Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:25:54 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 1855 οθωνας  (Αναγνώστηκε 24024 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:28:51 μμ »

Τι θα πει δεν επεβαλλες? Ολη την ωρα εσυ και κανα 2 αλλοι δε κανετε αλλο πραγμα απο το να καταριεστε τις εταιρειες σλαμπ. Εχετε γεμισει ολα τα ποστ, ακομα και τα δικα μου. Πες μου μια και καλη σε παρακαλω. Τι προτεινεις επιτελους? Να κανει ο καθενας grading μονος του? Να επιστρεψουμε στην προτερα κατασταση με τους 'ειδικους' του μοναστηρακιου και των καταστηματων και του fleamarket? Πες μου μια λυση ρε αδερφε, να την ακουσω καλοπροαιρετα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:30:48 μμ »

Παιδες καταρχην δεν ειναι αναγκη να μαλωσουμε  Κλείσιμο ματιού
Αλλοι ειναι υπερμαχοι των σλαμπ , αλλοι οχι!!

Μανο το σεναριο να εχουν κανει λαθος ειναι ανευφικτο για σενα??

Δυστηχως δεν μπορουμε να πουμε πολλα διοτι το νομισμα το ειδαμε εξ φωτο και απο μακροθεν!!

Γιαννη το σεναριο να ειναι αληθινο το αποκλειεις??
Περασε απο τα χερια του Βασιλη ο οποιος εχει μεγαλη εμπειρια και πιστευω οτι δεν θα εστελνε κατι στο Παρισσι το οποιο γυρνωντας πισω μεσα σε σλαμπ θα ρεζιλευε την εταιρια που αντιπροσωπευει

Πριν βγαλουμε λοιπον τα νυχια μας ή ακονισουμε τα μαχαιρια για καυγα και κατηγορω ας περιμενουμε να δουμε τι θα πουν καποιοι με μεγαλυτερη εμπειρια!!

Ο Μιμμης πχ τον ρωτησα κατι αρχικα και δεν απαντησε : Εσυ που το εχεις στα χερια σου σου δινει αυτη την αισθηση??  ΧΥΤΟ δλδ
Ας μας πει λοιπον τι αισθηση του δινει,
ας μας πει και ο Βασιλης την προσωπικη του αποψη για το νομισμα Κλείσιμο ματιού
απο τα χερια του περασε αποψη δεν εχει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:42:09 μμ »

Γιώργο όλοι μιλάνε, αλλά μερικοί μιλάνε με τεκμηριωμένα επιχειρήματα κι άλλοι με εύκολους αφορισμούς.
Ξαναλέω όπως και πριν από μερικές μέρες: Μίμη δε σε γνωρίζω ούτε κατ' ελάχιστον αλλά μακάρι να' ναι γνήσιο το νόμισμα και να το χάιρεσαι! Αφού ζήτησες τη γνώμη μου στη λέω καλοπροαίρετα και ειλικρινά. Heretic, καμμία διάθεση για τσακωμό αλλά και καμμια προσωπική κόντρα μαζί σου δεν έχω. Καλή επιτυχία και διασκέδαση με τη συλλογή σου και πάντα να είσαι 'αιρετικός' και να 'κρατάς πισινή'  Κλείσιμο ματιού φιλικά, asimako
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:48:38 μμ »

Δεν εχω τιποτα προσωπικο εννοειται αυτο. Και φυσικα μπορει να εχει κανει λαθος η εταιρεια, υπαρχει κανεις που δε κανει λαθη? Το θεμα ειναι η συχνοτητα τους και η συγκριση με την προτερα κατασταση.
Αλλα ξαναρωταω φιλολογικα πια το ερωτημα. Αυτοι οι παλιοι συλλεκτες-που ειναι κατα των σλαμπ- οταν πανε καποτε να πουλησουν, τοτε ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ να δω σε τι τιμες θα το κανουν και αν σλαμπαρουν τη συλλογη η οχι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:53:02 μμ »

Το νόμισμα εκ πρώτης όψεως και με τις υπάρχουσες φωτογραφίες δείχνει σαν αντίγραφο. Αυτός που το φωτογράφησε χρησιμοποίησε μια κοινή λάμπα πυρακτώσεως τοποθετημένη λίγο πλάγια, με συνέπεια το νόμισμα να μην έχει ευκρίνεια στις λεπτομέρειες, καθώς και βάθος πεδίου. Τώρα εάν είναι γνήσιο η πλαστό, αυτό θα φανεί μόνο εάν κάποιος τρίτος το πιάσει στο χέρι του, η αν ξανά φωτογραφηθεί το νόμισμα με τον σωστό τρόπο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 11, 2011, 05:56:33 μμ »

Μιμμη αυτο που ειπε ο κυριος Νικος μου εδωσε μια ιδεα  Στριφογύρισμα ματιών
Γιατι δεν μας δινεις δυο πολυ κοντινες φωτο μεσα απο το σλαμπ??
Θα ειναι πολυ καλο για την συνεχεια τις κουβεντας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 11, 2011, 06:01:58 μμ »

καλησπερα γιαννη  Χαμόγελο προς θεου δεν υπαρχει κανενα θεμα παρεξηγησης ουτε με εσενα αλλα ουτε με τα αλλα παιδια οποιες και αν ειναι οι αποψεις τους !! Χαμόγελο απλα εκφραζω καποιες αποριες και αποψεις και ακουω προσεχτικα ολες τις γνωμες ... στο αλλο forum ρωτησα τον δημητρη τον ποδαρα τον οποιο σεβομαι καποια πραγματα ... τα γραφω και εδω ... αυτο το νομισμα πριν πιστοποιηθη περασε απο τα χερια του βασιλη - ολοι γνωριζουμε την εμπειρια του - μετα πηγε σε μια απο τις 2 κορυφαιες εταιριες πιστοποιησης στον κοσμο την PCGS ... εκει το νομισμα το εξετασαν ανθρωποι επαγγελματιες που ειναι οι καθημερινη δουλεια τους η αξιολογηση νομισματων ( εκει δεν το ζυγισαν ? δεν το μετρησαν ? δεν το εξετασαν λεπτομερως για να δουν αν ηταν γνησιο η πλαστο ? ) και ρωταω ολους τους φιλους ... δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα τα παιδια εδω να κανουν αυτοι λαθος ? ουτε μια στο εκκατομυριο δηλαδη?  Κλείσιμο ματιού απλα ρωταω   ... δεν λεω οτι το νομισμα ειναι γνησιο η οχι ... απλα ρωταω την γνωμη των υπολοιπων παλιοτερων και πιο εμπειρων συλλεκτων ... δεκτες ολες οι αποψεις χωρις καμια παρεξηγηση απο εμενα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 11, 2011, 06:12:03 μμ »

Δεν εχω τιποτα προσωπικο εννοειται αυτο. Και φυσικα μπορει να εχει κανει λαθος η εταιρεια, υπαρχει κανεις που δε κανει λαθη? Το θεμα ειναι η συχνοτητα τους και η συγκριση με την προτερα κατασταση.
Αλλα ξαναρωταω φιλολογικα πια το ερωτημα. Αυτοι οι παλιοι συλλεκτες-που ειναι κατα των σλαμπ- οταν πανε καποτε να πουλησουν, τοτε ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ να δω σε τι τιμες θα το κανουν και αν σλαμπαρουν τη συλλογη η οχι.
υπάρχουν λάθη και λάθη. πάντως αφού ρωτάς σου λέω οτι συνέχεια βλέπω νομίσματα όλων των 'κατηγοριών' να πωλούνται 'ασλαμπάριστα' στο ιντερνετ, στην ΠΝΕ, χέρι με χέρι και αλλού τόσο από νέους όσο και από παλιούς συλλέκτες. ευκαιρίες υπήρχαν και υπάρχουν και κυρίως στα 'ασλαμπάριστα' καλό κυνήγι σε όλους  Κλείσιμο ματιού Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 11, 2011, 06:36:26 μμ »

Τι θα πει δεν επεβαλλες? Ολη την ωρα εσυ και κανα 2 αλλοι δε κανετε αλλο πραγμα απο το να καταριεστε τις εταιρειες σλαμπ. Εχετε γεμισει ολα τα ποστ, ακομα και τα δικα μου. Πες μου μια και καλη σε παρακαλω. Τι προτεινεις επιτελους? Να κανει ο καθενας grading μονος του? Να επιστρεψουμε στην προτερα κατασταση με τους 'ειδικους' του μοναστηρακιου και των καταστηματων και του fleamarket? Πες μου μια λυση ρε αδερφε, να την ακουσω καλοπροαιρετα.
μακαρι να σου λεγαν του μοναστηρακιου(που ειναι τσακαλια μπροστα στα αμερικανακια)πως να ξεχωριζεις τις κοπιες.αν δεις μολις τα πιασουν σου βγαζουν πορισμα. ουτε γραμματα κουτιακλπ.η εμπειρια ειναι η καλυτερη γνωση,παντα στα ορια του ευπρεπους διαλογου,γιαννηςτ.αν εισαι εμπορος αλλο εχεις καθε δικιο,εξασφαλιζεις τα χρηματα σου,οσο για τους πελατες?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 11, 2011, 06:42:42 μμ »

καλησπερα γιαννη  Χαμόγελο προς θεου δεν υπαρχει κανενα θεμα παρεξηγησης ουτε με εσενα αλλα ουτε με τα αλλα παιδια οποιες και αν ειναι οι αποψεις τους !! Χαμόγελο απλα εκφραζω καποιες αποριες και αποψεις και ακουω προσεχτικα ολες τις γνωμες ... στο αλλο forum ρωτησα τον δημητρη τον ποδαρα τον οποιο σεβομαι καποια πραγματα ... τα γραφω και εδω ... αυτο το νομισμα πριν πιστοποιηθη περασε απο τα χερια του βασιλη - ολοι γνωριζουμε την εμπειρια του - μετα πηγε σε μια απο τις 2 κορυφαιες εταιριες πιστοποιησης στον κοσμο την PCGS ... εκει το νομισμα το εξετασαν ανθρωποι επαγγελματιες που ειναι οι καθημερινη δουλεια τους η αξιολογηση νομισματων ( εκει δεν το ζυγισαν ? δεν το μετρησαν ? δεν το εξετασαν λεπτομερως για να δουν αν ηταν γνησιο η πλαστο ? ) και ρωταω ολους τους φιλους ... δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα τα παιδια εδω να κανουν αυτοι λαθος ? ουτε μια στο εκκατομυριο δηλαδη?  Κλείσιμο ματιού απλα ρωταω   ... δεν λεω οτι το νομισμα ειναι γνησιο η οχι ... απλα ρωταω την γνωμη των υπολοιπων παλιοτερων και πιο εμπειρων συλλεκτων .
ολα τα ατομα που ειπες αν αχουν θαρρος ας μιλησουν, για καποιον γιαννη(πλακα),η το τσιρακι του μιχαλης(πλατεια κοραη)και αν κανεις δεν τους ξερει, εχεις δικιο,αλλιως θα βγαλεις λαγο,κατι ειπε ο γιωργος ,για διαστασεις κλπ,στην πνε την δημοπρασια εχει ενα ψευτικο ιδιο. το γραφει κιολας η ιστοσελιδα,φιλικα,γιαννηςτυγ μια δοκιμη και οχι λογια θα σε πεισουν αν ειμαι κακοπροαιρετος με τα κουτακια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2011, 06:57:21 μμ από giannist » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 11, 2011, 06:47:49 μμ »

Φιλε Γιαννη και του Μοναστηρακιου εχουν γνωσεις αλλα τις χρησημοποιουν για δικος τους οφελος!!
Πας να τους πουλησεις?? Το ακυκλοφορητο γινετε xf για να σου δωσουν λιγα!!
Πας να αγορασεις?? Το xf γινετε au και au γινετε unc για να σου παρουν περισσοτερο χρημα!!
Εκει το σλαμπ σου δινει μια προστασια σε γενικες γραμμες διοτι πανω κατω η εκτιμηση που εχουν δωσει αντε να εχει αποκλιση δυο βαθμους πανω ή κατω!!
Ας μην φευγουμε ομως απο την κουβεντα μας διοτι εδω ο Μιμμης αναψε φωτιες (με την καλη εννοια) σε ολη την συλλεκτικη κοινοτητα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μιμμη δωσε μας ποιο κοντινες φωτο του σλαμπαρισθεν νομισματος!! Κλείσιμο ματιού
Στην τελικη αγορασε και κανενα βιβλιο απο τον κυριο ΝΙκο να μαθεις τα μυστικα την φωτογραφισεις νομισματων Σαρκασμός Σαρκασμός Γλώσσα Γλώσσα

Υ.Γ Μπορεις να το στειλεις και εμενα στο Ηρακλειο να το τσεκαρω αλλα δεν σου εγγυωμε να στο επιστρεψω Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Στην θεση του μπορει να παρεις κανενα μονολεπτο ακομη Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 11, 2011, 07:25:59 μμ »

γιωργο πηγαινε ομως να του πουλουσεις το πιστοποιημενο της φωτογραφιας, και αν δεν στο φερουν στο κεφαλι,θα εισαι τυχερος,εμποροι ειναι,δεν θελουν να κερδισουν(κερδοσκοπησουν)?ποιος τυφλος δεν θελει το φως του,κοιτα στην τελευταια δημοπρασια,ειναι ακριβως αυτο που ψαχνουμε εχει δυο μισες δραχμες του 1855,αν θελεις μετα μου απαντας οπως και κατι υπερμαχοι,των σλαμπ.εγω εξαλου το εχω δηλωσει,μπορει να μην μου αρεσουν τα κουτια,γιαυτο εγινα συλλεκτης,αλλιως θα πηγαινα σε μουσεια η δημοπρασιες,η θα τα εβγαζα φωτογραφιες.το νομισμα θελω να το πιανω (απο την περιφερεια φυσικα,να το περιεργαζομαι με την λουπακλπ),το να το βεπω( σε ενα βουνο απο κουτακια,φαντασου τι χωρο πιανουν?)απο το κακογουστο χρωματιστο κουτακι,ειναι και τοσες εταιρειες,υπαρχει πελατεια μαλλον?ειναι λιγο αχαρο και ψυχρα εμπορικο.αν ειχα ενα σπανιο,για κομματι που πεφτει ενα στα πεντε χρονια,σιγουρα,θα το πιστοποιουσα,για να κονομησω,αλλα μεχρι εκει,σε μερικους φιλους αρεσει η επισημοτητα και η εγκυροτητα, που δινουν αυτοι οι οικοι πιστοποιησης. δεν ξερω ουτε ποσοι ακριβως ειναι,αντε βγαλε ακρη με ενα ιδιο νομισμα,για το αν παρεις ιδια αποτελεσματα?εγω αμφιβαλλω,αλλα σεβομαι και την επιλογη τους,ισως ειμαι παλαιων και πιο φυσικων νοοτροπιων,απο το πλαστικο που εχει εισβαλει στην ζωη μας,χαιρετω ολην την παρεα καλο σαββατοβραδο  σε ολους , φιλικα παντα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 11, 2011, 08:17:39 μμ »

Στο αλλο forum ο Βασιλης εγραψε οτι το νομισμα ειναι γνησιο. Μηπως αντι να κριτικαρουμε με ελαφρα τη καρδια απο μια φωτο να εχουμε και μια επιφυλαξη? Η ημιμαθεια πολλες φορες ειναι χειροτερη της αμαθειας, και οι Ελληνες ως γνωστον γνωριζουνε τα παντα. Χωρις καμια προσωπικη αιχμη ολα αυτα.
Οσο γι αυτους του Μοναστηρακιου, εγω παντως με τετοια ατομα δε θα εκανα ποτε παρεα στη ζωη μου, ποσο μαλλον να τους βαζω να μου αξιολογουν και τα νομισματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 11, 2011, 08:19:39 μμ »

Οσο για το φιλο giannist και μονο που ειπες οτι αν επεφτε ενα σπανιο θα το πιστοποιουσες για να κονομησεις, αναιρει ολα περι ρομαντισμου κλπ κλπ
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 11, 2011, 10:26:19 μμ »

καλησπερα γιωργο !!  Χαμόγελο δεν εχω καλη φωτογραφικη μηχανη ουτε τις γνωσεις για να βγαλω καλη κοντινη φωτο ... σε αυτα ειναι μονο ο κυριος νικος !! Χαμόγελο εχω ενα σκανερ αρκετα καλο αλλα δεν μπορω να βγαλω καλυτερες φωτο μεσα στο πλαστικο του slamb ... εμενα προσωπικα με καλυπτει η δηλωση του βασιλη του αντιπροσωπου της pcgs στην ελλαδα που εξετασε ο ιδιος το νομισμα απο κοντα με το στερεοσκοπειο πριν το στειλει στην γαλλια  Χαμόγελο την αντιγραφω απο το αλλο forum οπως ο ιδιος την εγραψε ! (  Το νομισμα δεν ειναι καστ,το τσεκαρα στο στερεοσκοπιο ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΣΤ(ΧΥΤΟ).
Ειναι ξεκολημενο απο κοσμημα.
Ειναι γνησιο και θα ειχατε ολοι αλλη αποψη εαν το βλεπατε ζωντανο στο χερι. )  Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences