Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:13:50 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1957  (Αναγνώστηκε 7924 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 01:41:54 πμ »

Δεν εχω λυσει τις αποριες μου με τον Παυλο..(δεν ειμαι απολυτος στο ..τι βλεπω)
Οποτε καποια στιγμη ..ελεγα να στειλω για πιστοποιηση αυτην την δραχμη
Πως σας φαινεται?..οσοι εχουν μεγαλυτερη ενασχοληση με Παυλο ..θα εκτιμουσα την  αποψη τους
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 01:51:59 πμ »

Δεν μπορώ να βγάλω άποψη αν δεν δω το χρώμα του νομίσματος. Απο λεπτομέρεια ίσως να είναι MS. Γενικά AU58-MS62 την κάνω.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 01:57:02 πμ »

Το νομισμα εχει  ομορφη "χρυσαφοκαφε" πατινα ..και "ασημι' περιμετρικα του rim..
Δηλαδη ..αυτο ειναι το χρωμα πανω κατω
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 02:09:30 πμ »

πολυ ομορφη γιωργο!και εγω για μς την κανω,αλλα ισως χαμηλο..τωρα αν αξιζει να σταλει για πιστοποιηση,δεν ξερω....υπολογισε την τιμη της αποκτησης συν την πιστοποιηση.αν το αποτελεσμα βγαινει λιγοτερα απο μια χαμηλη μς,τοτε στειλτο,δεν χανεις...αν βγαινει παραπανω,ειναι στην κριση σου...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 02:21:27 πμ »

Κωστη καλησπερα,
βασικα εχω στειλει για πιστοποιηση,,νομισματα για να δω αν ειμαι "μεσα"..και να ξερω τι μου γινεται
Εχω στειλει εν γνωσει μου..
details..damage,,καθαρο βαθμο..και καθαρους βαθμους απο τρεις διαφορετικες περιοδους,,η υλικο(χαλκινο-ασημενιο)..Οι αποριες μου εχουν λυθει..
Εχω "κενα" στον Παυλο ..ταλληρα του 1930..και Χρυσα..
Αυτο το νομισμα π.χ το βλεπω ms62++ ..αλλα δεν μπορω να στηριξω βασιμα την αποψη μου..για αυτην την περιοδο..αυτος ειναι και ο μοναδικος λογος,,που θα στειλω κατι απο τις παραπανω περιοδους καποια στιγμη..για να δω αν θα πω "καταλαβα",,,Αν πραγματικα "καταλαβα"
Εκπευδευτικος καθαρα ο σκοπος ..σε αυτες τις περιοδους.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 02:29:06 πμ »

γιωργο συμφωνω.απλα αν ειναι ομως να βγεις και ''χαμενος'' απο την ολη υποθεση,αξιζει? μπορεις απλα να πεις οτι το μελετησες,εφτιαξες μια αποψη για το συγκεκριμενο και βλεπεις πως προχωραει...αυτα που ειπα στο προηγουμενο,δεν τα ειπα για θεμα κερδους σε περιπτωση μεταπωλησης.....βεβαια αν θες να ''πληρωσεις τα διδακτρα'' εις γνωση σου για να δεις αν πηγες καλα στο διαγωνισμα,αλλο αυτο.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο
αλλα το βλεπω για μεχρι 62 μαξ...περισσοτερο ειμαι στο 61...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 02:36:04 πμ »

γιωργο συμφωνω.απλα αν ειναι ομως να βγεις και ''χαμενος'' απο την ολη υποθεση,αξιζει? μπορεις απλα να πεις οτι το μελετησες,εφτιαξες μια αποψη για το συγκεκριμενο και βλεπεις πως προχωραει...αυτα που ειπα στο προηγουμενο,δεν τα ειπα για θεμα κερδους σε περιπτωση μεταπωλησης.....βεβαια αν θες να ''πληρωσεις τα διδακτρα'' εις γνωση σου για να δεις αν πηγες καλα στο διαγωνισμα,αλλο αυτο.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο
αλλα το βλεπω για μεχρι 62 μαξ...περισσοτερο ειμαι στο 61...
Καταλαβα Κωστη,,και εχεις δικιο...
Απλα θεωρησα απο την αρχη οτι καλυτερα να πληρωσεις 150 ευρο διδακτρα και να δεις  αν αυτα που πιστευεις ειναι σωστα ,,και θα γλυτωσεις στην πορεια τα 20πλασια..
Τωρα για τον Παυλο ..δεν ειμαι ετοιμος να πληρωσω..ουτε ευρο..οπως σου ειπα εχω "κενα"..οποτε ψαξιμο ..και βλεπουμε...αργοτερα.. Κλείσιμο ματιού..αν αποφοιτησω απο την συγκεκριμενη περιοδο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ευχαριστω.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 03:42:14 πμ »

Τωρα για τον Παυλο ..δεν ειμαι ετοιμος να πληρωσω..ουτε ευρο..οπως σου ειπα εχω "κενα"..οποτε ψαξιμο ..και βλεπουμε...αργοτερα.. Κλείσιμο ματιού

τα λες ολα στην παραπανω παραθεση...πιστευω ολοι εχουν χρονο να μελετησουν κατι καλα και μετα να προχωρησουν για την αγορα του...ετσι σιγουρα κερδιζουν και χρημα και γνωσεις!! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 08:48:59 πμ »

Τωρα για τον Παυλο ..δεν ειμαι ετοιμος να πληρωσω..ουτε ευρο..οπως σου ειπα εχω "κενα"..οποτε ψαξιμο ..και βλεπουμε...αργοτερα.. Κλείσιμο ματιού

τα λες ολα στην παραπανω παραθεση...πιστευω ολοι εχουν χρονο να μελετησουν κατι καλα και μετα να προχωρησουν για την αγορα του...ετσι σιγουρα κερδιζουν και χρημα και γνωσεις!! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Κωστη δεν ξερω οι αλλοι ..αλλα εγω να σαι σιγουρος οτι το τηρω..δεν το ανεβασα για βαθμο αλλα για μαθημα.
Θα θελα δηλαδη να κατανοησω πληρως γιατι δεν ειναι au55 ..και γιατι δεν ειναi μs 63..
Γι αυτο και αν παρατηρησεις δεν σχολιαζω στην online τις παραπανω περιοδους-νομισματα που εγραψα..αν γραψω ..γραφω μονο καλοριζικα και συγχαρτηρια..και οχι γιατι θα πεσω τοοοοσσοοο εξω..αλλα γιατι δεν μπορω να τεκμηριωσω οπως εγω θα θελα
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 09:42:13 πμ »

 Από αυτήν εδώ φαίνεται καλύτερη η δικιά αου δραχμή
http://www.ebay.ca/itm/GREECE-PAUL-1-DRACHMAI-1957-UNCIRCULATED-MS-NEAR-GEM-/221371032766
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 10:12:57 πμ »

ειδικα στον Παυλο δεν μπορεις να καταλαβεις απο φωτο πολλα πραγματα γιατι σε υψηλους βαθμους εχει μεγαλη αξια.
δειτε και αυτο του Διονυση
http://www.ebay.com/itm/GREECE-1-D-1957-NGC-MS64-/261396871578?pt=US_World_Coins&hash=item3cdc77b99a
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 10:58:17 πμ »

Παιδια με απασχολει γενικως το κεφαλαιο Παυλος...δεν ξερω αν εγινα κατανοητος..
Ας πουμε οτι αυτη που ανεβασα ειναι vf..αδιαφορο..
Το θεμα για μενα οτι ..παραδοξως την θεωρω την πιο δυσκολη περιοδο για εκτιμηση ακομα και στο χερι..
Για μυστικα της περιοδου ψαχνω..
Ανεβαζω μια δραχμη 1954 ποικιλια ρουφηγμενο μαγουλο...πεστε την π.χ f..
Eγω αυτην την βλεπω ..ρουφηγμενο..μαγουλο-λαιμο-κροταφο -κεφαλι..στην ιδια περιπου ευθεια
Ριξτε μια ματια..
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 11:59:23 πμ »

ειδικα στον Παυλο δεν μπορεις να καταλαβεις απο φωτο πολλα πραγματα γιατι σε υψηλους βαθμους εχει μεγαλη αξια.
δειτε και αυτο του Διονυση
http://www.ebay.com/itm/GREECE-1-D-1957-NGC-MS64-/261396871578?pt=US_World_Coins&hash=item3cdc77b99a

Επειδη βλεπω οτι ..αλλα ρωτω και αλλα εισπρατω...θα πρεπει να κανουμε μια μανουρα..να συνεννοηθουμε..μια και κατω.....
Υποτιμας την νοημοσυνη μου..με αυτην την λεπτομερη αναλυση ..περι Παυλου
Πραγματικη διδαχη..απο απαντησεις μπορει να μου δωσεις πολλες ..η ουσια ..αμεταβλητη
Ευχαριστω για την ενημερωση τιμων...
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 12:19:03 μμ »

 Ας μας πούν και κάποιοι άλλοι εκτίμηση Γιώργο. Στις πωλήσεις μια χαρά βλέπω εκτιμήσεις XF,AU , ΒU άρα ξέρει αρκετός κόσμος να εκτιμά.
 Και όχι τίποτα άλλο, απαντάμε οι ίδιοι και μετά μας λένε ότι το παίζουμε ξερόλες.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 12:28:02 μμ »

Ας μας πούν και κάποιοι άλλοι εκτίμηση Γιώργο. Στις πωλήσεις μια χαρά βλέπω εκτιμήσεις XF,AU , ΒU άρα ξέρει αρκετός κόσμος να εκτιμά.
 Και όχι τίποτα άλλο, απαντάμε οι ίδιοι και μετά μας λένε ότι το παίζουμε ξερόλες.
Να μαθω θελω...απο τιμες υπαρχουν καταλογοι...
Να  παρω γνωσεις ..αυτο γιατι ..και το αλλο πως...
Οποιος θελει να δωσει γνωσεις τον ευχαριστω..αν παλι δεν..ευχαριστω για οσες εχω παρει.
Τα υπολοιπα περιτα..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences