Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 06:12:21 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eρωτηση για ασημενια Γεωργιου Α  (Αναγνώστηκε 2275 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:45:17 μμ »

Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους στο Γεωργιο Α, επειδη τωρα τελευταια εχω δει σε αρκετες δημοπρασιες και πωλησεις ασημενιων (κυριως δραχμων) , ανεξαρτητως βαθμολογιας σλαμπ οτι τα πιο πολλα ακυκλοφορητα νομισματα παιρνουν μια πατινα που ακολουθει πανω κατω την ιδια λογικη, το ιδιο pattern, ας πουμε, δηλαδη γυρω απο τα γραμματα παιρνει ενα λαδι χρωμα ή σκουρο ή γενικοτερα καποιο χρωμα, ενω στο πεδιο το νομισμα ειναι χωρις χρωμα και συνηθως ματ. Αυτο πιστευετε οτι γινεται φυσιολογικα ή ειναι συνεπεια ενος παλαιοτερου καθαρισμου? Εχω δει καποια λιγα νομισματα που ειναι ολο εγχρωμα ,αλλα τα πιο πολλα ειναι στο μοτιβο που ειπα παραπανω. Αυτο πως εξηγειται? Και μιλαω και για πιστοποιημενα νομισματα , πολλα απο τα οποια εχουν βαθμολογιες ms.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:59:26 μμ »

η γνωμη μου ειναι, οτι τα πιο πολλα ειναι καθαρισμενα.σε πιο παλιες εποχες τονιζαν κιολας,μην τα γιαλισετε!!! απλως, παρτε ενα καλο καθαριστικο,ηταν και στην μοδα το γνωστο στην μαυρη συσκευασια(με διαφορους τροπους ,υγρο,σπρευ,κλπ.).πολλα βεβαια υπεστησαν την τεχνητη πατινα με την θερμοτητα και αλλες μαγγανειες.αν και η αληθινη πατινα φαινεται στα υψηλα σημεια,μιλωντας παντα,για νομισματα υψηλων καταστασεων,δηλαδη εξαιρετικα ,το πολυ vf+,γιατι πιο κατω, λιγα ειναι δυσκολα,για να τα πειραξεις.στην ουσια,δεν πρεπει ποτε ενας απλος συλλεκτης  να πειραζει ενα νομισμα, που δεν το εχει αλιωσει ο χρονος αρνητικα,για μενα,ειναι βανδαλισμος.το σεβαστηκαν τα χρονια,και εμεις το κανουμε ψευτικο,με το να λαμπει αφυσικα,η με τεχνητη πατινα,της αρεσκειας μας, παντα για προφανεις λογους.η ταπεινη γνωμη μου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2011, 07:57:54 μμ »

Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους στο Γεωργιο Α, επειδη τωρα τελευταια εχω δει σε αρκετες δημοπρασιες και πωλησεις ασημενιων (κυριως δραχμων) , ανεξαρτητως βαθμολογιας σλαμπ οτι τα πιο πολλα ακυκλοφορητα νομισματα παιρνουν μια πατινα που ακολουθει πανω κατω την ιδια λογικη, το ιδιο pattern, ας πουμε, δηλαδη γυρω απο τα γραμματα παιρνει ενα λαδι χρωμα ή σκουρο ή γενικοτερα καποιο χρωμα, ενω στο πεδιο το νομισμα ειναι χωρις χρωμα και συνηθως ματ. Αυτο πιστευετε οτι γινεται φυσιολογικα ή ειναι συνεπεια ενος παλαιοτερου καθαρισμου? Εχω δει καποια λιγα νομισματα που ειναι ολο εγχρωμα ,αλλα τα πιο πολλα ειναι στο μοτιβο που ειπα παραπανω. Αυτο πως εξηγειται? Και μιλαω και για πιστοποιημενα νομισματα , πολλα απο τα οποια εχουν βαθμολογιες ms.
αν θελεις αιρετικε βαλε καμμια φωτο με παρααδειγμα.δεν βγαζω νοημα και ως γνωστον μια εικονα χιλιοες λεξεις.Ειναι παντως λογικο το νομισμα να πατιναρεται απο εξω προς τα μεσα.Ως συνεπεια πρωτα τα γεμματα παιρνουν χρωμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences