Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:47:54 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φυσιγγιοθήκες  (Αναγνώστηκε 12129 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:21:02 πμ »

Α δν ηξερα σε τι κατασταση ηταν...Όχι,συνηθως δεν τις εβαφαν μεταγενέστερα,απαξ χορηγηθηκε τελος.Ο καλυκας γιωργο που σου χαρισαν είναι από φλακ(φλουγκτζοηγκαμπβερκανονε) α/α δηλαδή.Ναι εχε πληζ το νου σου επισης δεν ηταν στουτγαρδη ηταν παντα Ζοννεμπεργκ στη Θουριγγια.Μονο (S) Sonneberg κατά 90% η σπανιοτερα Φράιμπουργκ (F)Εκει ηταν τα κεκτρικα διανεμητηρια υλικου.Επισης όπως ειδα και στο waf είναι μαλλον μυθος ότι ΟΛΑ της λουφτβαφφε ηταν καφετιζοντα,ωστοσο ότι εχω ερωτευτεί και δεν εχω ακομα αποκτησει είναι ετσι
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:27:17 πμ »

μια ζωνη αεροποριας, μιντ κατασταση,προπολεμικη αχρησιμοιητη στο εμπαυ εφυγε στα 160,00ε θα εφτανα στα 250,00 απλα ημουν κουρασμένος και κοιμηθηκα εκεινη την κυριακη...με στοιχειωνει ακομα!Οπως και οι φυσιγγιοθήκες που ο κερατας ο ολλανδος δεν δεχεταο παυπαλ,δεν τα εχω...
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:28:36 πμ »

ο ορισμος της εννοιας τεξυμπουκ φιλαρα
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:37:42 πμ »

τεξτμπουκ τελος παντων...και το "μυστικο"...δες την εσωτερικη γλωσσα που κανει ένα "μαζεμα" αμεσως μετα τη ραφη...Κλασικη λουφτβαφφε.Προσοχη όμως,δε λεω ότι απορρίπτεται ασυζητητί η ζωνη για λουφταβφφε εάν ΔΕΝ εχει αυτό,υπαρχουν παραδείγματα οπου δεν υπαρχει,απλα τεινω να πιστευω ότι είναι μαλλον messed with προιοντα.Ισως μεταπολεμικα,ισως,ισως,κλπ.Παντως,σε αποδεδειγμένα απειραχτα κομματια από τον πολεμο,οτι ζωνη μου τυχε σε αεροπορια, ηταν η εσωτερικη γλωσσα ετσι...Η συγκεκριμενη που εχασα είναι και ιδανικο (95) μέγεθος για κουκλα συγχρονη...Οπωςα με στοιχεινει ακομα.Αμετρητες φορες την ειδα στον υπνο μου.Αυτη,οχι τις φυσιγγιοθήκες!
Καταγράφηκε
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 28, 2015, 02:50:17 πμ »

παραλληλα,αγορασα μολις μια μιντ στρατου,ειναι στο δρομο από καναδα,θα την ποσταρω σαν ερθει.αβαφη κλπ. στην οποια θα ταιριαξω μια επισης μιντ αγκραφα στρατου ατσαλινη,οχι αλουμινιου για να είμαι χρονικα(1941) σωστος.Παντως,ειναι εντυπωσιακο το γεγονος ότι,αν και είναι διακονιάρηδες πολλοι στο waf,δηλαδή,πουλανε και τη μανα τους για 2 δολλαρια,στα δικα μου wanted για πχ ζωνες αφρικη,η λουφτ,δεν απαντανε...Μονο κατι ηστερνερς πολωνοι,ρωσσοι,εσθονοι και τέτοιοι που ακομα κι αν παρεις στα χερια σου το κομματι,αν τελικα παρουν τα λεφτα και το στειλουν,ουτε τοτε μπορεις νασαι σιγουρος...
Καλημερα
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 28, 2015, 09:40:13 πμ »

Το (S) στις σφραγίδες του LBA όντως μάλλον σημαίνει Sonneberg, αν και νομίζω ότι δεν είναι από τα σαφώς κατεληγμένα πράγματα ακόμη. Δεν υπήρχαν μόνο δυο σφραγίδες, υπήρχε το (St.) Stettin, καθώς και μερικές ακόμη, που δε θυμάμαι απ' έξω. Ένα σχετικό thread στο War Relics Forum ασχολείται με αυτό.

Για τη Luftwaffe δεν ξέρω αν υπήρξε σχετική διαταγή, στο Στρατό υπήρξε πάντως τέτοια, τον Ιούλη του '43, όλα τα καφέ είδη να βαφτούν μαύρα.

Όντως, ο κάλυκας των 20 mm, είναι από αντιαεροπορικό. Flugzeugabwehrkannone, Flak για συντομία, "λέξη" που έμεινε και διεθνώς για τα αντιαεροπορικά πυρά.

Με το καλό η παραλαβή από Καναδά και περιμένουμε φωτογραφίες!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2015, 02:32:57 πμ »

στειλε λινκ αν εχεις στο ρελλικς,και στο waf προσφατα από κει πηρα τις πληροφοριες,το κινησε ο πατρικ οττ,φιλος εκει...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2015, 09:52:46 μμ »

στειλε λινκ αν εχεις στο ρελλικς,και στο waf προσφατα από κει πηρα τις πληροφοριες,το κινησε ο πατρικ οττ,φιλος εκει...


Προσπαθώ να το βρω και δε βρίσκω το συγκεκριμένο στο WRF, αυτό όμως αναφέρει τα (B) = Berlin, (BF) = Bielefeld μαζί με το (S) = Sonneberg.

http://www.warrelics.eu/forum/german-belt-buckles-brocades-straps-1900-1945/luftwaffe-leather-belt-500919/

Ίσως να κάνω λάθος και η λίστα να ήταν στο GHW, που όμως δεν μπορώ να μπω πλέον, αφού έληξε το χρονικό περιθώριο στο οποίο ήμουν ανενεργός.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
notisgeorgiou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 02, 2015, 10:28:30 μμ »

εχω δει ελαχιστα με Β και κανενα με ΒΦ.Επισης,για να είμαι ειλικρινης δεν είμαι ενθουσιασμένος στο συγκεκριμενο φορουμ διοτι είναι αργο στο ανεβασμα.ενω αν εξαιρέσεις τους γνωστους,εχει και πολλους ασχετους με το θεμα...δυστυχως.Εν αντιθεσει με το waf οπου είμαι σιγουρος.Αξιοπριεργο επισης είναι η σταση ενός οπου είναι μοντερειτορ εκει,γνωστου μου-εχω παρει δυο καταπληκτικα βιβλια του-ο οποιος αν και μελος στο waf πολύ σπανια μιλαει εκει.Ο ζν φιλιπ μποργκ.Στο wrf λαλίστατος στο άλλο μουγγος.Εχουν γινει και "τσαμπουκάδες", μαλλον γι αυτό...Παντως οι γνωμες μετρανε πιο πολύ στο waf κατά τη γνωμη μου.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 02, 2015, 10:40:48 μμ »

Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν, από ενημερωμένους συλλέκτες, πλούσιες πληροφορίες, "οφθαλμόλουτρο", networking, όσο έχουν και ημιμαθείς, ξερόλες, αυλικούς, απροσάρμοστους, απατεώνες και βρωμιά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences