Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:33:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ  (Αναγνώστηκε 7309 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 05:14:09 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά για τις ημέρες!θα ήθελα να μου δώσετε ορισμένες πληροφορίες για αυτήν την γερμανική καρφίτσα και να μου κάνετε μια εκτίμηση για την αξία της!ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 05:15:16 μμ »

η μπροστινή πλευρά
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 05:43:44 μμ »

RADwJ ARBEITSMAID'S RANK BROOCH. (Dienstgradabzeichen)

Features swastika with diagonally angled sheaves of wheat.

Το αγοράζει κάποιος που ενδιαφέρεται 35 δολλαρια χωρίς τα μεταφορικά.
Καταγράφηκε
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 05:52:19 μμ »

ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 05:57:21 μμ »

Είναι κομμάτι από σετ 7 τεμαχίων...να είσαι καλά.
Τα άλλα 3 αναφέρουν στο πίσω μέρος..
 Brooch "D" marked; "A" 38 Assman firm and also the RADwJ logo.
Brooch "E" & "F" marked: "ANG" (Unknown maker) firm logo and also the RADwJ logo.
Brooch "G" marked: J.B.u.Co.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 06:12:54 μμ »

μονο που το κομματι που εχει ο φιλος εδω μαλλον ειναι μουφα! δες τις λεπτομεριες του σχεδιου αλλα και πως ειναι το πισω μερος...

http://web.iwebcenters.com/grenadiermilitaryantiques/item174193.ctlg

και εδω...

http://www.emedals.com/collectors-gallery/germany/third-reich-civil-awards/r-a-d-awards-medals/radwj-personnel-s-commemorative-service-brooch-g10622

ακομα και το δεσιμο της καρφιτσας με 3 πιασιματα ειναι λαθος...

τι μεταλλο ειναι του φιλου;; ειναι αλουμινιο; τι σφραγιδα κατασκευαστη εχει;; γιατι δεν μπορω να δω κατι...

δεν ειμαι γνωστης ιδιαιτερος σε στρατιωτικα, αλλα ειδικα στα γερμανικα κομματια υπαρχουν απειρα πλαστα!!
Καταγράφηκε
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 06:15:20 μμ »

την σφραγίδα κατασκευαστή που πρέπει να την γράφει;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 06:36:50 μμ »

στην πισω μερια.. κοντα στην καρφιτσα... δες στα λινκ που  εχω ποσταρει....
Καταγράφηκε
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 07:29:58 μμ »

δεν γράφει τίποτα γιατί είναι όλη χαραγμένη η πίσω πλευρά..αυτό σημαίνει ότι δεν είναι γνήσια;
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 07:30:21 μμ »

Άπειρα πλαστά....ίσως τα περισσότερα σε είδη συλλεκτισμου. Έχεις απόλυτο δίκιο Νίκο.
Και δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αλλά και αυτό είναι άλλο ένα τώρα που το μελέτησα ενδελεχώς....
Αλλά και πάλι είναι φτηνό ,αν μιλάγαμε για κομμάτι των 200+ θα ήταν κρίμα...
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 07:37:35 μμ »

Κατά 90% φίλε Εκτωρα.
Καταγράφηκε
Ektwr1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 07:42:35 μμ »

το είχα αγοράσει από παλαιοπωλείο πρίν χρόνια και πίστευα ότι ένα κατάστημα είναι πάντα αξιόπιστο για αγορές..τι να πώ...
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 08:00:57 μμ »

Κατά 95% ...δεν το ήξερε ούτε και αυτός...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 08:07:21 μμ »

Εκτωρα απο τι μεταλλο ειναι φτιαγμενο;

η πισω μερια στο δικο οσυ μοιαζει να ειναι σε ενα επιπεδο.. σαν συμπαγης.. ενω στο κανικο παει προς τα μεσα... λιγο... θα το δεις και στην φωτο του νεστωρα! αλλο μερος που δεν μοιαζει ειναι το κουμπωμα.. που στα αλλα ειναι με 2 πιασιματα πανω στο σημα ενω στο δικο σου με τρια! τετοιες μικρολεπτομερειες ειναι πολλες φορες ενδειξεις οτι κατι ειναι πλαστο!

δεν εχω πιασει κανενα στο χερι... δεν εχω καν καποιο γερμανικο μεταλλιο.. μονο κομματι (το πανω μερος) απο γερμανικο δαχτυλιδι.... που το βρηκε σε βουνο.. οποτε δεν μπορω να ξερω με ακριβεια.. αλλα... αυτο φαινεται απο τις εικονες!

γενικα πρεπει να ηταν αλουμινενιο και το δικο σου δεν ξερω τι ειναι....

Συστυχως Νεστωρ μου... κοπιαρουν τα παντα! ακομα και τα πολυ φτηνα!! και οχι μονο τα γερμανικα αλλα και τα ρωσικα... να δεις σοβιετικο παρασημο της πλακας.. πολυ ευκολα κομματια που τα βρισκεις με το κιλο... και τα αγοραζεις με 1 - 1.50 ευρω και τα κοπιαρουν κι αυτα!


τωρα καλου κακου ελπιζω καποιος που ασχολειτε με στρατιωτικα να μπορεσει να σε βοηθησει καλητερα! σιγουρα θα ειναι πιο γνωστης! Χαμόγελο

μπορει το παλαιοπωλειο να ειναι οκ... αλλα μπορει και να μην ξερει και πολλα γι αυτα ειναι λογικο... σε καποιο τομεα απο αυτα που πουλαει να ειναι αυθεντια και σε καποιο οχι! σκεψου εδω... υπαρχουν ατομα που εχουν τις γνωσεις να ανοιξουν ενα μαγαζι νομισματαδικο ανετα! αλλα εχουν και την γνωση να ξεχωρισουν καλα ή οχι κεραμικα;; πλαστα ή πραμγατικους θησαυρους;; για το τι περιοδος ειναι το καθενα... και απο ποια περιοχη αναλογα το σχεδιο;; πιστεψε με υπαρχουν τετοιοι!! εχω φιλο που ειναι μεγαλος γνωστης σε αυτα! ποσοι απο εδω μπορουν να ξεχωρισουν πλαστο στρατιωτικο αντικειμενο ή δεν ξερω κι εγω τι;

μπορουμε να εχουμε καποιες γνωσεις περισσοτερο γενικες αλλα ο καθενας στον τομεα του ειναι καλυτερος..και περισσοτερο διαβασμενος! αυτο ειναι ακομα και στα νομισματα.. αλλος ειναι στους καποδιστριες, αλλος στα ευρω.. αλλος σε αμερικανικα, αλλος στα οθωμανικα... αλλος στα χαρτονομισματα..
αλλος σε μεταλλια... πανικος! Χαμόγελο

σε ολα ειναι αναλογα το τι εχεις μελετησει! σε ολα θελει πολυ μελετη!!!

... εχω δει παλαιοπωλειο να πουλαει απιστευτες μουφες και σε τρελλες τιμες! οι μεγαλοι συλλεκτες στρατιωτικων ειδων αγοραζουν απο μεγαλους και αξιοπιστους οικους στο εξωτερικο! εδω μπορεις να φας μουφα ανετα!
ακομα και στο εβαυ πολλα ειναι μουφες... μην πω τα περισσοτερα!  ουτε καν το γεγονος οτι το αγοραζεις απο γερμανο ειναι κατι που του δινει αξιοπιστια.. γιατι εκει να δεις λαμογια!!!

τωρα... υπαρχουν περιπτωσεις καποιο κομματι να ειναι πλαστο κατα καποιο τροπο αλλα να ειναι εποχης! φυσικα... ενα μονο εχω δει ετσι και το εχω στην κατοχη μου... ειναι ενα σημα Ιερολοχιτη.. που οποιος το δει θα πει ειναι πλαστο... και εν μερη ειναι... αλλα ειναι.. ενα πλαστο γνησιο... μιας και ο ιερολοχιτης το εχασε και του εφτιαξαν μεσα στον πολεμο αλλο... κι αυτο φορουσε!!! αρα εχει δει πολλα.. εχει τιμησει και τιμηθει... ασχετα αν ειναι πλαστο! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 05:49:27 μμ »

Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά για τα αντικείμενα της RAD, καθώς δεν είναι στρατιωτικά, του πεδίου που συλλέγω δηλαδή, αλλά ας πω τα λίγα που ξέρω, για όσα αξίζουν!  Σαρκασμός

Η RAD (Reichsarbeitsdienst) ήταν η Υπηρεσία Εργασίας του Ράιχ, στην οποία υπηρετούσαν άντρες και γυναίκες. Η συγκεκριμένη καρφίτσα είναι γυναικεία, ενδεικτική βαθμού και φερόταν στο λαιμό.

Η καρφίτσα είναι όντως πλαστή, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το πιάσιμο ή το αν είναι κοίλη, επίπεδη κτλ. Αυτές κατασκευάζονταν για πάνω από δέκα χρόνια σε ολόκληρη τη Γερμανία, οπότε και τα υλικά και η κατασκευή "έπαιζαν" ανάλογα με την εποχή (φυσικά η ποιότητα έπεσε κατά τη διάρκεια του πολέμου) και τον κατασκευαστή.

Αν και οι φωτό δεν είναι και πολύ ξεκάθαρες, φαίνεται σαν να είναι χυτή, κάτι που γενικά σηκώνει κόκκινο σημαιάκι για αντικείμενα της περιόδου. Από την άλλη, οι καρφίτσες κυκλοφόρησαν σε 3 εκδόσεις. Όλες είχαν είτε σειριακό αριθμό, είτε σφραγίδες κατασκευαστή και αποδοχής από την υπηρεσία.

Αν δε σου κόστισε πολλά, μικρό το κακό, όλοι την έχουμε πατήσει, άλλοι λιγότερες, άλλοι περισσότερες φορές. Το καλύτερο είναι να μην αγοράζει κανείς εν θερμώ, να ψάχνει λίγο το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει και αν έχει αμφιβολίες, να μένει μακριά. Κάνει καλό και στην ψυχική ηρεμία και στην τσέπη!!!  Μεγάλο χαμόγελο

Ψάξιμο θέλει και υπομονή, υπάρχουν πάρα πολλά και καλά κομμάτια για κάθε βαλάντιο και τα "πολύ σπάνια" είναι στην πραγματικότητα -όπως θα 'πρεπε- ελάχιστα...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences