Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 12:41:04 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: KRUGERRANDS  (Αναγνώστηκε 36735 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sportstef
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 05, 2011, 03:16:40 μμ »

ok sorry 
θα ζητήσω να μου στείλουν.Δέ προσπαθώ να τα πουλήσω πάντως.Απλά έπεσα πάνω στο θέμα και το ανέφερα.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 27, 2012, 12:00:57 μμ »

Ρε παιδια μια ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει λιγο.Θα ηθελα να αγορασω ενα κρουγκεραντ ομως αλλου αναφερεται ως 22 καρατια και αλλου 24 καρατια δηλ 916 και 999 αντιστοιχα.ΠΑΝΤΟΥ αναφερεται ως 1οz το βαρος.Επισης συμφερει σαν επενδυτικο νομισμα και αν εχει καποια υπεραξια;Ποσο κοστολογειτε καποιο δεδομενου την τιμη του χρυσου σημερα;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 27, 2012, 01:11:53 μμ »

υπαρχει σε μια ουγγια,μιση,1/4,1/10 της ουγγιας.ειναι 91,67 χρυσος και 8,33 χαλκος. Ειναι καθαρα επενδυτικο νομισμα οποτε βγαλε τα υπολοιπα συμπερασματα μονος σου.
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 27, 2012, 02:31:45 μμ »

Νοτιοαφρικάνικα-απαρτχάιντ νομίσματα με μια φάτσα πάνω τους που δεν την πάω ούτε με σφαίρες. Αγοράστε κανένα νόμισμα που να έχει ιστορία πίσω του.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 27, 2012, 04:24:43 μμ »

θα ηθελα να βαλω μια παρενθεση σε αυτα που λεμε επενδυτικα νομισματα,οπως οι λιρες,τα κρουγκεραντ,τα εικοσαδολαρα,τα 50 πεσος,τα κοκορακια κλπ.αυτα τα νομισματα ειναι καθαρως επενδυτικα,με κυριαρχη φυσικα, την λιρα αγγλιας που ειναι παγκοσμια αναγνωρισιμη!εκτος απο ωρισμενες δυσκολες,για διαφορους λογους ημερομηνιες,η, επιμελημενης κοπης(BU,PROOF)oλα τα υπολοιπα, ακολουθουν τις τιμες του χρυσου!δεν υπαρχουν συλλεκτικα επενδυτικα νομισματα!!!!μονο για λατρεις του ειδους, και σε καταστασεις αυστηρως ακυκλοφορητες,μπορει καποιος να διαθεσει, κατι παραπανω!το συμπερασμα αλλωστε βγαινει, και απο την σελιδα της τραπεζας της ελλαδος,για λιρες,παλαιας κοπης(με θυρεο),η τα υπολοιπα επενδυτικα,με βαθμους καθαροτητας,η ελλατωματικα.ειναι κριμα καποιος,να ξοδευει παραπανω χρηματα για συλλεκτικα νομισματα,και μετα να βλεπει, οτι δεν υπαρχει συλλεκτικη αξια.σιγουρα στις μερες μας ειναι μια καλη εξασφαλιση χρηματων,αλλα οχι συλλεκτικο ειδος!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 27, 2012, 07:13:57 μμ »

Ο Γιαννης εχει δικιο ΞΑΝΑ.

Τα κρουγκεραντ ειναι πενταμορφα νομισματα και επιβλητικα,οποιος το πιασει στο χερι και του αρεσει ο χρυσος παθαινει δεος μετα το πρωτο σοκ.

White power νομισμα για λατρεις του χρυσου και του φορητου οπλισμου.
Η λιρα η το πεντολιρο χανει μπροστα τους κατα κρατος.

Μπορειτε να παρετε τις καλυτερες των τιμων απο www.ebay.com

Ειχααγορασει καμια δεκαρια το 2002 απο το εβαυ αλλα τα πουλησα λογο αλλης αναγκης.Θυμαμαι τοτε τα αγοραζα 650 δολλαρια το ενα με δολλαριο ευρο ενα προς ενα.

Ο φιλος μου εχει κανα δυο προοφ τα οποια ειναι ακομη ομορφοτερα,ετσι Λιακο?Απορία?

Η Χουντα 100 δρχ ,το κρουγκεραντ ,το 50δολατο μπαφαλο 999 και το 20δολλαρο σαιν γκοντεν ειναι τα ομορφοτερα χρυσα επενδυτικα νομισματα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 27, 2012, 07:40:07 μμ »

Νοτιοαφρικάνικα-απαρτχάιντ νομίσματα με μια φάτσα πάνω τους που δεν την πάω ούτε με σφαίρες. Αγοράστε κανένα νόμισμα που να έχει ιστορία πίσω του.
Για να μαθαίνουμε και τους σωστούς όρους προφέρεται απαρτθέηντ, επίσης το κεφάλι του προέδρου Κρούγκερ απεικονίζεται στα νομίσματα της Νοτίου Αφρικής από το 1892 πολύ πριν το απαρθέηντ.
Είναι ο ιδρυτής του κράτους της Νοτίου Αφρικής και τα Νοτιοαφρικάνικα νομίσματα από το 1892 μέχρι σήμερα έχουν τρομερή συλλεκτική αξία στο εξωτερικό.
Γιάννη μου όντως τα σύγχρονα Krugerrand, 2 Rand και 1 Rand είναι επενδυτικά νομίσματα, αλλά επέτρεψέ μου τη διόρθωση πως στο εξωτερικό υπάρχουν φανατικοί και σε μεγάλο αριθμό συλλέκτες.
Ειδικά τα proof σε δύσκολες ημερομηνίες πετάνε σε τιμές.
Προσπάθησε να βρεις proof 1967 ή 1969 και πες μου σε τι τιμή τα βρήκες. 
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 27, 2012, 07:45:06 μμ »

Ο Γιαννης εχει δικιο ΞΑΝΑ.

Τα κρουγκεραντ ειναι πενταμορφα νομισματα και επιβλητικα,οποιος το πιασει στο χερι και του αρεσει ο χρυσος παθαινει δεος μετα το πρωτο σοκ.

White power νομισμα για λατρεις του χρυσου και του φορητου οπλισμου.
Η λιρα η το πεντολιρο χανει μπροστα τους κατα κρατος.

Μπορειτε να παρετε τις καλυτερες των τιμων απο www.ebay.com

Ειχααγορασει καμια δεκαρια το 2002 απο το εβαυ αλλα τα πουλησα λογο αλλης αναγκης.Θυμαμαι τοτε τα αγοραζα 650 δολλαρια το ενα με δολλαριο ευρο ενα προς ενα.

Ο φιλος μου εχει κανα δυο προοφ τα οποια ειναι ακομη ομορφοτερα,ετσι Λιακο?Απορία?

Η Χουντα 100 δρχ ,το κρουγκεραντ ,το 50δολατο μπαφαλο 999 και το 20δολλαρο σαιν γκοντεν ειναι τα ομορφοτερα χρυσα επενδυτικα νομισματα.

Βασιλάκη μου η Χουντα έβγαλε το τελευταίο πανέμορφο Ελληνικό χρυσό νόμισμα ουγγιάς.
Κατά τη γνώμη μου το κατοστάρικο είναι το ομορφότερο Ελληνικό νόμισμα του 20ου και 21ου αιώνα.
Σε βάθος χρόνου θα πάρει τρομερή αξία και αίγλη.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 27, 2012, 11:05:50 μμ »

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Επειδη θελω να ενταξω στην συλλογη μου ενα νομισμα της μιας ουγγιας κλινω περισσοτερο προς το κρουγκεραντ.Μες την βδομαδα θα δω καποια κομματια και θα δουμε.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 27, 2012, 11:11:53 μμ »

Exω ενα , θα σου στειλω φωτο και μου λες εσυ την τιμη!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 27, 2012, 11:28:23 μμ »

Exω ενα , θα σου στειλω φωτο και μου λες εσυ την τιμη!!  Κλείσιμο ματιού

Περιμενω με αγωνια  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
batman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 27, 2012, 11:33:50 μμ »

Τα Krugerrands είναι τα πιο καλά για επένδυση για δύο λόγους

1. Έχουν μικρή απώλεια στην προμήθεια (1 Krugerrand του 1oz ισούται με τέσσερις λίρες Αγγλίας, οπότε υπολογίστε τη διαφορά και θα καταλάβετε)

2. Είναι πολύ εμπορεύσιμα στο εξωτερικό. Περισσότερο κι από τη λίρα Αγγλίας. Δεν τα ξέρει όμως σχεδόν κανείς στη χώρα μας.

Έχουν ένα μικρό μειονέκτημα, ότι έχουν κοκκινωπό χρώμα λόγω της μεγαλύτερης από το συνηθισμένο πρόσμιξης χαλκού. Παρόλα αυτά η τιμή τους είναι απόλυτα συνδεδεμένη με την περιεκτικότητά τους σε καθαρό χρυσό.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 28, 2012, 08:34:59 πμ »

Το Krugerrand περιέχει μία ουγγιά καθαρού χρυσού.
Είναι όμως βαρύτερο γιατί όπως είπε και ο φίλος παραπάνω περιέχει αρκετό χαλκό.
Ένας καλός ιστοχώρος για Krugerrands παρακάτω.

http://www.krugerrandproof.com/index.html

 
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 28, 2012, 09:48:02 πμ »

Τωρα καταλαβα.Το βαρος του δεν ειναι 31.10 δηλ μια ουγγια αλλα παραπανω γιατι περιεχει και χαλκο.Οπως και να εχει περιεχει μια ουγγια καθαρο χρυσο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 28, 2012, 10:02:22 πμ »

Τωρα καταλαβα.Το βαρος του δεν ειναι 31.10 δηλ μια ουγγια αλλα παραπανω γιατι περιεχει και χαλκο.Οπως και να εχει περιεχει μια ουγγια καθαρο χρυσο Κλείσιμο ματιού
Ακριβώς
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences