου αρχαιων νομισματων... γιατι αν δεν κανω λαθος τις εχουν κρατησει κι αυτες! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:42:37 μμ »

Μισο λεπτο για να καταλαβω και εγω....τα αρχαια οταν τα κατεχει καποιος ειναι παρανομο. Μαλιστα. Και οταν υπαρχουν μητρες σε χερια ιδιωτων ΔΕΝ ειναι παρανομο.
Εντυπωσιακο.
Θα μου πειτε, εδω κυκλοφορουν δοκιμια σε χερια ιδιωτων και δε τρεχει και τιποτα. Ε βεβαια, Αμερικη ειναι εδω? Ελλαδα ειναι.
Γιατί, στην Αμερική δεν κυκλοφορούνε δοκίμια, τι είναι αυτά που λες?  

αμεικανικα δοκιμια απαγορευονται Δημητρη! υπαρχει νομος εκει.. και ειχε γινει φασαρια με τα αλουμηνενια δοκιμια του 1 σεντ... μαλιστα τα μαζεψαν και απ οτους γερουσιαστες που τα ειχαν δωσει... 1-2 που βγαινουν σε δημοπρασια ειναι απο αυτους και ειναι παρανομες κανονικα!
συμφωνα με τον εκει νομο απαγορευεται η κατοχη δοκιμιου νομισματος των Ηνωμενων Πολιτειων και αυτο ειναι παντα περιουσια του αμερικανικου θησαυροφυλακιου... οποτε και η κατοχη ειναι παρανομη αλλα και η πωληση μιας και δεν ειναι δικο οσυ να το πουλησεις...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:44:44 μμ »

Αρχαίες μήτρες υπάρχουν πολλές.  Θυμάμαι το 1994 ήμουν σε μια επαρχιακή πόλη της Γαλλίας και μπαίνοντας μέσα σε ένα κατάστημα με συλλεκτικά, είχε στην βιτρίνα ένα ζευγάρι μήτρες από αρχαίο Ρωμαϊκό νόμισμα!  Όταν τον ρώτησα πόσο κάνει μου απάντησε ότι το ντεκόρ του μαγαζιού δεν είναι για πούλημα!!!! Τον παρακαλούσα κάνα μήνα να μου τις πουλήσει αλλά τίποτα. Μου είχαν μείνει απωθημένο εκείνες οι μήτρες. Ντροπή
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences