Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:58:08 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: POPULATION  (Αναγνώστηκε 8303 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:49:31 μμ »

Δημητρη κριμα που τα παρατησες.Εν μερει εχεις δικιο γι αυτο που γραφεις,αλλα κατα την αποψη μου αυτο δεν μπορει να γινει στις μεγαλες αξιες.Εκει ηταν πολλα τα χρηματα τοτε.
Σε ποια νομισματα εχωσες χρηματα που τωρα θεωρεις χαμενα
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 04:59:05 μμ »

Φίλε Παναγιώτη μην το παίρνεις προσωπικά. Φιλική συζήτηση κάνουμε. Νομίζω αν διαβάσεις τις τελευταίες προτάσεις μου πιο προσεκτικά θα καταλάβεις. Προσωπικά δεν έχω εχω ζηλέψει κάνενα νόμισμα και κάνενα που να το εχει αποκτήσει. Ο λόγος ειναι απλός, υπαρχουν σημσντικοτερα πράγματα στη ζωή απο το συλλέγειν για αυτο και ποτε δεν αγχώνομαι. Μου αρέσουν τα ωραία νομισματα αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Οποτε να είσαι σίγουρος οτι ζηλόφθων δεν είμαι ουτε ήμουν ποτέ οχι μόνο για τα νομίσματα αλλα για οτιδήποτε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 05:13:55 μμ »

Φίλε Φάνη,
Δεν αναφέρθηκα σε σένα ρητά, πίστεψε με θα το έγραφα αν δεν ήξερα τι άνθρωπος είσαι.
Από αυτά που έγραψες, δανείστηκα τη λέξη " ματαιοδοξία" κάτι που το ξανά διάβασα όχι από σένα πρόσφατα στο Στέκι. Εξάλλου αναφερόσουν  σε πεντάρα 1895, που εμένα πλέον δεν με ενδιαφέρει συλλεκτικά .
Με πειράζει όμως όταν κάποιος μπορεί να αποκτήσει κάτι Σπάνιο ,και φυσικά αναφέρομαι σε γερά πορτοφόλια κ όχι στο δικό μου όπως νόμιζες, που και TOP GRADE να είναι ,να τον θεωρούμε ψώνιο ή ματαιόδοξο.
Το γιατι?? το αναφέρω πιο πάνω.
Σαφώς είναι άλλες οι χαρές της ζωής, το "συλλέγειν" απλώς είναι μια ενασχόληση μετά από αυτές.
Πίστεψε με , μου αρέσει το νόμισμα αλλά αλαζόνας ,λωποδύτης,Σαλιάρης ,ζηλιάρης κ ματαιόδοξος για πάρτη του ποτέ δεν θα γινόμουν. ( αυτό αν νομίζεις πως θα κάτσω να τσακώνομαι με φίλους σαν κ σένα κ τον solferino λόγω του νομίσματος)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 05:24:24 μμ από zobels » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 05:26:55 μμ »

Το γνωρίζω Παναγιωτη, τα αισθήματα ειναι αμοιβαία. Και το δικό μου πορτοφόλι οπως των περισσότερων μας πιστεύω περιορισμένο είναι. Χαίρομαι που εχω γνωρίσει μέσα απο το Στεκι ανθρώπους οπως εσυ, ο Βασιλακης (διακοπες ειναι το πουλάκι μου), ο Παναγιώτης κσι ο Χρήστος στη Κυπρο, κσι τα αλλα παιδιά στι Στεκι για να μην γράφω άλλα ονόματα και παρεξηγηθούμε  Μεγάλο χαμόγελο

Παλι ξεφύγαμε απο το αρχικό ερώτημα του Γιάννη, δίκιο έχει ο Γιώργος  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:14:16 μμ »

Δημητρα εδωσα 1100 για 63αρι, τωρα ειναι 4-5 κατοσταρικα, αρα 500 ζημια, Ποσειδωνας 63αρι 550 τωρα ειναι 250, 300 ζημια, 1 λεπτο 1879 65αρι 470 τωρα ειναι κανα 350αρι, 120 ζημια, οταν βγηκε δε το 5λ 1895 μου προσφερανε το 65αρι σε τιμη ευκαιριας 400 ευρω και ευτυχως δε το πηρα, τωρα εχει τα μισα. 5δρχ 1930 65αρι μου προσφερανε και δε το πηρα σε τιμη ευκαιριας 150 ευρω τωρα εχει τα μισα.....10 λεπτα 1882 63αρι ρβ, 400 το πηρα, τωρα εχει κανα 300αρι.....δραχμη 1910 63αρα το πηρα 300 τωρα εχει κανα 200-250....και παει λεγοντας.....
Ολες οι αγορες γινανε απο 'επιφανεις' συλλεκτες, καποιοι και εδω στο στεκι, καποιοι εχουν και καταστηματα.....αρκετα πια με τη χασουρα....ο Ελληνας ειναι αγνωμων...οταν στηριξα καποιους με τα ωραια μου λεφτα, και ας εχασα κιολας, κριση ειναι λεω....οι ιδιοι ομως οταν βγηκαν οι νεες παρτιδες με τα 5λεπτα 1895 και τα 5δρχ 1930 δε κοιταξανε να με προφυλαξουν αλλα πηγανε να μου χωσουν και αλλα. Η αγνωμοσυνη περισσευει στον Ελληνα, σου λεει αυτος εδω ειναι θυμα, ας τον αρμεξουμε.
Τα λεω ολα τα παραπανω χωρις καμια πικρια γιατι πλεον εμαθα πως λειτουργει το πραγμα, και εχοντας ακουσει και αλλα χειροτερα περιστατικα. Απλα εφτασα σε ενα σημειο που για να συνεχισω το χομπι πρεπει να καταθετω χιλιαρικα και για κερματα αμφιβολλου σπανιοτητας πια. Αφηστε που εχω αγανακτησει με το τρελο doctoring που γινεται (πατινες χρωματιστες κλπ κλπ).
Μου λειπει πχ το 50λ 1957, αν το αγορασω σε 65αρι θελει πανω απο 3 κατοσταρικα.....αυριο μεθαυριο πεφτει νεα παρτιδα και γεια σας ωραια μου λεφτα....οποτε υπομονη πλεον, εγω τετοια ποσα δε ξαναδινω πια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:26:42 μμ »

σε ολα αυτα που γραφεις Δημητρη εχεις δικιο.Ισως και τα estimate που δινεις για τα κερματα σου να ειναι υψηλα. Κανενας δεν προκειται να σε προφυλαξει  στο χομπυ μας, αφου το σπορ εινια μοναχικο. Παντως στην κατακορυφη πτωση δεν συνετελεσαν μονο οι παρτιδες και το αφειδες σλαμπαρισμα τον τελευταιο καιρο,αλλα και η κριση.Μην σου πω πως ειναι ο κυριος παραγοντας.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:40:57 μμ »

Δημητρα εδωσα 1100 για 63αρι, τωρα ειναι 4-5 κατοσταρικα, αρα 500 ζημια, Ποσειδωνας 63αρι 550 τωρα ειναι 250, 300 ζημια, 1 λεπτο 1879 65αρι 470 τωρα ειναι κανα 350αρι, 120 ζημια, οταν βγηκε δε το 5λ 1895 μου προσφερανε το 65αρι σε τιμη ευκαιριας 400 ευρω και ευτυχως δε το πηρα, τωρα εχει τα μισα. 5δρχ 1930 65αρι μου προσφερανε και δε το πηρα σε τιμη ευκαιριας 150 ευρω τωρα εχει τα μισα.....10 λεπτα 1882 63αρι ρβ, 400 το πηρα, τωρα εχει κανα 300αρι.....δραχμη 1910 63αρα το πηρα 300 τωρα εχει κανα 200-250....και παει λεγοντας.....
Ολες οι αγορες γινανε απο 'επιφανεις' συλλεκτες, καποιοι και εδω στο στεκι, καποιοι εχουν και καταστηματα.....αρκετα πια με τη χασουρα....ο Ελληνας ειναι αγνωμων...οταν στηριξα καποιους με τα ωραια μου λεφτα, και ας εχασα κιολας, κριση ειναι λεω....οι ιδιοι ομως οταν βγηκαν οι νεες παρτιδες με τα 5λεπτα 1895 και τα 5δρχ 1930 δε κοιταξανε να με προφυλαξουν αλλα πηγανε να μου χωσουν και αλλα. Η αγνωμοσυνη περισσευει στον Ελληνα, σου λεει αυτος εδω ειναι θυμα, ας τον αρμεξουμε.
Τα λεω ολα τα παραπανω χωρις καμια πικρια γιατι πλεον εμαθα πως λειτουργει το πραγμα, και εχοντας ακουσει και αλλα χειροτερα περιστατικα. Απλα εφτασα σε ενα σημειο που για να συνεχισω το χομπι πρεπει να καταθετω χιλιαρικα και για κερματα αμφιβολλου σπανιοτητας πια. Αφηστε που εχω αγανακτησει με το τρελο doctoring που γινεται (πατινες χρωματιστες κλπ κλπ).
Μου λειπει πχ το 50λ 1957, αν το αγορασω σε 65αρι θελει πανω απο 3 κατοσταρικα.....αυριο μεθαυριο πεφτει νεα παρτιδα και γεια σας ωραια μου λεφτα....οποτε υπομονη πλεον, εγω τετοια ποσα δε ξαναδινω πια.

Είσαι τυχερός εγω πήρα και αυτά που δεν πήρες εσύ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 07:42:50 μμ »

Εμενα Αναργυρε μου κανει εντυπωση πώς γινεται και 200 χρονια μετα το 1830 που βγηκανε οι Καποδιστριες , 150 χρονια απο οπου βγηκανε οι Γεωργιοι, 60 οι Παυλοι και παει λεγοντας, η αγορα ΔΕΝ εχει ισορροπησει ακομα. Το ιδιο και στο γραμματοσημο. Κρυφες παρτιδες βγαινουν ακομα και τωρα, κρυφα στοκ, ειμαι περιεργος αν αυτο συμβαινει σε αλλες χωρες ή μονο σε εμας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 08:12:38 μμ »

συμβαινει παντου.
και στην αμερικανικη αγορα που ξερω βγαινουν συνεχεια στοκ αλλα ειναι συλλεκτες πολλοι και καπως εξισορροπειται η αγορα.παντα προς τα κατω βεβαια.
βεβαια οσο μικροτερες αξιες τοσο πιο ευκολο να βρεθουν μεγαλες παρτιδες στο μελλον
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 08:23:00 μμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση κι απόψεις. Πότε όμως - με εξαίρεση το εύρημα του Ναυπλίου - βγήκαν παρτίδες ή απόθεμα στον Καποδίστρια ή τον Όθωνα;;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 08:33:42 μμ »

Γιατί στον Παύλο βγήκαν; Δεν είναι παράξενο για 50-60 χρόνια νομίσματα;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:57:32 μμ »

Γιατί στον Παύλο βγήκαν; Δεν είναι παράξενο για 50-60 χρόνια νομίσματα;
Τώρα τελειώνει και το τελευταίο λίπος
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 02:26:45 μμ »

Πάντως σε Καποδίστρια, Όθωνα, Ιονικά ή/και Κρητικά νομίσματα (και χαρτονομίσματα) παρτίδες δεν έχω δεί να βγήκαν στην τελευταία 30ετία/συλλεκτική γενιά. Κανείς άλλος;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2013, 03:22:58 μμ από asimako » Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 02:45:41 μμ »

Γιάννη κάτι έχω ακούσει για μονόλεπτα Ιονικά. Του '62 και του '53.
Από Άγγλο έμπορο-συλλέκτη.
Δεν το λέω με βεβαιότητα διότι δεν το γνωρίζω,αλλά μπορούμε να το διασταυρώσουμε και με άλλους.
Προσωπικά δεν θα ήθελα να υπάρχουν. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences