Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:57:26 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φυλλα γραμ/μων εκδοσεων Θειακου  (Αναγνώστηκε 6605 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 20, 2014, 03:39:44 μμ »

Γεια σε ολους,

Μηπως καποιος εδω γνωριζει περισσοτερες πληροφοριες για τα παρακατω αριθμημενα φυλλα γραμματοσημων Ελλαδας? Το μονο που γνωριζω για αυτα ειναι πως τα εξεδιδε καποιος Θειακος. Πρεπει να τα εβγαζαν μεχρι και το '75, εκει πανω κατω... δεν ξερω ακριβως. Εχω τα φυλλα Ελλαδας απο το 1896 μεχρι το 1970 (+ Κοινωνικη Προνοια, Εισπρακτεα, Αεροπορικα) + τις εκδοσεις της Κρητικης Πολιτειας. Μου λειπουν λιγα μονο φυλλα (Μεγαλες και Μικρες Κεφαλες Ερμου και επισημανσεις 1900 πλην το φυλλο των Ολυμπιακων Α.Μ) και θα με ενδιεφερε να τα βρω και αυτα αν καποιος γνωριζει πληροφοριες η τα εχει και για καποιο λογο ενδιαφερεται ισως να τα πουλησει, ανταλλαξει κτλ.

Για μεγεθυνση καντε κλικ στις φωτος.

Με εκτιμηση,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2014, 09:57:08 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 12:47:13 μμ »

Μηπως καποιος εχει ξαναδει τα φυλλα αυτα και γνωριζει κατι παραπανω για αυτα (ποτε κυκλοφορουσαν ακριβως η αλλα στοιχεια); Μηπως υπαρχει καποιος που εχει καποια απο αυτα και ενδιαφερεται να τα διαθεσει βοηθωντας με να κλεισω τις ελλειψεις μου;

Σας ευχαριστω,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 01:07:07 μμ από Helios » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 06:04:18 μμ »

Μου αρέσουν πολύ τα φύλλα που ανέβασες Νίκο. ´Εχουν και περιγραφή. Μου θυμίζουν κάποια που είχε βγάλει ο Βλαστός. Τα δικά σου πρώτη φορά τα βλέπω. Εγω χρησιμοποιώ τα κλασσικά, άνοστα, LEUCHTTURM  και DAVO.

Εγώ ψάχνω για φύλλα σχετικά με τις νέες χώρες. Ξέρεις αν υπάρχουν;  Χαιρετώ, Φάνης.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 08:10:35 μμ »

Φιλε Φανη,

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Η παρατηρηση σου ισως αποδειχθει πολυτιμη. Ειπες πως τα φυλλα αυτα σου θυμιζουν "καποια που ειχε βγαλει ο Βλαστος"... Μηπως μπορεις να επεκταθεις λιγακι?
Εγω γνωριζω απο τον κυριο που μου εδωσε τα φυλλα αυτα καποια χρονια πριν πως τα εβγαζε καποιος Θειακος. Το περιεργο ομως ειναι πως ο κυριος αυτος ειχε στην κατοχη του και καποια binders για τα φυλλα αυτα τα οποια εγραφαν πανω "Ορεστης Βλαστος". Ενα απο τα binders που εχω και εγω στην κατοχη μου, και που αναμφιβολα ειναι binder για τα φυλλα αυτου του τυπου, γραφει και αυτο πανω "ΟR. VLASTOS-ATHENS GREECE"!

Μηπως τελικα ο κυριος που μου εδωσε τα φυλλα δεν θυμοταν καλα και οντως, τα φυλλα τα εξεδιδε ο Βλαστος?

Εγώ ψάχνω για φύλλα σχετικά με τις νέες χώρες. Ξέρεις αν υπάρχουν;  Χαιρετώ, Φάνης.

Αν με ρωτας αν υπαρχουν φυλλα αυτης της εκδοσης για Νεες Χωρες, τοτε, ναι... Πρεπει να υπαρχουν.
Εγω εκτος απο την Ελλαδα εχω και τα φυλλα της Κρητης αυτου του τυπου οπως ειπα πιο πανω. Εχω ακομα δει τα φυλλα της Κυπρου αυτου του συγκεκριμενου τυπου, υπαρχουν, εχουν εκδοθει, το ξερω γιατι τα εχω δει. Φανταζομαι λοιπον πως θα υπαρχουν και αλλων περιοχων.

Και κατι τελευταιο παρακαλω: Ειπες πως χρησιμοποιεις τα Φαρος. (LEUCHTTURM). Σκεφτομαι σε λιγο καιρο να στησω τις στικτες σε καντριγιε (quadrille) φυλλα LEUCHTTURM. H ποιοτητα των φυλλων αυτων απο τις φωτος τουλαχιστον φαινεται πολυ ικανοποιητικη και τα φυλλα υψηλης αισθητικης, μου αρεσουν πολυ οι στρογγυλεμενες γωνιες τους. Ειναι ποιοτικα τοσο καλα οσο φαινονται?

Με εκτιμηση,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2014, 09:45:47 μμ από Helios » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 01:19:26 μμ »

Καλημέρα Νίκο,

Κοίταξε στο ebay το item 221345379490, και διάβασε το description. Λέει για άλμπουμ Βλαστού.

Αν βρεις φύλλα νέων χωρών, ιδιαίτερα, Β. Ηπειρος, Δωδεκανήσων, Κρήτη, Ιόνιοι Νήσοι κτλ, σε παρακαλώ ενημέρωσε με.

Οσο αναφορά τα φύλλα του Φάρου, ναι είναι πολύ ποιοτικά. Απλώς τα ανέφερα ως άνοστα, γιατι δεν περιγράφουν την ονομάσια κάθε σειράς, και συνήθως ενώνουν όμοιες σειρές σε μία, πχ., τοπία, τέχνη.

Φιλικά,

Φάνης. 
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 01:31:24 μμ »

Φανη,

Σε ευχαριστω πολυ. Τα φυλλα αυτα στο item number που μου εστειλες και που περιγραφονται σαν "φυλλα Βλαστου" δεν ειναι του ιδιου τυπου με τα δικα μου. Εχεις δικιο πως δεν ειναι τα ιδια.
Ειναι μυστηριο πραγματικα το τι ειδους φυλλα ειναι αυτα που εxω στην κατοχη μου. Και γιατι καποια απο τα binders πανω αναφερουν τον Βλαστο; Πραγματικο μυστηριο. Χρονια τωρα ρωταω συλλεκτες και ακρη δεν βγαζω. Ο μοναδικος που ξερω πως τα ειχε ειναι αυτος που μου τα εδωσε. Απο τοτε, σκοταδι... Πρεπει να τον ξαναβρω και να τον ξαναρωτησω. Αν μαθω κατι στο μελλον θα σε ενημερωσω. Σιγουρα υπαρχουν φυλλα αυτου του τυπου για Νεες Χωρες. Το δυσκολο ομως θα ειναι να τα βρουμε.

Οσο αναφορά τα φύλλα του Φάρου, ναι είναι πολύ ποιοτικά. Απλώς τα ανέφερα ως άνοστα, γιατι δεν περιγράφουν την ονομάσια κάθε σειράς, και συνήθως ενώνουν όμοιες σειρές σε μία, πχ., τοπία, τέχνη.

Καταλαβαινω.. Φαντασου ποσο προσεγμενα φυλλα ειναι τα αγνωστα αυτα που σου λεω, που εχουν θεσεις ακομα και για καποια αξιοσημειωτα varieties! Φαντασου δλδ πως υπαρχει θεση για το μονολεπτο των τοπιων του 1927 (δεν κυκλοφορησε), υπαρχει θεση για το μπλε 5λεπτο του Ιπταμενου Ερμη, υπαρχει θεση για το επισημασμενο Ολυμπιακο ΑΜ διδραχμο με φαρδυ "0", υπαρχει σελιδα ολοκληρη για τα ζευγαρια χωρις οδοντωση των προσωρινων του 1917, κτλ... Ειναι εξαιρετικα φυλλα, πραγματικα!

Σε ευχαριστω,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2014, 02:20:59 μμ από Helios » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 08:09:40 πμ »

Νίκο, αν μπορέσεις, ρώτα αυτόν που τα αγόρασες μήπως και βγάλεις άκρη. Πάντως ειναι φτιαγμένα με μεράκι και αγάπη. Που να βρεις τέτοια πράγματα την σημερινή εποχή  Λύπη Ειναι σαν να ψάχνεις καλό τεχνίτη αυτήν την εποχή!  Απορία

Αν τα βρεις με ενδιαφέρουν κσι εμένα, οχι μόνο οι νέες χωρες αλλά και όλη η ελληνική σειρά μέχρι τη χρονιά που εκδόθηκαν.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:53:36 μμ »

να ρωτησω κατι μιας και τωρα ξεκιναω δειλα δειλα με τα γραμματοσημα.
σε αυτα τα αλμπουμ που ειναι που ειναι τυπομενα επανω οι χρονολιγιες ,ιστορια κτλ πως τοποθετουντε τα γραμματοσημα?εχει θηκη η τα κολλατε?
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2014, 11:50:17 μμ »

να ρωτησω κατι μιας και τωρα ξεκιναω δειλα δειλα με τα γραμματοσημα.
σε αυτα τα αλμπουμ που ειναι που ειναι τυπομενα επανω οι χρονολιγιες ,ιστορια κτλ πως τοποθετουντε τα γραμματοσημα?εχει θηκη η τα κολλατε?

Στα περισσοτερα προσεγμενα συστηματα των διαφορων εταιριων που μπορει να βρει καποιος στο εμποριο σημερα (Leuchtturm, Lindner, KABE, Davo, κτλ) σου διδεται η δυνατοτητα, αν θελεις, να αγορασεις το πακετο εκεινο φυλλων με ετοιμες ειδικες θηκες-ποσετες για το καθε γραμματοσημο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2014, 12:52:32 πμ από Helios » Καταγράφηκε

νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:14:41 πμ »

ευχαριαστω!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:10:43 μμ »

Εχουν περασει εξι μηνες απο τοτε που ξεκινησα το θεμα αυτο στο οποιο ρωτουσα να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για τα εν λογω φυλλα, πληροφοριες που στο διαστημα αυτο τελικα εμαθα, (με την βοηθεια φιλου, μελους στο στεκι), οποτε μιας και το θεμα ζωντανεψε, το ενημερωνω για οποιον το παρακολουθησε και ενδεχομενως ενδιαφερεται να πληροφορηθει:

Τα φυλλα ειναι οντως εκδοσης Θειακου. Πρεπει να κυκλοφορησαν πανω-κατω μεχρι και το 1990, αυτο λενε οι νεοτερες πληροφοριες μου προερχομενες απο συλλεκτη στον Βολο ο οποιος κατεχει και αυτος τα εν λογω φυλλα. Η ευχαριστη εκπληξη ειναι πως τα φυλλα των Μεγαλων Κεφαλων του Ερμη (τα οποια μου λειπουν) ειναι στημενα βασει της αριθμησης των ποικιλιων που ο Κωνσταντινιδης κανει στην Μελετη της ΕΦΕ του 1933! Ημουν απολυτως βεβαιος για το οτι θα υπηρχε αρκετα λεπτομερης αναλυση και καλυψη του θεματος των ΜΚΕ στα φυλλα αυτα αλλα ομολογουμενως, το να στησει καποιος φυλλα MKE βασει Κωνσταντινιδη ειναι κατι που ξεπερνουσε και τις πιο τρελες μου προσδοκιες, με δεδομενο την πολυ αναλυτικη φυση της Μελετης της ΕΦΕ. Εξαιρουνται φυσικα τα σφαλματα ΑΕ και πλακας. Θεσεις στα φυλλα υπαρχουν για τα βασικα νουμερα του Κωνσταντινιδη και τα υπονουμερα των χρωματικων ποικιλιων που αναφερονται στην Μελετη, ενω χρησιμοποιειται η ακριβης ορολογια της Μελετης σχετικα με την ονοματολογια των εκτυπωσεων, των χρωματισμων και των χρωματικων παραλλαγων, κτλ. Το εισαγωγικο και επεξηγηματικο φυλλο καθε εκδοσης ΜΚΕ με τις γενικες πληροφοριες για καθε εκδοση ειναι και αυτο βασει της Μελετης, μια ακριβης αντιγραφη των πληροφοριων που θα βρει καποιος στην Μελετη της ΕΦΕ.
Προκειται για το πληρεστερο και το πιο αναλυτικο στησιμο θεσεων σε φυλλα του εμποριου που υπηρξε ποτε για τις ΜΚΕ και μπραβο στον εκδοτη που ακολουθησε τον Κωνσταντινιδη και την ανυπερβλητη εργασια του.

Τα αυθεντικα binders ειναι ξυλινα (!) απο τα οποια διαθετω τρια για τους τεσσερεις τομους φυλλων που εχω στην κατοχη μου. Περα απο την απαραμιλλη αισθητικη, η ευχαριστη εκπληξη ειναι πως στα φυλλα των σειρων μεχρι και το 1920 περιπου, υπαρχουν θεσεις και για αρκετες αξιοσημειωτες ποικιλιες γραμματοσημων, θεσεις οι οποιες φυσικα απουσιαζουν απο οποιοδηποτε παρομοιο σετ φυλλων Ελλαδας του εμποριου (Leuchtturm, Davo, κτλ). Χαρακτηριστικα αναφερω πως υπαρχουν θεσεις για το ακυκλοφορητο μονολεπτο των Τοπιων του 1927 (Ηellas 481), για το μπλε 5λεπτο του Ιπταμενου Ερμη (Hellas 173Αb), ολοκληρο φυλλο με θεσεις για τα ζευγαρια χωρις οδοντωση (!) των γραμματοσημων της Προσωρινης Κυβερνησεως του 1917 και αλλα πολλα, δινοντας ετσι την δυνατοτητα στον συλλεκτη που ενδιαφερεται και για καποιες αξιοσημειωτες ποικιλιες-περα απο τις βασικες σειρες του καταλογου- να τις εχει και αυτες τακτοποιημενες ομορφα, διπλα στις βασικες σειρες, σε φυλλα υψηλης αισθητικης, αντι να ειναι αναγκασμενος να τις φυλασσει ξεχωριστα σε stock albums, φυλλα quadrille, κτλ...

Αριστης ποιοτητας ξυλινα binders, χαρτι και ποσετες, αναλυτικες περιγραφες, φοβερα μεγαλο variation, στησιμο και διακοσμηση υψηλης αισθητικης με προσοχη στην απολυτη λεπτομερεια συνθετουν το -με τεραστια διαφορα- αναλυτικοτερο, πληρεστερο και αισθητικα ανωτερο πακετο φυλλων γραμματοσημων που εχει στηθει ποτε για την Ελλαδα. Φανταζομαι αρκετα δυσκολο να βρεθουν σημερα αλλα το κινητρο για ψαξιμο ειναι πολυ μεγαλο για οποιονδηποτε ενδιαφερεται να στησει και να παρουσιασει μια standard συλλογη Ελλαδας με εναν πολυ ομορφο τροπο, σε φυλλα ελληνικα, στημενα απο Ελληνες που γνωριζουν το ελληνικο γραμματοσημο και τις ποικιλιες του πολυ καλυτερα απο οποιονδηποτε, μακρια απο την ψυχρη, τυποποιημενη και τελικως μαλλον απλοποιημενη (με την αρνητικη εννοια του ορου) λογικη των ξενων φυλλων (Leuchtturm, Davo, Kabe, κτλ), τα οποια αναφερουν και εχουν θεσεις μονο για τα απολυτως βασικα και στοιχειωδη, χωρις βαθος, χωρις καθολου variation και με τις γνωστες και εκνευριστικες συγχωνευσεις σειρων, κτλ...

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:34:16 μμ »

Mπράβο Νίκο, ωραιότατη η περιγραφή σου για ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2014, 10:39:38 πμ »

Αγαπητε Αλεξη, χαιρομαι πολυ που βρισκεις ενδιαφερον το θεμα και σε ευχαριστω για τα καλα λογια.

Με εκτιμηση,

Νικος

ΥΓ. Η αναζητηση συνεχιζεται για τα φυλλα που μου λειπουν (Μεγαλες/Μικρες Κεφαλες Ερμου και επισημανσεις 1900-1901, πλην του φυλλου των Ολυμπιακων ΑΜ το οποιο εχω).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2014, 03:13:45 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences