Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 05:34:23 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παλιές ή νέας κοπής  (Αναγνώστηκε 11570 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:17:21 πμ »

δεν παρακινουμε στην φοροαποφυγη παροτρυνοντας να μην αγοραζουν απο τις τραπεζες.
το κανουμε
1ον για να μην πληρωνουν κερατιατικα οι ανθρωποι. +20+30 ευρω δηλαδη
2ον γιατι αγοραοντας αποο τραπεζα με τα λεφτακια σου που εχει βγαλει με κοπο και ιδρωτα καταγραφεσαι.Και που ξερω εγω αν δεν ξυπνησει ο Στουρναρας αυριο και πει οσοι αγορασαν απο την τραπεζα χρυσο επενδυτικο τοσο χαρατσι! Ευκολο ειναι και δεν το θεωρω απιθανο.Μαλιστα το θεωρω πολυ πιθανο!
+1
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:35:27 πμ »

Καλημέρα και από εμένα πρέπει να γνωρίζετε και κάτι ακόμα οτι ελεγχονται και όλες οι αγορές χρυσού από την τράπεζα ελλαδος για το ξέπλυμα χρηματος κάθε μεσημέρι στέλνετε ALERT απο κάθε κέντρικο κατάστημα της πωλήσεις χρυσου έχουν κάνει
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:40:00 πμ »

Και αν είναι και πάνω απο 12.500 σε καλουν να τους πας Φ.Δ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 11:58:48 πμ »

καλα κανουν Μπαμπη.Το μαυρο χρημα πρεπει να ελεγχεται.Δεν μπορει να αγοραζει 12500 σε λιρες ο αλλος και να μην πληρωνει το φορο του.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 12:06:36 μμ »

ΝΑΙ ΕΤΣΕΙ ΕΙΝΑΙ
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 02:53:58 μμ »

Κλεινωντας ενα μηνα στο στεκι θα ηθελα να ζητησω ενα συγνωμη αν αθελά μου προσέβαλα κάποιο μέλος με τις θέσεις που εξεφρασα δεν ειχα σιγουρα τετοια προθεση επίσης καταλαβαίνω και τον τρόπο που τοποθετηθηκαν και ο epop και οι υπόλοιποι. Επανερχόμενος στο αρχικό θέμα, παλιές ή νέας κοπής, η λογική λέει νέας αν το δει κανεις απο άποψη επένδυσης, όταν όμως αρχίζει και μπαίνει το μικρόβιο του συλλέκτη; αγοράζεις που αγοράζεις δεν είναι προτιμότερο απο αισθητικής άποψης να χαζεύεις μια γκαμα χρονολογιών απο το μονότονο 2013-2014; άσε που σε κάποιες περιπτώσεις όντως γλιτώνεις και κάποια εικοσάρικα;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 02:58:35 μμ »

Φίλε μου αγοράζεις ότι σου αρέσει εσένα αισθητικά. Φροντίζεις μόνο να είναι σε καλή κατάσταση και σε χαμηλή τιμή εφόσον η σκέψη σου είναι επενδυτική.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 03:04:43 μμ »

Φιλε μου εισαι ενα μηνα στο στεκι και ΔΕΝ εχεις καταλαβει ακομα τιποτα!!Δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις 20αρικα καπελα αν θες να αγοραζεις προσφατες ημερομηνιες!!Οι λιρες του 2013-14 δεν ειναι πιο επενδυτικες απο αυτες του 1980 ή 1963 ή 1915 ή 1900!!Ολες το ιδιο ειναι αν εχουν το ιδιο βαρος!!Γιαυτο θα σου προτεινα επειδη ισως δεν μπορεις να ξεχωρισεις ακομα τις πλαστες απο τις γνησιες να αγοραζεις Ελισαβετ απο το 1957 εως το 1980!!Στην πορεια αν ασχοληθεις λιγο και κατσεις στην παρέα μας θα μαθεις και για τους Γιωργηδες και τις Βικτωριες ωστε να ομορφεψεις λίγο την συλλογη σου και να διωξεις την μονοτονια!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 03:48:25 μμ »

milou εχεις δικιο, οταν είπα -η λογική λέει νέας αν το δει κανεις απο άποψη επένδυσης- επρεπε να προσθεσω επένδυσης με λιγότερο ρίσκο, συμφωνα πάντα με αυτά που διαβαζω σαν συμβουλες εδω, ακομη και με οτι μολις μου ειπε και εσύ αν και δεν εχω ακόμη καταλαβει, μόνο παλιας κοπής κυκλοφορούν πλαστες νέας οχι τόσο; επίσης αν μια παλια εχει σωστο βαρος-διαμετρο και υπαρχει σε καταλογους (χρονολογια-mint) ειναι ρισκο η αγορα της;
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 04:10:37 μμ »

Αν θελεις λιρες για επενδυση παρε Ελισαβετ.....ναι ειναι δυσκολο(οχι οτι δεν υπαρχουν) να βρεις κοπια λιρα τετοια....αν θελεις λιρες για συλλογη ξεκινα το διαβασμα και αφου περασει καιρος και μπορεις να καταλαβαινεις ποια ειναι πλαστη και ποια οχι προχωρα σιγα σιγα σε αγορες...οταν θα εισαι ικανος να καταλαβεις την πλαστοτητα μιας λιρας τοτε μπορεις να παρεις και Βικτωριες-Γεωργιους ευκολες ημερομηνιες που εχουν τιμη οσο ειναι η τιμη οποιασδηποτε αλλης λιρας σαν επενδυση ......σε αυτες τις λιρες υπαρχουν πραγματικα πολλες κοπιες. 
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 02:03:11 πμ »

Φιλε μου εισαι ενα μηνα στο στεκι και ΔΕΝ εχεις καταλαβει ακομα τιποτα!!Δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις 20αρικα καπελα αν θες να αγοραζεις προσφατες ημερομηνιες!!Οι λιρες του 2013-14 δεν ειναι πιο επενδυτικες απο αυτες του 1980 ή 1963 ή 1915 ή 1900!!Ολες το ιδιο ειναι αν εχουν το ιδιο βαρος!!Γιαυτο θα σου προτεινα επειδη ισως δεν μπορεις να ξεχωρισεις ακομα τις πλαστες απο τις γνησιες να αγοραζεις Ελισαβετ απο το 1957 εως το 1980!!Στην πορεια αν ασχοληθεις λιγο και κατσεις στην παρέα μας θα μαθεις και για τους Γιωργηδες και τις Βικτωριες ωστε να ομορφεψεις λίγο την συλλογη σου και να διωξεις την μονοτονια!!
Συμφωνώ 1000% . Όσο επενδυτικές είναι του 2014 τόσο επενδυτικές είναι και του 1963!
Απλά κάποιος που βλέπει πρώτη φορά λίρα στη ζωή του  γοητεύεται από το καθρέφτισμα του φόντου της λίρας του 2014!
Έτσι του φαίνεται δικαιολογημένο το καπέλο των 20-30 ευρω!
Ακόμα και παλαιότερης κοπής ,εφόσον δεν είναι ελιποβαρείς και εμφανώς γρατζουνισμένες , ίδια αξία έχουνε.
Φίλε μου Belpedro είναι ωραίο να έχεις στη συλλογή σου όλη τη σειρά διαδοχής του Αγγλικού θρόνου , και όλες τις κεφαλές Βικτωρίας -Γεωργίου-Ελισσάβετ. (Ο Εδουάρδος είχε μόνο μία κεφαλή).
Αν σκοπεύεις σοβαρά να ασχοληθείς με το χόμπυ πάρε και μία ζύγαριά.
Διάβαζε και ρώτα , ρώτα και διάβαζε. Οι περισσότεροι θα είναι πρόθυμοι να σου απαντήσουν.
Βρίσκεσαι σε αξιόλογο και φιλόξενο forum.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences