Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:32:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 DR 1875,ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α΄!!!!!!!!!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 27326 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 07:13:00 πμ »

Μετά τις τελευταιες φωτο αν και είπα οτι για μένα 64 είναι σίγουρευτικα απολυτα είναι ΑΔΙΚΙΜΕΝΟ   Θυμός
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:31:10 πμ »

μια εικονα =1000 λεξεις
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:03:24 πμ »

Εγώ το πήρα ήδη Μιχάλη  Σαρκασμός

Τώρα έχω ηρεμήσει, η οικογένεια κοιμάται, πίνω ποτάκι, και απολαμβάνω   Έκπληξη
Τώρα να σε δώ που έχεις δυο. Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Φιλαράκι μας έχετε πετάξει τα μάτια έξω Έκπληξη Έκπληξη Άνεση Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:38:02 πμ »

κατα την γνωμη μου,σχετικα με του παναγιωτη,η πρωτη εντυπωση δειχνει να ''προυφιζει'' αλλα αν το παρατηρησουμε,δεν ειναι τοσο εντονο ωστε να γραψει προυφ-λαικ..ηθελε ενα κατιτις παραπανω για να το παρει..αλλα δεν παυει να ειναι ενα καταπληκτικο ταληρο! Χαμόγελο
Καλοδεχούμενη η άποψη, η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμμένο είναι UNC , λούστρα έντονα  δεν διακρίνω αλλά το πεδίο δείχνει σημάδια prooflike. Έτσι γεννάται το μεγάλο ερώτημα , τι θα μπορούσε να είναι  Απορία
Έως σήμερα το καλύτερο γνωστό είναι το specimen(PCGS) του pcgsdealer.Η ngc απεναντίας θα το χαρακτήριζε Proof (κοίτα το population) δεν εντάσσει την κατηγορία Specimen.
Μήπως λοιπόν και λόγω του πατήματος που έχει ,θα μπορούσε να αφορά Specimen Strike. Απορία
Ένα βρετανικό Crown 1935 που έχω PCGS SP65 έχει ομοιότητες αρκετές ως προς την αντανάκλαση στα πεδία.(όπου λούστρα δεν έχει Κλείσιμο ματιού).
Ότι και να ναι το σίγουρο είναι πως είναι ένα ενδιαφέρον νόμισμα.........δεν καίγομαι πάντα αυτό που βλέπω στο χέρι να συνάδει με τον αντίστοιχο βαθμό στο slab. Άπλα κάνουμε μια όμορφη συζήτηση νομισματικού ενδιαφέροντος και με την ανταλλαγή απόψεων αποκτούμε έξτρα γνώσεις.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 11:45:32 πμ »

Πηρα το νομισμα του Παναγιωτη στα χερια μου ...το κοιτουσα σα χαζο κανα 20 λεπτο με φακους χωρις φακους
στο φως , στη λαμπα, στο μπαλκονι γυρω γυρω για να δω ολη του την ομορφια.

Το αφησα εκανα καφε και εκεινη την στιγμη καταλαβα οτι ΔΕΝ ειχα δει καθολου το νουμερο που εγραφε το σλαμπ , το ξαναπηρα για να σιγουρευτω οτι ηταν αυτο που περιμενα !!!!

Το περιεχομενο μετραει ...ΟΧΙ το περιτυλιγμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 05:35:38 μμ »

παναγιωτη,μπορω να πω,οτι σε specimen δεν εχω ιδεα...για τα προυφ εχω απλα μια αποψη,φυσικα με λιγοτερες γνωσεις απο αρκετους..οπως ειπες και το ασπαζομαι,συζητηση και ανταλλαγη αποψεων κανουμε..
στο θεμα τωρα,αυτο που εννοουσα ηταν πως αν σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10,για να χαρακτηριστει κατι prooflike χρειαζεται να ειναι πανω απο 8,το δικο σου θα ηταν στο 7 πχ...αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι ισως ηθελε ενα τακ ακομα αντιθεση για να βγει προυφλαικ..οπως προανεφερα ομως,δεν εχω τις γνωσεις που εχουν αλλοι,οποτε το παραπανω αποτελει αποψη και οχι κατι σιγουρο.... Χαμόγελο Χαμόγελο

οσο για αυτο που ειπες αντωνη,συμφωνω απολυτα αλλα ολοι πιστευω θελουν να συμβαδιζει το νομισμα με το ταμπελακι....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 06:00:57 μμ »

Φίλε kostakis88, δεν πρόκειται  ΚΑΜΙΑ εταιρεία (ngc,pcgs) να γράψει PL σε τάληρο Όθωνα,Γεωργίου.
Το μόνο και αυτό ανέφερα που αποδέχονται συνήθως είναι το SP που έχουμε δει και υπάρχουν , και μάλιστα το ένα είναι crossαρισμένο από Proof στην NGC.
Το καλύτερο Τάληρο Παρισίων που υπάρχει (είναι Αμέρικα) είναι prooflike αλλά έγραψε MS66.
Συνεπώς δεν καίγομαι και ναι δέχομαι και συμβαδίζω με τον Βαθμό MS63 αλλά αν το crossαρω κάποτε και γράψει κάτι άλλο (ΜΣ64,SP63,MS63), τι να πω?? Ήμουν κωλόφαρδος ή ήξερα τι κράταγα???
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 06:25:31 μμ »

παναγιωτη τωρα καταλαβα τι ελεγες σχετικα με τις εταιριες γαι τα pl-sp...
οσο για το αν καποια στιγμη το πας και γραψει κατι αλλο,δεν ξερω τι πρεπει να πεις...
εγω αν ημουν ευχαριστημενος και πιστευα οτι το νομισμα που εχω συμβαδιζει με τον βαθμο,δεν βλεπω λογο για κροσινγκ..για να κανεις κατι τετοιο σημαινει οτι υπαρχουν αμφιβολιες.... Κλείσιμο ματιού
αλλα αν εγραφε sp 63,απλα ΕΣΥ θα νοιωσεις ''καλυτερα'' γιατι δικαιωθηκε αυτο που πιστευες...το αν γραψει μς64,προσωπικα θα ενοιωθα ασχημα γιατι δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα πχ...(δεν αναφερομαι στο δικο σου συγκεκριμενα)..
τωρα το αν εισαι κωλοφαρδος οπως ειπες,πιστευω οτι η τυχη συμβαδιζει με την δυναμη που εχει κανεις..απο την στιγμη που ειχες την δυναμη/τυχη να παρεις ενα τετοιο νομισμα,που την βλεπεις την κωλοφαρδια?μπορεις και μαγκια σου! Κλείσιμο ματιού και για το αν ηξερες τι κραταγες,θα φαινοταν στα λεγομενα σου και την αποψη σου περι του νομισματος,η αυτη την στιγμη θα συζητουσαμε για ενα μς64 και οχι το 63 γιατι θα το ειχες κροσαρει ηδη πιστευω..οποτε το αποτελεσμα ειναι το εξης...
εχεις την δυναμη/τυχη και το απεκτησες,ξερεις τι κρατας γιατι παραμενει ως εχει (ισως υπαρχει η κρυφη αμφιβολλια/ελπιδα για sp) και εισαι ευχαριστημενος και δικαιωμενος κατα την αποψη σου..αρα ολα οκ! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:26:52 μμ »

τι MS-63 τι SP-64,το νόμισμα θα είναι το ίδιο,και στην ίδια κατάσταση,το μόνο που θα αλλάξει,εάν το πουλήσει σαν SP-64 θα είναι το ''μαρούλι'' που θα το πουλήσει 2-3 φορές παραπάνω από όσο το έχει πάρει.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 09:32:23 μμ »

Ενα ταληρακι 1876 κι απο μενα,μιας κ ολοι μας τα κανουμε
κεφι τα ταληρα..το'χα ανεβασει κ παλιοτερα,αλλα ετσι για να
τα'χουμε ολα μαζεμενα σε ενα post.. Μεγάλο χαμόγελο
Για τον φιλο τον Παναγιωτη ειδικα,που ειναι λατρης του ειδους κ
μας εχει αφησει ολους αφωνους με τα αποκτήματα του!
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 09:34:37 μμ »

  ..κ μπροστα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 09:41:29 μμ »

Για εξηγήστε, πως μπορεί κάποιος να δει ότι ένα νόμισμα κυκλοφορίας είναι SP ;
Ειδικά του Γεωργίου Α'.

Άντε μην τα πάρω με τις εταιρείες.  Θυμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:08:53 μμ »

Ενα ταληρακι 1876 κι απο μενα,μιας κ ολοι μας τα κανουμε
κεφι τα ταληρα..το'χα ανεβασει κ παλιοτερα,αλλα ετσι για να
τα'χουμε ολα μαζεμενα σε ενα post.. Μεγάλο χαμόγελο
Για τον φιλο τον Παναγιωτη ειδικα,που ειναι λατρης του ειδους κ
μας εχει αφησει ολους αφωνους με τα αποκτήματα του!
Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Γειά σου ρε Πάνο με τα Τάληρα . Ομορφιές μαζεμένες βλέπω σε τούτο το post.
Σε ευχαριστώ για την αφιέρωση φιλαράκι.Γουστάρωωωω
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:14:39 μμ »

Για εξηγήστε, πως μπορεί κάποιος να δει ότι ένα νόμισμα κυκλοφορίας είναι SP ;
Ειδικά του Γεωργίου Α'.

Άντε μην τα πάρω με τις εταιρείες.  Θυμός
Γιατί θυμός αγαπητέ Κώστα. Απορία
Συζήτηση κάνουμε πάνω στο χόμπι και λέμε τις απόψεις μας.
Το θέμα που συζυτούσαμε και έθεσα ΕΓΩ είναι : Mint State, Prooflike,Specimen  Απορία Απορία

Πως μπορεί να δει??: Χμμμ, μπες στις εταιρείες και δες στα pop ,μία Κουκουβάγια Όθωνα κ ένα Τάληρο Γεωργίου που και δω έχουν μπει φώτο, 2 Τάληρα Παρισσίων ένα 65(φίλου από Αμέρικα) κ ένα 62.
Τα δύο πρώτα τα έχω δει στο χέρι και έχω άποψη.
Τι δεν σου αρέσει: Η βάπτιση Specimen Απορία
Το τάληρο του 1875 στην NGC το είχαν για Proof. (πριν crossαριστεί και γίνει PCGS SP)
ΔΕΝ ΕΙΠΑ de facto ότι έχω SP Τάληρο και πέσατε στην αντιπαράθεση, ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ πως το βλέπετε (έγω είπα την άποψη μου πως μπορεί να είναι συγκρίνοντας το με ένα Βρετανικό SP , χέστηκα αν είπα και βλακεία,ΜΑΘΑΙΝΩ)
Ααααα υπάρχει και ένα 20ρικο 1833 SPECIMEN που έχω δει στη λέσχη και  είναι γαμάουα.Και εδώ έχει μπει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:29:35 μμ από zobels » Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:28:01 μμ »

Θυμώνω με τις εταιρείες... όχι με τις απόψεις σας.

Η NGC τα δίνει PR η PCGS τα δίνει SP.

Κάποιος κάνει λάθος, δεν μπορεί να είναι και τα 2 σωστά.

Για την περίοδο του Γεωργίου, τα στοιχεία είναι πλήρη για τα είδη της κοπής. Τα Γαλλικά νομισματοκοπεία δεν λειτουργούσαν με το σκεπτικό των Αγγλικών ή άλλων νομισματοκοπείων. Είχαν τα δοκίμια και όχι τα νομίσματα επίδειξης. Γι αυτό και η αναγραφή επάνω στο νόμισμα του 'Ε' ή 'ESSAI'. Υπάρχουν και άλλα νομίσματα επίδειξης, αλλά σε άλλο μέταλλο ή με διαφορετικές μήτρες (χωρίς σήματα κλπ).

Δεν αναφέρομαι σε νομίσματα άλλων νομισματοκοπείων... μόνο των Γαλλικών.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences