Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 05:44:18 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Mηπως γνωριζετε?  (Αναγνώστηκε 9756 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 18, 2014, 02:41:01 μμ »

Γεια σας
αυτο το κερμα ειναι πριν απο το 1955.Πότε δεν γνωριζω ακριβως ουτε τι ειναι.
Μπορει καποιος να με βοηθησει?Υπαρχει και αλλο ενα μεγαλυτερο το οποιο θα το ανεβασω αμεσα
ευχαριστω Στεφανος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 06:22:28 μμ »

στεφανε το αλλο που εχεις ειναι σε λιγο χειροτερη κατασταση και των 10;;; ο πατερας σου μηπως σου ειπε κατι για το νομισμα αυτο;;; γιατι βρηκα κατι που δεν μπορω να το διασταυρωσω.... αλλα..
ενα παλικαρι ειχε μια και ελεγε οτ ιειχε βρει κι αλλες... και οτι ο πατερας του , του ειχε πει οτι οι γερμανοι ειχαν δωσει μαρκες σε αυτους που δουλευαν στο λιμανι. (ποιο λιμανι ομως;;; στον πειραια; στην θεσσαλονικη; αλλου; ) Για να περασεις το σκοπο και να μπεις στην περιοχη του λιμανιου, επρεπε να δειξεις τη μαρκα. ομως μιας και δεν εχει καποιο αλλο στοιχεια αναγνωρισης πανω του... δεν ξερουμε και θα συνεχιζε την ερευνα!

δεν ξερω τι βρηκε...κι αν βρηκε κατι....

απλα να ξερεις οτι εχει κι αλλες αξιες πανω! μπορει να ειναι και του Α παγκοσμιου... ποιος ξερει...

ενδιαφερον ομως..
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 06:38:13 μμ »

Oντως ειναι των 10
θα ψαξω και θα βγαλω φωτογραφια
Δεν μπορω να πιστεψω τισ γνωσεις σας
Δυστυχως δεν εχω καποιον να ρωτησω λεπτομερειες
το μονο που ξερω ειναι αυτο που εγραψα
Ευχαριστω Στεφανος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:07:54 μμ »

μακαρι να μπορουσαν α βοηθησω παραπανω! δεν βρισκω ομως κι εγω κατι! περιεργο... ελπιζω αλλοι να βοηθησουν αν γνωριζουν!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:12:48 μμ »

Τα βρηκα
το μεγαλυτερο εχει απο την μια πλευρα το 5
και απο την αλλη ενα κεφαλαιο Μ
τωρα τι θα μπορουσε να ειναι αυτα?πολυ θα ηθελα να μαθω την ιστορια τους
ευχαριστω παντως.Ελπιζω κατι να μαθουμε
Στεφανος
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:27:17 μμ »

αυτο μαλλον ειναι αλλο τοκεν...
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:40:49 μμ »

Οχι,ειναι της ιδιας κατηγοριας ,απο το ιδιο υλικο,ιδιο χρωμα και ηταν μαζι σε κουτακι.Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφιες με το φως της ημερας για να φαινεται καλυτερα.
Στεφ
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:15:44 μμ »

Και φω βρισκομαι με αυτό στα χερια μου
http://i1036.photobucket.com/albums/a446/George_Christopoulos/DSC03188_zps8b623eef.jpg

http://i1036.photobucket.com/albums/a446/George_Christopoulos/DSC03189_zps22d29c51.jpg
και εχω το αντισοιχο  με με 10 αλλα χωρις δρ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2014, 09:55:47 μμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 01:05:21 πμ »

Δεν πρέπει να ειναι το ίδιο με το δικό μου
Εσύ γνωρίζεις τι ειναι ακριβώς αυτό που έχεις στα χέρια σου?
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 08:19:02 πμ »

Συγνωμη που σου χωθηκα με τα δικα μου αλλα μου φανηκε ότι το δευτερο δικο μου ηταν σειρα , μου ειπαν ότι μπορει να είναι μαρκες καφενείου , τις αγοραζαν μασουρι για να πληρωνουν το καφε τους .... ακομα τιποτα σιγουρο
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 09:33:03 μμ »

Γεια σου Γιώργο
Λίγο δύσκολο εκείνη την εποχή να είχε ο καφές 5 δρχ.Θυμασαι την Ελληνικη ταινία ,μια σκέτη απο γιουβετσι που είχε 1 δρχ.?χαχα
Αυτό που ειναι σίγουρο ειναι ότι τα δικά μου ειναι πριν το 1955 και δεν γράφουν δρχ
Μακάρι να ήταν όμοια για να λύσω την απορία μου
Στεφανος
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 09:48:15 μμ »

Στεφανε τι να σου πω και γω μου κανει εντυπωση το ότι χρησημοποιουν το ιδιο περιπου περιγραμμα με τις τελιτσες .Και γω πιστευω είναι τα δικα μου διαδορετικη σειρα νομισματων το  ένα από το άλλο . Και από χρονολοφια  ουτε υποθεση δεν μπορω να κανω.  Ας περιμενουμε μπορει καποιος πιο εμπειρος  να μας  ενημερωση
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 11:07:25 μμ »

το οτι εχουν το ιδιο περιγραμμα δεν τις κανει απαραιτητα και απο την ιδια σειρα! σε πολλες εβλεπες το ιδιο μοτιβο με τις τελιστες κτλ... γιατι ατσι εβγαιναν! ηταν το βασικο!

αυτο με το 10 που εχεις γιωργο οτι εχει στην αλλη μερια; αυτο ειναι για να δουμε αν ειναι στην ιδια σειρα με του στεφανου!

δεν το βλεπω παντως αυτο με το 10 να ειναι το ιδιο με το 5ΔΡΧ... ισως το 10 να ειναι 10 λεπτα!

το 5 δραχμες... μπορει να ειναι καφενειου αλλα... πολυτελειας  θα εξηγησω... Κλείσιμο ματιού

ο καφες πχ στα τελη του 1800 νομιζω οτι εκανε 20 λεπτα! 5 δραχμες ηταν πολλα λεφτα!!

ομως... υπηρχαν και καφενεια πολυτελειας που δεν πηγαινε ο οποιοσδηποτε!!! ενα τετοιο καφενειο ηταν ο Ζαχαρατος στην Αθηνα (νομιζω ομονοια και μετα και συνταγμα) ο οποιος ειχε μαρκες και των 10 δραχμων!!! για σκεφτειτε το 1880 μια τετοια μαρκα και τι αξια ειχε!!!!! μιλαμε οτι ηταν σε ιδια αξια με χρυσο νομισμα!!!! οι τιμες σε τετοια καφενεια δεν ηταν σαν τα αλλα... οι τιμες ηταν Α κατηγοριας οπως και το καφενειο... Κλείσιμο ματιού

μπορει τωρα να ειναι απο κανενα σισσιτιο... πχ σαν του κεραμεικου... ηταν δηλαδη ειδικη μαρκα που με αυτη πληρωνες στο μαγειριο του εργοστασιου που δουλευες για να φας το μεσημερι...

απο την αλλη τι εχει;;

γενικα να ξερεται οτι πολλα τοκεν ειναι δυσκολο να μαθεις πληροφοριες κτλ... αν δεν γραφουν πανω τους... απλα γιατι κανεις δεν ασχοληθηκε ιδιαιτερα με αυτα! κακως βεβαια... γιατι ειναι ομορφα κοματια... αλλα.. για σκεφτειτε και τωρα... ποσοι ειναι συλλεκτες τοκεν; ποσοι εχουν ασχοληθει; ελαχιστοι.... δυστυχως παραμενουν σε απαξιωση και ισως ι αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι δεν υπαρχει και καποιος καταλογος γι αυτα...

τωρα θα μου πεις... εδω με το ζορι εχουμε καταλογο για μερικα νομισματα κανονικα, που κουβαλανε τεραστια ιστορια και ειναι και γνωστα... και θα εχουμε με τα τοκεν;

αν βρω κατι αλλο θα το ποσταρω για το 5 δραχμο... αλλα δυσκολο το βλεπω..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 11:19:02 μμ »

αυτο που λεει 5 δρ... ειχε κι αδερφακια... ειδα της 1δρ.

μαζι ειχε και καποια αλλα τοκεν που δεν ξερω ομως αν ανοικουν στην ιδια σειρα... δεν νομιζω μιας και φερουν αλλο σχεδιο! κι εκει που τα ειδα.. δεν αναφερετε τιποτα αλλο...
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 03:05:06 πμ »

Να είσαι καλά που προσπαθείς ακόμα
Μου φαίνεται όμως ότι ειναι πολυ διαφορετικό απο του Γιώργου.
Πρέπει σίγουρα να το χρησιμοποιούσαν αντί χρημάτων και πρέπει αυτή η συναλλαγή να ήταν διαδεδομένη.
Αυτό που μου εγραψες για τα λιμάνια και την κατοχή,ρωτώντας  μου φαίνεται ότι ταιριάζει στο puzzle των αναζητήσεων πιο πολυ.Ψαχνω και εγω όσο μπορω.Για να δούμε μήπως παντρευτούν οι γνώσεις σου με τις πληροφορίες μου και βγει κάποιο αποτέλεσμα
Φιλικά Στεφανος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences