Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:12:11 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ". Οθωνας Χρυσο 20 Δραχμες του 1833  (Αναγνώστηκε 8505 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:19:08 πμ »

Παιδιά για σας

Ένας φίλος μου χρυσοχόος έχει στην κατοχή του ένα χρυσό εικοσάδραχμο του οθωνα του 1833 και θέλει να το πουλήσει, τον ρώτησα εάν είναι γνήσιο διότι όλοι ξέρουμε ότι κυκλοφορούν πολλά πλαστά και μου υπε ότι είναι γνήσιο και ότι το είχε αγοράσει πριν 10 χρονια περίπου, τι τιμή νομίζετε ότι μπορεί να το δώσει? Αυτός μου υπε ότι θέλει  1700 ευρώ, στο internet βλέπω διαφορες τιμές .
Μέσα στην επομενη εβδομάδα που θα τον συναντήσω θα το βγάλω φωτογραφίες και θα το ανεβάσω στην σελίδα.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2011, 01:37:34 μμ »

φιλε μυλωνα,με ολο το θαρρος της γνωμης μου,σου λεω να προσεχεις πολυ.με 1700 ευρω αν ειναι γνησιος,παρτο μα κλειστα τα ματια,αν δεν εχει βεβαια,προβληματα,φθαρμενο,τρυπιο,βουλωμενο,κλπ.να ξερεις στο εμποριο οι χρυσοι οθωνες,ειναι απο τα πιο πολυκοπιαρισμενα νομισματα.σε αναλογια τολμω να πω,9στα 10.εχουν τα ιδια ακριβως,τεχνικα χαραχτηριστικα με τα γνησια,ως προς το βαρος,διαμετρο,καθαροτητακλπ,και κυκλοφορουν,πολλες ποικιλιες.μονο με αντιπαραβολη με ενα γνησιο,μπορεις να εισαι σιγουρος,η εκτος αν εχεις εμπειρια.οι κοπιες κυκλοφορουν πανω απο 40 χρονια,περιπου τελη της δεκαετιας του 70,και ειχε γινει σαλος,εκεινη την εποχη.μυνησεις,δικαστηρια,μερικοι τιμωρηθηκαν νομικως,για εξαπατηση,κλπαν μπορεις να βγαλεις μια καλη φωτογραφια,πιστευω,οτι μπορω να σου πω,με εγγυηση,για την γνησιοτητα του,αρκετα υπευθυνη,σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.αν δεις,στο γνωστο ξενο, σουπερ μαρκετ προσφορων,εχει κοπιες σε διαφορες καταστασεις,και τιμες.μια η δυο φορες, ειδα γνησιο, αλλα το ειχαν αμεση αγορα,αρκετα ακριβα.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2011, 04:14:00 μμ »

Ok  Γιάννη σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου που έκατσες και έγραψες τόσα, δεν θέλω να το αγοράσω απλώς θέλω να τον βοηθήσω να το πουλήσει, την επομενη εβδομάδα που θα συναντηθώ μαζί του θα το βγάλω μερικές φωτογραφίες από κοντά με μεγάλη ανάλυση ώστε να φαίνονται όλα καθαρά και θα το ανεβάσω στην σελίδα να το δεις και να μου πεις την γνώμη σου.

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2011, 06:21:27 μμ »

να ξερεις οτι με ενδιαφερει,εχω δυο γνησια και μια κοπια,αλλα ειναι νομισματα για μενα,ιστορικης και αρκετα συλλεκτικης αξιας.αν νομιζεις βγαλε φωτογραφιες και επικοινωνουμε.και σε αυτην την τιμη,αν ειναι γνησιο ενδιαφερομαι.ειναι νομισματα που οσες φορες και να μου τυχουν το ξαναγοραζω.ξερεις ποσοι καμαρωνουν τις γνησιες κοπιες τους?σε χαιρετω,και αν θες περιμενω νεα σου,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:02:09 μμ »

Ok Γιάννη μέσα στην  επομενη εβδομάδα θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα σου στείλω και με mail
 
Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:40:57 μμ »

εγω ευχαριστω,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:58:38 μμ »

δυστηχως ειναι κοπια,κοιτα την περιφερεια,απο το σημειο που το κρατα το χερι,που ειναι μηδενικη,και πως αυξανει στην αλλη πλευρα,και αλλα πολλα σημεια,ενφανεστατα.δυστηχως ειναι απο τις προχειροφτιαγμενες κοπιες,η αξια του ειναι πλεον σαν χρυσου συν καπιοα αξια σαν επανεκτυπωση,για ατομα που δεν εχουν το γνησιο, αν και αυτο μου φαινεται πιο λιγων καρατιων,σε χαιρετω,γιαννηςτ,σιγουρα η τιμη του πανω απο 250-300 ευρω,εινα πολυ καλη,εως ακριβη.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2011, 10:09:39 μμ »

εκτος απο την περιφερεια,για να ξερεις ,κοιτα την λεξη,ε-λαδδο-ς,που στις μεσαιες λεξεις που εχω τονισει,το νομισμα στην βαση τα γραμματα κολλανε μεταξυ τους,τα υπολοιπα,ειναι για πιο δυσκολες κοπιες.πρεπει να στα εξηγησω απο κοντα.προσεχε μην βρεθεις μπερδεμενος,ενω πας να βοηθησεις οπως ειπες τον χρυσοχοο,σε περασουν,για απατεωνα,πολλοι εχουν μηνυθει,για απατη.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:22:42 μμ »

Ok Γιάννη σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου εσύ που έχεις το γνήσιο σίγουρα μπορείς να τα συγκρίνεις τα δυο μαζί και  να καταλάβεις εάν είναι Copy,
Δεν θα ξανά ασχοληθώ με αυτό το νόμισμα μιας και είναι και επικίνδυνο.
Σε ευχαριστώ  πολύ

Χαιρετίσματα
Γιώργος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences