Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:16:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αντεστραμμενη Αγκυρα  (Αναγνώστηκε 7570 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 13, 2011, 12:58:16 μμ »

παρακαλω την γνωμη σας

αξιζει να παει για πιστοποιηση ?
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2011, 02:49:51 μμ »

και μονο που ειναι ανεστραμμενη η αγκυρα αξιζει.Το νομισμα βεβαια ειναι details και δεν θα παρει βαθμο .Εχει rιm damage  δυνατο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2011, 04:12:21 μμ »

Οτι σου ειπε ο Αναργυρος ειναι σωστο.
Τωρα εδω τιθετε ενα μια αλλη παραμετρος και ολοι οι υπερ του σλαμπ ας πουν αν κανω λαθος,
αυτο το νομισμα εχει ποιο μεγαλη αξια απιστοποιητο παρα πιστοποιημενο!!
Γιατι??
Διοτι απιστοποιητο δεν μπορει ο αλλος να σου πει ξερεις ειναι καθαρισμενο , ξερεις ειναι VG και οχι F που λες εσυ!! Αρα μεθαυριο αν βρεις κατι καλυτερο το δινεις μια 350-400 ευρω!!
Αν ομως ειναι σε κουτι και γραψει πανω details - rιm damage  VG καθαρισμα ή χιλια δυο αλλα ο αγοραστης θα σου πει <μαγκα 250-300 και πολλα σου ειναι> !!
Και θα εχεις δωσει και ενα 30 τσαμπα για την πιστοποιηση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2011, 08:31:37 μμ »

Γιωργο διαφωνω μαζι σου.Αυτος που θα αγορασει αντεστραμενη θα ειναι ''ψημενος '' συλλεκτης αν οχι υποψιασμενος.Πως αλλιως θα δωσει 3-4 κατοσταρικα;
Οποτε λιγη αξια θα εχει για αυτον τι γραφει το ταμπελακι.Ιδιως αν ειναι ενα νομισμα οπως εν προκειμενω απο την μεση και κατω με προβληματα.Θα το εκτιμησει και θα το πληρωσει.Η αξια του slab  εν προκειμενω ειναι στο guarantee γνησιοτητας.Να μην φαει κατα το κοινως λεγομενο καμμια ΄΄πατατα''.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2011, 09:09:41 μμ »

κατ εμε δεν αξιζει να πιστοποιηθει για τους λογους που προαναφερθηκαν εκτος και εχεις ολη τη συλλογη σε σλαμπ και θελεις να το βαλεις και αυτο. κατα τα αλλα μου φαινεται γνησιο και το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να το βαλεις κατω απο ισχυρο φως και με ενα φακο Χ30 να κοιταξεις μην ειναι φυτευτη, κολημενη η φτιαχτη αγκυρα εδω θα βοηθουσε πολυ και μια φωτο απο ενα αποδεδειγμενα γνησιο νομισμα! αυτα απο μενα.

ΥΓ. αν σε βοηθαει συνεκρινα τη θεση της αγκυρας με μια φωτο απο μια ακυκλοφορητη και σιγουρα γνησια που εχω στο αρχειο μου και ειναι οκ οποτε μαλλον εισαι ενταξει!  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 09:22:23 μμ από Μολοσσος » Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:07:09 μμ »

Δεν αξιζει να πιστοποιηθει...ειναι VG-F...εκτος κι αν εχει και τα υπολοιπα σε σλαμπ και τα θελει ετσι για ομοιομορφια συλλογης...δεν γραφει βαθμο...το κοματι για μενα αξιζει 250-300...

NAYARXOS
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:11:53 μμ »

Κολημενη αγκυρα δεν ετυχε να ακουσω ποτε σε σχεση με κουκου...ειναι λογικο γιατι η κουκου ειναι πιο συμπαγη και αντεχει σε σχεση με μια λεπτη αγκυρουλα...
εχετε σκεφτει ομως ποσα λεφτα θα κερδισει καποιος με μια ψευτικη κουκου αν την πουλησει και ποσα με μια ανεστραμενη?...τεραστια διαφορα, δεν αξιζει τον κοπο

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, ειναι αληθινη ανεστραμενη..

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:42:03 μμ »

ο προηγουμενος κατοχος μου ειπε απο την αρχη και πριν καν τη δω οτι ειναι καθαρισμενη οπως και μου επισημανε καποια σημεια με προβλημα  τα οποια δεν θα εβλεπα καποια λογο μικρης εμπειριας ακομα.

η συναλλαγη εγινε με ατομο το οποιο ειναι περα απο καθε υποψια  και σιγουρα δεν εχει αναγκη τα 2 3 4 κατοσταρικα μιας αγκυρας μιας που εχει συλλογη πολλων χιλιαδων ευρω

την αγορα την εκανα απο το συγκεκριμενο κυριο μονο και μονο γιατι ηταν αυτος και ειχε αυτο που ηθελα
το ειχαν και αλλοι αλλα δεν τους εμπιστευωμαι μιας που
τωρα τελευταια στο εβαυ κυκλοφορουν πολλες reproduction

τωρα αρχιζω και ψαχνομαι (εχω πολλες αποριες) στο αν θα πρεπει να πιστοποιησω την συλλογη μου η οχι και επειδη ειναι ενα σχετικα συμπαθητικο κομματι ρωταω για αυτο αν αξιζει να πιστοποιηθει













 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 10:56:03 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2011, 07:25:13 πμ »

το κολλημενη,η φυτευτη αγκυρα,πρεπει μαλλον να αποκλεισθη.ισως καποια περιοδο καποιος να πειραματιστηκε ,αντε το πολυ με 4-5 κομματια,απο εκει μαλλον και το αρθρο του περιοδικου -συλλεκτης- η,η περιπτωση που μας ανεφερε ο γιωργος,με τον φιλο που του εμεινε η αγκυρα στο χερι.τοσα χρονια θα ειχαν αναφερθει και αλλες περιπτωσεις,αλλα οπως ειπε και ο αρης,αυτο γινεται μονο στις κουκουβαγιες του οθωνα,που το κερδος σιγουρα ειναι πολλαπλασιο.ετυχε να δω και εγω αυτο το νομισμα,απο κοντα,αλλα η χαμηλη του κατασταση δεν αφηνει περιθωρια,για σιγουρη εκτιμηση.και πιστευω ο πωλητης σοβαρος συλλεκτης, δεν θα καταδεχοταν,για ενα τετοιο ποσο,να κανει απατη,σε ατομο γνωστο της ιστοσελιδας μας.μια συγκριση,με ενα γνησιο,και ενα ζυγισμα, ειναι ισως η καλυτερη λυση,για αποφυγη σχολιων,που μπορει να αποδειχθουν ψευδη.υπαρχει κατι αναλογο στο αμβαυ,αλλα εχει αρκετες διαφορες,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 14, 2011, 08:49:07 πμ »

giannist για αυτο λες
http://cgi.ebay.com/5-Drachmas-Greece-1875-Inv-Anchor-REPRODUCTION-/260815512384?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb9d0e340

Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 14, 2011, 08:55:28 πμ »

να διατυπωσω λιγο διαφορετικα την ερωτηση
αν θα παει για πιστοποιηση θα παρει 12   15 ποσο νομιζετε
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 14, 2011, 10:54:12 πμ »

καλημερα φιλε λεωνιδα,για αυτο προκειτε.επεσε το ματι μου τυχαια,κοιτωντας την ακυκλοφορητη δεκαρα του 1831,κινεζικη κοπια που σιγουρα ενας που ασχολειτε με καποδιστριες το καταλαβαινει αμεσως,αλλα τα υπολοιπα?δεν ξερω αν ειδες,εχει και αλλα νομισματα χαμηλων καταστασεων,οπως κοινα ταλληρα οθωνος,γεωργιου,κλπ μεχρι ποσειδωνα του 1930?το δικο σου νομισμα ομως πρεπει να το κοιταξεις ως προς το βαρος κλπ.ειναι κριμα να βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα.ειδικα για ατομα που ειναι γνωστα στον χωρο,και σιγουρα,δεν θα εξεθεταν την αξιοπρεπεια τους,για ενα τοσο ευτελες ποσο,που σιγουρα ομως, στις μερες μας δεν ειναι ασημαντο.εγω πιστευω,απο μερικες παρατηρησεις,οτι το δικο σου ειναι γνησιο.απο τα σχοινια του θυρεου,που στην κοπια εχουν κενα,ενω στο αλλο δεν εχει,στην περιφερεια κλπ.δεν θελω για κανενα λογο πιστεψε με να βρεθω,στο ματι του κυκλωνα,γιατι πολλες φορες εχω μιλησει,για κοπιες,και σιγουρα η θεση μου,πρεπει να ειναι αντικειμενικη και ουδετερη.και ειδικα με σενα που σε θεωρω φιλο μου,και ας μην γνωριζομαστε χρονια,ειδα οτι εισαι,ενας σοβαρος,και αξιοπρεπης οικογενειαρχης,το ιδιο πιστευω και για τον αλλο φιλο μας.μακαρι,να ειναι γνησιο,γιατι πολυ το παιδεψαμε το πραγμα.χαιρετω ολη την παρεα,γιαννηςτ.υγ.μου αρεσει, το ονομα του πωλητη στο αμβαυ,το αεναον χαος?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2011, 01:56:55 μμ »

να διατυπωσω λιγο διαφορετικα την ερωτηση
αν θα παει για πιστοποιηση θα παρει 12   15 ποσο νομιζετε
Λεωνιδα το νομισμα δεν παιρνει βαθμο.
Fine details θα γραψει.Γι αυτο και ο Γιωργος μιλησε οτι ισως και να ειναι καλυτερο να μην πιστοποιηθει.Ειναι αληθεια πιστοποιημενα κερματα με details grading πολυ δυσκολα πωλουνται.
Κυριε Γιαννη δεν ειπε κανεις μας οτι ειναι κοπια.το νομισμα ειναι γνησιοτατο.Αυτο στο ebay ειναι κινεζικη κοπια απο οταν ειχαν βγει.Σιγουρα θα εχει διαφορα στο βαρος αφου τα νομισματα δεν ηταν ασημενια.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2011, 04:44:31 μμ »

Συμφωνω με ΕΠΟΠ...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 14, 2011, 05:34:22 μμ »

παιδια θελω να ειμαι ξεκαθαρος με ολους,κατι που δεν το εχω πιασει στα χερια μου,(οπως οι κοπιες του αμβαυ,κοινες πολυ χαμηλων καταστασεων),δεν μπορω να καταλαβω,βαρος, υφη,δοντακια,μεταλλο, κλπ δεν μπορω να εκφερω γνωμη.του λεωνιδα που το εχω πιασει στα χερια μου,δεν παρατηρησα,εκτος απο κατι γραμμες (λερωμα απο καθαρισμα?),κατι το επιληψιμο.αντιρησεις ναι ειχα, μονο ως προς την κατασταση,αλλα δεν μου επεφτε λογος,και μαλιστα του ευχηθηκα καλοριζικο,γιατι ειναι ενα σπανιο νομισμα,ειδικα σε καλη κατασταση.την πρωτη μου αγκυρα την αγορασα,150.000δραχμες,και ηταν καλα λεφτα εκεινη την εποχη,απο γνωστο εμπορο, που πραγματικα στεναχωρηθηκε που μου το πουλησε.ηταν της συλλογης του,αλλα την ειχε ως κραχτη,οπως κανουν πολλοι.σημερα πιστευω συγκριτικα την βρισκεις πιο φθηνα, λογω κρισης,και ο λεωνιδας,την αγορασε σε πολυ καλη τιμη,ασχετα καταστασεως.τον πωλητη τον θεωρω αξιολογο ατομο με σοβαρες γνωσεις,πανω στο νομισμα,και γενικα ατομο με παιδεια.θα λυπηθω αν ειναι κοπια,που πιστευω οτι δεν ειναι.τα υπολοιπα δεν με ενδιαφερουν,γιατι πιστευω ,τοσους μηνες,που ανταλασουμε αποψεις,οτι η παρεα δεν διαθετει τα λεγομενα λαμογια,που πανε μεσω ιστοσελιδων να εξαπατησουν συλλεκτες.και πραγματικα μου αρεσει,η παρεα σας,και ας εχω διαφωνησει με ατομα,αυτο ειναι φυσιολογικο σε μια καλοπροαιρετη παρεα,η ντομπρα και γνησια ανταλλαγη αποψεων.χωρις βρισιες, και απολυτες αποψεις.καλο απογευμα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences