Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:42:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κρήτη,Σάμος,Ιόνια.κ.α.Οι εκδόσεις των ''νέων χωρών''  (Αναγνώστηκε 102651 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 04:16:07 πμ »

Κατ' αρχάς, επιβεβαιώστε παρακαλώ ότι πρόκειται για φύλλα των 50 τεμαχίων και όχι των τριάντα.
Θα ήταν καλύτερα αν φωτογραφίζατε τα φύλλα στο σύνολο της έκτασής τους και όχι τοπικά.

Επίσης επιβάλλεται μια καθαρή και λεπτομερής εικόνα της επισήμανσης.
Προέχει σαφώς να αξιολογηθεί η πιστότητα της επισήμανσης, πράγμα αμφίβολο όταν γίνεται από απόσταση.

Στην περίπτωση λοιπόν που πιστοποιηθεί ως αυθεντική, ξεχωρίζει μακράν το 25/δραχμο (από την "Ιστορική" σειρά/ #553 Ηellas).

Υπάρχουν και άλλες αξίες πέραν των ήδη αναρτημένων;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 11:33:42 πμ »

Προσωπικά θα τοποθετηθώ το βράδυ,έχοντας πολύτιμο βοήθημα, στην  πρώτη μου επαφή με τα συγκεκριμένα γραμμ.κατάλογο δημοπρασίας της δεκαετίας του '90 Greek rarities Vlastos part II,αλλά και την εμφάνισή τους τα τελευταίο διάστημα στις δημοπρασίες Καραμήτσου....πολύ φοβάμαι,αν δεν με απατά η μνήμη, που πως αυτές οι επισημάνσεις έχουν ποιό χοντρά γράμματα,ίσως εδώ να έχουμε μια διαφορετική ποικιλία...θα δούμε
Καταγράφηκε
αντωνιος Κασκ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 10:26:55 μμ »

καλησπέρα σε όλους και παλι.
D.DIMITRIS  ενας λόγος που θεωρώ πως είναι γνήσια είναι επειδή ήρθαν στην κατοχή μου τα γραμματοσημα το 1945 περίπου και τα φύλλα στην λεζαντα τους γραφούν, για παραδειγμα το 25δραχμο,   ΓΡΑΦΙΚΑΙ ΤΕΧΝΑΙ - ΑΣΠΙΩΤΗ -ΕΛΚΑ- ΑΕ. 
Δεν είμαι γνωστης του θεματος μπορεί να μην είναι και γνήσια.
 Εντος ολίγο θα ανεβασω όπως είναι τα φυλλα και σας στελνω τις διευθύνσεις.
 
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 10:39:54 μμ »

Καλησπέρα.
Όλα τα φύλλα γραμματοσήμων μέχρι και σήμερα γράφουν  στις άκρες τους την εταιρεία που τα εκδίδει , στα δικά σου εάν υπάρχει πρόβλημα δεν είναι στα γραμματόσημα αλλά  στην  επισήμανση που έχουν, επειδή δεν κατάλαβα το 1945 τα πήρες εσύ;
Καταγράφηκε
αντωνιος Κασκ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 10:50:01 μμ »

1946 το πολύ.
Καταγράφηκε
αντωνιος Κασκ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 11:52:34 μμ »

εχω κάποιο θεμα με την συνδεση και δεν
 τις ανεβαζει. Θα προσπαθησω παλι αυριο\. Καλό βράδυ σε όλους .
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 11:17:58 πμ »

Πρέπει να το αναφέρω,κάτοχος γραμμ.που ενώ γνωρίζει ότι έχει κάτι αξίας,ανέβάζει φωτο και ποστς στο στέκι,ζητώντας από τους χρήστες του να λάβει γνώμη/γνώση,, μετά την μεγάλη συλλογή του harrisgreece με τις ΜΚΕ ερχετε ο αντωνιος κουκ με αντικείμενα αξίας να μας ζητήσει τη γνώμη.
Το παραπάνω σκεπτικό μόνο χαρά μας περιποιεί,καθώς αναγνωρίζετε ο χώρος μας σαν ένα,μικρό έστω,βοηθημα πάνω στη άποψη και εκτίμηση των γραμμ.που κατέχει κάποιος.
Τώρα στο προκείμενο,τα πιο χοντρά γράμματα που ανάφερα χθες είναι από την επόμενη έκδοση των ιταλικων αρχών που κυκλοφόρησαν αποκλειστικά στη Ιθάκη.Εδώ έχουμε την δεύτερη έκδοση των Ιταλών,με την λέξη ''isole''και όχι ''isola'' στην εκτύπωση που πιάνει ανα δύο τα γραμμ η επισήμανση και έχουμε τρια δεδομένα βάση του καταλόγου hellaς 2016:

-δεν αναφέρει πλαστές επισημάνσεις
-δεν τιμολογεί{δεν υπάρχουν?}διπλές επισημάνσεις
-δεν αναφέρει τιμή για φύλλα

εδώ ένα λοτ της ίδιας κλάσης ,αλλά από άλλη σειρά:
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=531&lot=135583

Εν κατακλείδι,η εκτίμηση των γραμμ.είναι πολύ δύσκολο έτσι απλά να γίνει από το στέκι,καθώς σε μένα προσωπικά δεν έχουν πέσει στα χέρια μου τέτοια γραμμ.,αμφιβάλλω και για άλλους γενικότερα,πρέπει να γίνει ενδελεχής εξέτση για την γνησιότητα των επισημάνσεων,που σαν πρώτη όψη φαίνονται γνήσιοι.με λίγα λόγια πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο πραγματογνώμονα,που ενώ θα πληρώσεις κάποιο ποσό θα απαδειχτεί ελάχιστο μπροστά στο να σου δώσει πιστοποίηση γνησιότητας και την τιμή τους
Στο μυαλό μου έχω τον Α.Γαληνό και το σάιτ του https://collectio.bid/
Καταγράφηκε
αντωνιος Κασκ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 07:00:19 μμ »

LHH σ' ευχαριστώ για την βοηθεια που μου έδωσες. δεν γνωριζα καθολου τι αξια έχουν αυτά τα γραμματοσημα  και τωρα καταλαβαίνω ότι όντως πρεπει να το κοιτάξω ποιο σοβαρα, με κάποιο ειδικό όπως λες. ευχαριστώ το στέκι για την βοήθεια ...
εις το επανιδείν λοιπον...
Καταγράφηκε
Vassilis_26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 466



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 06:39:32 πμ »

Σημερα αφιερωσα το βραδυ μου στα γραμματοσημα να μαθω 5-10 πραγματα και ανακαλυψα οτι εχω αυτον τον φακελο στην κατοχη μου ..
Οποιος γνωριζει λεπτομερειες γιατι δεν βρηκα κατι αλλο πουθενα ας βοηθησει  Χαμόγελο
http://ellogosar.blogspot.gr/2015/12/blog-post_16.html
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 08:40:20 πμ »

Ο φάκελος είναι πλαστός όπως επίσης πλαστός είναι οποιοσδήποτε παρόμοιος φάκελος προς τον συγκεκριμένο παραλήπτη, Χαρίλαο Γκογκάκη, είτε προς την Κέρκυρα είτε προς το ξενοδοχείο Ερμής στην Αθήνα.
Για περισσότερες πληροφορίες για τα Gongakis covers της Χειμάρρας παραπέμπω στο βιβλίο του R. Feenstra που αφορά τα ελληνικά πλαστά καθώς και στο άρθρο του κ. Γιαννούδη στο τ. 150 της "Φιλοτελικής Λέσβου" της Φ.Ε.Λ.

Καταγράφηκε

Vassilis_26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 466



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 03:45:27 μμ »

Μηδενικη αξια λοιπον ο φακελος αυτος ευχαριστω πολυ καλε μου φιλε
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 20, 2017, 07:26:38 μμ »

Άλλος ένας ίδιος με Κέρκυρα.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 13, 2017, 02:54:36 μμ »

Οι κατάλογοι,ας πούμε ο τελευταίος Hellas,έχουν τόμο αποκλειστικά πάνω σε αυτές τις εκδόσεις.
Σαν ''στέκι συλλεκτών'' έχουμε και μεις ένα τόπικ με συγκεντρωμένα όλα όσα ενδιαφέρον έχουν παρουσιαστεί κατα καιρούς από τους φίλους/χρήστες αυτα τα χρόνια,και βέβαια και χώρος καινούργιων θεμάτων,αποριών,παρουσιάσεων.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 14, 2017, 11:20:12 πμ »

...και για να μη χάνω καιρό{ Χαμόγελο},έχω τρείς απορίες,για τρία γραμμ.:

είχα πάρει προ αρκετών χρόνων,αυτό το γραμμ.σαν ''sold as is'',με μια πολύ καλή τιμή,απο δημοπρ.Βλαστού.
Επειδή υπάρχει αντικειμενικά μεγάλο πρόβλημα για να βρεις αντίστοιχα γραμμ.να το συγκρίνεις,καθώς από καταλόγους δημοπρασιών δεν βγαίνουν και τα καλύτερα συμπεράσματα,μήπως ξέρει κάποιος κάτι για την γνησιότητα της επισήμανσης.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2017, 10:03:43 πμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 14, 2017, 11:24:00 πμ »

Οι άλλες δύο περιπτώσεις αφορούν γραμμ.Δωδεκανήσσου {καλημέρα κ.GSHH}

-
ησφραγίδα που δεν φαίνεται καλά είναι λατινικά Κάσσος

=
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences