Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:38:12 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 65
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διμεταλλικό 25€ Ασήμι-Νιόβιο Αυστρίας  (Αναγνώστηκε 250184 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 12, 2014, 07:09:29 πμ »

Για την ταμπακιέρα ουδείς λόγος. Εδώ και 2 ημέρες τη λέξη ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ τη γράφω με κεφαλαία αλλά όλοι την προσπερνάτε.
Ας μιλήσουμε λοιπόν για καλλιτεχνικές δημιουργίες και ας πιάσουμε σειρές (εξάδες ασημένιων νομισμάτων) που είναι απλά νομίσματα χωρίς το φανταχτερό εφέ του νιοβίου.
Σειρά "η Ρώμη στον Δούναβη" των 20 ευρώ ή σειρά των 10 ευρώ "Ιστορίες και θρύλοι της Αυστρίας", "Περιοχές της Αυστρίας" που τρέχει τώρα και να μην μιλήσουμε για την τρέχουσα σειρά με την προϊστορική ζωή.
Από αυτές τις σειρές ελάχιστα νομίσματα είναι αυτά που δεν αρέσουν και η θεματολογία πολυπίκοιλη και όχι μονότονη.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 12, 2014, 07:24:25 πμ »

Για την ταμπακιέρα ουδείς λόγος. Εδώ και 2 ημέρες τη λέξη ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ τη γράφω με κεφαλαία αλλά όλοι την προσπερνάτε.
Ας μιλήσουμε λοιπόν για καλλιτεχνικές δημιουργίες και ας πιάσουμε σειρές (εξάδες ασημένιων νομισμάτων) που είναι απλά νομίσματα χωρίς το φανταχτερό εφέ του νιοβίου.
Σειρά "η Ρώμη στον Δούναβη" των 20 ευρώ ή σειρά των 10 ευρώ "Ιστορίες και θρύλοι της Αυστρίας", "Περιοχές της Αυστρίας" που τρέχει τώρα και να μην μιλήσουμε για την τρέχουσα σειρά με την προϊστορική ζωή.
Από αυτές τις σειρές ελάχιστα νομίσματα είναι αυτά που δεν αρέσουν και η θεματολογία πολυπίκοιλη και όχι μονότονη.
΄
Διονύση μου, τα έχουμε ξαναπεί αυτά και μάλιστα πρώτος ο χαράκτης μας, μιλώντας με θαυμασμό για το αυστριακό χαρακτικό επιτελείο. Αν θυμάμαι, όμως, είχε πει πως σε κάθε δημιουργία εκείνο που μετράει είναι η έμπνευση και η σύνθεση του απλού και παράλληλα σύνθετου. Εν πάσει περιπτώσει εμείς θα συνεχισουμε να παίρνουμε αυτά που μας αρέσουν και μας γεμίζουν και καλώς ή κακώς αυτά είναι τα νιόβια και τα ελληνικά.-
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 12, 2014, 07:30:55 πμ »

Καλημέρα Θανάση
Ένα κορυφαίο αισθητικό αποτέλεσμα για τον απλό συλλέκτη (που δεν είναι τεχνοκρικτικός όπως εγώ) είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Σε όσους δείχνω κομμάτια από τη συλλογή μου που δεν είναι συλλέκτες μένουν με το στόμα ανοικτό όταν βλέπουν νιόβια. Από εκεί και πέρα εγώ μπορώ να λέω διάφορα και να θεωρούμαι μονότονος και κουραστικός αλλά νομίζω και πολλοί άλλοι έχουν την ίδια άποψη.
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 12, 2014, 08:01:46 πμ »

Καλημέρα Θανάση
Ένα κορυφαίο αισθητικό αποτέλεσμα για τον απλό συλλέκτη (που δεν είναι τεχνοκρικτικός όπως εγώ) είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Σε όσους δείχνω κομμάτια από τη συλλογή μου που δεν είναι συλλέκτες μένουν με το στόμα ανοικτό όταν βλέπουν νιόβια. Από εκεί και πέρα εγώ μπορώ να λέω διάφορα και να θεωρούμαι μονότονος και κουραστικός αλλά νομίζω και πολλοί άλλοι έχουν την ίδια άποψη.


Καλημέρα και στον Διονύση και στον φίλο τον Θανάση.
Δεν αντιλέγω σε αυτά που πιστεύετε και καλά κάνετε,όντως είναι μια τεχνοτροπία πρωτοποριακή και εντυπωσιακή την οποία θα ήθελα να την είχα σαν κάτι πρωτοποριακό και εντυπωσιακό αλλά μέχρι εκεί για μένα, ίσως είμαι παλιομοδίτης και κλασικός δεν ξέρω.
Οντως είναι μία συλλογή αξιόλογη αλλά κάπως διαφορετική για μένα, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.

 
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 12, 2014, 08:55:39 πμ »

Καλημέρα και στον Διονύση και στον φίλο τον Θανάση.

Οντως είναι μία συλλογή αξιόλογη αλλά κάπως διαφορετική για μένα, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.
Καλημέρα και στους δύο σας. Είναι όντως πρωτοποριακή! Δεν είναι τυχαίο, που και η Τράπεζα του Λουξεμβούργου ανέθεσε στους αυστριακούς την έκδοση σειράς 5ευρω σε νιόβιο, το οποίο παρεμπιπτόντως γίνεται επίσης ανάρπαστο. Και αν ανατρέξουμε σε παλαιότερα posts θα διαβάσουμε ότι υπάρχει αντίστοιχη σκέψη και στο δικό μας νομισματοκοπείο. Απλά ίσως αργήσει λίγο. Ηδη οι Καναδοί το ξεκίνησαν, επίσης, με επιτυχία. Συμφωνώ με τον Διονύση για τον θαυμασμό των τρίτων στη θέα τους. Δεν μπορώ, όμως, να εμποδίσω τον άλλο συλλέκτη να ευχαριστιέται όταν βρίσκει πιο αξιόλογο ένα άλλο νόμισμα. Αυτό είναι η υγεία στο συλλεκτικό κόσμο! Αναπαύομαι με ό,τι με ευχαριστεί!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 12, 2014, 11:06:14 πμ »

Και εμάς μας αρέσει το νιόβιο αλλα οι Αυστριακοί το έχουν πατεντάρει και θέλουν να αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου την παραγγελία και τύπωση των νομισμάτων πράγμα που προς το παρόν είναι ασύμφορο!
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 12, 2014, 11:15:42 πμ »

Και κάτι αλλο. Δεν συνδράμω τον όρο τεχνητή σπανιότητα τα 600 είναι αυτα που ειναι!!!!600 Τι δεν καταλαβένετε;;;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:42:29 μμ »

Και εμάς μας αρέσει το νιόβιο αλλα οι Αυστριακοί το έχουν πατεντάρει και θέλουν να αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου την παραγγελία και τύπωση των νομισμάτων πράγμα που προς το παρόν είναι ασύμφορο!
Δηλαδή, Γιώργο, στην Ευρώπη δεν έχει άλλος δικαίωμα χρήσης του νιόβιου για νομισματικούς λόγους; Παράξενο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:47:37 μμ »

Προφανως εχουν πατενταρει τον τροπο επεξεργασιας του για να του δοθουν οι χρωματισμοι και οχι το ιδιο το υλικο..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:50:18 μμ »

Προφανως εχουν πατενταρει τον τροπο επεξεργασιας του για να του δοθουν οι χρωματισμοι και οχι το ιδιο το υλικο..

Το ίδιο είναι, Δημήτρη! Αν δεν μπορείς να το επεξεργαστείς δεν μπορείς και να το χρησιμοποιήσεις. Νομίζω!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:57:28 μμ »

Οχι ακριβως, τιποτα δεν εμποδιζει ειδικα ερευνητικα teams αλλων νομισματοκοπειων να βρουν αλλους τροπους κατεργασιας του Νιοβιου (ελαφρως η πολυ διαφορετικους απο τον πατενταρισμενο των Αυστριακων) για τον χρωματισμο του και την χρησιμοποιηση του στα νομισματα.
Αυτο γινεται συνεχως με ολες τις τεχνολογιες.
Απλως μαλλον κρινουν οτι προς το παρον δεν αξιζει τον κοπο να ριξουν χρημα σε αυτο , αλλα αυτο μπορει στο μελλον να αλλαξει.
Γιαυτο λεω, οτι δεν εχουν πατενταρει το Νιοβιο (που φυσικα δεν γινεται), αλλα απλως τον συγκεκριμενο τροπο επεξεργασιας του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:59:45 μμ »

Προφανως εχουν πατενταρει τον τροπο επεξεργασιας του για να του δοθουν οι χρωματισμοι και οχι το ιδιο το υλικο..


Οι Αυστριακοί κάνουν ότι θα έκαναν όλοι.
Σου λέει, ''κύριοι, θέλετε διμεταλλικά νιοβια; Εμείς θα σας τα φτιάξουμε ... με το
αζημίωτο φυσικά !!''

Δεν είναι όλοι σαν εμάς, που δώσαμε τα ''φώτα'' του πολιτισμού δωρεάν και ακόμη
μας χρωστάνε τον λογαριασμό  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 12, 2014, 01:27:43 μμ »

Ξεχνάτε ότι οι Καναδοί ήδη κόβουν νιόβιο στο νομισματοκοπείο τους. Για αυτούς δεν υπήρχε πατέντα;
Και κάτι ακόμη, η πατέντα έχει ημερομηνία λήξης. Από το 2003 μέχρι σήμερα έχουν περάσει 11 χρόνια, νομίζω ότι είναι αρκετά για να λήξει η πατέντα και να μπορεί ο καθένας να τη χρησιμοποιεί ελεύθερα.
Καταγράφηκε

mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 12, 2014, 05:52:22 μμ »

Μεγιστος χρονος για κατοχυρωση πατεντας ειναι τα 20 ετη... απο κει κ περα αλλαζει το θεμα. Φυσικα μιλαμε για πολλα χιλιαρικα, αλλα προφανως δεν τους ενδαφερει κ τοσο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 12, 2014, 06:02:50 μμ »

Καλημέρα και στον Διονύση και στον φίλο τον Θανάση.

Οντως είναι μία συλλογή αξιόλογη αλλά κάπως διαφορετική για μένα, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.
Δεν μπορώ, όμως, να εμποδίσω τον άλλο συλλέκτη να ευχαριστιέται όταν βρίσκει πιο αξιόλογο ένα άλλο νόμισμα. Αυτό είναι η υγεία στο συλλεκτικό κόσμο! Αναπαύομαι με ό,τι με ευχαριστεί!

Συμφωνώ απόλυτα Θανάση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 65
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences