Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:08:45 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΕΣ 1840-1900  (Αναγνώστηκε 17789 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 12, 2011, 04:19:29 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΛΙΡΕΣ ΠΟΥ ΧΡΟΝΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1840-1900. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΙΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΞΙΑ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ. ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ EBAY ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΙΡΕΣ ΠΩΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 600-900 ΕΥΡΩ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΥΤΕΣ Η ΤΙΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2011, 04:28:19 μμ »

Σε καμια περιπτωση δεν θα σας συμβουλευα να τις πατε στην Τραπεζα. οι λιρες με θυρεο (1838-1887) που απ'οτι καταλαβα εχετε τετοιες εκτος οτι ειναι ακριβοτερες, κρυβουν και σπανιοτητες. Ειδικα αν ειναι σε καλες καταστασεις. Υπαρχουν επισης πολλα και σπανια λαθη πανω σε λιρες που μπορει να φτασουν και τις 10000-15000 ευρω η μια. Δεν θελω να σας δωσω τσαμπα χαρα, αλλα ειναι πολυ πιθανο μεσα σε αυτες που εχετε να υπαρχουν και δυκολες. Κατι αλλο. Οι λιρες με θυρεο απο το 1838 μεχρι το 1850 ειναι δυσκολες αρκετα (απο 500 το λιγοτερο εως 5000 ευρω εαν βρεθουν σε τελεια κατασταση. Καλο θα ηταν να ανεβασετε φωτογραφιες υψηλης αναλυσης και κοντινες για να γινει μια σωστη και ολοκληρωμενη εκτιμηση.
Καταγράφηκε
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2011, 04:48:19 μμ »

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΟΡΙΣΤΕ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2011, 05:10:47 μμ »

Περιπου 500-700 ευρω εκαστη. Για τα σφαλματα, δεν ειμαι ο τοσο καταλληλος (ξερω ορισμενα, οχι ολα), ας περιμενουμε και καποια αλλη απαντηση απο μελη που ασχολουνται δυναμικα με αυτο.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2011, 05:14:17 μμ »

Και αυτο γιατι ειναι φθαρμενες αρκετα. Αυτες οι τιμες βεβαια εαν πουληθουν με συνεση και οχι με βιασυνη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:38:02 πμ »

http://www.@@@@@@.gr/categories.php?parent=2081
μια ιδεα για το ποσο πωλουνται οι λιρες σε ελληνικο σαιτ
Καταγράφηκε
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:50:30 πμ »

Ευχαριστώ epop. Ποιά είναι η δική σου συμβουλή και ποια τιμή θα μου πρότεινες???
Καταγράφηκε
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:08:27 μμ »

Επειδή στο topic της πώλησης, ο/η χρήστης milou μου ανεφερε πως αυτά που ζητάω είναι εξωπραγματικά, θέλω να ενημερώσω πως οι τιμές αυτές τις καθόρισα μετά και την συμβουλή του χρήστη silektra και μετά από το url αυτό.
http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=EXTREMELY+FINE+1843+Victoria+Gold+Shield+Sovereign+LOW+START+PRICE
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:33:56 μμ »

Ευχαριστώ epop. Ποιά είναι η δική σου συμβουλή και ποια τιμή θα μου πρότεινες???

350 με 400 ευρω θα ηταν καλη τιμη και για τους δυο συναλλασσόμενους
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:37:09 μμ »

Επειδή στο topic της πώλησης, ο/η χρήστης milou μου ανεφερε πως αυτά που ζητάω είναι εξωπραγματικά, θέλω να ενημερώσω πως οι τιμές αυτές τις καθόρισα μετά και την συμβουλή του χρήστη silektra και μετά από το url αυτό.
http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=EXTREMELY+FINE+1843+Victoria+Gold+Shield+Sovereign+LOW+START+PRICE


Αγαπητε φιλε ,
εσυ και μονο θα καθορισεις την τιμη Πωλησης που θελεις .
Απο τη μια εχεις ανεβασει κατι για πουλημα και σε αλλο ποστ προσπαθεις να μαθεις την αξια του.
Ο καθενας μπορει να σου πει το κοντο του και το μακρυ του σε πια τιμη εκτιμαει τις λιρες που μας εδειξες.
Παντως εαν θελεις κανε μια συγκριση της λιρας του 1853 που εχεις στην φωτο και πουλας στο αλλο ποστ προς 900ευρω με αυτες που εχει στο λινκ του εβαυ και πες μονος σου πια ειναι σε καλυτερη κατασταση.
http://www.ebay.com/itm/1853-VICTORIA-SHIELD-SOVEREIGN-WRECK-RMS-/250887473446?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6a0f0926 αυτη βγαινει κοντα στα 525 ευρω
http://www.ebay.com/itm/1853-QUEEN-VICTORIA-SHIELD-REVERSE-SOVEREIGN-/250893020307?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6a63ac93 αυτη στα  475 ευρω περιπου
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:44:00 μμ »

Antonio1967 έχεις απόλυτο δίκιο για το ποιος καθορίζει την τιμή, αλλά όταν είσαι παντελώς άσχετος από κάπου πρέπει να πάρεις μία συμβουλή, αυτός λοιπόν είναι ο λόγος των 2 topic και μάλιστα το συγκεκριμένο είναι απο τον Ιούλιο που ήθελα να μάθω κάποια πράγματα και σήμερα αποφάσισα να τις πουλήσω. Δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω παζάρια, αλλά να έχω μία ποιο σαφή εικόνα για αυτό που πουλάω.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:44:30 μμ »

Επισης θα ηθελα να σου επισημανω οτι εαν κοιτας δημοπρασιες με "αμεση πωληση" για συγκριση δεν ειναι σωστο επειδη εκει η τιμη ειναι παντα πολυ ψηλα και επισης αυτου του ειδους η δημοπρασιες κανουν παρα πολυ καιρο να κλεισουν. Μπορει να βλεπεις επι μηνες την ιδια λιρα απο καποιο πωλητη και να μενει απουλητη λογω της υψηλης τιμης που ζηταει... Έκπληξη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:44:38 μμ »

Επειδή στο topic της πώλησης, ο/η χρήστης milou μου ανεφερε πως αυτά που ζητάω είναι εξωπραγματικά, θέλω να ενημερώσω πως οι τιμές αυτές τις καθόρισα μετά και την συμβουλή του χρήστη silektra και μετά από το url αυτό.
http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=EXTREMELY+FINE+1843+Victoria+Gold+Shield+Sovereign+LOW+START+PRICE


δεν χρειαζεται να απολογεισαι για τιποτα.Εδω μια παρεα ειμαστε και ολοι λιγο πολυ καταλαβαμε πως βγηκαν οι τιμες σου.Παντως ο καθενας  πουλαει σε οτι τιμη θεωρει οτι τον συμφερει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 03:26:55 μμ »

Εγω θα ελεγα οτι οσοι δινουν τιμες για βοηθεια προς αλλους ας σκεφτουν πρωτα Εγω θα την αγοραζα αυτην την λιρα 500? 700?
και αμα ο εαυτος τους του δωσει σαν απαντηση ΝΑΙ ας το πουν στον πωλητη οτι κανει 700!!
Στην Ελλαδα φιλε μου αν πιασεις τα 370 να εισαι ευχαριστημενος!! Εγω ταβανι δεν θα εδινα πανω απο 360 για καθε λιρα σου απο τις εικονιζωμενες!!
(προσωπικα)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:00:36 μμ »

Έχω μία εντύπωση πως ο χρήστης που είχε πει αυτή την τιμή, την είπε λόγω σφαλμάτων και σπανιότητας που μπορεί να έχει η κάθε λίρα σε περίπτωση που κάποιος συλλέκτης ενδιαφερθεί και όχι για τιμή απλή πώλησης. Επειδή όμως είπες και για την κατάσταση των λιρών, σε λίγο ανεβάζω νέες φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences