Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 06:31:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βασιλοπιτα  (Αναγνώστηκε 3700 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GIANNIS2014
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 08:24:17 πμ »

υπαρχει καποιο ενδιαφερον συλλεκτικο-αξια??
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 02:15:35 μμ »

Οχι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 03:04:06 μμ »

για να πω την αληθεια... μαλλον ελαχιστοι τα μαζευουν.... κριμα γιατι μπορει να μην εχουν καμια ιδιαιτερη αξια κτλ.. αλλα ειναι ομορφα κι εχουν πλακα!

εδω μεσα τα μαζευει κανεις αλλος εκτος απο εμενα;

χμμ... απο οτι βλεπω εδω.. το 1955 αλλαξε το σχεδιο στα τοκεν αυτα; εχω τυ 1953 και 1954 και ειναι με την βικτωρια με πεπλο εχω πανω γραφει ευτιχισμενος ο καινουργιος χρονος...

οποτε απο το 1955 και μετα βλεπουμε τον γεωργιο Ε' και το ενθυμιο βασιλοπιτας του... και την χρονια!

στανταρ κρατησε και μεχρι το 1971 που εχω αλλο τετοιο κερμα.. ποτε ομως ξεκινησαν αυτα.. και ποτε τελειωσα και εχουμε τα νεωτερας κοπης χωρις ημερομηνιες; εχουμε ενδιαμεσους χρονους που χρησιμοποιουνταν και αλλο σχεδιο ή καποια χρονια που εχουμε 2 διαφορετικα σχεδια;

αναπαντητα ερωτηματα.. και μαλλον ετσι θα μεινουν.... Κλάμα


αυτη του 1964 ειναι σε αλλο στυλ... χμμ.. το σχεδιο στη πισω οψη με τον Αη Γιωργη ειναι μεγαλυτερη, στην εμπρος μικροτερη ειναι η γραμματοσειρα και εχουν μπει και τελειες.. το κεφαλι διαφορετικο.. το χειλος λεπτοτερο... ενδιαφερον...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2014, 03:17:34 μμ από NMS » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 07:43:33 μμ »

υπαρχουν αρκετες ποιοτητες καθως και αλλαγες στα προσωπα!σιγουρα προς αποφυγη περιεργων συναλλαγων αλλα και κοστους κατασκευης(καλη επιχρυσωση,κλπ).σιγουρα αναλογως τιμης αγορας και το ποθουμενο φλουρι(κοπιες λιρες αγγλιας)!!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 08:59:44 μμ »

έχω 5 διαφορετικά στην κατοχή μου,τώρα που ταξινομώ τα κέρματα θα μπουν σε κάποιο άλμπουμ και αυτά,χρήματα για να αγοράσω και άλλα που δεν έχω δεν θέλω να διαθέσω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences