Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:50:47 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una & The Lion.The most beautiful British Coin.  (Αναγνώστηκε 35424 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:45:14 πμ »

Πολύ σημαντικά αυτά που έγραψες Γιώργο.
Μλμ για ένα νόμισμα "Όνειρο" για κάθε Συλλέκτη νομισμάτων (τουλάχιστον των περισσότερων )
Είχα μείνει σε τιράζ 400 και σε καταστάσεις UNC αρκετά λιγότερα.
Τώρα βάσει των γραφόμενων σου μου λύθηκε μια μόνιμη απορία που είχα...........Η συχνότητα εμφάνισης του , μιας και είναι κομμάτι Σπανιότατο που μπαίνει σε συλλογή και δεν το ξαναβλέπεις μέχρι να αποφασίσουν οι τυχεροί κληρονόμοι τι θα το κάνουν.
Αν είχα τη δυνατότητα , θα επιθυμούσα πρώτα το Πεντόλιρο 1826 George IV (http://museumvictoria.com.au/collections/items/77711/coin-5-pounds-george-iv-great-britain-1826) , προύφ κοπή με 150 τμχ τιράζ , η τιμή του σαφώς καλύτερη από την δημοφιλή UNA & The Lion ..............
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2014, 10:02:45 πμ από zobels » Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 17, 2014, 10:10:03 πμ »

Με τα χρήματα της ούνας , που προσωπικά δεν μου κάνει κλικ αλλά αποψεις είναι αυτές, παίρνεις ακυκλοφόρητο τάλιρο 44 ΚΑΙ ακυκλοφορητο τάλιρο 51 και ακυκλοφόρητο τάλιρο 73 essai ΚΑΙ ακυκλοφορητο τάλιρο 75 essai. Επίσης , όποτε εχεις χρηματα την βρισκεις , δεν ειναι σπάνιο. Την θέλεις ακόμα Παναγιώτη μου? Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 17, 2014, 10:23:40 πμ »

μπορεί και να περισέψει και κανα ψιλό Πανό , εξαρτάται σε τι κατασταση την θέλεις την ούνα? Για Unc περισεύει πολύ πράμα.

Το 5λιρο 1826 μ αρέσει και εμένα πολύ. Αλλά πρεπει να πουλήσω το νεφρό μου για να το πάρω. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 17, 2014, 10:27:36 πμ »

Με τα χρήματα της ούνας , που προσωπικά δεν μου κάνει κλικ αλλά αποψεις είναι αυτές, παίρνεις ακυκλοφόρητο τάλιρο 44 ΚΑΙ ακυκλοφορητο τάλιρο 51 και ακυκλοφόρητο τάλιρο 73 essai ΚΑΙ ακυκλοφορητο τάλιρο 75 essai. Επίσης , όποτε εχεις χρηματα την βρισκεις , δεν ειναι σπάνιο. Την θέλεις ακόμα Παναγιώτη μου? Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
ΦΥΣΙΚΆ και θα την ήθελα Βασίλη μου αλλά μετά από δεκαετίες...........γράφω πιο πάνω πως και σήμερα αν είχα την οικονομική δυνατότητα , θα προτιμούσα του 1826 George IV, με εξίσου εντυπωσιακή χαρακτική και δει στο reverse.
Τώρα για Τάληρα, πονεμένη ιστορία Βασίλη μου, ξέρεις την τρέλα μου για τα Τάληρα ΑΛΛΑ αγαπητέ το "Ελληνικό Νόμισμα" -"Ελληνική Νομισματική Αγορά" πέραν της οικονομικής αφαίμαξης μας λούζεται και από δυσάρεστα  Συμβάντα,φήμες ,πράξεις που προσωπικά την παρούσα κατάσταση με κάνει Αδρανή ακόμα και στο να τα κοιτάζω Κλάμα
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 17, 2014, 10:31:06 πμ »

μπορεί και να περισέψει και κανα ψιλό Πανό , εξαρτάται σε τι κατασταση την θέλεις την ούνα? Για Unc περισεύει πολύ πράμα.

Το 5λιρο 1826 μ αρέσει και εμένα πολύ. Αλλά πρεπει να πουλήσω το νεφρό μου για να το πάρω. Σαρκασμός Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Για αυτό χτύπα κανά Βαλκανικό και άσε να ονειρευόμαστε .............αυτό τουλάχιστον είναι τζαμπέ ολέεεεεεε
Καταγράφηκε

KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 09:09:22 μμ »

Αν υπάρχουν άλλες φωτογραφίες ή πληροφορίες για το νόμισμα, θα ήταν ευπρόσδεκτες.
Περιμένω με αγωνία!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences