Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:05:36 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una & The Lion.The most beautiful British Coin.  (Αναγνώστηκε 35428 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 12:45:57 μμ »

Ωραία ζεσταίνεται η παρέα. Να πω και εγω την γνώμη μου μια και το ξεκίνησα. Θεωρώ το design του Ιακωβιδη κορυφαίο και άκρως ελκυστικό. "Πετρώνεις" με την ομορφιά της κεφαλής της Μέδουσας όπως ήθελε και η Αθηνα στην Αρχαιοτητητα. Επίσης μου αρέσει το ότι αυτή η σειρά 1910-1911 χαρακτηρίζεται απο το πολυ βαθύ οδοντοτο της περιμετρου που το κάνει κάτι σαν specimen strike.
Ο συμβολισμός του Καποδιστριακού Φοίνικα βέβαια είναι άλλο πράγμα, απο άλλον πλανήτη.
Αισθητικά προτιμώ το πρώτο,συμβολικά το δεύτερο. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 12:54:15 μμ »

Συμφωνω και εγω με τα προηγουμενα μελη ..και για τον συμβολισμο..αλλα και για το 10-11..
Θα ηθελα να προσθεσω οτι για την προσωπικη μου αισθητικη παντα..θα εβαζα στην top τριαδα
και το 20 δρχ 1930..Ποσειδωνα..ο οποιος σε υψηλη ειδικοτερα κατασταση..και καλη οδοντωση.
ελκυει απιστευτα ... Έκπληξη
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 01:13:38 μμ »

Αν και μου αρέσει ο χαράκτης "Ιακωβίδης" ,έχω κόλλημα με τα κομψοτεχνήματα του "ΦΟΙΓΤ" και κυρίως με τα Τάλληρα (crown size)  Όθωνα και ειδικά στου Μονάχου που έχουν πολύ καλό πάτημα μήτρας με μαγεύει το πορτρέτο του 1ου Βάσιλιά Όθωνα (νεανική κεφαλή) και στον οπισθότυπο το βασιλικό Στέμμα και ο Θυρεός μας πλαισιωμένος από τα κλαδιά. Επιβλητικό , Λιτό και συνάμμα πανέμορφο (πάντα κατ΄εμέ).

 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2013, 04:45:13 μμ από zobels » Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 02:00:41 μμ »

Το σχεδιο του φοινικα και του ιακωβιδη στις δρχ.10,11 ειναι αναμενομενα.

απο ολα. τα ελληνικα νομισματα με τις ιδιαιτοτητες του καθε νομισματοκοπειου η ακομα και τις
ιδιαιτεροτητες καθε κοπης ποι σας αρεσουν?


Grafo apo kinito.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 02:28:15 μμ »

Αν και μου αρέσει ο χαράκτης "Ιακωβίδης" ,έχω κόλλημα με τα κομψοτεχνήματα του "ΦΟΙΓΤ" και κυρίως με τα Τάλληρα (crown size)  Όθωνα που ειδικά στου Μονάχου που έχουν πολύ καλό πάτημα μήτρας με μαγεύει το πορτρέτο του 1ου Βάσιλιά Όθωνα (νεανική κεφαλή) και στον οπισθότυπο το βασιλικό Στέμμα και ο Θυρεός μας πλαισιωμένος από τα κλαδιά. Επιβλητικό , Λιτό και συνάμμα πανέμορφο (πάντα κατ΄εμέ).

 
+1000
Αδυναμια τρελη Πανο!!!Ταλιρα Οθωνα και Γεωργιου!!Για μενα τα ομορφοτερα Ελληνικα νομισματα!!!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 04:51:25 μμ »

40 δραχμαι  1852... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 06:21:33 μμ »

Εγώ τρελαίνομαι για τα νομίσματα του Καποδίστρια! Μου αρέσει το υψηλό ανάγλυφό τους, η ερασιτεχνική σχεδόν χάραξη και κοπή τους μου θυμίζουν αρχαία νομίσματα, που είναι η μεγάλη μου αδυναμία. Ιδίως, όταν τα νομίσματα αυτής της περιόδου έχουν τη χαρακτηριστική μαυροπράσινη πατίνα, τότε  μιλάμε γι' αριστουργήματα...
Από τα υπόλοιπα μου αρέσουν  τα νομίσματα του 1910 κι '11 καθώς και η "δήμητρα " και ο "Ποσειδώνας" λόγω της θεματολογίας του και την καλλιτεχνικής τους αρτιότητας.
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 03, 2014, 07:23:08 μμ »

Απλά τέλειο :  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=1351&category=27674&lot=1240406
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 28, 2014, 11:54:41 μμ »

Το νόμισμα αυτό βγήκε σε δύο εκδόσεις;
Δηλαδή σε BU και σε Proof;
Ρωτάω γιατί νομίζω ότι η φωτογραφία από το Sixbid είναι BU, ενώ η φωτογραφία με την οποία άνοιξε το θέμα είναι Proof.
Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 29, 2014, 07:11:53 πμ »

Το νόμισμα αυτό έχει τυπωθεί μόνο σε Proof. Οι φωτογραφίες του συγκεκριμένου δεν το αναδεικνύουν, ή μπορεί και να υπάρχει λόγος που να παρουσιάζονται έτσι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:30:36 πμ »

Το νόμισμα αυτό έχει τυπωθεί μόνο σε Proof. Οι φωτογραφίες του συγκεκριμένου δεν το αναδεικνύουν, ή μπορεί και να υπάρχει λόγος που να παρουσιάζονται έτσι.

Ο λόγος δυςτυχως ειναι οτι είχε πειραχτεί. Μάλιστα κακή δουλειά με έντονα σημάδια απο το βούρτσακι που μπήκε προφανώς για να σβήσει προβλήματα (κτυπήματα, γρατζουνιές κλπ, ποιος ξέρει ακριβώς;)! Φυσικα δεν ειναι μομφή προς τον Κuenker, απλα αναφέρω τον λογο γιατί δεν το αναδεικνύουν οι φωτογραφίες.

Παρόλα αυτα πουλήθηκε €65.000 (€73.125-€76.375) ανάλογα με το ποιος το πήρε! Αυτο που εχω στην αρχή του άρθρου πουλήθηκε €75.600 και ηταν μεταξύ PR61-62!!!!

Εντυπωσιακό αποτέλεσμα και το επόμενο λοτο: https://www.kuenker.de/AuktionDetail_en.kuenker?rownum=50&backid=ib635402389000205000&lager=00078&los=3079

€16.000 (€18.000-€18.800)! Τελευταία φορά το πούλησα πριν δυο χρονια εγω €6.000!!!! Και μου είχε καθίσει 6 μήνες.

Κάποια πράγματα πως να τα ξέρεις....κρυστάλλινη σφαιρα δεν εχω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2014, 11:32:42 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:04:33 μμ »

Εντυπωσιακό αποτέλεσμα και το επόμενο λοτο: https://www.kuenker.de/AuktionDetail_en.kuenker?rownum=50&backid=ib635402389000205000&lager=00078&los=3079

τι ειν' τουτο??  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 06, 2014, 11:49:02 μμ »

Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός του ότι στην περιγραφή του οίκου αναφέρεται το βάρος που είναι 39,24gr. Αυτο κάτι λέει απο μόνο του, η απόκλιση πιστεύω είναι μεγάλη. Ο Γιώργος πάντα μας δίνει πολύτιμες πληροφορίες.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:01:20 μμ »

Πολύ όμορφο μετάλλιο. Είναι για τον εορτασμό του golden jubille της Αλεξανδρίνας Βικτώριας. Βγήκε σε χρυσό, ασημένιο και χάλκινο. Πολλά μου φαίνονται όμως στην δημοπρασία. Είχα δεί προ 1,5 χρόνο ένα χρυσό στο ebay (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο έκλεισε αλλά σίγουρα αρκετά κάτω από 10 χιλ.)
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 16, 2014, 08:02:24 μμ »

Δεν έγραψα ποτε μια σημαντική πληροφορία για την UNA & THE LION.

Το Royal Mint δεχόταν παραγγελίες μόνο για αυτο το νομιςμα μεχρι το 1886! Ειναι η χρονια που αλλάζει το πορτραίτο απο Young Head σε Jubilee Head. Αυτος ειναι και ο λόγος που υπάρχει μια πληθώρα απο ποικιλίες αυτού του νομίσματος εξαιτίας της συχνής κοπής και αλλαγής στις μητρες. Το αρχικό τιραζ στα Proof sets της εποχής (δεν το θυμάμαι τώρα ας βοηθήσει κάποιος που τάχει) ξεπεράστηκε κατα πολυ και κανεις δεν ειναι σίγουρος για τον τελικό αριθμό κοπής. Αν κρίνω απο την συχνή εμφάνιση του νομίσματος πρεπει να ξεπερνά άνετα τα 600! Η τιμη του νομιζω οτι δεν δικαιολογείται αλλα ποιος ειμαι εγω να το κρίνω;

Τροποποίηση Νο1: ουσιαστικά πρόκειται για restrike και μάλιστα 50 ολόκληρα χρονια μετα την αρχική έκδοση! Κανεις δεν γνωρίζει πια το original απο το restrike αλλα επισης κανεις δεν γνωρίζει (η μάλλον λίγοι) αυτή την πληροφορία. Βεβαια στην σημερινή αγορά λίγοι νοιάζονται για τέτοιου είδους πληροφορίες φαινεται. Ιςως μια μέρα....

Χρονια πολλά σε όλους και εύχομαι η Μεγαλόχαρη να μας φωτίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 08:50:51 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences