Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:09:18 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΛΛΟΓΗ!!  (Αναγνώστηκε 2614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kyara
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2011, 07:14:04 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα!! Κάνοντας μια έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα στο δικό σας site ως πιο αξιόπιστο καθώς σας ενώνει το μεράκι του συλλέκτη και η ακτικειμενικότητα!!!
Διαθέτω κι εγώ μια μικρή συλλογή νομισμάτων που δημιουργήθηκε από χόμπυ όταν σταμάτησα τα γραμματόσημα!!
Θα ήθελα αν μπορείτε να τα δείτε και να μου κάνετε μία εκτίμηση, μία αξία πώλησης δηλαδή, κάποια τα έχω διπλή και τριπλή φορά.

Ευχαριστώ!!

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2011, 07:56:33 μμ »

καλησπερα φιλε kyara,καλως ωρισες στην παρεα μας,τα νομισματα σου ,δεν εχουν κατι το ιδιαιτερο,ειναι κοινα,τα τριανταρικα συν τα 20ρικα του 1960,εχον καποια αξια, σαν αργυρα,αλλα δεν ειναι σπανια που λεμε. αυτο μην σε αποθαρυνει,αν σκεφτεσαι να ασχοληθεις σοβαρα με το νομισμα.φροντισε να διαβαζεις αρκετα θεματα γυρω απο  τις ορολογιες, τιμες,κλπ για να παρεις μια γενικη αποψη,ετσι πιστευω ξεκιναει καποιος συνετα.μην αναλωθεις σε αγορες νομισματων που ειναι για προχωρημενους,και οσο μπορεις μην πειραζεις νομισματα που εχουν υποστει την φθορα , συλλεκτικο νομισμα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2011, 07:58:53 μμ »

Καλως ηρθες Kyara
χαιρομαστε που σε εχουμε στην παρεα μας και σε ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια!!
Βλεπωντας τα λιγα νομισματα που μας εδειξες αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ειναι πολυ φτωχη!!
Τα περισσοτερα ειναι μηδαμινης αξιας!!
Αναμεσα τους εχεις και μερικα ασημενια νομισματα αλλα και αυτα δεν αξιζουν παρα πολλα χρηματα!!
Σαν αρχη θα σου ελεγα καταρχην να επικεντρωθεις σε τι συλλογη θελεις να κανεις?
Παγκοσμια ή Ελληνικου ενδιαφερωντος??
Σε μια παγκοσμια συλλογη θα μαζευεις νομισματα σοριδον και θα καθεσε με τις ωρες να βρεις απο που ειναι το καθε νομισμα και συνηθως δεν αξιζουν τιποτα και παντα θα εχεις ελλειψεις!!
Αν επικεντρωθεις να φτιαξεις μια συλλογη Ελληνικου ενδιαφερωντος (εγω αυτο θα σου προτεινα) καταρχην καλο θα ηταν να αγορασεις ενα Ελληνικο καταλογο (συνιστω του Καραμητσου) να τον διαβασεις καλα και σιγα σιγα να αγοραζεις νομισματα απο το 2000 προς τα πισω!!
Σου ειπα να αγορασεις απο το 2000 και να πηγαινεις προς τα πισω διοτι αυτα τα νομισματα μπορεις να τα βρεις ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ και πολυ φτηνα!!
Μεχρι το 1970 (οταν θα φτασεις εκει) τα πραγματα θα ειναι χαλαρα, απο εκει και κατω θα εχεις το διλλημα καινουρια νομισματα ή μεταχειρισμενα?? Διοτι απο τον Παυλο και κατω καποια νομισματα κοστιζουν καποια χρηματα!!
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο με αυτα Χαμόγελο

Υ.Γ Θα ηθελα να μας φωτογραφισεις το τελευταιο νομισμα απο δεξια τριτο προς τα κατω!! Συγκεκριμενα ειναι ενα τριανταδραχμο των Βασιλεων αρκετα σκουρο!! Αν μπορεις φωτογραφισε το μονο του καθαρα και δειξε μας το!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Kyara
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2011, 11:36:32 πμ »

καλημέρα σε όλους!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,, είναι τόσα πολλά και σημαντικά που δεν γνώριζα για τα νομίσματα, θα ήθελα να σας γνώριζα κάποια χρόνια πίσω όταν ξεκινούσα αυτήν την μικρή συλλογή!!! Κάποια έχουν χαθεί με τις κατά καιρούς μετακομίσεις και καθώς πλησιάζει η ώρα για την μεγάλη έξοδο (εκτός Ελλάδος) σκοπός μου είναι να δώσω τα νομίσματα.
Θα βγάλω και τις φωτό που μου ζητήσατε,, ευχαριστώ και πάλι για όλα και για τις άμεσες απαντήσεις σας!!
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences