Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:32:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση Token.  (Αναγνώστηκε 2214 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 05, 2014, 04:50:37 μμ »

Είναι half guinea το γνωρίζω αλλά γιατί δεν ταιριάζει στα γράμματα του οπισθότυπου με τα τοκεν που ξέρω;

http://en.numista.com/catalogue/index.php?r=+guinea+&cj=y&cat=y&mode=simplifie&p=1&e=&d=&km=&i=&v=&m=&a=&t=&dg=&w=&g=





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2014, 05:03:55 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 05:46:46 μμ »

Σπυρο μου καλησπερα! κατ αρχην ειναι μιση ή μια γκινεα; τοκεν παντα... αλλα τι μεγεθος εχει; αν ειναι 20-22 χιλιοστα ειναι μιση.. αν ειναι 24-27 χιλιοστα ειναι μια!

μην σε βαζει σε σκεψεις οτι τα γραμματα δεν ταιριαζουν κτλ.. υπαρχουν πανω απο 1000 διαφορετικες ποικιλιες σε αυτα! και εβγαιναν για πολλα χρονια και με τα παερισσοτερα να ειναι του 19ου αιωνα... του 1800 δηλαδη... μαλλον επι βικτωριας!! καποια εχουν το in the memory of the good old days ή κατι τετοιο.. ενω αλλα προσπαθουσαν να μοιζουν περισσοτερο με τις πραγματικες χρυσες!! απλα τα περισσοτερα τετοια εβαζαν αλλα αρχικα πανω... μαλλον για να αναγνωριζωνται ποιος τα εκοψα ή για ποιον κοπηκαν κτλ... δεν ξερω πολλα γι αυτα... αν και υπαρχει βιβλιο νομιζω για τα τοκεν αυτα!

ειναι φτηνα και ομορφα κομματια... αληθεια ποσο το πηρες; γιατι εχω στο νου μου να παρω μιση και μονη εστω απο 1 κομματι ή ενα σετ ετσι κι ενα με το In the memory... αλλα δεν ξερω τιμες.. και φυσικα... το βλεπω στο μελλον... αλλα δεν νομιζω να πηγαινουν πανω απο 1 ευρω... μιλαμε οτι εχουν κοπει τεραστιες ποσοτητες απο αυτα τα κερματα!
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 05:54:51 μμ »

Σε ευχαριστώ Νικόλα.Πάντα πρόθυμος.Λοιπόν είναι 20 χιλιοστά ,2.22 γραμμάρια βάρος(λόγω φθοράς) και το κέρδισα σέ ένα λοτ του φίλου Νεκτάριου (minoas 74) .Ηταν μέσα σε 100 νομίσματα διάφορα που είχε και ασημένια αν θυμάσαι.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11359.0
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences