Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:01:58 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κομκαρδα  (Αναγνώστηκε 8420 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:12:18 μμ »

καλησπερα εχω μια παλια κομκαρδα αν γνωριζει κατι κανεις κ αν εχει αξια
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:15:02 μμ »

τι είναι μια κομκαρδα?
Καταγράφηκε
dimitris1987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:19:42 μμ »

αν γνωριζεται κατι
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 06:09:09 μμ »

Πρόκειται για το έμβλημα βρετανικού στρατιωτικού σώματος και συγκεκριμένα του Συντάγματος Leinster του Πρίγκηπα της Ουαλίας, γνωστού και σαν «Royal Canadians» ( το αναγραφόμενο «Ich Dien» είναι το motto του εν λόγω Πρίγκηπα).

Το Σύνταγμα έδρασε στον Α΄ΠΠ και διαλύθηκε μετά απ’ αυτόν, άρα εάν το σήμα είναι αυθεντικό (που κατά πάσα πιθανότητα είναι) και όχι σύγχρονη κόπια, χρονολογείται τουλάχιστον έκτοτε.

To διακριτικό της φωτογραφίας δεν είναι κονκάρδα, αλλά σήμα που στερεωνόταν στο πηλίκιο. Είναι φυσικά συλλεκτικό, αλλά δίχως  ιδιαίτερη σπανιότητα. Για την τιμή του, μπορείς να υπολογίζεις κάτι μεταξύ 10 και 20 ευρώ.
Καταγράφηκε
dimitris1987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 06:31:39 μμ »

αν θελω να το πουλησω? που θα βρω αγοραστη
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 07:08:24 μμ »

Στους συνήθεις τόπους εμπορίας συλλεκτικών, ήτοι από ebay μέχρι τους πρόποδες του Ιερού Βράχου της Ακροπόλεως και πέριξ.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:49:49 πμ »

Οι σύγχρονες κόπιες είναι κατά βάση χυτές, υπάρχουν όμως και σύγχρονες -ή λιγότερο σύγχρονες- κοπές από τις αυθεντικές μήτρες, που όμως υπολείπονται σε λεπτομέρεια λόγω της φθοράς. Αναγνωρίζονται από τις διαφορές στο υλικό. Η συλλογή τους είναι ολόκληρο θέμα καθ' εαυτή.

Οι τιμές πάντως στα συγκεκριμένα διακριτικά κυμαίνονται χαμηλά, από μερικά ευρώ μέχρι τα 20. Ελάχιστα είναι αυτά που μπορεί να αποφέρουν μερικές δεκάδες και ακόμη λιγότερα αυτά που θα αποφέρουν εκατοντάδες.

Αυθεντικά υποδείγματα του συγκεκριμένου, της περιόδου του Πολέμου των Μπόερς μπορούν να πιάσουν και γύρω στα 40 ευρώ. Αυτό αυτόματα το κάνει υποψήφιο για αντιγραφή ή νέες κοπές. Καλύτερες φωτογραφίες με καλή εστίαση και από τις δυο όψεις θα χρειαστούν σίγουρα για μια καλύτερη εκτίμηση.

ΥΓ: Μόλις είδα ψάχνοντας ότι ένα αυθεντικό μπορεί να ξεπεράσει και τις 80 λίρες Αγγλίας. Ή είσαι πολύ τυχερός ή έχεις στα χέρια σου μια κόπια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:43:07 πμ από giorgos_p » Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:27:54 μμ »

Νεότερες πληροφορίες, ψάχνοντας σε ένα φόρουμ που εξειδικεύεται στα βρετανικά σήματα.

Το σήμα υπήρχε σε 2 τύπους. Έναν με ασημί φτερά και μπρούντζινο στέμμα και κορδέλες και έναν που εμφανίστηκε το 1916 και ήταν σκέτο μπρούντζινο, για λόγους οικονομίας. Αυτός ο τύπος είναι και ο πιο σπάνιος, εξάλλου χρησιμοποιήθηκε για ελάχιστα χρόνια, μέχρι τη διάλυση του Συντάγματος.

Ξεπερνάει σε αξία τις 80 λίρες Αγγλίας και λείπει από αρκετές συλλογές. Κάποιοι συλλέκτες έγραφαν μάλιστα ότι είναι το μοναδικό που τους λείπει.

Αυτά... Αν είναι αυθεντικό. Για να εξακριβωθεί χρειάζονται όπως έγραψα καλές φωτογραφίες μπρος-πίσω, με καλή εστίαση. Να φαίνεται καθαρά η χάραξη και το βάθος της, όπως και κάποια πιθανή σφραγίδα κατασκευαστή. Το ίδιο, αν υπάρχει κάποια τρύπα στην πίσω πλευρά του στέμματος. Εκεί πρέπει να κοιτάξεις πίσω από το έλασμα για την ανάρτησή του.

Κυκλοφορούν αρκετές γνωστές κόπιες, η αξία των οποίων είναι μηδαμινή.

Δημήτρη, αν βγάλεις τις φωτογραφίες ανέβασέ τες εδώ και αν θέλεις μπορώ να τις ανεβάσω στο συγκεκριμένο φόρουμ, όπου είμαι μέλος εδώ και κάποια χρόνια και να πάρουμε μια απάντηση.

Γνώμη μου είναι ότι βιάστηκες λίγο να το βγάλεις προς πώληση στα 15 ευρώ. Με αυτόν τον τρόπο είτε θα το "σκοτώσεις" είτε θα πουλήσεις μια ακριβή κόπια.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 03:51:15 μμ »

Ανεβάζω καινούριες φωτογραφίες του Δημήτρη. Δημήτρη, μπορείς να μου επιβεβαιώσεις αν στην πίσω όψη υπάρχει μια τρύπα πάνω στο στέμμα; Θα πρέπει να είναι ακριβώς πίσω από τη "λάμα" για την ανάρτηση του σήματος στο πηλήκιο, στο σημείο που κρύβεται στη δεύτερη φωτο.


Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 03:54:09 μμ »

Κρίνοντας προς το παρόν από τη χάραξή του, την πίσω όψη και τη "λάμα" του, μου αρέσει. Θα ζητήσω όμως και περισσότερες γνώμες και θα επανέλθω.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dimitris1987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 05:32:29 μμ »

Γιωργο εχει 1 τρυπα η οποια ειναι απο το καλουπι του η οποια τρυπα δεν ειναι διαπερες
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:16:04 μμ »

Γιωργο εχει 1 τρυπα η οποια ειναι απο το καλουπι του η οποια τρυπα δεν ειναι διαπερες

Ωραία!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dimitris1987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:31:13 μμ »

πιστευω οτι ειναι τ γνυσιο αν εχεις νεα πες μου
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 11:55:39 μμ »

Με βάση τις απαντήσεις που πήρα στο British Badge Forum, το σήμα φαίνεται γνήσιο, με βάση τις φωτογραφίες, που δυστυχώς έχουν κάποια προβλήματα με το φωτισμό και την εστίαση. Είναι όπως ειπώθηκε υποδείγματος 1916. Προσωπικά όπως είπα, με βάση ό,τι βλέπω, μου αρέσει κι εμένα.

Αυθεντικό, σε καλή κατάσταση αξίζει 80-100+ λίρες Αγγλίας (95-120 ευρώ δηλαδή). Το συγκεκριμένο φαίνεται να είναι σε μέτρια κατάσταση, ακόμη κι έτσι πιστεύω ότι θα μπορούσες ρεαλιστικά να ζητήσεις περίπου τα μισά χρήματα, γύρω στα 50 ευρώ.

Από την άλλη, καθώς δε δόθηκε 100% θετική απάντηση, μπορείς να επιλέξεις να το αφήσεις στα 15 ευρώ, χωρίς να "καεί" ιδιαίτερα όποιος το πάρει, δικαιολογώντας την πάντα, δίνοντας όμως και την πιθανότητα να "χτυπήσει" κανείς μια καλή ευκαιρία. Αν είσαι σίγουρος για το περιβάλλον από το οποίο προέρχεται και εγγυάσαι γι αυτήν, παρέβλεψε αυτήν την παράγραφό μου.

Εκτός κι αν θέλεις να προσπαθήσεις για καλύτερες φωτογραφίες, σε φυσικό φως, με καλύτερη εστίαση. Ξέρω ότι ίσως να γίνεται κουραστικό, στο ...συλλεκτικό κόσμο έτσι (θα πρέπει να) λειτουργούν τα πράγματα. Αν βγάλεις, είμαι στη διάθεσή σου για να τις ξανά ανεβάσω όπου χρειαστεί.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2014, 12:15:24 πμ »

Ενδεικτικές φωτογραφίες από αυθεντικά σήματα διάφορων κατασκευαστών, σε καλή κατάσταση, υποδείγματος 1916 (Economy Issue), από μέλη του British Badge Forum.








Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences