Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:56:52 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στικτη Σφραγιδα (Τυπος Ι) σε Μεγαλες Κεφαλες Ερμου  (Αναγνώστηκε 17541 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 10:43:11 πμ »

Νίκο μιας και μιλάμε για σφραγίδες θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις ,οχι για στικτή αλλά για μια σφραγίδα Θεσσαλονίκης με αριθμό 1 Εξοχή εποχής 1950 σε γραμ. ενσωμάτωση δωδεκανήσου. δεν την έχω συναντήσει ξανά και δεν μπόρεσα να τη βρω στον κατάλογο του 2010 που έχω.

Παναγιωτη, δυστυχως δεν γνωριζω να απαντησω στην ερωτηση σου, δεν εχω υπ' οψιν αυτο που λες.
Ανοιξε ενα καινουριο θεμα και βαλε scans, πιστευω πως καποιος θα μπορεσει να σε βοηθησει.

Με εκτιμηση,

Νικος

Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 12:23:08 πμ »

Μόνο εγω το βλέπω για σφραγίδα ''4'' και όχι ''7'';
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:51:43 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον απόρία,για κάποιον όπως εγώ που δεν έχει εντρυφήσει στη μελετη των στικτών.
Κανοντας ένα συλλογισμό,για να είναι 4,Μέγαρα αν θυμάμαι καλά,πρέπει το αριστερό σκέλος του αριθμού να ενώνεται με μία κουκίδα της σφραγίδας,για να φαίνεται έτσι μεγάλο.Ομως κοντά στον αριθμό οι κουκίδες της στικτής έχουν κενό γύρω γύρω...
Νομίζω και εγώ ότι είναι 7-Κόρινθος?-και να μη ξεχνάμε ότι πάντα θέλουμε να έχουμε στη συλλογή μας κάτι πιο σπάνιο,γιατί οι δύο σφραγίδες έχουν διαφορά,και στο λέει ένας που σε δύο περιπτώσεις στο στέκι έχω ποστάρει ένα 1λεπτο και μία σφραγίδα ευελπιστώντας να είναι το πιο σπάνιο απο αυτό που ήταν πραγματικά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:55:58 μμ »

δηλαδη πανο,οι στικτες των μεγαρων ειναι δυσκολοτερες της κορινθου?και αυτο συμβαινει σε ολα τα γραμματοσημα?και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει καποιος καταλογος να αναφερει τις στικτες και γενικοτερα τις σφραγιδες κατα σειρα σπανιοτητας?ευχαριστω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:57:01 πμ »

Σε όλους τους καταλόγους γραμμ.έχουν συνήθως μετά τις νέες χώρες-δηλ.τις προσαρτήσεις στο εθνικό κορμό των περιοχών που απελευθερώθηκαν στους διάφορους πολέμους μας-παράρτημα με τις σφραγίδες πάνω στα γραμμ.
Εξαιρείτε ο hellas που είναι δύο τόμους,και το παραπάνω ισχύει όλα τα χρόνια κυκλοφορίας των καταλόγων,των διάφορων εκδοτών.
Πάντα από μνήμης αυτή τη ώρα,η ''4'' κάνει πάνω από 25 ευρώ,ενώ της Κορίνθου κάνει συμβολική τιμή,0.5ε.Αυτό γιατί στα χρόνια της στικ΄της τα Μέγαρα ήταν ένα μεγάλο χωριό και η Κόρινθος πόλη,λιμάνι,με πάνω από 7-8.000 κόσμο,και με την ανάλογη κίνηση του ταχυδρομείου.
Γενικά η συλλογή σφραγίδων έχει μεγάλη γοητεία αλλά και παράλληλα μεγάλο ρίσκο,καθως η πλαστογράφηση πάει ''σύννεφο''.
Στην έκθεση της ΕΦΕ το 2005 ήταν ένας εκθέτης που είχε και της 152 τύπου 1 !!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 01:30:43 μμ »

25 εχει ενα καλο πατημα, φανταζομαι οταν ειναι αχνο η τιμη μειωνεται. Γενικως και εδω ισχυει οτι η ποιοτητα πληρωνεται ακριβα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 10:58:22 μμ »

Ανεβάζω ένα παρισινό 2λεπτο με σφραγίδα ''37'', Άστρος. Ο Hellas τη δίνει με τιράζ μόνο 237
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 01:35:05 μμ »

Ναι,αλλά θα εννοεί τον αριθμό κατοίκων του Αστρους Κυνουρίας στα χρόνια 1861-1871,και υπό αυτό το πρίσμα,ενω είναι μικρό χωριό,λόγω του περάσματος σαν θέση,είχε ταχ.κίνηση και έτσι η σφραγίδα κάνει νομίζω κάπου στα 50 ευρώ? μόνο...
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 02:04:12 μμ »

Χαχαχα ''μόνο''.... Εντάξει δεν είναι τόσο ζήτημα ''πόσο κάνει'' μιας και οι τιμές είναι σχετικές, εγώ αυτό έχω καταλάβει για αυτό και δεν μπαίνω τόσο πολύ στην κουβέντα της τιμολόγησης. Πάντως γενικά νομίζω πως είναι μια σφραγίδα που δεν τη βρίσκεις εύκολα.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:40:52 μμ »

Χαχαχα ''μόνο''.... Εντάξει δεν είναι τόσο ζήτημα ''πόσο κάνει'' μιας και οι τιμές είναι σχετικές, εγώ αυτό έχω καταλάβει για αυτό και δεν μπαίνω τόσο πολύ στην κουβέντα της τιμολόγησης. Πάντως γενικά νομίζω πως είναι μια σφραγίδα που δεν τη βρίσκεις εύκολα.

Το μόνο το έγραψα βάση του μικρου αριθμού κατοίκων,που κανονικά θα έπρεπε να άξιζε παραπάνω,τουλάχιστον 150ε.
Εννοείται ότι το να έχεις μια ωραία αποτυπωμένη σφραγίδα και να κάνει αυτα τα χρήματα δεν είναι κάτι που το βρίσκεις συχνά,αν δεν με γελάει η μνήμη μου δεν πρέπει από τις 152 να αξίζουν πάνω από αυτα τα χρήματα το 1/3...και μιλάμε ότι στις ακριβές είναι και κάποιες εξωτικές των δύο-τριών τεμαχίων-133,52,152 κ.α.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 09:33:44 μμ »

Ανεβάζω ένα παρισινό 2λεπτο με σφραγίδα ''37''

Πρόκειται για την "31".
Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 11:16:44 μμ »

Δεν νομιζω οτι ειναι η 31. Εχει μεγαλυτερη οριζοντια γραμμη απο το 1
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 12:42:33 πμ »

Η "31" είναι.

Στην "37" η κάθετη γραμμή του αριθμού "7" πέφτει υπό γωνία ενώ στην "31" η κάθετη γραμμή του αριθμού "1" πέφτει κάθετα κάτω.

Σύγκρινε:

"31"
https://www.athensauctions.gr/auctionLot.php?auction=20&lot=201720

"37"
https://www.athensauctions.gr/auctionLot.php?auction=29&lot=234244

Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 01:17:25 μμ »

Να συμβάλω και εγώ στη αναγνώριση,με Aστρος:


παραπλανά η βάση του κακοαποτυπωμένου αριθμού,γιατί τελικά είναι ''1'' καθώς ο ρομβος που κάνουν κενό οι στικτές δεν δικαιολογούν εκεί κουκίδα,άρα είναι η βάση του αριθμού,που δεν είναι άλλος παρά ο ένα ,που σημαίνει Καλαμάτα...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 09:21:01 μμ »

Εδώ έχω δύο περιπτώσεις:
η μία είναι ένα γραμμ.που το είχα ποστάρει πέρσι,αλλά εδώ είναι το τόπικ του.Είναι μια περίπτωση κλοπής{?}του υπαλλήλου,ξαναχρησιμοποιόντας το ίδιο γραμμ.δύο φορές

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences