Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:32:30 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρτιτούρες Edition Peters και βιβλίο μουσικής του 1914  (Αναγνώστηκε 2630 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Koskinas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 01:17:30 μμ »

Καλησπερίζω, εχω στα χέρια μου μερικες παρτιτούρες Edition Peters και ενα βιβλιο μουσικής το οποίο θα γινει την αλλη εβδομάδα 100 ετών. Δεν εχω ασχοληθεί ποτε με συλλογή τετοιων αντικειμένων και αν υπάρχει εδω κάποιος που ασχολείται θα εκτιμούσα κανα δυο σχόλια περι της αξίας τους...

Αναλυτικότερα:

1) CZERNY / Edition Peters Nr. 2402 / ημερομηνία με μολύβι: 1969. Γενικα σε καλη κατασταση, 4 σελιδες εχουν ξεκολησει, μερικες σημειονεισ με μολιβι.

2) Mendelssohn - Konzert Opus 25 / Edition Peters Nr. 2896a. Πεντακάθαρες σελίδες, με μικρη ταλαιπωρία στις άκρες. Αποκολλημένο εξώφυλλο και μικρο σκίσιμο στο οπισθόφυλλο.

3) KESSLER - 12 Etuden / Edition Peters Nr. 3030b Πεντακάθαρες σελίδες, με μικρη ταλαιπωρία στις άκρες. Μερικές σελίδες έχουν αποκολληθεί απο την ράχη.

4) Mozart - Konzert / Edition Peters Nr. 3309a / Ημερομηνία με μολύβι: 1929. Σε πολυ καλη κατάσταση, μερικές σελίδες εχουν μουτζουρωθεί απο μικρο παιδί με μολιβι (μπορει να σβηστεί). Φθορά στις άκρες των σελίδων.

5) DUVERNOY - Elementarunterricht / Elementary Studies / Edition Peters Nr. 3277 / πεντακάθαρο και σαν καινούργιο.

6) Henri Germer - La Technique Du Piano / Edited by B. Boekelman 1914 / Σελίδες: 102 Μέρος του εξωφύλλου λείπει, η ραχη ταλαιπωρημένη, αλλα δεν λειπουν σελιδες.  Δεν ξερω αν ειναι ολόκληρο το βιβλιο η λείπουν σελιδες απο το τέλος.







Ευχαριστώ και Καλα Χριστούγεννα !!!
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 03:18:37 μμ »

Για εμένα έχουν μικρή αξία.

Πρώτον επειδή απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό (μουσικοί).
Δεύτερον λείπουν όλα τα στοιχεία σπανιότητας (υπογραφή πρωτότυπη, χειροποίητα σχέδια, ζωγραφιές, μοναδικότητα ή λίγα αντίτυπα κλπ).
Τέλος το εσωτερικό τους, (παρτιτούρες) υπάρχει και κυκλοφορεί ευρέως ακόμη και σήμερα!
Καταγράφηκε
Koskinas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 05:04:59 μμ »

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο KRISTHEGREEK.
Δεν μπορώ να πω οτι προσωπικά μπορώ να κάνω εκτίμηση γιατι δεν ειναι το αντικείμενο μου. Οτι αξία έχουν υποθέτω, έχει να κάνει με την παλαιότητα ενός παλιού αντιτύπου της συγκεκριμένης έκδοσης παρτιτούρων, και δεν το συγκρίνω με πρωτότυπη χειρόγραφη παρτιτούρα συνθέτη φυσικά. Αυτό θα ήταν σαν να συγκρίναμε το πρότυπο χειρόγραφο του συγγραφέα βιβλίου με το αντίτυπο που τυπώθηκε το 1920, και φυσικά με το αντίτυπο που τυπώθηκε το 2013...το κάθε ένα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα...
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 07:08:30 μμ »

Συμφωνούμε σε όλα!

Κάποια αξία υπάρχει, είναι όμως μικρή και εξαρτάται απο το αν θα βρεθεί ο κατάλληλος αγοραστής.

Για περισσότερα στοιχεία ρώτα εδώ: http://www.spanosrarebooks.gr/spania.html
(κάνει δημοπρασίες βιβλίων).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences