Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:28:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι είναι αυτό ?? Τοκεν η Νόμισμα ??  (Αναγνώστηκε 7406 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ouzaki
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 27, 2014, 10:42:19 μμ »

γεια σas ,
υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για
το νόμισμα η token,
που βλέπετε στις φωτο?

οι δύο όψεις του 'κέρματος' έχουν ομοιότητες
με τα ασημένια Silver Penny της περιοχής Danelaw
στην αγγλία που κατακτησαν  οι δανοί .
ειδικότερα με κέρματα του Eirik Blodøks /Eric Bloodaxe 
την περίοδο της βασιλείας του (935).

γνωρίζει κάποιος εάν κυκλοφόρησε την περίοδο
εκείνη τέτοιο νόμισμα apo μόλυβδο?

βάρος :7 gr. περίπου
διάμετρος :26 mm
μέταλλο :μόλυβδοs
υποθέτω ότι ίσως είναι και κάποιο "beer token "
h"gambling token"αλλά αυτά είναι συνήθως από χαλκό η ορείχαλκο.
ευχαριστώ


Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:35:33 πμ »

Είναι ευκολο να μπουν λιγο πιο καθαρες εικονες??
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 04:25:04 μμ »

ίσως έτσι καλύτερα .

Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:38:33 μμ »

AN EXEIW ρονο ριξε μια ματια εδώ

http://www.wildwinds.com/coins/brit/i.html
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:49:34 μμ »

Ουζακι καλησπέρα οι φωτογραφιες σου δεν είναι καθοόυ καθαρες,ειμαι μελος σε αυτό το σιτε στην αμερικη
http://www.coincommunity.com/forum/
μπορει να σε βοηθησει να αναγνωρισει ς το νομισμα που σχεις , χρειαζονται πεντακάθαρες φωτο ομως  κανε και δω μια προσπαθεια εχουν ειδικη κατηγορια για αναγνωριση νομισματων  και ριξε μια ματια στο  προηγουμενο λινκ , καλη επιτυχια..
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:15:23 μμ »

@γιώργο,
ευχαριστώ πολύ.
h σελίδα είναι  πολύ χρήσιμη.
γνωρίζω πόσο σοβαρή είναι μια καλή φωτογράφηση για αναγνώρηση κάποιου
αντικ. αλλά στα νομίσματα έxω πρόβλημα .
θα προσπαθήσω αύριο πάλι για καλύτερες φωτογραφίες .
ευχαριστώ και πάλι.
χαιρετίσματα
ανδρέας
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:33:33 μμ »

αντιγραφω δικο μου ελαφρα παλιοτερο ποστ για να δεις το τι ειναι....

το νομισμα αυτο ειναι ρεπλικα ας πουμε... που εγινε τον 20ο αιωνα και καπου στην δεκαετια του 1990 μαλλον!

ειναι το λεγομενο jorvik penny και κοπηκε απο ρεπλικες μητρων αρχαιων νομισματων που βρεθηκαν σε αρχαιολογικες αναγναφες στην Υορκη. (οχι την Νεα Υορκη! Χαμόγελο ) αυτα τα πουλουσαν στους επισκεπτες του  Jorvik Vicking Centre σαν σουβενιρ!

τα σχεδια που βλεπεις  μπρος και πισω δεν ανηκουν σε ενα νομισμα αλλα σε δυο! οποτε εχουμε ενα ειδος mule! χαχαχαχα

καποια εποχη μπορουσες εκανες μονος σου στο σταδιο της τυπωσης με τις πεπλικες μητρες και ενα μεγαλο βαρυ σφυρι! τωρα το σταματησαν πια!


ας δουμε τωρα τι ειναι κι απο που, οι παραστασεις που βλεπεις πανω!

και οι δυο παραστασεις ειναι απο το μπροστινο μερος 2 διαφορετικων νομισματων! το ενα (με το σπαθι) ειναι το St Peters Penny, η πεννα του αγιου Πετρου δηλαδη και φερει το σπαθι του Πετρου, το σφυρι του Θωρ και την επιγραφη SCI PETRI MO. το αυθεντικο ηταν του 919-925μΧ και το ειχαν κοψει οι αποικοι Βικινγκς της Υορκης. η επιγραφη ειναι στα λατινικα και βγαινει απο το Sancti Petrus Moneta (St. peters money - χρημα του αγιου Πετρου)
οι βικινγκς ειχαν παει και ειχα κατακτησει και μερη της αγγλιας!

η αλλη μερια ειναι το εμπρος απο μια αλλη πεννα.. που εκοψε ενας Σαξωνας βασιλιας ονοματι ΑEthelstan που ηταν βασιλιας των αγγλο-σαξωνων απο το 924 εως το 927 και βασιλιας της αγγλιας απο το 927 εως το 939 μΧ.

απο οτι καταλαβα.. το νομισμα ηταν με ειδικο χαρτακι μαζι, με την επεξηγηση...  Χαμόγελο


η πηγη μου ειναι απο εδω....οπου κια μπορεις να δεις και το χαρτακι του νομισματος! Χαμόγελο

http://www.coincommunity.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134071

ο μιλτος που ειχε ενα παρομοιο..

μιας και το εχω στα χερια μου... (Μιλτο σε ευχαριστω για τα τοκεν!!!:) ), του μιλτου ειναι αλουμινενιο... αλλα μπορει καποια να τα εκαναν και με μολυβι... για καλυτερη τυπωση...

ειχα κανει ενα λαθακι στου Μιλτου το νομισμα! τελικα εκεινο λεει πανω EΡΙC RΕX, αρα ειναι απο μητρα νομισματος του Eric Haraldsson, βασιλια της νορβηγιας το 931-933 μΧ εκει που ειναι το σπαθι, και δεν εχει το σφυρι του Θορ! ο ερικ ονομαζοταν και bloodaxe... και ειναι ο τελευταιος βασιλιας του jorvik στην αγγλια! σκοτωθηκε στην μαχη με τους αλλγους και απο τοτε οι εκει βικινγκς εγιναν υποτελεις στον αγγλο βασιλια!
φυσικα και αυτο ειναι ειδος jorvik penny... τοκεν δηλαδη...σαν σουβενιρ της επισκεψης σου στο μερος...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:45:30 μμ »

δες κι εδω....

http://www.fitzmuseum.cam.ac.uk/opac/search/cataloguedetail.html?&priref=158852&_function_=xslt&_limit_=50#2

ειναι μολυβδυνο αυτο... οποτε... Κλείσιμο ματιού ομορφο παντως..


υποψιν... υπαρχει και σε κασσιτερο!

δες κι εδω.... το πως φτιαχνωνται... αν μεγαλωσεις την φωτο.. θα δεις και τις μητρες..

http://silverasmoney.com/minting-coins/

Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 08:19:08 πμ »

@yiorgos ,
@NMS ,
ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
τελικά δεν έπεσα και πολύ έξω με τον προσδιορισμό
και  τον Eirik Blodøks .
tα " λίγα χρονάκια " που το έσπρωξα προς τα πίσω οφείλονται στην
στην πατίνα που άρχισε να εμφανίζεται και με μπέρδεψε  Σαρκασμός

με το κομμάτι αυτό γνώρισα και τα νομίσματα της εποχής εκείνης
που κυκλοφόρησαν οι   βικινγκς κάτι που μέχρι να πέσει στα χέρια αυτό το κομμάτι δεν γνώριζα .
και πάλι ευχαριστώ ,
 γεια σας
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:15:01 μμ »

  Φιλε NMS δεν μπορω να μην σου πω ένα μεγαλο μπραβο για τον κοπο που διαθέτεις και την φοβερη αναλυση που κανεις . Δειχνει ανθρωπο με αγαπη  σε αυτό που κανει και ακομα πιο πολύ στο νομισμα .
Ειμαι και γω μελος του
http://www.coincommunity.com/forum/
 αν και πλησιασα αρκετα , δεν εχω την εμπειρια σου . Πες μου μονο ένα πραγμα το ότι είναι από μολυβδο το κανει ρεπλικα ?? καμια σχεση με την εικονα που εβαλες από το coin Community , του ουζακι δειχνη αληθινο .  ευχαριστω και παλι  και είναι χαρα και τιμη να εχουμε τετοια αξιολογα ατομα εδώ . Γιωργος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:42:32 μμ »

χαχαχα εγω δεν ειμαι μελος εκει! παλια εγραφα πολυ στο φορουμ νομισματων του εβαυ... αλλα που καιρος πια.. χαχαχα

μην νομιζεις οτι εχω μεγαλη εμπειρια σε τετοια! το αντιθετο! Χαμόγελο αλλα απο αγαπη ναι.. τρεφω μεγαλη τοσο για τα νομισματα, τοκεν κτλ.. οσο και για την ιστορια που εχουν και το ταξιδι που μας προσφερουν μεσα στην ιστορια ψαχνωντας να βρεις πληροφοριες! Χαμόγελο ακομα και μοντερνο κερμα, ακομα κια τοκεν... ολα εχουν την ιδιαιτερη ομορφια τους! Χαμόγελο

τωρα..
το γνησιο νομισμα ηταν ασημενιο! αυτο που εχει ο φιλος μας ειναι μοντερνα κοπη! οταν βρηκαν στις ανασκαφες τις μητρες απο γνησια κερματα... εφτιαξαν ρεπλικες των μητρων που ομως μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν! ετσι αρχισαν με τις νεες μητρες να κοβουν κερματα τετοια για σουβενιρ! στις αλλες φωτο θα δεις και το πως τα εκοβαν...

μονο που οι μητρες δεν ειναι του ιδιου νομισματος... η μια μερια ειναι απο αλλο κερμα και η αλλη απο αλλο... ετσι εκαναν εναν ειδος mule νομισματος (μιξη σχεδιων 2 διαφορετικων νομισματων). παρολα αυτα ειναι ομορφο!

εκτος το Jorvik, τετοια μπορεις να βρεις και αλλου! πχ σε ενα βιβλιαρακι που ειχαν βγαλει στην αμερικη νομιζω... για τους βικινγκ.. και μαζι εδιναν μερικες ρεπλικες τετοιων νομισματων! αλλα δεν τα εχω δει απο κοντα.. οποτε...

και του φιλου Μιλτου ειναι mule... μιας και το κανονικο νομισμα του Ερικ απο την αλλη ηταν διαφορετικο...

μολυβι χρησιμοποιησαν στα τοκεν για να χτυπιετε το σχεδιο καλυτερα μιας και ειναι μαλακο μεταλλο! μιας και καποιο διαστημα εσυ ηταν που χτυπουσες το κερμα για να τυπωθει...... διαλεξαν μαλακο μεταλλο για καλυτερα αποτελεσματα! Χαμόγελο αν και εχει κι αλλα μεταλλα που χρησιμοποιηθηκαν!

τωρα για τις φωτο... και το κερμα εδω.... εχουν χρησιμοποιηθει διαφορα μεταλλα.. μολυβι, κασσιτερος.. οποτε...
το μολυβι παιρνει αυτο το σκουρο χρωμα και το κανει να φαινεται παλιο! Κλείσιμο ματιού

επισεις εχω την εντυπωση οτι και το βαρος δεν ειναι οκ... μιας και απο οτι ειδα σε φωτογραφιες γνησιων κερματων... αυτα ηταν μικρα και πολυ λεπτα... αρα και ελαφρια! οχι τοσα γραμαρια (7gr).. που ειναι το μολυβενιο κερμα! δεν εβγαζαν χοντρα κερματα τοτε...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences