Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:34:04 μμ
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 65
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διμεταλλικό 25€ Ασήμι-Νιόβιο Αυστρίας  (Αναγνώστηκε 250288 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #465 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 10:38:09 μμ »

Επισης να τονισω πως νομισματα διμεταλλικα υπαρχουν κ αλλα αλλα δεν εχουν την ιδια απηχηση λογω και του ελαχιστου μαρκετινγκ σε σχεση με του αυστριακου νομισματοκοπειου,,οσον αφορα τους κινεζους  που ειπωθηκε δεν ξερω τι αριθμος κινεζων συλλεκτων ευρω υπαρχει παντως δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλος..μην συγχεουμε το μεγεθος μιας χωρας με το μεγεθος της συλλεκτικης κοινοτητας σε αυτην
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #466 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 10:51:13 μμ »

Κολλήσατε στους Κινέζους συλλέκτες ευρώ. Αυτό νομίζω αναφέρθηκε για να δείξει ότι η συλλογή κάποιων ευρωνομισμάτων έχει ξεπεράσει τα στενά Ευρωπαϊκά όρια και έφτασε πέραν του Ατλαντικού αλλά και του Ειρηνικού.
Ας σκεφτούμε λίγο και τους Αμερικανούς συλλέκτες ευρώ, νομίζω είναι κατά πολύ περισσότεροι από τους Κινέζους και η Αμερικανική αγορά νομίσματος είναι η μεγαλύτερη παγκοσμίως.
Διμεταλλικά υπάρχουν και άλλα και έχουν γνωρίσει εξίσου μεγάλη επιτυχία και υπεραξία. Δείτε για παράδειγμα τα νιόβια της Λετονίας σε Lats (Coins of time 2004, 2007, 2010). Δεν νομίζω να έχουν καλό marketing αυτά. Αλλά και του Λουξεμβούργου και του Καναδά έχουν επιτυχία. Για τον Καναδά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.
Καταγράφηκε

apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #467 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 01:10:12 πμ »

Ρε παιδια ολα εχουν να κανουν με προσφορα και ζητηση απλα τωρα ειναι στις μερες τους και γινεται χαμος...να θυμισω οτι οι λιρες εδω στο στεκι οταν εκαναν γυρω στα 225 εμεναν απουλητες καμια βδομαδα μετα απο λιγο εφτασαν στα 260-270 και εφευγαν στο δευτερολεπτο..αλλαξε το νομισμα? οχι απλα ολα ειναι θεμα momentum...απλα αναρωτιεμαι πως γινεται οταν το ιδιο πραγμα συμβαινει με κλικες και ιστοριες απο εμπορους στα ελληνικα νομισματα να κανουμε χαμο και τωρα που γινεται το ιδιο πραγμα να λεμε μπραβο μπραβο παιρνουν αξια ξαφνικα τα νιοβια,,2 μετρα και 2 σταθμα...επισης αμερικανοι συλλεκτες ευρω ειναι ελαχιστοι προς στιγμην τωρα μελλοντικα δεν ξερω τι θα γινει..μη σου πω οτι περισσοτεροι ασχολουνται με ευρωχαρτονομισματα παρα με κερματα κτλ
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #468 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 09:00:20 πμ »

Ότι και να λέμε η πραγματικότητα είναι εδώ:
Το νιόβιο του 2003 έχει πάνω από 400 ευρώ σταθερά εδώ και χρόνια.
Είναι θέμα σπεκουλαρίσματος ή υπεραξίας;
Και ακόμη δείτε πόσα e-shop αμερικανικά πωλούν ευρωνομίσματα.
Ας ασχοληθεί ο καθένας με το ενδιαφέρον του και ας αφήσει τους άλλους στην ησυχία τους, ας κρατήσουμε λοιπόν εμείς τα νιόβια και εσείς τις "δραχμούλες" σας (έχω κι εγώ "δραχμούλες", εννοώ ελληνικά νομίσματα) απλά είδα ότι το ενδιαφέρον για αυτά τα ελληνικά νομίσματα είναι περιορισμένο σε κάτω από χίλια άτομα. Είτε είναι δραχμές είτε είναι ευρώ.
Να θυμίσω επίσης ότι πριν 4-5 χρόνια κάποιοι συλλέκτες δραχμής αποκήρυσσαν μετά βδελυγμίας τα ελληνικά νομίσματα ευρώ γιατί δεν ήταν "ελληνικά"!
Καλή σας ημέρα και καλές συλλογές ότι και αν συλλέγετε.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:18:12 μμ »

Το 25€ της Αυστρίας του 2016 θα εκδοθεί στις 09 Μαρτίου με θέμα το Χρόνο. (The Time ή Die Zeit) Τα τεχνικά χαρακτηριστικά παραμένουν τα ίδια. Δηλαδή 65.000 τεμάχια Hangehoben.  (Niob, Silber Ag 900). Διάμετρος 34 mm και καθαρό βάρος 9 g. και συνολικό 16.5 g.  Αδημονώ να δω φωτογραφίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:53:31 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 02:42:56 μμ »

Ας ελπίσουμε ότι μέχρι τότε θα έχουν αρθεί τα capital controls γιατί δεν μας βλέπω καλά  Θυμός
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
rigas1
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:03:40 μμ »

Ας ελπίσουμε ότι μέχρι τότε θα έχουν αρθεί τα capital controls γιατί δεν μας βλέπω καλά  Θυμός
Μακαρι φιλε!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:17:55 μμ »

Από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί.
Ήδη έχασα ένα νιόβιο από το Λουξεμβούργο.

Άει χάσου Τσιπράκι.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:38:08 μμ »

Από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί...

Δε γνωρίζω αν θα μπορούμε να κάνουμε εμβάσματα, πάντως τα capital δεν νομίζω να μας αφήσουν πριν συμπληρωθεί χρόνος. Τα 60€/ημέρα θα ισχύουν, ίσως, ες αεί!
Ημουνα νιος και γέρασα που λένε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 05:31:25 μμ »

Από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί.
Ήδη έχασα ένα νιόβιο από το Λουξεμβούργο.

Και πλησιάζουν και του Βατικανού...


Δε γνωρίζω αν θα μπορούμε να κάνουμε εμβάσματα, πάντως τα capital δεν νομίζω να μας αφήσουν πριν συμπληρωθεί χρόνος. Τα 60€/ημέρα θα ισχύουν, ίσως, ες αεί!

Εμβάσματα νομίζω επιτρέπονται και τώρα (μέχρι 500Ε τον μήνα - αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει). Το θέμα είναι με τις κάρτες τι θα γίνει.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 06:00:03 μμ »

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται για νομίσματα.
Καταγράφηκε

Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 06:34:58 μμ »

Το 25€ της Αυστρίας του 2016 θα εκδοθεί στις 09 Μαρτίου με θέμα το Χρόνο. (The Time ή Die Zeit) Τα τεχνικά χαρακτηριστικά παραμένουν τα ίδια. Δηλαδή 65.000 τεμάχια Hangehoben.  (Niob, Silber Ag 900). Διάμετρος 34 mm και καθαρό βάρος 9 g. και συνολικό 16.5 g.  Αδημονώ να δω φωτογραφίες.

Ξέρουμε αν και αυτό θα είναι με διπλή ανοδίωση με αποτέλεσμα την ''διχρωμία'' του πυρήνα ?
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 06:43:47 μμ »


Εμβάσματα νομίζω επιτρέπονται και τώρα (μέχρι 500Ε τον μήνα - αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει). Το θέμα είναι με τις κάρτες τι θα γίνει.
Οχι, Βαγγέλη, δυστυχώς. Το δοκίμασα. Μπορείς να εμβάσεις ποσό ίσο ή μικρότερο από αυτά που σου έχουν ήδη εμβάσει!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:09:28 μμ »

Να και το σχέδιο... πολύ όμορφο για άλλη μια φορά.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:20:39 μμ »

Να και το σχέδιο... πολύ όμορφο για άλλη μια φορά.

Αν και στενοχωρημένος γιατί έχασε η Εθνική ....  Θυμός Κλάμα Λύπη   οι Αυστριακοί και πάλι το έκαναν
το ''θαύμα'' τους. Το νόμισμα είναι Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο  !!!

Δεν περιγράφω άλλο ... !
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 65
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences