Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:10:49 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση Νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 15741 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 30, 2011, 09:33:36 πμ »

φίλε ykorom νομίζω οτι αξίζει να σλαμπάρεις τα εξής: κανένα. απόφασή σου και μαγκιά σου να κάνεις ο,τι θες!
φίλε epop δεν είδα να σε είπε κάποιος ''χαζό''. κανείς. ούτε σου επιβάλλαμε πως να διαθέσεις τα λεφτά σου.
τα φόρα είναι και πρέπει να είναι γεμάτα με συλλέκτες που έχουν το δικαίωμα και το θάρρος της γνώμης τους, νέους και  'μπαρμπάδες' (εγώ τους ήξερα ως 'παλιότερους' ή 'εμπειρότερους' αλλά που να ξέρω εγώ;)
αυτό με τα τζην και την κολα δεν το θεωρώ καν άξιο σχολιασμού και περαιτέρω συζήτησης, έπεσε ήδη πολύ χαμηλά.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 30, 2011, 10:00:44 πμ »

αγαπητε epop,εκτος τον φιλο ασιμακο,κανεις δεν ανεφερε γνωμη περι πιστοποιησης και αλλων,απλως ειπε καθενας, την γνωμη του για ποια αξιζουν για πιστοποιηση,η αν συμφερει απο θεμα κοστους.τα σχολια για τους (φιλους)μας τους αμερικανους, και για την κοκα κολα που τα γιατρευει ολα,πιστευω οτι δεν στεκουν. δεν ειδα αλλο σημειο που κατηγορησε κανεις τις πιστοποιησεις,που για μενα,καθε γνωμη,και ας μην ακουμπα απολυτα το ζητουμενο, ειναι σεβαστη,οπως αλλωστε το ανεφερε και ο ιδιος ο ενδιαφερομενος.πιστευω οτι το θεμα των πιστοποιησεων το εχουμε κλειση,ο καθενας μας αποφασιζει μονος του,τι θα κανει με τα νομισματα του.ο φιλος ykorom123,πιστευω οτι πηρε μια γνωμη,και ευγενικα μας ευχαριστησε.γιατι δημιουργουμε θεμα απο εκει που δεν υπαρχει?πρεπει ολοι να ακολουθουμε εναν κανονα, θεσφατο,μας αρεσει δεν μας αρεσει?αλλοι τα θελουν σε χαρτονια,σε καψουλες,πιστοποιημενακλπ.επειδη καποιοι εκτελωντας κοινωνικο,η μαλλον πολιτισμικο λειτουργημα,(εταιρειες πιστοποιησης),δεν σημαινει οτι πρεπει να γινει κανονας,φερε μου και μενα ενα ακυκλοφορητο σπανιο,και τοτε ναι αξιζει να το πιστοποιησω,δεν ειμαι κατα καμμιας πρακτικης που συμφερει τα οικονομικα μου.χωρις ιχνος αντιδικιας σε χαιρετω ,καλη εβομαδα,peace not war,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 30, 2011, 10:30:19 πμ »

μπράβο, δεν επιβάλλεται (και δεν π΄ρεπει να επιβάλλεται) ΟΥΤΕ η πιστοποίηση ΟΥΤΕ η μή πιστοποίηση. το θέμα εξαντλήθηκε φίλε epop, ας μην εξαντληθούμε κι εμείς  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 30, 2011, 11:30:01 πμ »

Για να το τελειώσω μια και το άρχισα.Σας σέβομαι σαν συλλέκτες πάρα πολύ αλλά έχω παρατηρήσει πως υπάρχει μια διάθεση να είστε πολύ απόλυτοι στις απαντήσεις σας ή να τείνετε να υποβαθμίσετε ένα νόμισμα που ίσως να μην απευθύνεται στον high end συλλέκτη. Δουλεύω σαν προγραμματιστής και απο τα "λίγα" που ξέρω τα forum εξυπηρετούν κυρίως 2 σκοπούς. 1 Ανταλλαγή Απόψεων 2 Επισκεψιμότητα. Όταν σκέφτομαι να γράψω εγώ και οποιοσδήποτε άλλος την άποψη μου για να μην θεωρηθεί απο κάποιους μ...κία, τότε θα μείνουν να γράφουν 5-6 δω και οι 2 λόγοι ύπαρξης αυτού του φόρουμ θα έχουν ακυρωθεί. Εκτός αν εδώ είναι ένα κλειστό club που ακούμε και δεν μιλάμε. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μην νομίζετε ότι ο μέσος χρήστης θα το ψάξει και πολύ. Πρέπει να αισθάνεσαι ευπρόσδεκτος και όχι βλάκας. Επίσης για κάποιο λόγο πιστεύω πως η πλειοψηφία των συλλεκτών έχει μέτρια νομίσματα και ίσως να υπάρχουν 10-20 που τα σκάνε για καλύτερα (και καλά κάνουν) και γω αμα τα είχα το ίδιο θα έκανα. Γενικά πάντως δεν έχω σκοπό να σας επιβάλλω το πως θα μιλήσετε. Επίσης όσον αφορά το σλαμπάρισμα απο τα λίγα που ξέρω εξυπηρετεί το γεγονός να μην πουλάει ο καθένας τα νομίσματα του ως BU και ακυκλοφόρητα χωρίς να είναι σε ανθρώπους σαν και μένα οπότε δεν το θεωρώ άχρηστο -χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα το κάνω ή όχι επειδή κάποιοι το λένε. Όπως και να χει μπορεί να κάνω και λάθος αλλά να ξέρετε πως γράφω εδώ με απόλυτο σεβασμό προς όλους. epop ευχαριστώ (μια σωστή ευγενική απάντηση χωρίς πολλά πολλά και κρίσεις) (όπως επίσης ευχαριστώ και όλους σας)
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 30, 2011, 11:45:34 πμ »

δηλαδή οι άλλες απαντήσεις ήταν λάθος, αγενείς, με 'πολλά-πολλά' και κρίσεις; μ...κία έκανα που ασχολήθηκα τότε.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 30, 2011, 12:18:17 μμ »

Οχι ρε φίλε μου δεν είπα αυτό.Το σταματάω εδώ και δεν ξαναποστάρω τίποτα. Αλήθεια όμως τον εκτιμώ τον χρόνο όλων σας και που κάθησες και μου απάντησες.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2011, 12:50:29 μμ »

Οχι ρε φίλε μου δεν είπα αυτό.Το σταματάω εδώ και δεν ξαναποστάρω τίποτα. Αλήθεια όμως τον εκτιμώ τον χρόνο όλων σας και που κάθησες και μου απάντησες.
ευχαριστώ, να' σαι καλά. να ξαναγραψεις ο,τι θες κι εδώ θα' μαι κι εγώ για να σου μαθαίνω και να με μαθαίνεις. φιλικά, Γιάννης
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 30, 2011, 12:58:42 μμ »

Παιδια ο ανθρωπος ρωτησε καθαρα, ποια νομιζετε οτι αξιζουν να σλαμπαριστουν.Δεν ρωτησε αν ειστε υπερ η κατα της πιστοποιησης.Ολοι ερχεστε και γραφετε ειμαι κατα της πιστοποιησης.Καλα κανετε κατ' εμε αλλα αφηστε εμας τους''χαζους'' να πεταξουμε τα λεφτα μας και να σλαμπαρουμε οτι θελουμε.Στο κατω κατω λεφτα μας ειναι οπως νομιζουμε τα διαθετουμε.Σας εχει πιασει ολους μια πρεμουρα εναντιον του σλαμπ.Εκει μαλλον σας βγαινει ο αντιαμερικανισμος σας γιατι δεν νομιζω να μην φορατε τζιν και να πινετε κοκακολα.Φταινε βεβαια και οι διαφοροι μπαρμπαδες αλλα γι αυτους τα εχω πει πολλες φορες.

Εχεις κανει λαθος με την τρεμουρα! ακριβως αντιστροφα ειναι τα πραγματα! τρεμουρα υπαρχει υπερ των σλαμπ και μαλιστα μεγαλη! πληρωνουν χρηματα για ευκολα νομισματα σε AU58 ενω σε raw το ιδιο νομισμα το παιρνεις τσαμπα! την προηγουμενη εβδομαδα μου εφυγε στο εβαυ πενταρα 1882 κουκλα που ηταν σιγουρα AU58 για 4 δολαρια και βλεπω μετα απο λιγες μερες δεκαρα 1882 που ειναι περιπου ιδιας σπανιοτητας σε AU58 και χειροτερη απο τη δικια μου να κλεινει 100 δολαρια! μαγκας αυτος που πηρε την πενταρα μου αλλα και εγω ομως το πηρα το μαθημα μου, νομισμα που σλαμπαρεται απο AU50 και πανω ποτε ξανα raw στο ebay!!!!!!! για να μην πω για κατι τρυπια του 12 που τα εχω μαζεψει ολα σε BU με ενα πακετο τσιγαρα που τα εχουν φτασει σε σχετικα καλους βαθμους! Ξυπνατε ρεεεεεεεε υπαρχουν μασουρια ολοκληρα απο δαυτα!!!!

Α Σ Η Μ Α Κ Ο!!!!   Δ Ω Σ Ε   Σ Λ Α Μ Π   Σ Τ Ο   Λ Α Ο ! ! ! ! !     Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 30, 2011, 01:30:27 μμ »

αγαπητε φιλε ykorom123 καλησπερα ... τωρα εχεις και εσυ μια προσωπικη εμπειρια στο γιατι στα διαφορα νομισματικα forum  παρα πολυ παρακολουθουν αλλα ελαχιστοι τολμουν να γραψουν το οτιδηποτε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 30, 2011, 01:40:19 μμ »

Οχι ρε φίλε μου δεν είπα αυτό.Το σταματάω εδώ και δεν ξαναποστάρω τίποτα. Αλήθεια όμως τον εκτιμώ τον χρόνο όλων σας και που κάθησες και μου απάντησες.
ευχαριστώ, να' σαι καλά. να ξαναγραψεις ο,τι θες κι εδώ θα' μαι κι εγώ για να σου μαθαίνω και να με μαθαίνεις. φιλικά, Γιάννης
Ευχαριστώ...Εγώ σε κατάλαβα ελπίζω να κατάλαβες και συ πως δεν τα βαλα με κανεναν και ειδικά με σενα προσωπικά αλλά με τη νοοτροπία να κυριαρχούμε σε μια συζήτηση για να επιβάλλει ο καθένας τη γνώμη του. Δεν με πείραξε καμμία άποψη απο αυτές που ακούστηκαν...
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2011, 01:44:08 μμ »

γειά σου Δημήτρη mimiss έχει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μου να λέω οτι σέβομαι όλες τις τεκμηριωμένες απόψεις που εκφράζονται και ευπρεπώς. γι΄αυτό κι εξακολουθώ να συμμετέχω στο συγκεκριμένο φόρουμ αφού έχει κρατήσει επίπεδο. κι επειδή αρχίζω να το παίρνω και προσωπικά αν κάποιος θεωρεί οτι εγώ έχω φέρθει κάπου λάθος, χωρίς επιχειρήματα, ήπιο λόγο και αποφυγή προσβολών οποιουδήποτε είδους ας το αποδείξει με στοιχεία. Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 30, 2011, 02:18:37 μμ »

H υπερβολική ευθιξία δείχνει υπεύθυνο άνθρωπο αλλά επίσης επειδή πάσχω και εγώ από αυτό το πρόβλημα ,πιστεύω πως δεν είναι κάτι που εκτιμάται όταν όλοι ψάχνουν τον αποδιοπομπαίο τράγο για οτιδήποτε κακώς κείμενο. Και ο φίλος ο mimiss μάλλον το ίδιο με μένα αισθάνεται "μη γράψω για να μην με κρίνουν" δεν νομίζω πως λέει κάτι διαφορετικό ούτε ότι λέει για σένα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2011, 03:48:01 μμ »

Αγαπητοι φιλοι και αγαπητε Γιαννη (ykorom123) Ειπες οτι τα φορουμ ειναι για δυο λογους  <1 Ανταλλαγή Απόψεων 2 Επισκεψιμότητα>
Το φορουμ αυτο δημιουργηθηκε με μονο γνωμονα την Ανταλλαγη-εκμαθηση αποψεων και γνωσεων!!
Την επισκεψιμοτητα την εχω γραμμενη στα παλαιοτερα των υποδηματων μου διοτι το φορουμ δεν ειναι κερδοσκοπικου χαρακτηρα και ουτε θα γινει!!
Η ιδεα μου ηταν και παραμενη ιδια απο την μερα που ξεκινησα δλδ : ο καθενας μπορει να λεει ελευθερα οτι θελει , οτι πιστευει αρκει να σεβεται τον συνομηλιτη του!!
Κανεις δεν επιβαλει τιποτα σε κανεναν και κανεις δεν πρεπει να φοβαται αν πεταξει και μια ανοησια!!
Παραδειγμα : Στους διαχειριστες εχει δοθει εντολη αν κατα λαθος πουν μια ανοησια και την εχει διαβασει κοσμος να μην την σβησουν ποτε!!
Και εγω το ιδιο κανω!! Επειδη μπορω να κοβω και να ραβω τι σημαινει? Οτι σημερα λεω αυτο και αυριο το διαγραφω?? Σε πληροφορω οτι οτι λαθη και να εχω κανει ΕΚΕΙ παραμενουν γραμμενα!!
Θα ερθει δλδ αυριο ο αλλος να μου πει τι δειχνωντας μου ενα λαθος μου??
Μηπως εγω δεν ειμαι ανθρωπος?? Μηπως εγω δεν εχω το δικαιωμα να κανω ενα λαθος?? ΤΟ ΕΚΑΝΑ!! Ε και??
Θα μου παρετε το κεφαλι για ενα λαθος μου?
ΕΣΑΣ !! Θα σας παρει κανεις το κεφαλι για ενα λαθος??
ΟΛΟΙ πρεπει να μιλαμε και ΟΛΟΙ να λεμε ελευθερα την αποψη μας!!
Σωστη ή εσφαλμενη αυτη ειναι η αποψη μας!!
Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας ερθει με επιχειρηματα και αποδειξεις και ας μας δειξει το σωστο!!
Λεμε ελευθερα την γνωμη μας δεν επιβαλουμε τιποτα και σε κανεναν!!
Εγω πχ σου ειπα οτι η δραχμη του 33 δεν αξιζει να μπει σε σλαμπ!! Στο επεβαλλα? Την γνωμη μου σου ειπα και σου εξηγησα και το γιατι : υπαρχουν εκατονταδες τετοιες δραχμες σε αυτη την κατασταση!!
Αν πας τωρα εσυ και την πιστοποιησης ΕΓΩ πρεπει να νευριασω??
Κακο δικο σου θα κανεις ΔΕΝ θα πω κουβεντα  και ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ σου καποια δεδομενη στιγμη θα πεις : ειχε δικιο ο herakliotis για αυτο που μου ειχε πει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2011, 04:19:59 μμ »

Κατ΄αρχάς μη γράφετε με κεφαλαία... είναι μέσα στους κανόνες του φόρουμ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός. Έπειτα φίλε yokorom 123 η έντονη αντιπαράθεση δε στρέφετε εναντίων σου, απλά ξύπνησες ένα ιδιαίτερα πονεμένο θέμα που προσφέρεται για διάλο, συγγνώμη διάλογο. Εγώ θα σου πρότεινα να στείλεις τα καλλίτερα νομίσματα για πιστοποίηση για να τα έχεις σαν σημείο αναφοράς και σύγκρισης για το μέλλον. Αν το θες συμμετέχω κι εγώ στην αποστολή με ίδιας κατηγορίας νομίσματα.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 30, 2011, 05:25:42 μμ »

καλησπερα αγαπητε φιλε okamisa  ... γιαννη καταρχην δεν μιλαω για το συγκεκριμενο forum αλλα μιλαω γενικα ... οπως και πολλοι αλλοι  συλλέκτες  σχεδον καθε μερα  μπαινω σε τουλαχιστον 4 - 5  διαφορετικα forum που εχουν σχεση με το ελληνικο νομισμα απλα για να ειμαι οσο το δυνατον περισσοτερο ενημερωμενος για το χομπυ μου ( ελληνικο νομισμα ) ... και τι εγω βλεπω να γινετε τουλαχιστον τα τελευταια 2-3 χρονια ? το ολο συστημα ειναι χωρισμενο σε παρεες με γνωμονα κοινα συμφεροντα , τοπο καταγωγης , ενασχοληση με τα κοινα π.χ ΠΝΕ κ.τ.λ ... μεχρι εδω κανενα προβλημα αντιθετα ολα ειναι φυσιολογικα και ομορφα θα ελεγα ... αλλα εδω ξεκινανε τα δυσκολα ....τα δυσκολα  για οσους για διαφορους προσωπικους λογους δεν επιλεγουν να στρατευθουν με την μια η με την αλλη πλευρα ... κανενας απο ολους τους αλλους απλους ανθρωπους δεν μπορει να αρθρωσει λεξη χωρις να κινδυνευει σοβαρα να ξευτιλιστει ως ασχετος , ηλιθιος , χαζος η θυμα  και ολα τα υπολοιπα καλα ... η καθε παρεα προσπαθει να περασει την θεση της για το τι ειναι σημαντικο και πιο συλλεκτικο με βασικο τροπο εκφρασης την κρυμενη ειρωνια και τα διαφορα υπονοουμενα για οσους απο τις αλλες παρεες εχουν διαφορετικη αποψη !!  ετσι λοιπον εγω ενας απλος ανθρωπος που προσπαθω να φτιαξω για τον μικρο μου γιο μια μικρη συλλογη ( ανευ σημαντικης αξιας βεβαια ) το συναισθημα που εισπρατω εγω απο την πλειοψηφια ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΟΥΣ ) ειναι του καλυτερα να μην μιλαω καθολου ... και να επισημανω οτι οπως καταλαβαινεις κανενα προσωπικο θεμα δεν εχω με εσενα γιαννη ... απλα σε αυτη την φαση δεν αντεξα να βλεπω το ιδιο εργο και εγραψα το προηγουμενο ποστ ... να περνατε καλα  με υγεια ... μιμις
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences