Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:24:41 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1882  (Αναγνώστηκε 15628 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 11:21:04 πμ »

Συμφωνώ με αρκετούς από τους προλαλήσαντες. Το νόμισμα φαίνεται κάπου στο 60-62.

ΥΓ Όποιος έχει επαφές στην ΠΝΕ, αν αγοράζει στα 25 να τα δίνει 30 κι όχι 50.
Νομίζω ένα κέρδος της τάξης του 20% είναι καλό.
Ας γίνει και μία αυτοκριτική... διότι όλα τα ρίχνουμε στου νόμιμους εμπόρους, που εξάλλου αυτή είναι η δουλειά τους, έχουν να συντηρήσουν μαγαζιά με έξοδα, ΟΑΕΕ, πληρώνουν εφορίες, κάποιοι έχουν και υπαλλήλους κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 11:59:01 πμ »

Συμφωνώ με αρκετούς από τους προλαλήσαντες. Το νόμισμα φαίνεται κάπου στο 60-62.

ΥΓ Όποιος έχει επαφές στην ΠΝΕ, αν αγοράζει στα 25 να τα δίνει 30 κι όχι 50.
Νομίζω ένα κέρδος της τάξης του 20% είναι καλό.
Ας γίνει και μία αυτοκριτική... διότι όλα τα ρίχνουμε στου νόμιμους εμπόρους, που εξάλλου αυτή είναι η δουλειά τους, έχουν να συντηρήσουν μαγαζιά με έξοδα, ΟΑΕΕ, πληρώνουν εφορίες, κάποιοι έχουν και υπαλλήλους κλπ.
Αφήστε τις επεμβάσεις στις αγορές και το πόσο το πουλάει ο καθένας!  Ας προσέχουν αυτοί που αγοράζουν τι πληρώνουν.  Δεν υπάρχουν φιλανθρωπίες στα συλλεκτικά.  Απόδειξη αυτού είναι ότι, αυτός που λες ότι θα το πάρει 30, θα βγει μετά να το ζητήσει 100!  Πάντα έτσι γίνεται.  Αυτός που κατηγορεί τους άλλους ότι τα πουλάνε ακριβά βγαίνει και τα πουλάει ακριβότερα όταν έρχεται η στιγμή.  Το βλέπω συνέχεια.  Τις τιμές τις καθορίζει η αγορά.  Τα νομίσματα δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ούτε χρειάζεται να γίνει ο καθένας "Ρομπέν των Συλλεκτών"!  Αν όμως πάρει κάποιος κάτι φθηνά δέχομαι να μου το δώσουν με 20% κέρδος Κλείσιμο ματιού   
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:04:21 μμ »

 Κωστα η δεοντολογια που ψαχνεις σε θεματα ποσοστων κερδους στον χωρο,απλα δεν υπαρχει, δεν υφισταται.
 Ουτε σε επισημους εμπορους, ουτε σε ανεπισημους, ουτε σε εμποροσυλλεκτες ,ουτε σε ευκαιριακους πωλητες, ουτε και σε απλους συλλεκτες.
 Ολοι θελουν να παρουν κατι οσο φτηνοτερα γινεται και να το πουλησουν οσο ακριβοτερα μπορουν.
 Και φυσικα συνυπολογιζουν ποσο πολυ θελουν να αγορασουν κατι η ποσο γρηγορα θελουν να πουλησουν κατι,για την διαμορφωση των τιμων, καθως και την φημη που θελουν να διαφυλαξουν η να δημιουργησουν.
 Ξερω ανεπισημο πωλητη που ειναι επι χρονια και συστηματικα φτηνος στις τιμες του.
 Δεν ειναι κοροιδο,θα μπορουσε να πουλαει ακριβοτερα.
 Απλως εχει επιλεξει να βασιζεται στην συχνοτητα των πραξεων,παρα στα μεγαλα ποσοστα κερδους.
 Ελευθερη αγορα ειναι η συλλεκτικη και τελικα,σε βαθος χρονου, ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει.

 Στην Αθηνα ειναι οντως ευκολοτερα τα πραγματα,περα απο την ΠΝΕ, υπαρχουν και τα μαγαζια συλλεκτικων, οι παγκοι στο θησειο, τα παλαιοπωλεια και γενικοτερα η αναζητηση ενος νομισματος ειναι πιο ευκολη και οι επιλογες περισσοτερες.
 Οι επαρχιακες πολεις ο συλλεκτης μονο απο e bay η απο αγγελιες σε σαιτ πωλησεων η χομπιστικα οπως εδω μπορει να παρει κατι.

Υ,γ, τωρα ειδα την απαντηση του dpodaras
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:06:56 μμ »

Αρχικά να αναφέρω ότι δεν είναι προσωπικό το σχόλιο για τον Δημήτρη. Υπολογίζω ότι συγκαταλέγεται στα άτομα που ουσιαστικά χάνουν από τέτοιες πωλήσεις. Πολλές φορές έχουν φύγει νομίσματα πολύ κάτω της αγοράς από τα χέρια του.
Βλέπω όμως πολλά νομίσματα σε δημοπρασίες της ΠΝΕ και σε καλές τιμές που δεν έχουν ούτε 1 χτύπημα. Υπολογίζω φυσικά ότι οι τιμές χέρι με χέρι είναι ακόμη καλύτερες.
Κι εδώ μπαίνει το σχόλιό μου...
Δώστε την δυνατότητα, έστω για 1-2 ημέρες να αγοράζονται τα αχτύπητα στην τιμή ανοίγματος. Επίσης δώστε την δυνατότητα σε μη μέλη να μπορούν δίνοντας κάτι επιπλέον στην ΠΝΕ, να συμμετέχουν στις δημοπρασίες... ή ακόμη και την δυνατότητα επικοινωνίας με τον πωλητή, για απ' ευθείας συζήτηση και ίσως χαμηλότερη τιμή.

Επαναλαμβάνω δεν είναι προσωπικό.
Αναφέρομαι στον 'θεσμικό' ρόλο του Δημήτρη, γι αυτό και έκανα το σχόλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2014, 12:21:07 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:12:07 μμ »

θα ηθελα να κανω δυο-τρια σχολια..ισως χιλιοειπωμενα

1) σε οτι αφορα το νομισμα..φαινεται οριακα ακυκλοφορητο, μπορει 58..μπορει 60, μπορει 62...κανεις δεν μπορει να παρει ορκο Μεγάλο χαμόγελο

2) Κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει ακριβης τιμολογηση...νομισματα με τον ιδιο βαθμο απο την ιδια εταιρεια μπορει να μην εχουν καμια σχεση...π.χ. πριν περιπου 2-3 μηνες περασε απο το στεκι ενα νομισμα μσ62 στη τιμη των 270-280 ευρω. Δεν το αγορασα γιατι δεν μου εκανε για 62. Αγορασα ιδιο βαθμο αλλα το νομισμα ηταν 3 κλασεις καλυτερο  +90%  και ειλικρινα χαιρομαι που το πηρα και επισης θα ηθελα να πω πως δεν μου περισσευουν τα χρηματα Μεγάλο χαμόγελο

3) Οσο θελει ο καθενας μπορει να πουλαει κατα τη γνωμη μου..ποιος θα κρινει αν το 20% κερδος ειναι λιγο ή πολυ..
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:13:23 μμ »

Προσπαθήστε να δείτε το νόμισμα σαν να είναι περιουσιακό σας στοιχείο, π.χ. το οικόπεδο σας ή το σπίτι σας. Αν το αγοράσατε το σπίτι σας τσαμπα, δεν νομίζω να ζητήσετε μόνο 20% παραπάνω.
Συμφωνώ απόλυτα με την Δημήτρη. Ουτε είδος πρώτης ανάγκης είναι ούτε τίποτα. Αν θέλω να τα δώσω φτηνά θα τα δώσω σε φίλο γιατί δεν με νοιάζει το κέρδος αλλιώς ζητώ όσα θέλω. Market.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:17:50 μμ »

Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε.
Έχετε όλοι δίκιο... το ανέφερα πιο πάνω, δεν μιλάω για τους εμπόρους ούτε για τα ιδιωτικά.

Αναφέρω χαρακτηριστικά : Όποιος έχει επαφές στην ΠΝΕ, αν αγοράζει στα 25 να τα δίνει 30 κι όχι 50.

Ο Δημήτρης ανέφερε την ΠΝΕ, που είναι ένας 'θεσμός', δεν είναι έμπορος ούτε ιδιώτης.
Το σχόλιο μου, έχει να κάνει με την λειτουργία της ΠΝΕ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:29:20 μμ »

Αρχικά να αναφέρω ότι δεν είναι προσωπικό το σχόλιο για τον Δημήτρη. Υπολογίζω ότι συγκαταλέγεται στα άτομα που ουσιαστικά χάνουν από τέτοιες πωλήσεις. Πολλές φορές έχουν φύγει νομίσματα πολύ κάτω της αγοράς από τα χέρια του.
Βλέπω όμως πολλά νομίσματα σε δημοπρασίες της ΠΝΕ και σε καλές τιμές που δεν έχουν ούτε 1 χτύπημα. Υπολογίζω φυσικά ότι οι τιμές χέρι με χέρι είναι ακόμη καλύτερες.
Κι εδώ μπαίνει το σχόλιό μου...
Δώστε την δυνατότητα, έστω για 1-2 ημέρες να αγοράζονται τα αχτύπητα στην τιμή ανοίγματος. Επίσης δώστε την δυνατότητα σε μη μέλη να μπορούν δίνοντας κάτι επιπλέον στην ΠΝΕ, να συμμετέχουν στις δημοπρασίες... ή ακόμη και την δυνατότητα επικοινωνίας με τον πωλητή, για απ' ευθείας συζήτηση και ίσως χαμηλότερη τιμή.
Επαναλαμβάνω δεν είναι προσωπικό.
Αναφέρομαι στον 'θεσμικό' ρόλο του Δημήτρη, γι αυτό και έκανα το σχόλιο.
Απαγορεύεται από το καταστατικό της ΠΝΕ.  Οι δημοπρασίες είναι μόνο για τα μέλη.  Από την άλλη, με 40 ευρώ το χρόνο γίνεσαι μέλος οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχουν σοβαρά εμπόδια για όποιον θέλει να συμμετέχει.  Αντιλαμβάνεσαι ότι απ'ευθείας διαπραγμάτευση με τον πωλητή δεν υπάρχει ούτε για εμάς που είμαστε στο ΔΣ εκτός και αν τα φέρει ο ίδιος στην λέσχη να τα πουλήσει μετά την δημοπρασία.  Για να καταλάβεις ούτε εγώ που έχω/είχα συμμετοχή στην κατάρτιση των καταλόγων είχα εικόνα για το ποιοι είναι οι πωλητές.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:36:55 μμ »

Απλά προτάσεις κάνω, δεν ζητάω ούτε να απαντηθούν εδώ πέρα ούτε να δικαιολογηθεί η στάση της ΠΝΕ. Όσο για την αναφορά στο καταστατικό, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το καταστατικό μπορεί να αλλάξει, να τροποποιηθεί ανά πάσα στιγμή. Επίσης οι προτάσεις αυτές, σκοπό έχουν την εξέλιξη της Ένωσης, σε σχέση με το διαδίκτυο και τις σχέσεις των μελών και μη. Σκοπός της ΠΝΕ, δεν είναι να είναι μία 'λέσχη' κλειστή, αλλά μία Ένωση ανοιχτή, που να προάγει τα νομισματικά ακόμη και στα μη μέλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2014, 12:50:10 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:45:34 μμ »

Απλά προτάσεις κάνω, δεν ζητάω ούτε να απαντηθούν εδώ πέρα ούτε να δικαιολογηθεί η στάση της ΠΝΕ. Όσο για την αναφορά στο καταστατικό, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το καταστατικό μπορεί να αλλάξει, να τροποποιηθεί ανά πάσα στιγμή. Επίσης οι προτάσεις αυτές, σκοπό έχουν την εξέλιξη της Ένωσης, σε σχέση με το διαδίκτυο και τις σχέσεις των μελών και μη. Σκοπός της ΠΝΕ, δεν είναι να είναι μία 'λέσχη' κλειστή, αλλά μία Ένωση ανοιχτή, που να προάγει τα νομισματικά ακόμη και στα μη μέλη.
Όχι το καταστατικό δεν μπορεί να αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη.  Η απαιτούμενη απαρτία για κάτι τέτοιο είναι απλά ανέφικτη στην πράξη.  Η ΠΝΕ έχει όμως ένα σκοπό και αυτός είναι η προαγωγή του συλλεκτισμού.  Δεν είναι οίκος δημοπρασιών και οι δημοπρασίες που κάνει είναι για να διευκολύνει τα μέλη στις συλλεκτικές τους συναλλαγές και να εξασφαλίσει τους αναγκαίους πόρους για την λειτουργία της.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 01:04:12 μμ »

Έκανα κάποιες προτάσεις, πιστεύω ότι οι προτάσεις μόνο καλό μπορούν να κάνουν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 01:09:28 μμ »

Έκανα κάποιες προτάσεις, πιστεύω ότι οι προτάσεις μόνο καλό μπορούν να κάνουν.
Εσύ πότε θα περάσεις καμιά βόλτα από την ΠΝΕ να σε γνωρίσουμε?
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 01:13:16 μμ »

Εσύ πότε θα περάσεις καμιά βόλτα από την ΠΝΕ να σε γνωρίσουμε?

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να κατέβω εύκολα Αθήνα.
Όσες φορές έρχομαι, έρχομαι για 'επείγοντες' λόγους και δεν ευκαιρώ.
Και ειδικά αυτήν την περίοδο... ούτε να το σκέφτομαι.
Θα προσπαθήσω να έλθω κάποια στιγμή. Κι αν δεν είμαι μέλος, ένας βασικός λόγος είναι ότι, θέλω να κάνω την αίτηση εγγραφής αυτοπροσώπως.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 07:46:04 μμ »

Γυριζωντας την κουβεντα επι του νομισματος ειναι οφθαλμοφανες οτι το νομισμα δεν πρεπει να παρει πανω απο 58 !!
Εχει δικιο σε αυτο ο Δημητρης!!
Σε περιπτωση που καποιος του δωσει παραπανω σε μια ενδεχομενη πιστοποιηση και ο εκαστοτε συλλεκτης που το εχει στα χερια του το δεχετε και του αρεσει
εγω τον προτρεπω να ΜΑΘΕΙ να διαβαζει τα νομισματα!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 08:06:20 μμ »

Αυτη την εποχη ασχολουμε λιγο περισσοτερο με τα χαλκινα..
Δεν τιθεται θεμα γνωσεων ειδικα σε συλλεκτες με μεγαλη εμπειρια..
Εγω θελω να κανω μια κρισιμη ερωτηση...που θα βοηθησει εμενα προσωπικα..
Το νομισμα ειναι ..au58..ενταξει τελειωσαμε  Χαμόγελο
Αν  επρεπε να του βαλει καποιος με το ΖΟΡΙ ..κατι εκτος 58
Θα του εβαζε 55...η π.χ 60 ..ειναι κρισιμο σημειο για το πως "κατανοοω" το νομισμα
Δηλαδη ειναι 58+...Η  58 -
Αυτος ειναι ο κυριος προβληματισμος μου ..στο νομισμα..
Εγω π.χ θα ελεγα ..+ ... το βλεπω σωστα ?..η περιπου σωστα?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences