Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:47:01 πμ
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 65
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διμεταλλικό 25€ Ασήμι-Νιόβιο Αυστρίας  (Αναγνώστηκε 250144 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 03:37:41 μμ »

Διονύση εν λευκό από εμένα. Κάνεις ότι νομίζεις καλύτερο. Και αυτό που πιστεύεις ότι μας συμφέρει.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 11:29:36 μμ »

Η παραγγελία μόλις έγινε στο Αυστριακό νομισματοκοπείο γιατί ο έμπορος δεν υποχώρησε στις αρχικές συμφωνημένες τιμές και γιατί έχασε λίγο την εμπιστοσύνη μου.
Η ταχυδρομική επιβάρυνση είναι περίπου 1,50 ευρώ ανά νόμισμα.
Άρα τελική τιμή:
25 ευρώ 2015 Κοσμολογία 59,50 ευρώ
25 ευρώ 2013 Τούνελ 57,80 ευρώ
25 ευρώ 2012 Βιονική 53,20 ευρώ
25 ευρώ 2011 Ρομποτική 53,20 ευρώ

Σε καλή μεριά φίλοι συλλέκτες και καλές συλλογές να έχουμε. Ελπίζω να τα έχουμε πριν τις 30 Ιανουαρίου για να αρχίσω τη διανομή.
Καταγράφηκε

Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 10:41:35 μμ »

Η παραγγελία μόλις έγινε στο Αυστριακό νομισματοκοπείο ....

Μια φορά που πήγα να παραγγείλω μέσω πιστωτικής (visa), το σύστημα τους, ζητούσε
''Verified by Visa'', έναν πρόσθετο στοιχείο ταυτοποίησης που 1η φορά μου ζητήθηκε από  
ηλεκτρονικό κατάστημα.
Αφού εξέδωσα από την τράπεζα μου το ''verified'' και πάλι το νομισματοκοπείο δεν δεχόταν
την πληρωμή  Έκπληξη

Σε σχετικό μου μειλ στους Αυστριακούς να μου πουν τι να κάνω, η απάντηση ήταν
''δώστε σε εμάς τα στοιχεία της κάρτας σας με μειλ ή τηλεφωνικά για να κάνουμε την
πληρωμή αντί για εσάς'', πράγμα που φυσικά δεν έκανα για ευνόητους λόγους.

Έτσι η παραγγελία δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ ...

Εσύ βρε Διονύση πως τα ''κατάφερες'' με τον τρόπο πληρωμής της παραγγελίας;
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #273 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 11:53:19 μμ »

Τόλη,
Η ιδιότητα Verified by Visa ή Verified by MasterCard είναι ένα πρόσθετο χαρακτηριστικό ασφαλείας που έχει προστεθεί στις on line αγορές εδώ και περίπου 2 χρόνια. Σχεδόν όλα τα αξιόπιστα site μου το ζητούν οπότε το έχω ενεργοποιήσει σε όλες μου τις κάρτες.
Τώρα όσον αφορά το Αυστριακό νομισματοκοπείο κακώς δεν τους έδωσες την κάρτα σου αφού δεν μπορούσες να κάνεις εσύ τη συναλλαγή. Είναι οι πλέον αξιόπιστοι. Κάποτε είχα μια "standing order" τους παλιούς καλούς καιρούς που ουδέποτε την ακύρωσα. Ακυρώθηκε από μόνη της γιατί απλά έληξε η πιστωτική κάρτα και ουδέποτε τους έδωσα τη νέα ημερομηνία λήξεως.
Κάποια στιγμή μπήκα στο λογαριασμό μου και ανανέωσα τα στοιχεία μου δίνοντας έγκυρη πιστωτική κάρτα. Όπως ήταν φυσικό η "standing order" ξύπνησε ξανά και άρχισαν να μου στέλνουν σειρές και νομίσματα ξανά. Τους ειδοποίησα ότι δεν τα επιθυμώ. Το αποδέχθηκαν. Τα αντικείμενα ήρθαν στην Ελλάδα. Μου υπέδειξαν να μην τα παραλάβω, πράγμα που έκανα. Τα νομίσματα επέστρεψαν Αυστρία και μετά από 45 ημέρες τα χρήματα πιστώθηκαν πάλι πίσω.
Οι άνθρωποι και σε αυτόν τον τομέα είναι άψογοι.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #274 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 11:08:52 μμ »

Διαδικασία παραγωγής νομίσματος Νιοβίου.
Η περιγραφή είναι μεταφρασμένη από το site του Αυστριακού νομισματοκοπείου.

Αν και τόσο κοινό όσο ο μόλυβδος και ακόμη παρόν μέσα στο ανθρώπινο σώμα, το νιόβιο ανακαλύφθηκε στις αρχές του 19ου αιώνα.

Ένα ανθεκτικό μέταλλο με εξαιρετικά υψηλή χημική σταθερότητα, είναι ελατό και όλκιμο σε θερμοκρασία δωματίου, γεγονός το οποίο εν μέρει εξηγεί γιατί το νιόβιο είναι όλο και περισσότερο δημοφιλές σαν ένα συστατικό στην κατασκευή κοσμημάτων.

Μια άλλη από τις πτυχές του νιοβίου είναι ότι το χρώμα δεν χρειάζεται να εφαρμόζεται σε αυτό. Αντ' αυτού, μέσω της «ανοδιωμένης οξείδωσης», μέθοδος που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά με τα νομίσματα από το Αυστριακό Νομισματοκοπείο, ένα λεπτό στρώμα οξειδίου παράγεται στην επιφάνεια του νομίσματος και μετέπειτα διάθλαση του φωτός επιτρέπει να προκύψουν διαφορετικά χρώματα. Ορισμένοι μιμητές προσπάθησαν να αναπαράγουν αυτό το αποτέλεσμα με την προσθήκη χρώματος, αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι μόνο φθορές της διαφάνειας και της λάμψης της επιφάνειας του μετάλλου. Γι' αυτό μην ξεγελιέστε.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #275 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 03:13:03 μμ »

Το αυστριακό νομισματοκοπείο σήμερα μου έστειλε e-mail για να με ειδοποιήσει ότι θα υπάρξει μια ελαφρά καθυστέρηση στην παράδοση της παραγγελίας λόγω του νιοβίου 2013 "Tunnel construction" που δεν είναι άμεσα διαθέσιμο. Κάτι μου λέει ότι ο φίλος που θα το παραλάβει θα το έχει φρεσκότατο ή ότι ετοιμάζουν καινούρια κοπή για χάρη του.

Dear Mr. Kolaitis,

many thanks for your message. We have fully cancelled your order 1145172.

Kindly note that your order 1145175 will be slightly delayed as the ordered coin "Tunneling" is currently not available. Your order will be proceeded immediately once this coin is available again.
Many thanks for your understanding!

Best regards
Alexandra Silber
Order Dept.
 

MUENZE OESTERREICH AG
AM HEUMARKT 1 · 1031 VIENNA · AUSTRIA · P.O. BOX 181
PHONE +43 1 717 15-422 · FAX +43 1 715 86 10
Verkauf@Austrian-Mint.at · www.austrian-mint.at
Firmenbuch Nr. FN 55543g, Handelsgericht Wien, UID-Nr.: ATU 37114706, ARA-Nr.: 7352, DVR: 0558826
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2015, 03:28:29 μμ από teutates » Καταγράφηκε

teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 03:39:14 μμ »

order 1145172 που ακυρώθηκε τί αφορούσε;
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #277 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 04:04:52 μμ »

Μια από τα ίδια. Για κάποιο άγνωστο λόγο δεν δέχθηκε την πληρωμή οπότε παράγγειλα τα ίδια ξανά.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #278 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 04:05:09 μμ »

Με εντυπωσίασε το όνομα της κ. Ζίλμπερ. Το κατάλληλο άτομο στην κατάλληλη θέση ;-)
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #279 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 04:09:11 μμ »

Η κυρία είναι ευγενέστατη, άψογη σε όλα της και έχω μαζί της αναπτύξει μαζί της αυτό που λέμε "πλατωνικό έρωτα" συνεργασίας.
Καταγράφηκε

teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #280 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 04:10:24 μμ »

Η κυρία είναι ευγενέστατη, άψογη σε όλα της και έχω μαζί της αναπτύξει μαζί της αυτό που λέμε "πλατωνικό έρωτα" συνεργασίας.

Εκμεταλλεύσου το για έκπτωση!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #281 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 04:13:19 μμ »

Αν εξαρτιόταν από εκείνη είμαι σίγουρος ότι θα μου έκανε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #282 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 08:51:32 μμ »

Δυστυχώς (για τους φίλους που δεν το έχουν) η τιμή του νιοβίου 2014 παίρνει την ανηφόρα ανεξέλεγκτα. Ήδη σε δημοπρασίες ξεπερνά τα 90 ευρώ ενώ σε πωλήσεις το βλέπουμε στα 110-120 ευρώ.
Καταγράφηκε

teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #283 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:12:17 μμ »

Noμίζω το είχαμε συζητήσει και με p.m , πιστεύω πως το νιόβιο 2014 θα είναι από αυτά που θα εκτοξευτούν οι τιμές τους.
Από την στιγμή που εξαντλήθηκε επίσημα, έχει κάνει ράλυ αυξήσεων.
Δεν γνωρίζω αν είναι τεχνητή η άνοδος (αν δηλαδή οι έμποροι που το έχουν προμηθευτεί μαζικά το κρύβουν και ανεβαίνει η τιμή του), πάντως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ως το πρώτο νιόβιο με διχρωμία πιστεύω πως μπορεί να θεωρηθεί δυνατή μελλοντική επένδυση για όσους το έχουν.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #284 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:27:30 μμ »

Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα (κάθε αντίλογος δεκτός) βλέπω το νιόβιο του 2008 να πλησιάζει επικίνδυνα ή και να προσπερνά τον δευτεραθλητή μέχρι "χθες" νιόβιο του 2004. Μιλάμε για τιμές άνω των 200 ευρώ κοντά στην περιοχή των 250 ευρώ. Τέταρτο στην κατάταξη ανεβαίνει ακάθεκτο το αγαπημένο μου γαλάζιο του 2010 κοντά στην περιοχή των 200. Αναμφισβήτητος πρωταθλητής το νιόβιο του 2003 σταθερά πάνω από 400. Οποιοδήποτε βρείτε κάτω από 400 μάλλον έχει "ελαττωματάκια".
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 65
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences