Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:23:26 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20€ ΧΡΥΣΟ ΚΥΠΡΟΣ 2010. (50 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ).  (Αναγνώστηκε 39273 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:59:10 μμ »

Δική μου εξήγηση: ίσως ένα από τα ακόλουθα
1) διαθέσιμο εισόδημα
2) ενδιαφέρον κοινοπολιτείας
3) ενδιαφέρον κυπριακής παροικίας λονδίνου
4) γενική ζήτηση κυπριακών αναμνηστικών σε σύγκριση με ελληνικά
5) με το ευρώ για εμένα δεν είναι μια χώρα 900 000 αλλά 750 τεμάχια ενός συλλεκτικού ευρώ με θέμα τα 50 χρονα ενός κράτους μέλους

Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:08:12 πμ »

το θέμα είναι ότι συζητάμε για ένα νόμισμα,
που εγώ προσωπικά το έψαχνα, διακριτικά,
3 και χρόνια.............δηλ 750 κομμάτια σύνολο,

λέτε να με πειράζει το σλάμπ ή θήκη της ΚτΚ.
Πόσοι να είναι η τυχεροί κάτοχοι στην Ελλάδα........μετρημένοι στα δάχτυλα.

Αρα κάποια νομίσματα....πρέπει να τα κρίνουμε και άπο αλλους παράγοντες.
Μη μας παρεξηγείς φίλε. Η συζήτηση το έφερε - και εγώ και ο Φώτης συλλέγουμε κυπριακά αναμνηστικά, και φυσικά είμαστε απο τους τυχερούς, οπως και ο Θανάσης, αφού έχουμε τα 50χρονα.

Εσύ καλά έκανες και το πήρες όπως το ήθελες. Πολύ δύσκολο κομμάτι. Ισως κάποια εμφανίσθηκαν λόγω κρίσης, αλλά σε λίγο καιρό θα το βλέπουμε πάλι με τηλεσκόπιο....
Σε λιγο καιρο?Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω Φανη μου και μου αρεσει αυτο γιατι πρεπει να παιρνουμε και λιγη θετικη ενεργεια οι υπολοιποι  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:14:20 πμ »

είναι πολύ όμορφο, αλλά σαν άσχετος που είμαι, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, γιατί θα εκτοξευτεί το συγκεκριμένο? έχει χαμηλό τιράζ 750 κομ , αλλά είναι έκδοση χώρας 900,000 κατοίκων, και πχ το ελληνικό του 2011 είναι 1000 κομ για χώρα με 12 φορές μεγαλύτερο πληθυσμό. δεν πιάνω την λογική του θα εκτοξευτεί. ευχαριστώ προκαταβολικά, να μαθαίνουμε οι νέοι...
Με απλά λόγια φίλε: την ημέρα έκδοσης, υπήρχε τεράστια ουρά, μπήκαν οι πρώτοι και μετά απο λίγο είπαν τελείωσαν. Τα νομίσματα έκαναν φτερά, κάποιοι πήραν απο 5 και βάλε κομμάτια, κάποιοι από αυτούς εργάζονταν στην ΚΤρ. Οι ανθρωποι που περίμεναν απέξω και δεν πήραν, οι περισσότεροι δηλαδή, έκλαιγαν! Η τιμή του εκτοξεύτηκε στο ebay και σε δημοπρασίες, έχει κλείσει και πάνω απο €2000. Πολύ σπάνιο αναμνηστικό και πολύ όμορφο, μαζί με τον Τρίτωνα σίγουρα τα ομορφότερα Κυπριακά χρυσά αναμνηστικά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:17:09 πμ »

+10000

βέβαια ο τρίτωνας είναι +1000000000000

για εμενα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:30:28 πμ »

Δημητρη προς θεου,κουβεντα κανουμε,,,,ειτε σλαμπ ειτε σε κουτι το εχεις καλα κανεις και δεν σε νοιαζει.
Το θεμα ειναι οτι ειναι λιγα κομματια.Και πιστευω οτι μεσα στο στεκι το εχουν αρκετοι,,,

Θωμά , κουβέντα κάνουμε και συζητάμε, τις απόψεις μας,
δεν παρεξηγήθηκα με κάτι.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:38:20 πμ »

δηλαδη βρε παιδια για να καταλαβω το γεγονος οτι το συγκεκριμενο νομισμα το βρισκουμε 4 πλασια και βαλε απο την αξια του ως χρυσο δεν ειναι εκτοξευμενη η τιμη του?που νομιζεται οτι θα παει?Εγω ακομα το βρισκω στην Κυπρο κατω απο 1000 ευρω και οποτε τα οικονομικα μου το επιτρεπουν το αγοραζω.δηλαδη το ταλαντο που ειναι 750 κομματια ειναι του 2000 δηλαδη 10 χρονων νομισμα ποσο επρεπε να το αγοραζουμε?με την λογικη σας επρεπε αφου ειναι σχεδον 1 ουγια αρα 4 πλασιος χρυσος επρεπε να το βρισκαμε 4000 ευρω και να ειμαστε και ευχαριστημενοι?Η τιμη για τον καθενα απο εμας η νορμαλ ειναι διαφορετικη.αν ρωτησεισ 4 συλλεκτεσ ασπουμε για 1 νομισμα θα σου πουνε 4 διαφορετικεσ τιμεσ που μπορουν να διαφερουν απο την γη ωσ τον ουρανο.Να υποθεσουμε οτι η τιμη του χρυσου επεσε τα 500 ευρω η ουγγια δηλαδη αν το αγοραζαμε 1000 επρεπε να ειμαστε ευχαριστημενοι?αναλογως χρονου και καταστασης οικονομιασ και χρυσου η τιμη μεταβαλλεται.μπορει μετα απο 5 χρονια να το βρισκεται 500 ευρω μπορει να το βρισκεται και 2000 ευρω.οτιδηποτε αγοραζεται πρεπει να προσπαθειτε να το περνετε στην καλυτερη τιμη και ειδικα πιο κατω απο την λογικη τιμη για να μην απαγοητευεστε μετα αν παει κατι στραβο.αυτη ειναι η συμβουλη μου.τωρα οι συλλεκτες που κρατανε μπολικα χρηματα και δεν τους ενδιαφερει και πολυ σε τι τιμη θα το παρουν απλα το περνουν για την συλλογη τους ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.ειναι αυτοι που απλα ανεβαζουν υπερβολικα μια τιμη χωρις να υπαρχει λογος.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:52:39 πμ »

Και για ποιο λόγο το αγοράζεις συνέχεια κάτω απο €1000; Μήπως για να στοκάρεις μερικα κομμάτια που θα βγουν σε ωρα ανάγκης κάτω απο  €1000, για να τα πουλήσεις μετα €1500 και βάλε; Απλά μια χαζή σκέψη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:17:40 πμ »

Και για ποιο λόγο το αγοράζεις συνέχεια κάτω απο €1000; Μήπως για να στοκάρεις μερικα κομμάτια που θα βγουν σε ωρα ανάγκης κάτω απο  €1000, για να τα πουλήσεις μετα €1500 και βάλε; Απλά μια χαζή σκέψη.

+1
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 01:21:16 πμ »

δηλαδη βρε παιδια για να καταλαβω το γεγονος οτι το συγκεκριμενο νομισμα το βρισκουμε 4 πλασια και βαλε απο την αξια του ως χρυσο δεν ειναι εκτοξευμενη η τιμη του?που νομιζεται οτι θα παει?Εγω ακομα το βρισκω στην Κυπρο κατω απο 1000 ευρω και οποτε τα οικονομικα μου το επιτρεπουν το αγοραζω.δηλαδη το ταλαντο που ειναι 750 κομματια ειναι του 2000 δηλαδη 10 χρονων νομισμα ποσο επρεπε να το αγοραζουμε?με την λογικη σας επρεπε αφου ειναι σχεδον 1 ουγια αρα 4 πλασιος χρυσος επρεπε να το βρισκαμε 4000 ευρω και να ειμαστε και ευχαριστημενοι?Η τιμη για τον καθενα απο εμας η νορμαλ ειναι διαφορετικη.αν ρωτησεισ 4 συλλεκτεσ ασπουμε για 1 νομισμα θα σου πουνε 4 διαφορετικεσ τιμεσ που μπορουν να διαφερουν απο την γη ωσ τον ουρανο.Να υποθεσουμε οτι η τιμη του χρυσου επεσε τα 500 ευρω η ουγγια δηλαδη αν το αγοραζαμε 1000 επρεπε να ειμαστε ευχαριστημενοι?αναλογως χρονου και καταστασης οικονομιασ και χρυσου η τιμη μεταβαλλεται.μπορει μετα απο 5 χρονια να το βρισκεται 500 ευρω μπορει να το βρισκεται και 2000 ευρω.οτιδηποτε αγοραζεται πρεπει να προσπαθειτε να το περνετε στην καλυτερη τιμη και ειδικα πιο κατω απο την λογικη τιμη για να μην απαγοητευεστε μετα αν παει κατι στραβο.αυτη ειναι η συμβουλη μου.τωρα οι συλλεκτες που κρατανε μπολικα χρηματα και δεν τους ενδιαφερει και πολυ σε τι τιμη θα το παρουν απλα το περνουν για την συλλογη τους ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.ειναι αυτοι που απλα ανεβαζουν υπερβολικα μια τιμη χωρις να υπαρχει λογος.


φίλε απλά διάβασε όσα έγραψες.. εσύ στοκάρεις στο να βρίσκεις κάποιους που καλός ή κακώς στο πουλάνε στα πχ 800-900 δικαιωμά σου και δικαίωμα τους βέβαια. Αλλά από την στιγμή που στοκάρεις σε τέτοια τιμή, τότε σε ποια τιμή θα τα ξεφορτωθείς και θα τα φορτώσεις αλλού(σχήμα λόγου όχι να παρεξηγηθεί τώρα..)?
 
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 02:16:54 πμ »

είναι πολύ όμορφο, αλλά σαν άσχετος που είμαι, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, γιατί θα εκτοξευτεί το συγκεκριμένο? έχει χαμηλό τιράζ 750 κομ , αλλά είναι έκδοση χώρας 900,000 κατοίκων, και πχ το ελληνικό του 2011 είναι 1000 κομ για χώρα με 12 φορές μεγαλύτερο πληθυσμό. δεν πιάνω την λογική του θα εκτοξευτεί. ευχαριστώ προκαταβολικά, να μαθαίνουμε οι νέοι...
Με απλά λόγια φίλε: την ημέρα έκδοσης, υπήρχε τεράστια ουρά, μπήκαν οι πρώτοι και μετά απο λίγο είπαν τελείωσαν. Τα νομίσματα έκαναν φτερά, κάποιοι πήραν απο 5 και βάλε κομμάτια, κάποιοι από αυτούς εργάζονταν στην ΚΤρ. Οι ανθρωποι που περίμεναν απέξω και δεν πήραν, οι περισσότεροι δηλαδή, έκλαιγαν! Η τιμή του εκτοξεύτηκε στο ebay και σε δημοπρασίες, έχει κλείσει και πάνω απο €2000. Πολύ σπάνιο αναμνηστικό και πολύ όμορφο, μαζί με τον Τρίτωνα σίγουρα τα ομορφότερα Κυπριακά χρυσά αναμνηστικά.

ότι έγινε με τον Πυθαγόρα δηλαδή, που η τιμή πήγε στα 200+ ευρώ, αλλά προσγειώθηκε τελικά στο επί δύο από την τιμή έκδοσης.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 08:13:02 πμ »

Με το να στοκαρεις ενα νομισμα δεν σημαινει θα το πουλησεις ποιο πανω απο την τιμη αγορας.Για μενα ειναι σαν να βαζω τα χρηματα μου στην τραπεζα.Στην τραπεζα βεβαια μπορει να σου τα παρουν σε μια νυκτα και να μην το παρεισ ειδηση οπωσ εγινε με  πολλους στην Κυπρο.Μπορει να το στοκαρεις οπως κανουν με τις αγγλικεσ λιρεσ καποιοι και οποτε θελεις να βρεισ κατι αλλο για την συλλογη σου το ανταλλαζεισ με αυτο και δινεισ η παιρνεισ επιπλεον χρηματα.Και ειδικα αυτο το νομισμα που θεωρειται καλο για μενα η μεγιστη τιμη του ειναι μεχρι 900-950 οχι περισσοτερα.Εξαλλου αυτοσ που θα το δωσει ειναι αυτος που την πρωτη μερα καταφερε να παρει δυο η περισσοτερα κομματια και δεν το εχει αναγκη να το εχει διπλο.
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 08:26:52 πμ »

Αποψη μου για Πυθαγορα-Σοφοκλη-Ιπποκρατη ειναι οτι η τελικη τιμη που κυμαινονται και δυσκολα θα πουλαει καποιοσ κατω απο αυτη την τιμη ειναι τα +-200 ευρω συν πλην ενα 20 ευρω.οταν πουληθουν και τα τελευταια κομματια που πηραν οι εμποροι τοτε πιστευω ενα νομισμα τετοιου τιραζ θα πουλιεται σε εναν οριζοντα διετιας-τριετιασ σε αυτην την τιμη.Βεβαια οποιος εχει υπομονη και ορεξη για ψαξιμο θα το βρισκει πολυ πιο χαμηλα εννοητε.Η Ελλαδα πρεπει να συνεχισει αυτην την νομισματικη πολιτικη αν θελει να κρατησει τουσ συλλεκτεσ και αν θελει να αποκτησει πελατεσ-συλλεκτεσ απο αλλεσ χωρεσ.Εγω προτιμησα να αγορασω τα ελληνικα παρα το τελευταιο κυπριακο γιατι ειναι απο τα πιο ωραια νομισματα που εχω δει και απο τα πιο χαμηλα τιραζ που εχω στα χερια μου.Ελπιζω καποτε στην Κυπρο να βαλουν νουν και να ακολουθησουν την νομισματικη πολιτικη τησ Ελλαδος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences