Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:02:48 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ 1842 - ΕΚΤΙΜΗΣΗ !!!  (Αναγνώστηκε 3345 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:48:18 μμ »

Θα ηθελα μια αντικειμενικη γνωμη σχετικη με την παρακατω λιρα του 1842 οσο αφορα την κατασταση της και γενικοτερα μια κατά προσεγγιση αξια που μπορει να εχει σημερα .....
Ψαχνωντας σε σαιτ δημοπρασιών αλλα και σε καταλογους με τιραζ-τιμες για λιρες ειδα ότι αυτή σε καποιες ποικιλιες παιζει σε υψηλες τιμες !
http://imageshack.com/a/img692/3458/e53h.jpg
http://imageshack.com/a/img856/2433/lc24.jpg
Ευχαριστω πολύ , χαρης .
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 04:00:11 μμ »

Καλησπέρα Χάρη! Η λίρα αυτή είναι σε κακή κατάσταση και το συλλεκτικό ενδιαφέρων χάνεται είτε έχει σφάλματα όπως το κλειστό V είτε οτιδήποτε άλλο...μέταλλο...
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 04:14:13 μμ »

Γεια σου Χαρη εχω την εντυπωση  οτι ειναι η ποικιλια open 2 .....απο πλευρας καταστασης νομιζω ειναι γυαλισμενη και σε χαμηλη κατασταση...μαλλι Βικτωριας ,φυλλα στον θυρεο,λιονταρακια ειναι αρκετα χαμηλωμενα....θεωρω οτι ανετα μπορεις να την κρατησεις στην συλλογη σου σαν ποικιλια αν ειναι αυτη που σου εγραψα παραπανω μεχρι να βρεις κατι καλυτερο για αντικατασταση....προσωπικα αν θα την αγοραζα θα διεθετα οσο για μια απλη λιρα
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:31:12 μμ »

Oι λίρες αυτής της περιόδου, ήταν πλήρως χρηστικές, δηλαδή τις χρησιμοποιούσαν στις συναλλαγές και στο εμπόριο. Σαν αποτέλεσμα αυτού, ήταν η μεγάλη φθορά στα νομίσματα, ελάχιστα υπάρχουν σε υψηλές καταστάσεις.

Το συγκεκριμένο νόμισμα, έχει υποστεί μεγάλη ζημιά, ειδικά στον εμπροσθότυπο, αλλά και στην πλευρά του θυρεού που δύσκολα φθείρεται.
Mαζί με την λίρα αυτή, έχουν βγεί, άλλες 4,864,999 , η καλύτερή τους "έγραψε" MS 66", και θεωρείται "Normal" απο πλευράς σπανιότητας.

Ασφαλώς δεν είναι και για πέταμα, αλλά ένας συλλέκτης απο το μέσο όρο και πάνω, δεν νομίζω να την ήθελε στη συλλογή του, αφού μπορεί να βρεί καλύτερη.

Τελικό συμπέρασμα, μέταλλο με κάποια υπεραξία, σεβόμενοι την ιστορία που φέρει μαζί της!




Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 07:28:29 μμ »

Το κομματι ειναι ολιγον γυαλισμενο!!Μου φαινεται οτι ειναι η ποικιλια αλλα δεν ειμαι σιγουρος!!Και η ποικιλια να ειναι λογω καταστασης δεν νομιζω να εχει καποια υπεραξια!!Παντως ενας θυρεος του 1842 οπως και να εχει αξιζει να υπαρχει σε μια συλλογη!!Παραθετω μια φωτο απο ενα κομματι της συλλογης μου που ανηκει στην ποικιλια ''open 2'' με βαθμο XF-45 για συγκριση.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 09:13:02 μμ »

Ειναι σιγουρα η ποικιλια με το "ανοικτο 2" πολυ δυσκολη ...απο κατασταση δε λεει και πολλα πραματα αλλα θα την προτιμουσα απο μια "κοινη" λιριτσα  Χαμόγελο

Καλοριζικη Χαρη  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 09:54:02 μμ »

Καλορίζικη Χάρη. Κάθε λίρα εκείνης της εποχής κατά τη γνώμη μου είναι ανεκτίμητη, σε όποια κατάσταση και να είναι. Καλά έκανες λοιπόν και την αγόρασες. Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ πριν λίγο καιρό και δεν το μετανιώνω καθόλου. Και δεν έχει ανοιχτό 2 όπως η δικιά σου. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:05:00 πμ »

Να ειστε καλα παιδια και ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες και τα καλα σας λογια ..... Χαμόγελο
Τον τελευταιο καιρο υπαρχουν φορες που μου πεφτουν στα χερια καποια αξιολογα κομματια αλλα λογω παθους και αποψης κραταω τα καλυτερα παντα σε κατασταση και τα υπολοιπα τα δινω !!!!
Ισως αυτος να είναι και ενας από τους λογους που από σαββατο θα μπει εδώ μεσα το συγκεκριμενο να πουληθεί και θα ψαχνω με αγωνια να βρω το επομενο πιο ομορφο - κομψο και εντυπωσιακο νομισμα ....
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 12:58:38 μμ »

Θα βρεί κι αυτή κάποιον να την αγαπήσει, τουλάχιστον να μείνει μακριά απο το καμίνι!!
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 01:21:03 μμ »

Ετσι - ετσι  Κλείσιμο ματιού ....να παρουμε κατι τις παραπανω βρε παιδια και εμεις  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 02:02:12 μμ »

Tελικα η λιριτσα μαζι με τον οθωνα όπως και καποια αλλα νομισματακια μπηκαν στο ebay για πουλημα !!!

Ευχαριστω πολύ , χαρης .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2014, 09:01:32 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 02:08:56 μμ »

Ετσι - ετσι  Κλείσιμο ματιού ....να παρουμε κατι τις παραπανω βρε παιδια και εμεις  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ξέρουμε, ξέρουμε. Τη 1917 Λονδίνου! Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences