Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:51:05 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Schweizer Goldfranken / Ελβετικό Χρυσό Φράγκο  (Αναγνώστηκε 13747 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 12, 2014, 07:19:31 μμ »

Μεχρι και πριν 2-3 χρονια ειχα μια πολυ καλη συλλογη Ελβετικων και τα περισσοτερα TOP grades γιατι οι συλλεκτες Ελβετικων νομισματων ειναι οι πιο grade-snob που υπαρχουν. Με λιγα λογια, για 64 και κατω μονον 19ος αιωνας και υπο προυποθεσεις, αλλιως, πλην του 1901, ολα βρισκονται και σε 66 και σε 67 και 68, μιλαω για ασημενια και χαλκινα (φουλ ρεντ) τωρα.


Χρυσα ειχα αρκετα, αλλα ερχονταν κι εφευγαν με μεγαλη ταχυτητα. Πιο πολυ απ'ολα μου αρεσε το 1883 μου το οποιο πιστοποιησα σε PCGS MS64 (η πρωτη σειρα, οχι η Vrenelli βγαζει αφανταστα δυσκολα 65αρι) ,και το 1897 σε PCGS MS67, μια φτηνη αγορα που την εβγαλα στο Heritage και δεν πιστευα τα ματια μου, το κομματι εφτασε περιπου $2000 με προμηθειες αλλα κι εγω το ειχα πανω απο 8 χρονια. Αυτα που μου λειπουν συναισθηματικα βεβαια ειναι τα ασημενια μισοφραγκα, φραγκα και διφραγκα (1850-62) με Seated Helvetia,που τα ειχα σε 66 ολα, και καποια συγκεκριμενα σπεσιμεν.

Το χρυσο 100φραγκο, υπηρχε εποχη που δεν βρισκοταν σε 64-66 με τιποτε ενω τα τελευταια χρονια εχουν ξεκολλωθει να βγαινουν τετοια στο Heritage για περιπου 10-12000 ευρω σε 65 κι απανω. Ειναι ενα απ'τα νομισματα που θα βαλω οπωσδηποτε στη συλλογη μου καποτε, αυτο το υπογραφω.

Παντως μπραβο για το θεμα, δυστυχως οι φωτογραφιες της συλλογης μου ειναι σε στικακι που ανακαλυψα προσφατα λογω εγγραφης του American Hustle σ'αυτο και καποια στιγμη θα χαρω πολυ να τις μοιραστουμε.

Ακομα και σημερα που το φραγκο εχει ξεπερασει το δολλαριο, η σχεση τιμης/ποιοτητας των Ελβετικων δεν παιζεται. Και μολις παω να ξαναξεκινησω μια συλλογουλα, πεφτει κανας Ηλιας και με στελνει πισω αδιαβαστο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 12, 2014, 08:46:50 μμ »

Ακομα και σημερα που το φραγκο εχει ξεπερασει το δολλαριο, η σχεση τιμης/ποιοτητας των Ελβετικων δεν παιζεται. Και μολις παω να ξαναξεκινησω μια συλλογουλα, πεφτει κανας Ηλιας και με στελνει πισω αδιαβαστο. Κλείσιμο ματιού

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ και θα χαρώ πολύ να δώ και τις φωτογραφίες από την συλλογή σου.  Χαμόγελο

Τώρα όσων αφορά αυτό που παράθεσα ο μοναδικός λόγος που το CHF έχει ξεπεράσει το USD είναι ότι λόγω της οικονομικής κατάστασης, το CHF είχε υπερτιμηθεί και ως προστασία απέναντι στην οικονομία της Ελβετίας η SNB αποφάσισε να αγοράζει απεριόριστα ποσά συνναλάγματος ούτως ώστε να κλειδώσει την ισοτιμία EUR - CHF στο 1.20 οπότε επειδή το EUR είναι πιο "ακριβό" από το USD και το CHF είναι πιο "ακριβό".
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences