Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:17:10 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΘΥΡΙΔΑ ΘΗΣΑΥΡΟΦΥΛΑΚΙΟΥ ΤΡΑΠΕΖΗΣ  (Αναγνώστηκε 39040 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2011, 06:06:22 μμ »

δεν ειπα οτι φορολογειτε ,αλλα η εισαγωγη του,και γενικα η προευλευση του πρεπει να ελενχεται,και να δηλωνεται.αυτο ξερω εγω,απο φιλο μου που εχει εργαστηριο,και οταν εισαγει,η γενικα αγοραζει πολυτιμα μεταλλα,προσεχει,για την προελευση και νομιμη κατοχη, του ατομου που το αγορασε.μου εξηγησε αυτο που σου λεω,γιαυτο υπαρχει και η διωξη ,και προστασια εθνικου συναλαγματος,ισως κανω λαθος,αλλα οτι.υπαρχει νομος,για την κατοχη και δηλωση,χρυσουκλπ ειμαι σιγουρος θα ψαξω να σου βρω πιο πολλα στοιχεια,οπως λες,πολλα παρανομα κερδη,θα ξεπλενονταν με αγορα,πολυτιμων μεταλλων,ενω ξερω οτι συμβαινει το αντιθετο.με καθε επιφυλαξη,μπορει να εχεις δικιο,αν εχει αλλαξει η σχετικη νομοθεσια.παλια ηταν αυστηρα,γιαυτο και η τραπεζα σου κρατουσε στοιχεια,οπως και οι εν λογω εμποροι.σε αυτο δεν επιμενω,οποιος μπορει και ξερει πιο πολλες λεπτομερειες ας βοηθησει,εγω εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω,με τα θεματα αυτα.τα συλλεκτικα υπαγονται σε αλλην κατηγορια,που σιγουρα,δεν εχει να κανει με την επενδυτικη πλευρα των πολυτιμων μεταλλων,σε χαιρετω,και πρεπει για το καλο ολων μας,να γνωριζουμε την ισχυουσα νομοθεσια.δεν επιμενω αν Τονιζεις οτι εισαι σιγουρος,αλλα μια τεκμηριωμενη γνωμη,θα ηταν το καλυτερο για ολους,και παλι, καλο απογευμα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2011, 10:55:40 πμ »

Ουτε για αστείο.Ειναι οι πρώτες που κατάσχονται.Ο κουμπάρος μου ειναι Ελληνοαργεντίνος.Ο πατέρας του έχασε ετσι όλες τις οικονομίες του.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:28:46 πμ »

Χρυσά μισθώματα για τραπεζική θυρίδα!
Έκπληξη πρώτου μεγέθους ένιωσε μισθωτής θυρίδας μεγάλης τράπεζας και συνεργάτης της στήλης που έλαβε επιστολή από την τράπεζα αυτές τις ημέρες και του κοινοποιήθηκε η εντυπωσιακή αύξηση των μισθωμάτων για τις θυρίδες.

Έτσι ενώ μέχρι πέρυσι μία θυρίδα κανονικού μεγέθους είχε ετήσιο μίσθωμα 60 ευρώ +23% Φ.Π.Α. (σύνολο 73,8 ευρώ), το οποίο φέτος αυξήθηκε στα 70 ευρώ +23% Φ.Π.Α. (86,10 ευρώ), σύμφωνα με την επιστολή, το ετήσιο μίσθωμα αυξάνεται στα 200 ευρώ πλέον Φ.Π.Α. 23%, δηλαδή 246 ευρώ.

Ούτε λίγο ούτε πολύ και εν μέσω κρίσης, αύξηση 185,7%, εκτός Φ.Π.Α. (!!!)

Η τράπεζα επικαλείται την δωρεάν ασφάλιση ύψους έως 5.000 ευρώ του περιεχομένου της θυρίδας από κινδύνους απώλειας, με βασικότερους τις ταραχές, τις φυσικές καταστροφές και την παραβίαση, αλλά και την αύξηση του κόστους λόγω των αυξημένων αναγκών διαχείρισης και φύλαξης των θυρίδων(!)

Οι αλλαγές μπαίνουν σε ισχύ από την 1η Νοεμβρίου 2011 και το μίσθωμα θα συνεχίσει να εισπράττεται στην ημερομηνία (επέτειο) ανοίγματος της θυρίδας.

...αναδημοσιευση απο οικονομικο site...


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:27:10 μμ »

Γνωριζω σε ποια τραπεζα αναφερεστε. Η αληθεια ειναι οτι οι αυξησεις στα ενοικια των θυριδων ειναι πολυ υψηλες. Ομολογω οτι δεν γνωριζα για νεες και τοσο μεγαλες αλλαγες στις τιμες. Να δουμε που θα παει αυτο. Βεβαια η αγορα ποτε δεν σταματησε, χρημα υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει. Απλα, βρισκομαστε σε ενα σταδιο αλλαγης. Μιλουσα σημερα με εναν φιλο σπουδαιο επιχειρηματια και τραπεζιτη, απογονος 1 εκ των δυο πιο πετυχημενων οικογενειων στην Ελλαδα αριστο γνωστη της νεας ταξης πραγματων και ειπε κατι πολυ ωραιο: "Η αληθεια ποναει, οποια και αν ειναι αυτη και παρ'ολα αυτα θα μπω κατευθειαν στο ψητο. Η Ελλαδα ειναι ενα μικρο και φτωχο κρατος, χωρις ιδιαιτερη παραγωγη. Γιατι ο Βουλγαρος, ο Ρουμανος να πεινουν και ο Ελληνας να κυκλοφορει με mercedes; Δεν εχει αυτη την δυναμη, ζουσε σε μια ψευδεσθηση απο την οποια πρεπει να απαλλαγει αμεσα. Δεν φταινε ουτε οι Γερμανοι, ουτε οι Εβραιοι-Μασονοι και αλλες τετοιες γελιοτητες που ακουγονται... Αλλαγη, ανοιγμα των συνορων σημαινει καμια αναγκη να μας υποστηριξουν οι ΗΠΑ αρα εφαρμογη της νεας ταξη πραγματων. Με ποιο απλα λογια ο καθενας οπως στρωνει κοιμαται"
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:46:45 μμ »

<Γιατι ο  Ελληνας να κυκλοφορει με mercedes;> Γιατι ειναι ψωνιο??

<η αγορα ποτε δεν σταματησε, χρημα υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει>

Σωστο!! Το δειχνουν οι φωτο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:48:20 μμ »

Λεφτα υπαρχουν!! Αλλα εμεις??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:49:56 μμ »

ας μου πει καποιος με π.μ το ονομα


γιατι στην βουλγαρια δεν εχουν μερσεντες ?

Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:00:25 μμ »

<Γιατι ο  Ελληνας να κυκλοφορει με mercedes;> Γιατι ειναι ψωνιο??

<η αγορα ποτε δεν σταματησε, χρημα υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει>

Σωστο!! Το δειχνουν οι φωτο Κλείσιμο ματιού



Γιωργη παλι εβγαλες φωτο το περιεχομενο απο το χρηματοκιβωτιο σου  Απορία Απορία

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:07:16 μμ »

Μπααα το παντελονι μου σας δειχνω!!
Σου αρεσει η γραβατα μου?  Γλώσσα Γλώσσα

Αντωνη μου να φοβωμαστε μην τα εχουμε για την παρακατω χρηση μελοντικα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:18:48 μμ »

φιλε μου  δεν θελω να του καει το βιντεο
θελω dvd Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


υγ παλι μας τρελανες
Καταγράφηκε

Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 06:17:19 μμ »

ας μου πει καποιος με π.μ το ονομα


γιατι στην βουλγαρια δεν εχουν μερσεντες ?



Διακρινω μια εμπαθεια προς τους Μερσεντεζεδακιδες?? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Οχι βεβαια, ισα ισα που εχουν γουστο στο αυτοκινητο, αρκει ομως να μην χρωστουν τα μαλλιοκεφαλα τους για να το εχουν. Αν και το δανεικο δεν το χαιρεσαι, διοτι πολυ απλα δεν σου ανηκει ουσιαστικα.
Καταγράφηκε
nikolis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 03:04:38 πμ »

οι θυριδες δεν ανοιγονται επειδη ειναι ιδιοκτησια της τραπεζης απο μονες τους. δεν ανοιγονται, δεν κατασχονται. αυτο ομως που μπορει να γινει ειναι να πει το κρατος, για καθε θυριδα που θα ανοιγει, μονο με παρουσια κλητηρα ο οποιος και θα φορολογει πχ το 10% των χρηματων - κοσμηματων που θα βρισκει, με ισχυ....πχ 10 χρονια. αρα και να εχεις πχ 300.000 στη θυριδα, τι θα κανεις; θα την κρατησεις κλειστη για 10 χρονια; οχι...θα την ανοιξεις και θα φορολογηθεις. η τραπεζα απο μονη της δεν την ακουμπαει ουτε για πλακα!
Καταγράφηκε
ROMMEL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 17, 2012, 03:12:28 μμ »

Παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα, για να ακούσω τις απόψεις σας...

Τι θεωρείτε ποιο ασφαλές να βάζουμε τα νομίσματα μας, χρήματα, επιταγες κτλ σε θυρίδες αυτό τον καιρό ή να τα κρατάμε σπίτι???

Υπάρχει κίνδυνος σε περίπτωση πτώχευσης ή ριφιφί???

Φιλικά Γιάννης...

Υ.Γ. Περιμένω τις απόψεις και την βοήθεια σας...
Καταγράφηκε

Έρρωσθε & γρηγορείτε...
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 17, 2012, 03:27:52 μμ »

ειχε συζητηθει το θεμα και παλιοτερα γι αυτο το συγχωνευσα.
Εγω να πω οτι διατηρω θυριδα γιατι θεωρω οτι ο κινδυνος κλοπης απο το σπιτι ειναι πολυ μεγαλυτερος
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 17, 2012, 03:29:58 μμ »


Εγω να πω οτι διατηρω θυριδα γιατι θεωρω οτι ο κινδυνος κλοπης απο το σπιτι ειναι πολυ μεγαλυτερος

Εγω συμφωνω με τον προλαλησαντα  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences